Na co si dát pozor při placení telefonem

Když používáte svůj mobilní telefon na placení Přímou platbou (nebo podobným způsobem jinde na světě), je dobré se řídit pár jednoduchými pravidly. Odměna je sladká. Telefon je totiž podstatně bezpečnější místo, než vaše peněženka.

Vždy využívejte zámek obrazovky telefonu

Všechny dotykové telefony umožňují zamknout obrazovku heslem nebo gestem. Ty novější mají i čtečku otisku prstů. Vím, že je to otrava pokaždé kód zadávat, ale rozhodně se to vyplatí. Zlodějům je zamčený telefon k ničemu (100% to platí u iPhonů a novějších telefonů s Androidem, starší na tom jsou hůř).

A jaké heslo zvolit? Obecně platí, že nejlepší ochranu vám poskytne čtečka otisku prstů kombinovaná s delším heslem, ve kterém budou čísla i písmena.

Nedoporučil bych používání odemykacího gesta (takové ty tečky, které pospojujete prstem). Snadno se odkouká přes rameno a na obrazovce telefonu jsou často vidět obrysy toho, jak prstem telefon odemykáte.

Když čtečku otisků na telefonu nemáte, vytvořte si alespoň číselné heslo, ideálně z šesti a více čísel.

A samozřejmě, nikdy nepoužívejte hesla, která se dají snadno uhádnout. Rok narození váš nebo vaší rodiny, ani jejich kombinace.

Nikdy nikomu neposílejte ověřovací kód

Většina mobilních plateb používá kód z SMS pro přihlášení nebo potvrzení. Rada je jednoduchá. Nikdy žádný ověřovací kód nikomu neposílejte a nesdělujte, pokud nemáte absolutní jistotu, že víte, co děláte.

To stejné platí o telefonátech technické podpory. Nikdy nikomu nesdělujte váš ověřovací kód. Ten je prostě svatý a hotovo.

Nastavte si limity na své platební kartě

Všechny platební karty umožňují platby přes internet. A mobilní platby do této kategorie patří. Nastavte si limit na rozumnou částku. Třeba 1000 Kč. Když jednou za čas budete chtít zaplatit něco dražšího, zkrátka si dočasně limit zvýšíte a pak zase snížíte.

Používejte platební služby, které mají více vrstev zabezpečení

Přímá platba používá automaticky dvě metody ověření platby. Jednak SMS kód pro přihlášení a pak bezpečnostní kód (PIN) pro potvrzování vyšších částek. Brzy zavedeme i volitelné zadávání kódu při každé platbě.

To je bezpečnostní minimum, které je potřeba dodržet. Větší zabezpečení je samozřejmě dobré, ale potom už není placení telefonem tak rychlé a pohodlné.


Kdyby cokoliv, najdete nás na adrese podpora@primaplatba.cz, telefonu +420 774 140 044 nebo na facebooku a twitteru.