Proof-of-Work naspram Proof-of-Stake: Koja je razlika?

Vuk Randjelovic
Bande Balkana
Published in
3 min readNov 8, 2023
Proof of Work vs Proof of Stake

Proof-of-Work (PoW) i Proof-of-Stake (PoS) dvije su različite metode za provjeru valjanosti transakcija kriptovalute.

Ako ste novi u svijetu kriptovaluta, vjerojatno ste čuli i za Proof-of-Stake (dokaz o udjelu) i Proof-of-Work (dokaz o radu). Ova su dva koncepta ključna za transakcije i sigurnost kriptovaluta. Oni su ključne komponente blockchain tehnologije i načina na koji ona funkcionira.

Proof-of-Stake i Proof-of-Work poznati su kao mehanizmi konsenzusa. Obje, na različite načine, pomažu osigurati da su korisnici pošteni u transakcijama, potičući dobre aktere i čineći ga izuzetno teškim i skupim za loše aktere. Time se smanjuju prijevare poput dvostruke potrošnje.

Da biste razumjeli koja je razlika između Proof-of-Work i Proof-of-Stake, korisno je znati nešto o rudarenju (mining).

U PoW, provjera transakcija kriptovalute obavlja se putem rudarenja. U PoS, validatori se biraju na temelju skupa pravila ovisno o “udjelu” koji imaju u blockchainu, što znači koliko tog tokena obvezuju zaključati da bi imali priliku biti izabrani kao validatori. U svakom slučaju, kriptovalute su dizajnirane da budu decentralizirane i distribuirane, što znači da su transakcije vidljive i potvrđene računalima širom svijeta.

Računala na mreži moraju se dogovoriti o tome što se dogodilo kako bi potvrdili transakcije. Ako računalo pokuša manipulirati ili počiniti lažne transakcije na mreži, to će biti poznato kroz javnu, nepromjenjivu prirodu blockchaina. Oba mehanizma konsenzusa imaju ekonomske posljedice koje kažnjavaju zlonamjerne aktere koji pokušavaju poremetiti mrežu.

Proof-of-Work vs. Proof-of-Stake: Što je bolje?
PoW (dokaz rada) je natjecanje između rudara u rješavanju kriptografskih zagonetki i potvrđivanju transakcije kako bi se zaradile nagrade za blokove. PoS (dokaz o udjelu) implementira nasumično odabrane validatore kako bi osigurao da je transakcija pouzdana, kompenzirajući ih zauzvrat kriptom. Svaki izbor ima jedinstvene prednosti i nedostatke.

Loše strane PoW
Proof-of-Work zahtijeva značajnu količinu energije za provjeru transakcija. Budući da računala na mreži moraju trošiti puno energije i puno raditi, blockchain je manje ekološki prihvatljiv od drugih sustava.

Još jedan problem koji neki ističu je da zbog natjecanja između rudara za nagrade, mali broj mining pools (rudarskih bazena) kontrolira blockchain, što je de facto vrsta centralizacije. Međutim, važno je napomenuti da se rudarski skupovi sastoje od pojedinačnih rudara ili manjih grupa rudara koji mogu slobodno iskoristiti svoju hashpower ako se više ne slažu sa smjerom većeg mining pool-a.

Loše strane PoS

Glavni problem s dokazom o udjelu je to što zahtijeva često ogromna početna ulaganja. Morate kupiti dovoljno izvornog tokena te kriptovalute da biste se kvalificirali za validatora, što ovisi o veličini mreže. U teoriji, ljudi moraju biti bogati ili zaraditi dovoljno novca da kupe udio u mreži, što vodi do ekskluzivnosti blockchaina. Kako tržišna vrijednost kriptovaluta raste, ovaj bi se problem mogao pogoršati.

Završne riječi: Koju odabrati?

Proof-of-Stake i Proof-of-Work imaju prednosti i nedostatke, a važno je priznati da nijedan sustav nije savršen. Svaki sustav ima svoje prednosti i nedostatke, a koji je po vašem mišljenju bolji na kraju ovisi o vašem gledištu. Na kraju, to nije ili/ili izbor i oba će mehanizma konsenzusa biti dio kriptovalute dugoročno.

--

--