Používáme služby, ale cloud není všechno

Filip Ornstein
Binary trash
Published in
4 min readJan 21, 2017

Krátká rekapitulace aplikací a služeb používaných u nás ve studiu Sinfin a pro foto aplikaci Squared.one, která zahrnuje i české Vyvolej.to. Pokud zatím zvažujete a připravujete se na rozhodnutí, která dají podobu mnoha procesům ve vašem vznikajícím super cool projektu, může se přehled hodit. Pokud máte všechno totálně dotažené a v cloudu trávíte i osobní život, ocením i nesouhlasné názory.

Nesouvisející ilustrační obrázek z krásné knihy kolegy Lukáše Opekara, Neviditelná Mumo.

Než ve studiu cokoliv uděláme, musíme se domluvit, udělat rešerši, uspořádat podklady, zadat úkoly atp. Nad novým zdáním — aplikací — je potřeba se sklientem sejít. Alespoň jednou, nejlépe osobně. Čest vyjímkám.

E-maily nepotřebujeme

Nebude velkým překvapením, že základ naší komunikace tvoří Slack. Konkrétní úkoly máme v boardech na Trello, jehož silnou stránkou je uspořádání celé historie práce na úkolech i projektech včetně todo-listů, konverzací a příloh. Basecamp je fajn, ale nám se osvědčil jen na komunikaci s PPC agenturou o konkrétních kampaních. Na osobní poznámky nemůžu dopustit na Evernote, ale docela se těším na vyzkoušení Milanote. Byť mi Milan* asociuje spíš pivní mozol a doména by mohla mít SSLko.

E-mail ke komunikaci v Sinfinu nepotřebujeme vůbec, ale Google Apps (nově G Suite) využijeme především na autentifikaci a autorizaci k dalším službám. A směrem ven samozřejmě a na faktury a pro tisíc dalších výjimek. Naštěstí jsme s Googlem od doby, kdy nabízeli účet pro 50 uživatelů zdarma. Slack a Trello nám také stačí ve free módu.

Výměna souborů Dropboxem stále stačí a na myšlenku souborů v Google Drive jsem si dodnes nezvykl, ikdyž jeho rozhraní používám místo divného Google Docs. Dlouhodobou archivaci souborů jsme přesunuli z mého starého pracovního Macu Pro na Google Cloud Storage, kde platíme směšné $2 za 180GB uložených dat včetně přístupů (ale je to fakt je odkladiště bez trafficu). A to ani nemluvím o těch $300 za registraci na první dva měsíce, za který třeba můžete pomocí Google Vision API olabelovat všechny obrázky na Unsplash.com (teď jsem možná něco prozradil, ale určitě ještě napíšu článek o integraci s Railsama…).

Žijeme si jako na zámku, ať to trvá věčně.

Zapomněl jsem na volání? Google Hangout, jednoznačně. Skype is dead. Nevím jak ho může Volvo používat jako prodejní argument.

Adobe nepotřebujeme

Lukáš svoji tvrdě zaplacenou Creative Suite dnes zapíná spíš na dílčí úkoly a přípravu tiskových dat. Většinu času nad uživatelským rozhraním a grafickým designem tráví ve Sketchi. Já sice využívám Lightroom ve verzi z Creative Cloud, ale s prací to má málo společného. Náhledy klientům posíláme odkazem na Invision a mezi sebou výhradně přes Zeplin, Trello a Dropbox. Proč je zlo kreslit návrhy ve Photoshopu nebo Illustratoru popsal Lukáš docela dopodrobna v samostantém článku. Napsal to teda pozitivně a bez zmínky o Adobe.

Apple fans vs Apple haters

S programátory — co jsem vlastně já? — je dobré nemluvit o Macu. Nějak to nemají rádi a nemíní se mírnit v invektivách. Ještěže se shodneme na Linuxu pro servery, Gitu, Railsech, PostgreSQL a monolitických aplikacích do doby, než přijdou hedvábné probémy. Pro soukromé Git repositories se hodí levný Bitbucket. Jasně, že je pomalejší, ale who cares? Ten kdo platí faktury. Na Github se hodí veřejná repa, to je taky jasný. Na můj Atom.io koukají kluci shovívavě, ale s respektem. Doufám. Petrův Sublime na steroidech a Jakubův Emacs na růstových hormonech samozřejmě netrumfnu. Ani ovládání desktopu Vim zkratkama. Zato mám hezčí myš a Magnet.app.

Jak jsme migrovali z cloudu…

…vám sice nepopíšu, protože to ani není celá pravda. Ale faktem je, že jsme stáhli provoz Rails aplikací z Amazon AWS a Digital Ocean. Hlavním omezením je cena paměti na obou platformách a Railsy se s ní zrovna nemazlí. A už vůbec né ve vánoční sezóně, kdy jsme denně zpracovali opět mnoho tisíc fotek a nemohli najít leak v knihovně pro upload na Amazon S3. Monit nás podržel, teda naše workery a joby.

Pro deploy na Digital Ocean jsme měli udělané hezké nástroje s možností vytvoření nového serveru atd. Všechno jednoduché a strašně rychlé (sekundy), směrem nahoru. Ale zmenšit běžící stroj je občas těžké a vypnout stroj s uloženými daty nepomůže fakturované ceně. Dokud nejedeme SAAS s dobře definovanou cloud marží a kreditkou s 5% charge backem v leteckých mílích, tak se nemusím zapojovat do flamewarů na Facebooku.

Hlavní servery jsou nyní dedikované stroje na OVH a Soyoustart s Proxmoxem a kupou Linux virtuálů. Cena oproti Digital Ocean a Amazon AWS třetinová, rychlost nesrovnatelná. Ano, bojíme se, že to železo chcípne. Ale až se to stane, tak máme od Jakuba napsaný tooling a deployment, díky kterému jsme schopni rozběhnout nové servery kdekoliv jinde za pár minut od nabootování, třeba na AWS. Soubory jsou v AWS S3 bucketech a aplikace nevytvářejí na serverech žádná zálohovatelná uživatelská data, když nepočítám PostgreSQL a Redis. Ty se zálohují jinam. Kde je potřeba, tak máme HA nginx proxy. Většinu tasků ovládáme Capistranem, zatím stačí.

Jak přijde na zkratky DNS, CDN a SSL, doporučuju jednoznačně CloudFlare. Zastane transparetní CDN bez účtování přenosu, správu DNS záznamů, ochrání proti některým útokům a konečně podporuje i websockety a pár užitečných rewrite pravidel.

Na závěr mailing z aplikací. Je potřeba, aby maily dorazily, nespadly do spamu a nebylo potřeba řešit všechny pasti kolem mail serverů, kterých je nepočítaně. Tak na to je Sendgrid a Mailchimp. Ne, maily se klientům skutečně nerozesílají Outlookem a překvapivě ani z Postfixu na virtuálu s IP adresou, na které bydlela spousta nájemníků.

Jak si pozorný čtenář jistě všiml, tak nikde nezazněla klíčová slova Docker, kontejner, mikro služby, architektura ani žádné obchodní tajemství, ale ty jsou tajná. Tak popojedem. Možná jsem zapomněl na hlášení výjimek z Ruby, JS a Ember.js — free instalace Sentry a Raven. O výkonu ledacos prozradí i free verze New Relicu, nebo nadějného Skylight.io.

--

--