Merhaba Dünya !

Sizlere yeni bilim haberleri platformunu sunuyoruz : Bilimma.com

Bilim haberlerinde güvenilirlik, objektiflik ve güncellik önemli konulardır. Ancak Türkçe yayın yapan güvenilir yayınların azlığı pek çok bilimsever için üzücü bir durumdur. Bizde bu duruma bilimma.com ile çözüm ürettik !

Bilim haberlerinin, üretilen bilimsel bilgi gibi objektif olması ve subjektif yorumlarla çelişkili hallere sokulması ciddi bir dilemma olarak ortaya çıkmakta. Ancak daha da üzücü noktası okuyucuların bu objektiflik subjektiflik dilemmasını çözmekte zorlanması ve yanlış/çarpıtılmış haberleri gerçek olarak düşünmesidir.

Ayrıca bilim haberlerinin güncelliği önemli bir diğer noktadır. Çünkü dünyanın her noktasında araştırmalar devam etmekte; her yeni deney ile pek çok hipotez yanlışlanmakta ve artarak yeni bilgi üretimi devam etmektedir. Ancak gecikmiş haberler gerçeklerden bizi uzaklaştırmaktadır.

Nihayetinde herkes bilim insanı olmak zorunda değil, ancak bilim haberlerini sunanların “objektif” ve güncel olması zorunludur.

Ancak özellikle Türkçe bilimsel yayınların çoğunda çarpıtılmış haberler yoğun bir şekilde doğruymuş gibi “subjektif” yorumlarla insanlara aktarılmaktadır. Bunun yanı sıra güncelliğini kaybetmiş haberler de fazlasıyla gündemde yerini almaktadır.

Bilimma, doğru ve bilimsel olarak geçerliliği ortayan konmuş haberleri çarpıtmadan herkesin anlayabileceği şekilde aktarma amacını taşır. Günümüzde “bilim” objektif yaklaşımla işler ve subjektif yaklaşımlar gerçeğin ışığından bizi uzaklaştırır. Ancak bilimsel haberlerin subjektif aktarımı ve çarpıtılması, insanların yanlış bilgi edinmesi ve yanlış yönlendirilmesi demektir. Bilim haberlerindeki objektif-subjektif olma ikilemi özellikle Türkiye’de çok yaygın bir sorundur.
Bilimma, bu dilemmayı çözmek için ortaya çıkmıştır.

Bizi takipte kalın.

http://www.bilimma.com/

https://www.facebook.com/Bilimma-802091693265993

http://twitter.com/bilimmacom

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Bilimma’s story.