Kryptomeny: Základné charakteristiky

₿itcoach
Bitcoach
Published in
2 min readFeb 10, 2021

Hoci môžu existovať výnimky, existujú viaceré faktory (okrem tu spomínaných základných čŕt), ktoré odlišujú kryptomeny od finančných systémov minulosti:

Adaptívna dodávka — v podstate znamená, že kryptomeny sú vytvorené s množstvom opatrení, aby sa zabezpečilo, že budú fungovať dobre pri veľkom aj malom dopyte.
Príklad: Bitcoin je naprogramovaný tak, aby povolil vyťaženie jedného transakčného bloku približne každých 10 minút. Jeho algoritmus sa prispôsobuje každých 2016 blokov (teoreticky každé 2 týždne) a stáva sa jednoduchším alebo zložitejším, podľa toho, koľko v skutočnosti trvalo vyťaženie 2016 blokov. Takže ako sieť vyťažila toto množstvo za 13 dní, náročnosť stúpne, a naopak.
V digitálnych minciach je zahrnutých niekoľko ďalších opatrení, ktoré umožňujú prispôsobenie dodávky, napríklad obmedzenie dodávok postupom času (vytváranie vzácnosti) a zníženie odmeny za ťažbu, keďže sa ťaží stále viac mincí. Viac o ťažbe Bitcoinu sa môžete dozvedieť z nášho článku Predstavujeme: Bitcoin

Kryptografia– kryptomeny používajú systém kryptografie (šifrovanie) na kontrolu tvorby mincí a na overenie transakcií.

Decentralizácia — väčšina mien v obehu je riadených centralizovanou vládou a ich vytváranie môže byť regulované treťou stranou. Vytváranie a transakcie kryptomien sú open source, kontrolované kódom a spoliehajú sa na p2p siete. Neexistuje žiadna entita, ktorá by mohla ovplyvniť menu.

Digitálnosť — tradičné meny sú definované fyzickým objektom (napríklad mincami a bankovkami), ale kryptomeny sú kompletne digitálne. Digitálne mince sú uložené v digitálnych peňaženkách a digitálne prenesené do digitálnych peňaženiek iných ľudí. Neexistuje žiaden fyzický objekt.

Open Source — kryptomeny sú typicky open source. To znamená, že vývojári môžu vytvárať rozhranie API bez platenia poplatkov a ktokoľvek sa môže pripojiť k sieti a používať ju.

Proof-of-Work (PoW) — väčšina kryptomien používa systém dokazovania práce. Schéma PoW používa ťažko vypočítateľný, ale ľahko overiteľný výpočtový hlavolam, na obmedzenie využívania ťažby kryptomeny. Pozn.: Používajú sa aj iné systémy, napríklad doklad o vklade.

Hodnota — ak má byť niečo efektívnou menou, musí mať hodnotu. Americký dolár predstavoval skutočné zlato. Zlato bolo vzácne a vyžadovalo si ťažbu a čistenie, takže vyčerpateľnosť a práca dali zlatu hodnotu. To zase dalo hodnotu americkému doláru. (Dnes už peniaze nie sú kryté zlatom.)
Kryptomeny fungujú na podobnom koncepte vzhľadom k hodnote. Kryptomince (ktoré nie sú nič iné, ako verejne dohodnuté záznamy o vlastníctve) sú ťažené, resp. vytvárané minermi. Mineri sú ľudia, ktorí prevádzkujú programy na špecializovanom hardvéri, špeciálne určenom na riešenie hlavolamov PoW. Práca za ťažbou mincí im dáva hodnotu, zatiaľ čo vyčerpateľnosť mincí a ich dopyt spôsobia, že ich hodnota bude kolísať. Druhá metóda validácie mincí sa nazýva Proof-of-Deposit (PoD). Hodnota sa vytvára aj vtedy, keď sa transakcie pridávajú do verejných účtovných kníh, pretože vytváranie overeného transakčného bloku si tiež vyžaduje prácu.

--

--