Jak wejść w nowe środowisko?

Każdy przez to przechodzi. Kiedyś to było takie proste. Wchodziłeś do przedszkola, mówiłeś: “Jestem Bartek*, a jak Ty masz na imię?” i dzień spędzałeś bawiąc się samochodzikami z nowopoznanym kumplem. A teraz powstała jakaś bariera. Czujesz, że coś Cię ogranicza, gdy przychodzi do poznawania nowych ludzi. Zmiana środowiska jest prosta, dopóki się nie wydarza. Wtedy Cię zatyka, plącze Ci się język lub po prostu na maksa się stresujesz. Jak z tym wygrać?

By Ariana Prestes

Mowa ciała to podstawa w kontaktach z innymi. Jednak nie będę Ci tu teraz kazał zakłamywać swojego wewnętrznego “ja”, gdy sytuacja jest już wystarczająco przytłaczająca. Lepiej jest po prostu oddać się sytuacji. Odpuścić sobie myśli typu: “Czy dobrze wyglądam?”, “Czy odpowiednio się zachowuję?” i “Czy rozmówca zgodzi się z tym, co chcę powiedzieć?”. To droga do nikąd. A jednocześnie główny powód dlaczego ludzie wpisują w Google frazę “jak wejść w nowe środowisko”. Przyzwyczajeni do życia, gdzie wszystko się kupuje, wydaje nam się, że relacje z ludźmi też da się zbudować ubraniami, mówieniem tego, co chcą usłyszeć i robieniem tego, co im zaimponuje. Jednak w ten sposób relacje da się tylko załatwić, nie zbudować.


Nie wiem, czy wiesz, ale bardzo Cię lubię. A ty lubisz mnie?


Zamiast tego wykorzystaj uśmiech!

On naprawdę działa cuda. Nie wiem, czy o tym wiesz, ale nie tylko dla Ciebie takie sytuacje są stresujące. Kontakt praktycznie zawsze wiąże się z tym, że obie strony czymś się przejmują i uśmiech bardzo wiele zmienia na tym polu. Nieważne, czy to Twój uśmiech, czy może ten, który Ty wywołałeś na twarzy rozmówcy. Każdy jest dobry, bo pozwala poczuć się w sytuacji komfortowo. A z natury, gdy czujemy się komfortowo, w naszych głowach wybuchają małe wulkany pozytywnej energii, zamiast jednej dużej erupcji stresu i skrępowania. Tak, jak Ty lubisz czuć się swobodnie, tak inni to lubią, gdy czują, że w Twoim towarzystwie mogą być po prostu sobą. Wydawać by się mogło, że to taka pierdoła, a naprawdę robi grę.

By Samuel Zeller

Jedni są nieśmiali, a drudzy zbyt pewni siebie to naturalne. Każdy z nas mierzy się z tym problem i ten wewnętrzny głos niepewności potrafi go męczyć godzinami. Jednak najważniejsze jest by pracować z tematem. Zrozumieć, że cel osiąga się małymi krokami i nie wymagać zbyt wiele od samego siebie. Więc nie bój się uśmiechnąć. Ba! Naucz się tego, uśmiechaj się do wszystkich. Niech mają Cię za głupka, jak chcą. Nieważne. Ważne jest budowanie Twojej naturalności. Wtedy ludzie lubią Cię za to kim jesteś, a nie za to kim chcesz być. I nie będę ukrywał, że nagle zapominasz o “wejściu w nowe środowisko”, bo staje się to czymś neutralnym, co nie wywołuje stresu i łagodną czynnością, która sprawia odrobinę przyjemności.


Sprawdź też: Jak zachowywać się przy dziewczynie?

I dodaj na snapie ;)


*Wiem, że Ty nie jesteś Bartek

Main picture by inbal marilli