Bigsight #6 | Influencerlara güveniyor muyuz?

Gündelik hayatımızda artık önceliklerimizin hayli değiştiği kaçılmaz bir gerçek. Elimizdeki parayı harcadığımız yerden tutun da neden oraya harcadığımıza ve bizi kimlerin yönlendirdiğine kadar hersey hızla farklılaşıyor. Bir ürünü almak için o ürüne ihtiyacımız olması mı gerekir? Yoksa herkes aldığı için mi tercih ederiz? Bir de şöyle düşünelim. Dijital dünya bize artık göz kapaklarımız kadar yakın. Ve bir marka, reklam için dijital dünyayı değerlendirdiğinde, bir ürünü tüketiciye sosyal medya üzerinden servis ettiğinde bizim bu ürünle karşılaşmamamız neredeyse imkansız hale geldi.

Peki bu ürünü neden alalım? Neden güvenelim? Ürünü kullandığımızda sonuçları ne olacak? İşte tüm bu aşamaları aslında sizin yerinize deneyen ve önünüze altın tepside tüm parıltısıyla sunan birileri var desem ne dersiniz? Aslında hepimiz bu kişilerin farkındayız. Influencerler! Türkçede ‘’etki / etkilemek’’ anlamlarına gelen influence kelimesinden türetilmiş olan bu yeni kavram artık bir meslek haline geldi. Doğal olarak bu kadar büyük bir kamuoyu oluşturma ve kendi kitlesini yaratma gücüne sahip kişiler markaların ilgi odağı oldu.

Big Cat Research olarak CAWI yöntemi ile yaptığımız ve %68 kadın %32 erkek kitleden oluşan araştırmaya göre Türkiye’nin %71’i marka — influencer işbirliklerini çekici bulduğunu söylüyor.

Bu da markaların sosyal medyayı kullanmasını kaçınılmaz kılıyor. Bu işbirlikleri güvenilirliği arttıyor mu sorusuna ise gelen cevap hayli net. %72’lik dilim influencerlar ile çalışan markaları daha güvenilir buluyor!

Aynı araştırma verilerinde %51’lik kesimin Instagram Influencer’larının önerdiği ürünleri güvenerek aldığını söylerken %26’lık kısım ise Youtube Influencer’larının tavsiye ettiği ürünleri aldığını belirtiyor.

Şimdi sizinle paylaşacağımız veri ise epey şaşırtıcı. Türkiyenin %92’si takip ettiği Influencer’ları arkadaşlarına öneriyor. Bunun ne kadar büyük bir network ağı yarattığı ise reddedilemez bir gerçek.

İşte hal buyken, kulaktan kulağa hızla yayılan ve bir çığ gibi büyüyen kitleler oluşuyor. Markalar ise bu durumu kendi lehlerinde kullanmak için daha fazla iş birliğine gidecek ve bu projeler gün geçtikçe şekil değiştirerek artacak gibi duruyor…

Bizimle creative çalışmalar yapmak ve kitlenizi daha yakından tanımak için bizimle iletişime geçmenizi bekliyoruz. Sizlerle tanışmak için sabırsızlanıyoruz.

https://bigcatresearch.com
info@bigcatresearch.com