Sibel Şahin

35/52

Bilim Kadınları
Sep 23, 2019 · 3 min read
 • TÜBİTAK yurtdışı araştırma bursu ile Syracuse Üni’de (ABD) araştırmacı olarak bulunan Dr. Şahin, DR sonrası çalışmalarını yine TÜBİTAK desteği ile Fransa’nın en bilinen matematik enstitülerinden biri olan Institut de Mathematiques de Tolouse’da gerçekleştirdi. 3/14
 • Dr. Şahin’in başlıca çalışma alanları çok değişkenli kompleks analiz ve potansiyel teorisi. Polinomlar, trigonometrik fonksiyonlar gibi analitik fonksiyon olarak adlandırılan kavramların tanımlı olabilecekleri en genel durumları inceliyor. 4/14
 • Dr. Şahin potansiyel teorisi üzerine de çalışıyor. Potansiyel teorisi fizikte karşımıza çıkan elektrik potansiyelleri gibi kavramları tanımlayan harmonik fonksiyonları inceliyor. Kompleks geometrinin bu tarz fonksiyon aileleri üzerindeki etkisi Dr. Şahin’in ilgi alanı. 5/14
 • Dr. Şahin üzerine çalıştığı bu fonksiyon ailelerinin parçacık fiziği ve makine öğrenmesi gibi alanların teorik arka planında yer aldığına vurgu yapıyor ve bu uygulamaların çalışmaların ne kadar önemli kıldığına dikkat çekiyor. 6/14
 • Dr. Şahin’e çalışmalarında onu en çok heyecanlandıran şeyi sorduk, 7/14:

“Bizim alanımızda yapılan bir çalışmanın ilk adımı ortaya bir varsayım atmak ve daha sonra başka birçok adımı bir bir inşa ederek ilk varsayımın doğruluğunu göstermek.”

 • 8/14

“O ara adımların her birinin o ilk varsayımı doğrulayacak şekilde gittiğini gördüğümde çok heyecanlanıyorum. Bu en başta renkleri ve güzelliği sizin dışınızda herkes için görünmez olan bir tabloyu bir gün herkesin sizinle birlikte görüp takdir etmesine benziyor.”

 • Neden bu alan diye sorduk, 9/14:

“Bu alanda çalışmaya başlamanın en büyük nedeni bir lisans öğrencisiyken öğrenmekten çok keyif aldığım bir alanda araştırma yapabilmek, yepyeni şeyler keşfedebilmek ve alanın en saygı duyulan araştırmacılarının danışmanlığında çalışabilmek.”

 • 10/14

“Bu alanda çalışmaya devam etmemde önemli bir motivasyon kaynağım daha var. Çok değişkenli kompleks analiz alanında çalışan kadın araştırmacı sayısı çok çok az ve birçok platformda çoğu zaman ülkemi temsil eden tek kadın matematikçi ben oluyorum.”

 • 11/14

“Yaptığımız işin değerini anlatıp sayımızın artması için örnek olmaya çalışmak da benim için büyük bir motivasyon.”

 • Bilim insanı olmak isteyen genç kadınlara tavsiyeniz neler olur? diye sorduk, 12/14:

“Bu gerçekten zorlu ve birçok noktada verdiğiniz tüm kararları tekrar tekrar sorguladığınız bir yol. O nedenle o sorgulamaların asla sizleri (bizleri) yıldırmasına izin vermeyin demek isterim. ”

 • 13/14

“Eğitiminin/kariyerinin başında kadınlar olarak toplumun ve erkek egemen gelenekten gelen bilim camiasının birçok önyargısıyla karşı karşıya kalıyoruz. Ama çalışmalarımızla o yargıları da yıkmak bizim elimizde!”

 • 14/14

“Kesinlikle az ya da yalnız değiliz. Bunu her zaman kendimize hatırlatmak gerekir diye düşünüyorum.”

@Bilimkadinlari olarak Dr. Şahin’e katılıyor ve birlikte güçlüyüz diyoruz! 💪💪💪

İlk olarak Bilim Kadınları Twitter hesabında zincir olarak sunulmuştur:

Bilim Kadınları hesabında her hafta farklı bir bilim kadını hakkında Twitter zincirini okumak için Bilim Kadınlarını Twitter’dan takip etmeyi unutmayın.

https://twitter.com/Bilimkadinlari

Bilim Kadınları

Bilim kadınları birlikte daha güçlü!

Bilim Kadınları

Bilim kadınları birlikte daha güçlü! Bilimle uğraşan kadınların bir araya geldiği ve birbirlerini cinsiyet eşitsizliğine karşı koruduğu platform.

Bilim Kadınları

Written by

Her alanda cinsiyetçiliğe karşı! #bilimkadinlari #WomeninSTEM #haftaninbilimkadini

Bilim Kadınları

Bilim kadınları birlikte daha güçlü! Bilimle uğraşan kadınların bir araya geldiği ve birbirlerini cinsiyet eşitsizliğine karşı koruduğu platform.