Dünya çapında R Ladies organizasyonları

Türkiye’de R ve R Ladies İstanbul

Geçtiğimiz yıllarda R büyük bir atılım yaptı ve veri ile az buçuk haşır neşir olanların hepsi R kullanmaya başladı. Ayrıca veri analizi ile ilgili (veri madenciliği, görselleştirme, derin öğrenme vs.) konularda çalışanların en az yarısı R’ı birincil araçlarının arasında görüyorlar. R bu alanda sık bir şekilde Python ile karşılaştırılıyor. R ile geliştirme yapan veri bilimcilerin Amerika’da medyan yıllık maaşı $100.000 ile $120.000 arasında.

Pek çok güzel şey gibi ülkemizde de bu trend çok yavaş başlıyor ve henüz yaygın olarak bilinmiyor. İşin iyi tarafı ise birkaç yıl içerisinde R’ın ülkemizde de inanılmaz popüler olacağı kesin. (Açıkça anlatmak gerekirse R’a ne kadar hızlı adapte olursanız ileride ekmeğini o kadar fazla yersiniz.) Python’a göre bence en önemli avantajı, R öğrenmenin Excel’i öğrenmekten bile kolay olması. (Mustafa ile Akademik Bilişim’de her yıl 4 günlük hızlandırılmış eğitimler veriyoruz. Bu yılın eğitimini buradan inceleyebilirsiniz.)

R Ladies

R’ı popüler kılan şeylerden biri ise inanılmaz kullanıcı desteği ve kullanıcı grupları. Türkiye’de ise uzun yıllardır stabil bir R kullanıcı grubu bulunmuyor-du. Son 6 aydır ise R Ladies İstanbul bu işi son derece iyi bir şekilde götürüyor. R Ladies aslında uluslararası bir kullanıcı grubu ve binlerce katılımcısı bulunuyor.

Türkiye’de işin başındaki Hazel ve Betül de olağanüstü işler başarıyorlar ve grubu çok kısa sürede yüksek sayılara çıkardılar. Yeni başlayanlara yönelik yaklaşımları ise R’a başlangıç yapmak isteyenler için bulunmaz nimet. Türkiye çapında da yayılmaya başladılar. Yakın vakitte İzmir’de de bazı kıpırdanmalar olacak. Neden kısa süre içerisinde R Ladies Ankara, R Ladies Adana (ileride kendisinden kebabı ve R grubu ile ünlü ilimiz diye bahsederiz) ve hatta R Ladies Diyarbakır olmasın?

Peki ya erkekler?

Erkekleri de alıyorlar merak etmeyin. Ancak amaçları kadınları STEM alanlarında daha fazla eğitmek olduğu için erkekler genelde 2. planda kalıyorlar. Olmadı siz de kendi kullanıcı grubunuzu kurun destekleyelim.