Ne adjunk választójogot a gyereknek!

Észrevételek a Mandiner.Magyarországhoz (I.)

Bence Földi
4 min readMar 20, 2014

Egykori munkaadóm, a Mandiner nagy fába vágta a fejszéjét: 2007-es A jövő visszahódítása című „programjukat” gondolták újra, olyat alkotva, amelyet a kormánypárt (írásban) nem: koherens, átgondolt víziót az ország jövőjére nézvést. Terveim szerint a Mandiner.Magyarországot egyes részeit ellátom majd némi kommentárral, leírom, hogy mivel tudok azonosulni, és ha akad ilyen, akkor mit tartok rossz gondolatnak. Az első rész: Állam és közigazgatás.

ÁLLAM ÉS BÜROKRÁCIA

„Hiszünk a szubszidiaritás elvében, vagyis abban, hogy a döntéseket ott kell meghozni, ahol a döntéshozók legjobban rálátnak az érintett területekre. A mindent központi, állami irányítás és felügyelet alá vonó etatizmust nem tartjuk követendő útnak” — áll a Mandiner.Magyarországban, s ezzel valószínűleg nem sokan tudnak egyet nem érteni. Szerintem a magyar közigazgatás túlságosan centralizált, igyekezni kellene minél alsóbb szintekre levinni a döntéshozatali eljárásokat. Ugyanakkor ez nem lehet hatékony abban az esetben, ha helyi kiskirályok vagy a pártok befolyásolhatnák a döntéshozatalt — mindennemű korrupciótól meg kellene tisztítani az országot.

Igen, tudom, hogy ez csak közhelypuffogtatásnak hangzik, meg leányálom, meg hasonlók — magam is úgy vélem, hogy a korrupció megszüntetése elérhetetlen cél addig, amíg a társadalom nem változik, amíg hálapénzt adunk az orvosnak vagy lefizetünk ezt-azt-amazt csak hogy előbbre kerülhessünk egy listán vagy hogy egyáltalán szóba álljanak velünk.

Szekszárd, Béla király tér, régi Megyeháza (ma Tolna Megyei Levéltár), 1916. (Fortepan/SZF)

PANNÓNIA ÉS HUNNIA / EGYSÉGES BUDAPEST

A Mandiner.Magyarország szerint a megyék ugyan ezer évig állták a sarat, „akkor is fenntartotta a magyar önigazgatást, amikor önálló államiság nem is létezett”, ugyanakkor a szerzők régiós struktúrában (is) gondolkodnak. Hibának tartják a megyék kiüresítését — lényegében semmi lényeges döntéshozatali jogkörük nincs —, viszont nem emelik ki, hogy ebben nagy szerepe lehet a járási rendszer kialakításának. Nem értek teljesen egyet a megoldási javaslatukkal (régiók plusz megyék párhuzamosan), mint fentebb írtam, én a minél alacsonyabb szinteken hoznám a döntéseket. Az, hogy egyszerre létezzenek járások, megyék, régiók és állami igazgatás, nem biztos, hogy jó út.

Ugyanakkor amit Budapest esetében javasol a Mandiner.Magyarország, megfontolandó. „A fővárosi és kerületi közigazgatás útvesztője helyett alapvetően egy legfelső, budapesti szintű, megreformált, áttekinthető, megfelelő jog-, hatás- és felelősségi körökkel rendelkező hivatali rendszert kell felállítani. Megfontolandó a budapesti peremkerületek elszakadása a fővárostól — ha az ott élők ezt támogatják” — áll a programban, s az ésszerűség jegyében ezek valóban támogatható felvetések. Hosszú távon pedig akár azt is meg lehetne fontolni, hogy az egyes települések — így Budapest is — még nagyobb önállóságot kapjanak, mert a nemzetállamokra is igaz ugyanaz, amit Budapestről megállapítanak a szerzők:

„A főváros és a 23 kerület szervezetrendszere és hatásköreik labirintusa a burjánzó bürokrácia és a korrupció melegágya.” /Mandiner.Magyarország/

VÁLASZTÓJOGOT A GYEREKEKNEK

A Mandiner.Magyarország írói szavazati jogot adnának a 18 éven aluliaknak is — ez az első pont, ahol markánsan eltér a véleményem az övékétől. Ugyanis én nem bővíteném, hanem szűkíteném a szavazók körét — ha lehetne persze, ezért innentől csak hipotetikus gondolatmenet következhet.

Amennyire az idősebb generációktól (és a személyes történelmekből) látom, az elmúlt évtizedekben a legfiatalabb generációk egyre később érnek, egyre később nőnek fel valójában — ezen nyilván nem segít, hogy sokan (köztük én is) mamahotelben tengetik napjaikat. Nem biztos, hogy ildomos lenne olyan szavazókra bízni — részben — az ország sorsát, akik nincsenek birtokában a döntéshez szükséges tudásnak. Ezt egyfajta értelmiségi cenzussal, egy választói teszttel lehetne kiváltani, így azok dönthetnének a sorsunkról, akik tudnák is, hogy mi mellett teszik le a garast. Az értelmiségi cenzus mellé korosztályi cenzust is be lehetne vezetni: 25 évnél idősebbek és az aktuális nyugdíjkorhatár közötti életkorú emberek voksolhatnának.

Generációk találkozása (Földi Bence)

Ugyanakkor a választási rendszerről szóló passzusokkal egyet tudok érteni, a parlamenti küszöb lejjebvitelét is támogatnám.

KÖZ- ÉS JOGBIZTONSÁG / A JÓ ADATGAZDA

Erősíteni kell a gyorsreagálású rendőrséget és a magyar igazságszolgáltatást — áll a Mandiner.Magyarországban. Ezt nehéz lenne vitatni, a módszerek és a források már kérdésesek.

Szó esik a programban a kormányablakokról és az állami adatkezelésről is, de talán ehelyütt lehetett volna szót ejteni a közérdekűadatigénylések mostani mostoha helyzetéről is. Az, hogy lényegében bármiféle indokokkal le lehet söpörni bármilyen adatigénylést az asztalról, nyilvánvalóan nem segítheti az átláthatóság (látszatát).

Giphy

HÁZASSÁGI ÉS ÉLETTÁRSI KÖTELÉKEK

Talán ez volt a Mandiner.Magyarország első részének leginkább meglepő fejezete: a némely esetekben melegházasság-ellenes álláspontot megjelenítő blog ugyanis azt írta: „Támogatjuk az azonos nemű párok bejegyzett élettársi kapcsolatának intézményét, aminek az állam előtt — az örökbefogadást leszámítva — azonos jogállást kell biztosítania, mint a házasságnak”.

Én tovább is mennék akár: a melegházasság legalizációja önmagában még nem feltétlenül jelenti azt, hogy tömegesen házasodnának a melegek — állítólag amúgy sem áll minden homoszexuális a melegházasság pártján, sokaknak nem számít, hogy így kötik-e össze életüket vagy sem. Ugyanakkor akiknek igen, azoknak meg lehet adni a lehetőséget, hogy így tegyenek — viszont az örökbefogadás tiltása egyelőre jó ötletnek tűnik.

Remélhetőleg időm engedi majd, hogy hamarosan a következő, nemzetről szóló Mandiner.Magyarország-részre is érdemben reagáljak.

--

--