Bigsight #5 | Neden birden bire sosyal medyadan alışveriş yapmaya başladık?

Son zamanlarda elimizden düşürmediğimiz telefonlarımız aslında dış dünyayla bağlantımız haline geldi. Çevremizdeki kişiler bazen bize yeteri kadar ilham olmadığında dijital platformlardan, dilimizde ”ilham veren, etkileyen unsur ve kişi” anlamına gelen ‘’influencer’’ lara ulaşmak çok kolay hale geldi. Aynı zamanda artık müthiş bir PR ve Viral reklam dünyasında yaşadığımız düşünülürse markaların da bu yöne doğru evrilerek reklam bütçelerinin tamamını eskisi gibi televizyon ve ya dergilere harcamaktansa bu kişilere yatırım yaptığı rahatça görülüyor.

İnsanlar artık bilinçli alışverişin, çok tercih edilen ve trend olmuş ürünlere para harcamak olduğunu düşünüyor. Fastfood haline getirdiğimiz tüketim dünyası hızla değişiyor, dün alınan bugün çöpe atılıyor. Bu da kişiler için inanılmaz bir takip ihtiyacı doğuruyor. Revaçta olanı bulmak, almak ve bunu göstermek de tabi ki yine günümüz insanının ihtiyaçları arasında. Bu bağlamda sosyal medya ve dijital dünyanın gücü yadsınamaz derecede büyük. Alışveriş için burayı tercih etmekse yine trendler arasında.

Big Cat Research olarak yaptığımız son araştırmanın verilerinde de bu açıkça görülmekte.

Araştırmaya katılanların %38,9’u başkalarının ne alıp kullandığını gördüğü için sosyal medya alışverişinden faydalanmayı sevdiğini söylerken, %27,1’i benzer alışveriş tecrübelerine sahip insanlarla iletişim kurabildiği için, %23,8’i başkalarının onaylayacağı ürün ve markaları alabildiği için, %23,7’si benzer zevkleri olan insanlarla birlikte alışveriş yaptığını hissettiği için, %20.1’i alışveriş yaparken sosyalleşmeyi sevdiği için, %15,1’i Sosyal medya üzerinden alışveriş yapmayı sosyalleşme olarak gördüğü için ve %10,1’i ise başkalarının aldığı ürünleri alarak ortak bir gruba dahil olduğunu hissettiği için kullandığı söylüyor.

Bize ilham kaynağı olan insanlar üstte de bahsedildiği gibi aslında trendleri yöneten marka ve kişiler olabilirken aynı zamanda yakın sosyal çevremizle bizi de ortak paydada buluşturabiliyor. Örneğin zevkini beğendiğimiz ve birebir tanıdığımız bir insanın tavsiyeleri ile de alışveriş yapabileceğimiz aşikar.

Peki biz yakın çevremizden ne kadar ilham alıyoruz?

Bu soruya da Big Cat Research olarak cevabımız şöyle;

“Alışveriş yaparken arkadaşlarınızın tavsiye ettiği ürünleri almak ister misiniz?” sorusuna %38,3 bazen cevabını verirken %34,8 ara sıra, %11,4 sık sık %10,4 hiç bir zaman %5,2 ilk dilim ise her zaman cevabını veriyor.

Buradan da anlaşılacağı üzere iki araştırma verilerini de karşılaştırdığımızda aslında günümüz tüketicisi yakın çevresine oranla sosyal medyada trend olan ürün ve kişileri daha fazla takip ederek belli bir sosyal konuma gelmeye çalışıyor. Ve alışverişi aslında bir rüşdünü ispatlama olarak kullanıyor.