Angellist Top Ten

Angellist’in sinyal skoruna göre sıralanmış ilk on biyoteknoloji startupları neler yapıyor ? Hangi alanlarda çalışıyorlar? İşte o şirketler !

Sıralamanın üst sıralarında internet ve cloud tabanlı hizmetler dikkat çekiyor. Özellikle uzaktan hizmet sağlayan biotech startupları popüler. Bunun yanı sıra cihaz ve protez geliştiren şirketlerde listede yer alıyor.

1-) DNAnexus

Büyük genom verileri ve genom çalışmalarındaki artışla birlikte gelen fazlaca veri için cloud çözümleri sunan bir yazılım şirketi.

Gerçekten de baktığımız zaman, onlarca veriyi nerede saklayacağınız, güvende olup olmaması, sürekli ulaşılabilir olmaması, başka araştırmacılarla kolay paylaşım sunan bir ortamda olması, analiz için kullanılan araç ve metodları da aynı sistem üzerinden paylaşabilmeniz ve veriler üzerinde tekrarlanabilir çalışmalara imkan sunması gibi önemli yönleri bulunuyor DNAnexus’un.

Yatırımcıları arasında Google Ventures dikkat çekici olmakla birlikte toplamda 36 550 000 $ yatırım almışlar.
https://www.dnanexus.com

2-) 23andme

Pek çoğumuzun aşina olduğu bir şirket 23andme. Hizmetleriyle hem tartışma yaratıyor hem de insanların dikkatini çekiyor. Çok düşük bir fiyata uzaktan DNA testleri yapıyorlar. Şu anda ana hizmetleri bireylerin Aile ağaçlarını çıkarmak, dünya üzerindeki hangi popülasyonla ilişkili olduğunu ortaya koymak, hangi yüzde de Neanderthal genlerine sahip olduğunuzu araştırmak ve genetik hastalıklar üzerine. Kendi veri bankalarını da geliştiren şirket, kişisel genom bilginizin %100 korunacağı garantisini veriyor. Ancak bunu hangi ölçüde sağlayabilyorlar ve garanti edebiliyorlar tartışmalı bir nokta.

Toplamda 111 900 000 $ yatırım almışlar. Google Ventures ve Google’da bu şirketin yatırımcıları arasında.
https://www.23andme.com

3-) Counsyl

Bu şirkette DNA analizi hizmeti vermekte. Kan ya da tükrük örneğinizi yolluyorsunuz ve analizlerinizi yorumlarıyla birlikte sanal platformdan takip ediyorsunuz. 23andme’den farklı olarak “aile” ve “sağlık” temasına vurgu yapan bir şirket. Aile tarama, Gebe bilgilendirme ve kalıtılabilir kanser testleri ön plandaki ürünleri.

32 900 000 $ yatırım almış bulunuyorlar.
https://www.counsyl.com

4-) Science Exchange

Araştırmacılar arsında birlikte çalışma kültürünü beslemek için kurulan bir pazar ağı olan Science Exchange, uzaktan laboratuvar deneyi siparişi verebileceğiniz bir platform olarak ön plana çıkıyor. Bu hizmetleriyle, gerçekleştirmek istediğiniz deneyleri dünyanın önde gelen laboratuvarlarında sizin için yapılmasını sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca bu hizmeti kullanarak sizin için fazla maliyetli olan alt yapı yatırımlarından da tasarruf etmeniz mümkün.

Bu şirket 5 500 000 $ yatırım almış bulunuyor.
https://www.scienceexchange.com

5-) Transcriptic

Robotik laboratuvar altyapısına sahip otomatize laboratuvarlara sahip olan bu firma web arayüzü kullanarak deneylerinizi gerçekleştirmeniz için size tüm laboratuvar süreç ve deneyleri için hizmet sağlıyor. Fiyatlandırma aşamasında deney seçenekleri için kullanışlı bir arayüzü bulunan bu şirket deneylerinizi bütçelendirmeniz ve ne kadar sürede gerçekleşeceğini belirlemeniz için çok güzel uygulamalar sunuyor. Pek çok ünlü araştırma laboratuvarına da hizmet vermekte.

Google Ventures’ın içinde bulunduğu yatırımcılarından 14 525 000 $ yatırım almış durumda.
https://www.transcriptic.com

6-) Soylent

Soya proteinleri, alg yağı, isomaltoz, vitamin ve minerallerin bulunduğu tüm vücudun beslenme ihtiyacını karşılayan toz/sıvı formda beslenme ürünleri geliştiren ve satan bir şirket Soylent. Yani sadece bunu içerek hayatınızı idame ettirebiliyorsunuz. Özellikle yemek yapmak gibi zaman alıcı işlemlerle uğraşmıyor hem de sağlıklı besleniyorsunuz.

21 500 000 $ yatırım almış bir girişim olarak dikkatleri çekiyor.
https://www.soylent.com

7-) Notable Labs

Beyin kanserine odaklanan Notable labs, diğer şirketlere göre ufak bir ciroya sahip. Önerdiği çözümler ise beyin kanseri hastalarında uygun tedavi kombinasyonlarının derlenmesi ve doktorların bunlara daha kolay ulaşabilmesine dayanıyor. Bu kombinasyonlar FDA onaylı uygulamaları içeriyor. Şirketin kurucularından De Silva’nın babasının beyin kanseri olması ve beyin kanseri tedavilerinde çok alternatif olması ile yola çıkan Notable Labs, Y combinator’dan 120 000 $ almış.
http://www.notablelabs.com

8-) Cambrian Genomics

DNA laser printing olarak ürünlerini tanıtan şirket, düşük maliyetle DNA molekülü yazabilecek bir cihaz üzerinde çalışmakta. Sentetik biyoloji açısından önemli bir projeleri bulunmakta.

Cambrian Genomics, açıklanmayan beslemeler dışında, 10 000 000 $ yatırım almış bir şirkettir.

9-) AirXpanders

Mastektomi sonrası meme rekontrüksiyonu, yani dokunun tekrar yapılandırılması süreci için yeni teknoloji bir ürün geliştiren bu şirketin pek çok yatırımcısı bulunmakta. Hızlı, ağrısız ve daha basit bir çözüm sunan ürünleri diğer pek çok alternatifine göre dikkat çekici.

Yaklaşık olarak 45 000 000 $ yatırım almış bulunuyorlar.
www.airxpanders.com

10-) sample6

Gıda kontrolü için çözümler sunan sample6 geliştirdiği ufak analiz cihazı ve ufak örnek hazırlama cihazı ile gıda patojenlerini hızlı bir şekilde yerinde tespit edebilmenizi sağlıyor. Ayrıca Çevre analizileri için de çözümleri bulunmakta.
16 750 000 $ yatırım almış durumda.
http://sample6.com

https://angel.co/biotechnology — erişim tarihi : 24 Ağustos 2015