7 věcí, které musíte vědět o kontrolách EET

Evidence tržeb bude brzy v provozu první rok a naší Malou pokladnu také brzy čekají narozeniny. Za tu dobu jsme sesbírali spoustu zkušeností a asistovali při stovce kontrol z Finančních úřadů u lidí, kteří pokladnu používají. Chceme se o to s vámi podělit. Už proto, že Malé pokladně začal zase prudce růst počet nových zákazníků a nikdo z nich nezažil naše metodické přednášky z listopadu a prosince. Takže: jak vypadají a co je dobré vědět o kontrolách z FÚ.

#1 V montérkách, v noci a ze všech stran

Kdyby se dalo shrnout, co změnilo EET, do jedné věty, nejspíš by zněla: víc kontrolorů, častější kontroly, víc důvodů k pokutám. Kontroly chodí vždy ve dvou a někteří to berou opravdu poctivě. Už jsme měli kontrolora, který přišel v zašpiněných montérkách, jindy zas o půlnoci přijdou těsně před zavíračkou, dokonce jsme slyšeli i o rodině s dětmi. Ministerstvo financí se nejspíš pláclo přes kapsu a nabralo celý jeden ročník DAMU včetně skladu kostýmů.

Kontrola EET. Ilustrační foto.

#2 Metodičtí, ale slušní. A pár skutečných magorů

Na druhou stranu: úředníci většinou jednají velmi slušně. Je to i tím, že FÚ mají zatím stále přikázáno postupovat mírně a nedávat pokuty za každou cenu.

Většinou platí, že jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Úředníci si evidenci tržeb nevymysleli. Po pravdě řečeno z naší zkušenosti většina z nich nesnáší EET ještě mnohem víc než vy.

Najdou se ale výjimky. Nehádejte se. Odvolejte se. Obraťte se o pomoc třeba na dodavatele své pokladny. My například asistujeme skoro u každé kontroly.

#3 Oznamovací povinnost a dodržování pravidel

Co kontrola chce není až tak složité:

  • Vždy okamžitě při tržbě evidujte. Nikdy to neodkládejte na později. Povinnost je jasná. Evidovat v okamžiku, kdy se uskuteční tržba.
  • Vyvěste si na viditelné místo cedulku oznamovací povinnosti (pokud máte Malou pokladnu dostanete ji od nás zdarma, stačí napsat na podpora@primaplatba.cz, můžete si ji také stáhnout zde).
  • Vždy nabídněte účtenku. 99 % lidí ji nechce, ale i tak ji nabízejte.
  • Nepodceňujte školení zaměstnanců. Většina pokut vzniká proto, že se někomu nechtělo evidovat hned nebo se začal hádat s kontrolou. Je to úplně na nic. Vysvětlete jim to.

#4 Buďte připraveni účtenku opsat nebo vytisknout (když evidujete s elektronickou účtenkou)

Pokud používáte Malou pokladnu nebo podobné řešení, kontrola může požadovat fyzickou verzi — tedy vytištěnou nebo opsanou na papír. Papírovou účtenku požaduje mizivé množství lidí, takže podle tohoto požadavku spolehlivě poznáte kontrolu.

Důležité je nikdy neodmítnout účtenku opsat nebo vytisknout. Nejsou za to zatím velké pokuty, ale v případě, že odmítnete, pokutu určitě dostanete. Klidně je požádejte, ať chvilku počkají, ale vysvětlete i zaměstnancům, že v takové chvíli zkrátka není jiná cesta.

Je dobré mít v podniku pro jistotu arch pro vyplnění účtenky. Stáhněte si ho tady. Účtenku jinak vytisknete na jakékoliv tiskárně. Třeba u vás v kanceláři.

#5 Spolehlivé vyvolávače kontrol

Nad daty z EET očividně žádné sofistikované analýzy nevznikají. Jedno je jisté: když budete z ničeho nic hodně stornovat tržby — přijde kontrola. Když budete mít velký výkyv v tržbách — přijde kontrola. A to včetně dlouhých odmlk v evidenci. Na jiný vzorec jsme zatím nepřišli.

#6 Wi-Fi: největší nepřítel poctivé evidence

Tak tedy evidujete tržby, máte pokladnu (jedno jakou) a všechno děláte, jak vám litera zákona ukládá. Co je jednoznačně největší problém? Budete se divit: připojení přes Wi-Fi. Nesedí vám tržby na daňovém portálu s tržbami v pokladně? Přestává pokladna fungovat? Pořád něco zlobí a vypadává? První věc, kterou vyzkoušejte, je přechod z běžné Wi-Fi na připojení přes mobilní data. V 99% případů problémy zmizí.

Většina pokladen (včetně Malé pokladny) funguje tak, že se urputně snaží doručit tržbu na portál MF ČR a pak čeká až přijde potvrzující FIK a BKP kód. Pokud máte pokladnu připojenou přes Wi-Fi, může během těchto několika milisekund dojít k tisícům problémů a výsledkem je nějaké nepochopitelné chování pokladny. Přejděte na mobilní data. Vážně. Ušetříte si obrovské množství nervů.

Porucha EET. Ilustrační video

#7 Dobrovolní kontroloři

Kromě oficiálních kontrolorů můžete narazit ještě na ty dobrovolné. Bývají to majitelé velkých firem, často konkurenčních, ale i běžní fanoušci Andreje Babiše. Zkrátka nesnášejí, když někdo neeviduje a hledají rozkrádače státu.

Vážně existují milionáři, kteří chodí a osobně kontrolují, jestli někdo na stánku na trzích neprodává rohlíky bez evidence.

Chodí v jednom a chtějí, abyste všechno perfektně splnili. Všechno si zkontrolují a do detailu znají zákon i metodiku. S nimi nic nenaděláte. Buďte na ně milí. Mají těžký život. Všude jsou nepřátelé a oni jediní mohou spasit svět.


Máte zkušenost s kontrolou z Finančního úřadu? Napište mi na jura@primaplatba.cz.

Kdyby cokoliv, najdete nás na adrese podpora@primaplatba.cz, telefonu +420 608 700 044 nebo na facebooku a twitteru.

Like what you read? Give Jura Ibl a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.