Elif Türker Acar

33/52

Bilim Kadınları
Sep 23, 2019 · 3 min read
 • Bu #haftaninbilimkadini: Elif Türker Acar. Kimyager. İstanbul Üniversitesi — Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümünde Doktor Araştırma Görevlisi olarak çalışıyor. researchgate.net/profile/Elif_T… 1/11
 • Lisansını Balıkesir Üniversitesi Kimya Bölümünden alan Dr. Türker Acar, yüksek lisansını Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kimya Bölümünde, doktorasını ise İstanbul Üniversitesi Kimya Bölümünde tamamladı. 2/11
 • TÜBİTAK’tan kazandığı bir burs ile University of California Irvine’da bir süre misafir araştırmacı olarak çalışan Dr. Türker Acar şu anda İstanbul Üniversitesi’nde çalışıyor. 3/11
 • Dr. Türker Acar’ın çalışma konuları nanopor membran dizaynı, kompleks elektrokimyası ve elektrokimyasal sensörler. Nikotin tayini için kullanılmak için kullanılabilecek elektropolarizasyon ile elde edilmiş bir teknik geliştiren Dr. Türker Acar’ın bu keşfi patent bekliyor. 4/11
 • Dr. Türker Acar liderliğindeki bir grup potasyum iyonlarına karşı yüksek oranda seçicilik gösteren yeni nanoporlar üretti ve sentetik nanoporların canlı doku ile aynı iyon taşıma özelliklerine sahip olabileceğini gösterdi. Bu çalışma Science Advances dergisinde yayınlandı. 5/11
 • Dr. Türker Acar bu çalışmanın önemini “biyolojik sistemlerde bulunanlardan daha dayanıklı kanalların ve yapay hücrelerin oluşturulmasının yolu açılmış oldu” diyerek anlatıyor.

UCI and national lab researchers see lifelike ion differentiation in synthetic nanoporesScientists at UCI and Lawrence Livermore National Laboratory have shown that synthetic nanopores can possess the same ion-transporting and differentiation capabilities as living tissue. They detail t…https://news.uci.edu/2019/02/08/uci-and-national-lab-researchers-see-lifelike-ion-differentiation-in-synthetic-nanopores/

6/11

 • Lisanstan mezun olduktan sonra bir süre özel sektörde çalışan Dr. Türker Acar, bunun kendisini tatmin etmediğini fark ettiği için akademiye dönmeye karar vermiş. Dr. Türker Acar, 7/11 :

“Bilim gerçekten heyecan verici, her an yeniliğe açık ve geliştirici!”

 • Çalışmalarında onu en çok heyecanlandıran şey bir sistemde potansiyel ve akım değerlerinden yola çıkarak sayısız yorum yapabilmek ve o sistemin doğasını anlatabilmek.

“Farklı yöntemlerle birlikte elektrokimyanın uygulama alanı her geçen gün artıyor”

diyor Dr. Türker Acar. 8/11

 • Motivasyon kaynağını sorduk, 9/11:

“İnsanlığa faydalı bir şeyler ortaya koyma isteğim! Daha öğrenecek ve öğretecek o kadar çok şey var ki… Umarım bizim de yeni nesiller için çorbada bir tuzumuz olacak.”

 • Bilim insanı olmak isteyenlere tavsiyesi, 10/11:

“Bilim gerçekten büyüleyici ve insanı zinde tutan bir bir şey! Gerçekten sevenler için bilim yıllar geçtikçe daha keyifli hale geliyor. ”

 • 11/11

“Bazen deneyleri çok fazla tekrarlamaları gerekecek. Ama her deney insana çok farklı şeyler öğretir ve çalışmanızı tahmin etmediğiniz noktalara götürebilir. Sabırlı olmak anahtar kelime!”

İlk olarak Bilim Kadınları Twitter hesabında zincir olarak sunulmuştur:

Bilim Kadınları hesabında her hafta farklı bir bilim kadını hakkında Twitter zincirini okumak için Bilim Kadınlarını Twitter’dan takip etmeyi unutmayın.

https://twitter.com/Bilimkadinlari

Bilim Kadınları

Bilim kadınları birlikte daha güçlü!

Bilim Kadınları

Bilim kadınları birlikte daha güçlü! Bilimle uğraşan kadınların bir araya geldiği ve birbirlerini cinsiyet eşitsizliğine karşı koruduğu platform.

Bilim Kadınları

Written by

Her alanda cinsiyetçiliğe karşı! #bilimkadinlari #WomeninSTEM #haftaninbilimkadini

Bilim Kadınları

Bilim kadınları birlikte daha güçlü! Bilimle uğraşan kadınların bir araya geldiği ve birbirlerini cinsiyet eşitsizliğine karşı koruduğu platform.