Körler İçin Görmeyi Sağlayan bebiar Cihazı Geliştirildi

Ahmet Melek
Bebiar
Published in
2 min readJun 9, 2020

--

bebiar: Beyin Bilgisayar Arayüzü

Baylor Tıp Üniversitesi, Kaliforniya Üniversitesi ve Second Sight Medical Products adlı şirketin beraber geliştirdiği ürün kör insanların görmesine yardımcı oluyor.

Önceki Çalışmalar

Duyma duyusu üzerinde “koklear implant” adı ile yapılan nöral arayüzler önceden beri vardı ve dünya üzerinde 350,000 civarı hasta bu cihazları kullanıyordu[1]. Bu implantlar kulağın salyangoz kısmı da denilen kokleanın yanında bulunan kolear sinir ile, elektrotlar yardımıyla, etkileşime geçiyor ve nöron uyarımı yapıyorlar.

Görme duyusu üzerinde ise bundan önce retinal implantlar kullanılıyordu. Bunlar, göz küresinin arkasında bulunan retinal sinirleri uyaran elektrotlar yardımı ile çalışmakta idi. [2]

Bu Çalışmanın Farkı

Bu çalışmanın farkı ise, çalışmanın “kortikal” olması, beynin korteksini yani beynin yüzeyindeki nöronları uyarması. Eğer hastanın retinal sinirleri çalışmıyorsa, retinal implantlar bir çözüm sunmuyordu, ancak şimdi göz ile beyin arasındaki tüm süreç atlanarak, direk beynin kendisi uyarılıyor. [3]

Eğlence Sektörü ve bebiar cihazları:

Bu gibi gelişmelerin eğlence sektöründe de kullanılması mümkün görülüyor. Steam’in sahibi olan Valve adlı oyun şirketinde çalışan psikolog Mike Ambinder’ın GDC Vault’da yaptığı sunum, Valve’in şimdiden bebiar cihazları üzerinde araştırmalar yaptığını ortaya koyuyor. [4,5] Sunumun videosuna 4. referanstan ulaşabilirsiniz.

Eğlence sektöründe bebiar cihazlarını kullanmanın önünde duran en büyük engel ise başarılı cihazların delici yani invasive olması. Cihazların kafatası delinerek beyin yüzeyine yerleştirilmesi.

Eğer bu engel, delici olmayan yöntemlerin geliştirilmesi veya delme sürecinin basitleştirilmesi sonucu aşılırsa, eğlence sektörünün bebiar cihazlarını kullanması önündeki en büyük engel aşılmış olacak.

1: https://en.wikipedia.org/wiki/Cochlear_implant#Society_and_culture

2: https://en.wikipedia.org/wiki/Retinal_implant

3: https://www.youtube.com/watch?v=AISQvV0ifYw (description, video açıklaması)

4: https://www.gdcvault.com/play/1025791/Brain-Computer-Interfaces-One-Possible

5: https://venturebeat.com/2019/03/24/valve-psychologist-explores-controlling-games-directly-with-your-brain/

--

--

Ahmet Melek
Bebiar
Editor for

Machine Learning Engineer at Primer AI | Sharing thoughts on computers and other geeky stuff