2017'yi Güzel Kılan Şeyler

“Bir ufka vardık ki artık. Yalnız değiliz sevgilim.” diye başlar bir şiirine Ahmet Arif. Sapiensler sosyal canlılar. Onu Eractus, Neandertal ve diğer türlerden ayıran özelliklerden birisi de sosyal ilişkiler kurabilmesi.

2017, bizler için bir şeyler üreten insanlara karşı farkındalığımın arttığı bir yıl oldu diyebilirim. Yani 2017, benim için, sosyalleşmenin ve birlikteliğin gücünü daha çok hissettiğim bir yıldı. Bu yazıda, 2017 ‘de bizler için güzel şeyler üretme çabası gösteren kişi, oluşum, podcast ve Youtube kanallarından bahsedeceğim.

O halde, başlayalım! ⚡️


Müdavimi Olduklarım

2017 yılında, her kullandığımda hayran olduğum ve hayatımın olmazsa olmazı haline gelen birkaç araç var fakat Medium, Spotify, Uber ve Enpara dörtlüsünün yeri bende ayrı. Hayatta kaldıkları süre boyunca hayatımı kolaylaştıran bu araçları 2018'de de seve seve kullanacağım.

Girişimci Muhabbeti

Yaklaşık 3 yıldır istikrarlı bir şekilde podcast üreten bu ekibi 2017'de keşfettim. Samimiyetleri, verimli konuları işlemeleri ve bana podcast dinleme- ve hatta üretme- alışkanlığı kazandırdıkları için kendilerine teşekkür etmek istiyorum.

Gümlet Medya adı altında yeni podcastleri ekosisteme kazandırmaları da takdir ettiğim bir diğer yönleri oldu.

Girişimci Muhabbeti’nin sitesine buradan ulaşabilir, 1500 kişilik Slack kanalındaki muhabbetlere eşlik edebilirsiniz.


Feyzli Linkler

Feyzli Linkler’e geçtiğimiz senelerde Medium’da birkaç kere denk gelmiş fakat tam anlamıyla takibe almamıştım. 2017'de Adem ilter’i Twitter’dan takip etmeye başlayınca Feyzli Link’lerin e-posta bültenine abone oldum.

Adem her pazartesi günü, bulduğu faydalı araç ve içerikleri e-posta kutunuza bırakıyor. Bu e-posta size yeni şeyler keşfetme imkanı veriyor. Harcadığı emek için Adem’e teşekkür ediyor, yeni üretimlerini beklediğimi de buradan bildiriyorum. 🙂

Feyzli Linkler e-posta bültenine buradan abone olabilir, Adem’i Twitter’dan takip edebilirsiniz.


Cüneyt Özdemir

5N1K ile özdeşleşen gazeteci Cüneyt Özdemir, 2016 yılında yayın formatını değiştirdi. 2016 yılından beri, Amerika’da yaşayan Türklerle yaptığı röpartaj videolarını Youtube hesabı üzerinden paylaşıyor. Kendimce, alternatif gazetecilik diye adlandırdığım bu çalışmayı takip ve takdir ediyordum.

Cüneyt’in takdirden öte beğenimi kazandığı çalışması ise Amerika’da görülen Zarrab davasında harcadığı emek ve yaptığı gazetecilik oldu. Davadan sonra, Youtube kanalını daha aktif kullanmaya ve farklı konularda da video içerikler üretmeye başladı.

Samimiyetle ürettiği bu içerikleri vakit buldukça takip ediyorum. Emeği için de kendisine teşekkür ediyorum. Cüneyt’in Youtube kanalına buradan ulaşabilir, kendisini Twitter’dan takip edebilirsiniz.


Karsu Dönmez

Aylar önce bir TED videosunda denk geldim Karsu’ya. Son zamanlarda TED videolarına karşı bir önyargım olduğu için izlemekte tereddüt etmiştim fakat sonradan çevreme de önerdiğim bir video oldu.

Karsu, Hollanda’da büyüyen bir Türk ailenin kızı. TED videosunda mülteciler için yürüttüğü bir sosyal projeyi anlatıyor. Bu bile onu takdir etmek için yeterli bir sebepken, Karsu’nun çok iyi bir sanatçı olduğunu öğrendim. Neredeyse tüm şarkılarını dinledim ve çalma listelerimin vazgeçilmezi oldu.

Hem güzel kalbi ile yürüttüğü projesi için hem de yaptığı müzikler için tebrik ediyorum kendisini. 
Bahsettiğim videoya buradan ulaşabilir, Spotify sayfasından parçalarını dinleyebilirsiniz.


Açık Bilim / Muhabbet Teorisi

Medium’un bana kazandırdığı birçok güzel insan var. Tevfik Uyar da bunlardan birisi. Tevfik Hocayı birkaç yıldır takip ediyorum. 2017 yılında da kendisi gibi donanımlı insanlarla çok güzel içerikler üretti. Açık Bilim podcasti bu içeriklerden birisi. Vakit buldukça Açık Bilim podcastini takip etmeye özen gösteriyorum.

Kendilerine, bilim ve bilimsel düşünceye yaptıkları katkı adına teşekkür ediyorum. Eminim ki 2018'de yine çok iyi işler yapacaklar.

Yalansavar blog sitesini buradan, Açık Bilim podcastini buradan, Muhabbet Teorisi Youtube kanalını buradan ve Tevfik Hoca’nın Twitter hesabını buradan takip edebilirsiniz.


Doğukan Güven Nomak

Doğukan Güven Nomak, birkaç yıldır Youtube’da tasarım ve geliştirici sohbetleri düzenliyor ve bu sayede yazılımcılık ekosistemindeki tanışıklığı/samimiyeti arttırıyor. Her ne kadar 2017'de içerik sayısında seyrelmeler olsa da Youtube kanalı takip edilmeli.

Emeği için teşekkür ediyor, 2018'de daha çok içerik hazırlamasını temenni ediyorum.

Doğukan’ın Youtube kanalına buradan ulaşabilirsiniz.


NSIstanbul

2014'ten beri Google’ın geliştirici topluluğu olan GDG’ler ile içli dışlıyım fakat Türkiye’de bir Apple ve Swift topluluğu olduğunu bilmiyordum. 2017'nin sonuna doğru NSIstanbul ile tanıştım.

Teknik ve sosyal anlamda çok faydalı olan bu topluluk sayesinde çok güzel iOS geliştiriciler tanıdım, tanımaya devam ediyorum. 2017 yılında sadece 1 etkinliklerine gidebilsem de 2018'de daha sık gitmeyi planlıyorum.

NSIstanbul çatısı altında içerik üreten, emek veren herkese çok teşekkür ediyorum.

NSIstanbul Medium yayınına buradan ulaşabilir, Slack kanalına buradan katılabilirsiniz.


Evrim Ağacı

Tam tarihi hatırlamıyorum fakat Evrim Ağacı’nı uzun zamandır Facebook üzerinden takip ediyorum. 2017 yılında Youtube üzerinden yaptıkları videolar ise oldukça faydalı oldu.

Özellikle liselerde yasaklanan evrim konusunu Youtube kanalları üzerinden anlatma projelerini çok takdir etmiştim. Umuyorum önümüzdeki yılda da faydalı içerikler üretmeye devam ederler.

Evrim Ağacı’nın blog sitesine buradan ulaşabilir, Youtube kanalını buradan takip edebilirsiniz.


Radyo 521

Ankara’dan Dünya’nın farklı yerlerine fotoğrafçılık aksesuarları ihraç eden Edelkrone ve Kadir Köymen’i, 2016 yılında yayınladıkları Başka Bir Şey belgeseli ile tanımıştım. Girişimciliğe, şirket kültürüne, çalışma koşullarına bakış açıları ilgimi çekmişti.

Kadir Köymen, 2017'nin ikinci yarısında bu sefer bir podcast ile karşımıza çıktı. Mustafa ve Onur ile birlikte hazırladıkları yayınlarda ticaret başta olmak üzere hayatımızda bulunan birçok konuyu enine boyuna sorguluyorlar.

Vakit buldukça dinlemeye çalıştığım bu podcasti de öneriyor ve emek verenlere teşekkür ediyorum.

Radyo 521'in sitesine buradan ulaşabilirsiniz.


Aslında bu liste uzar da uzar.
Adını buraya yazmadığım fakat Twitter’dan, GitHub’tan, Medium’dan takip ettiğim, içerikleriyle güldüren, düşündüren, sorgulatan ve umut veren herkese sonsuz teşekkür ediyorum.

Aklıma gelenlerden dilim döndüğünce bahsetmek istedim. Siz de aklınıza gelenleri yoruma bırakabilir ya da daha iyi bir liste hazırlayarak bu yazıya gönderme yapabilirsiniz :)

Umuyorum ki hayatlarınızda 2018'i güzel kılan şeyler sayfalarca olur.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ediyorum. 💛

Sevdiklerinizle, sevenlerinizle nice mutlu, huzurlu senelere. 🎄
Kendinize dikkat edin. 👋


Beğendiyseniz alkışlamayı ve paylaşmayı unutmayın!