Bigsight #4 | Sosyal medyada alışveriş devrimi!

Günümüz dünyasında en çok mesai harcadığımız yerlerden biri dijital dünya haline geldi. İş ve ya ders aralarımızda, otobüste, metroda herkesin elindeki telefonda görebileceğimiz Instagram, Twitter, Facebook vb. platformlar gerek gündelik hayattan kaçış gerekse ilgimizi çeken hesapları incelemek için birebir. Peki sizce sosyal medyayı sadece yakın çevremiz, arkadaş gurubumuz, ailemiz gibi gündelik hayattan da tanıdığımız kişileri takip etmek için mi kullanıyoruz? Globalleşen dünyada aslında artık neredeyse her celebrity, marka, oyuncu, sanatçı, şirket bir sosyal içeriğe sahip. Bu sayede biz de tüm dünyayı telefon ekranından görüyor, sahipleniyor ve hızla tüketiyoruz. Peki dijital dünyada tükettiğimiz şeylere bir yenisi daha eklense ne olur?

Yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan ve Instagram’ın da yakın zamanda ülkemizde resmi olarak uygulamaya geçireceği, paylaşılan postlardaki ürünlerin fiyatına ve markasına direk ulaşmamızı sağlayacak yeni bir tagleme sistemi ile takip ettiğimiz ve ilham aldığımız kişilerin tercih ettiği çoğu kıyafet, eşya, çanta gibi ürüne direkt ulaşabiliyor olacağız.

Bu da dijital medyadaki alışveriş trafiğini epey canlandıracağa benziyor.

Öyleyse biz genel olarak hangi sebepler ile dijital dünyada alışveriş yapma yöntemini seçiyoruz?

Big Cat Research olarak yaptığımız araştırmadan elde edilen verilere göre tüketicilerin %21.3’ü internet alışverişini ‘’İlginç olduğu için’’ tercih ediyor. %17.3’ü ‘’Cool/ Havalı olduğu için’’ cevabını verirken %19.9’u bu yolu ‘Hoş bir dinlenme fırsatı sunduğu için’ seçtiğini söylüyor. En büyük payı ise tüketicinin %44.9’u ile‘’Sevdiğim marka/mağazalardan alışveriş yapabilme imkanı’’ cevabı oluşturuyor.

Yine aynı araştırmanın verilerine göre sosyal medya alışverişini tüketicinin %17.7’si ‘’Heyecan verici’’ %27’si ‘’Eğlenceli’’, %30.4’ü ‘’Zevkli’’ %28.6’sı ‘’Yararlı’’ %45.4’ü ‘’Pratik’’ bulurken kalan %33.1’lik kısım ise ‘’Hoşuma gittiği için tercih ediyorum.’’ cevabını veriyor.

Kısaca özetlemek gerekirse önümüzdeki günlerde sosyal medya alışverişi konusunda markalar daha çok PR çalışması yapacak ve ilgi daha çok bu yöne doğru kayacak gibi gözüküyor.

Şimdiden iyi alışverişler…