Örnek muhteşem notification

R ile Notification Göndermek

Berk Orbay
Jan 5, 2017 · 3 min read


Deneme 1: Twitter

Bu yüzden de kod çalıştırmayı bitirdiğinde ya da bir hata patlak verdiğinde bana haber veren bir şey yapabilir miyim diye düşündüm. Zira R’da çoğu şey kolaylıkla yapılabiliyor. Önce tweet atmak aklıma geldi ve gerçekten de bir süre bunu kullandım. Hatta R ile Tweet Atmak diye bir yazım bile var. Yaptığı şey bana bir mention yollayıp kod hakkında güncelleme yapmaktı. Sonradan gerek kullandığım paket, gerek aradaki işlemler çok stabil olmadığı için kullanmayı bıraktım veya amacının dışında kullandım (başka konu).

Öyleyse Böyle nam-ı diğer IFTTT

Daha sonra direk notification göndermek için bir yöntem var mı diye düşünmeye başladım. Başlamak derken Google’a bir sordum. Google bana IFTTT (IF This Then That) ile notification atmak ister misin dedi? Neden olmasın dedim. Sonra film koptu, neden yapmadım bilmiyorum. Bugüne kısmetmiş. IFTTT marifetiyle R üzerinden mobil cihazlarımıza notification göndereceğiz.

Hazırlık

  • IFTTT üzerinden bir hesap açın.
  • IFTTT uygulamasını telefonunuza yükleyin.

Adım 1: Applet Yaratmaca

  • Çıkan sayfanın ortasındaki “Connect” tuşuna basın.
  • Sağ üst köşedeki Settings’e gelip key’inizi öğrenin. Key değeri URL satırındaki https://maker.ifttt.com/use/anlamsizkarakterlertoplulugu kısmındaki anlamsizkarakterlertoplulugu kısmıdır. Bu değeri kaydedin, bu sizin “şifreniz”. Bunu ayrıca kimseyle paylaşmayın; paylaşırsanız başkaları kullanıp size abidik abidik bir sürü şey gönderebilir.
  • Üst kısımdan My Applets’e tıklayın. Sağ üst köşedeki “New Applet” düğmesine tıklayın. Karşınıza dana kadar “if + this then that” yazısı çıkacak. Burada 6 adımda appletimizi oluşturacağız.
  • + this’e basın Maker’ı seçin. Receive a web request’i seçin. Event Name oluşturun. Bu Event Name olayı önemli. Ne yazdığınızı aklınızda tutun, aşağıdaki örnekte R_ile_notification yazdım misal.
  • That’e basıp “Notification”ı seçin.

Son Dokunuş

R’a gidip aşağıdaki kodları çalıştırın. event_name yerine kendi event adınızı, the_key yerine kendi key değerinizi ve the_message yerine istediğiniz bir mesajı koyun. (not: Eğer yüklemediyseniz önce httr R paketini yükleyin. Kodunu commentledim.)

Sonuç

Vee kendimize ilk mesajımızı göndermiş olduk. Gerisi yaratıcılığınıza kalmış. Son bir not: Mesajlar IFTTT üzerinden geldiği için telefon iOS, Android olmuş fark yaratmaz.

Referans

Olayın neredeyse bütün hatlarını şu arkadaşın blogundaki yazıdan öğrendim. Ondan alıp size satıyorum. Kendisine ne kadar teşekkür etsem az.

berk-orbay

Blog

Berk Orbay

Written by

berk-orbay

Blog