Burcu Ayşen Ürgen

30/52

Bilim Kadınları
Sep 23, 2019 · 3 min read
 • Bu #haftaninbilimkadini: Burcu Ayşen Ürgen (@BAUrgen), Bilkent Üniv. Psikoloji Böl. ve Interdisipliner Sinirbilim programında öğretim üyesi. burcu.urgen.bilkent.edu.tr 1/16
 • Lisansını Bilkent Üni. (@BilkentUniv) Bilgisayar Müh. tamamlayan Dr. Ürgen, ODTÜ (@METU_ODTU) Bilişsel Bilimlerde YL ve University of California San Diego’da Bilişsel Bilimler alanında doktora yaptı. İtalya’da Parma Üniversitesi’nde DR-sonrası araştırmacı olarak çalıştı. 2/16
 • Dr. Ürgen çalışmalarını Bilkent Üniv Aysel Sabuncu Beyin Araştırmaları Merkezi ve Ulusal Manyetik Rezonans Araştırma Merkezi’nde sürdürüyor. @BUrgenlab 3/16
 • Görsel algı, bilişsel sinirbilim ve sosyal robotik üzerine çalışan Dr. Ürgen’in cevabını aradığı sorular: 4/16

“Günlük hayatımızda etrafımızdaki insanların hareketlerini izliyoruz. Bunları nasıl algılıyoruz ve anlamlandırıyoruz? Beynimiz, gördüklerimizi nasıl işliyor?”

 • 5/16

“Bunları yanıtlamak için davranışsal metodlar, beyin görüntüleme (fMRI, EEG), ve hesaplamalı analiz metotlarını kullanıyoruz. Biyolojik canlılar olan insanlar dışında, çeşitli şekillerde farklı ve daha yapay olan robotların hareketlerini nasıl algıladığımızı araştırıyoruz.”

“Yani gelecekte hayatımızın önemli bir parçası olacak sosyal robotların tasarımları konusunda bilişsel sinirbilimden öğrendiklerimizle robotları tasarlayan mühendislere nasıl geribildirimler yapabiliriz, buna yanıt arıyoruz.“

 • diyerek çalışma alanını özetliyor Dr Ürgen. 6/16
 • Bilimsel çalışmalarında heyecan duyduğu anlar için, 7/16

“Önceden araştırılmamış bir konuyu düşünmek, onunla ilgili yeni bir deney tasarlamak, veri toplamak, analiz yaparak hipotezinizi test etmek ve elbette bu sonuçları paylaşmak, her biri ayrı bir heyecanı barındırıyor “

 • 8/16

“Ben her süreçte heyecan duyuyorum ama sanırım sonuçlara bakmak (ve hipotezimizin doğrulanıp doğrulanmadığını test etmek) ve sonuçlarımızı bilim insanlarıyla paylaşmak (konferanslar ve yayınlar aracılığıyla) daha heyecan verici bulduğum aşamalar.”

Ve ekliyor 9/16 :

“Diğer çok önem verdiğim ve heyecan verici bulduğum şey interdisipliner çalışmak. Yani insan beynini anlamak için farklı disiplinlerin metotlarını ve perspektiflerini kullanarak data yaratıcı çözümler bulmaya çalışmak.”

 • Neden bu alan diye sorduk 10/16:

“Bilgisayar mühendisliğindeki eğitimim sırasında en heyecan duyduğum derslerden biri Artificial Intelligence (Yapay Zeka) dersiydi. Yapay zekayla yakından ilgilendikçe, insan beyni hakkında daha çok şey öğrenmek istedim.”

 • 11/16

“Neden insan beynini merak ettiniz diye sorarsanız, herhalde bunun yanıtı şu: Evreni ve insanı anlamak. Bunu yapabilmenin en önemli aşamalarından biri de insan bilişini ve beynini anlamak.”

 • 🥇Dr. Ürgen bilişsel sinirbilim ve sosyal robotiği içeren interdisipliner çalışmaları nedeniyle doktora sırasında University of California San Diego’da Interdisciplinary Scholar Award adı verilen, interdisipliner çalışmaları teşvik eden bir araştırma ödülü aldı. 12/16
 • Bilim insanı olmak isteyenlere tavsiyeleri 13/16:

“Bence bilim insanı olma yolundaki en önemli adım mümkün olduğunca erken yaşta bilimsel çalışmalara dahil olmak. Bilim insanı olmak için üniversiteyi bitirip yüksek lisans-doktora öğrencisi olmayı beklemeye gerek yok.”

 • 14/16

“Bilim nasıl yapılır, bu en iyi bir labda çalışarak anlaşılır. Bunun için yurt içi ve yurt dışındaki araştırma laboratuvarlarını araştırmalı, ilgilendikleri laboratuvarların hocalarıyla iletişime geçmeli ve araştırma deneyimi elde etmeliler. “

 • Bilim insanı olmak isteyen genç kadınlar içinse şu noktaları vurguladı 15/16:

“Kadınlara belirli alanlarda yapılan negatif ayrımcılığın farkında olmalı ve etraflarındaki insanların da bu farkındalığa varmaları için uğraşmalılar.”

 • Buna ek olarak 16/16,

“Bilim insanı olarak gösterecekleri başarılar insanlarda bu farkındalığın oluşmasını sağlayacaktır.”

İlk olarak Bilim Kadınları Twitter hesabında zincir olarak sunulmuştur:

Bilim Kadınları hesabında her hafta farklı bir bilim kadını hakkında Twitter zincirini okumak için Bilim Kadınlarını Twitter’dan takip etmeyi unutmayın.

https://twitter.com/Bilimkadinlari

Bilim Kadınları

Bilim kadınları birlikte daha güçlü!

Bilim Kadınları

Bilim kadınları birlikte daha güçlü! Bilimle uğraşan kadınların bir araya geldiği ve birbirlerini cinsiyet eşitsizliğine karşı koruduğu platform.

Bilim Kadınları

Written by

Her alanda cinsiyetçiliğe karşı! #bilimkadinlari #WomeninSTEM #haftaninbilimkadini

Bilim Kadınları

Bilim kadınları birlikte daha güçlü! Bilimle uğraşan kadınların bir araya geldiği ve birbirlerini cinsiyet eşitsizliğine karşı koruduğu platform.