Masternodes

₿itcoach
Bitcoach
Published in
2 min readJan 24, 2021

Väčšina kryptomien je založená na decentralizovanej účtovnej knihe, známej ako blockchain. Blockchain je zabezpečený prostredníctvom konsenzuálneho mechanizmu; vo všeobecnosti je ním Proof-of-Work (PoW). Mineri sa pokúšajú riešiť ťažké problémy so špecializovanými počítačmi a pri riešení problému dostanú právo pridať nový blok do blockchainu. Ak všetci ostatní používatelia softvéru súhlasia s tým, že problém bol vyriešený správne, blok je pridaný do blockchain a miner je odmenený. (Podrobnejšie sa o blockchain môžete dočítať TU.)

Niektoré kryptomeny však majú dvojvrstvovú sieť. Stručne povedané, mineri využívajú prvú vrstvu, čo je základné posielanie a prijímanie finančných prostriedkov a zabraňovanie dvojitým výdavkom. Masternodes zapájajú druhú vrstvu, ktorá poskytuje ďalšie funkcie. Masternodes neťažia kryptomeny, a ťažobné počítače nemôžu slúžiť ako masternodes.

Masternodes je jednoducho plnohodnotný uzol alebo počítačová peňaženka, ktorá uchováva kópiu celého blokchain v reálnom čase, rovnako, ako sú nepretržite v prevádzke aj uzly pri ťažbe Bitcoinu. Masternode systém je označovaný ako Proof-of-Service (PoSe), pretože masternodes poskytujú pre sieť kľúčové služby. V podstate masternodes dohliadajú na celú sieť a majú právomoc odmietnuť nesprávne vytvorené bloky od minerov. Ak by sa miner pokúsil vziať si celú odmenu za blok alebo sa pokúsil spustiť starú verziu softvéru, sieť masternodes by odlúčila tento blok a nepridala by ho do blokchainu.

Niektoré zo špeciálnych funkcií, ktoré tieto uzly vykonávajú, sú vo všeobecnosti:

  • Zvyšovanie súkromia transakcií
  • Vykonávanie okamžitých transakcií
  • Účasť na riadení a hlasovaní
  • Povolenie rozpočtovania a systém pokladnice v kryptomenách

Tieto masternodes nie sú samostatné, ale vždy komunikujú s inými uzlami, aby vytvorili decentralizovanú sieť a často sa označujú skratkou MN.

Rovnako ako pri ťažbe kryptomien, masternodes môže používať ktokoľvek. Existuje však vstupná bariéra, ktorá zabezpečuje, aby sa systém nestal škodlivý. To, aby vlastník masternode nepodvádzal alebo nepoškodzoval systém sa dosahuje tak, že sám vlastník takýmto konaním má čo stratiť.

Prirodzene sa teda stáva veľmi málo pravdepodobné, že operátor masternodes bude podvádzať, pretože má podiel na riadení celého systému, a keby sa predsa tak rozhodol, bude potrestaný vo forme devalvácie jeho vlastných HODLings.

Vstupné bariéry sú:

  • musíte vlastniť aspoň stanovené minimálne množstvo mincí danej kryptomeny (pre DASH MN potrebujete 1000 jednotiek DASH a pre PIVX MN potrebujete 10 000 jednotiek PIVX), takže toto minimálne číslo sa líši u každej kryptomeny,
  • potrebuje VPS alebo server, aby bola peňaženka spustená 24/7,
  • potrebujete špeciálnu IP adresu,
  • potrebujete dosť pamäte na uloženie celého blockchainu

Tieto požiadavky pre masternodes sú takmer rovnaké pre akúkoľvek kryptomenu.

Rôzne kryptomeny majú rôzne stimulačné modely, pomocou ktorých môže prevádzkovateľ MN získať slušný mesačný alebo týždenný pasívny príjem.

Ak ste zainvestovali do kryptomeny, ktorá vám umožňuje spustiť masternode, mali by ste preskúmať túto možnosť zarábania.

Dôležité však je, ​​aby ste si vybrali správnu menu na investovanie, hlavne ak do meny investujete výhradne kvôli prevádzke masternodes. Mali by ste porovnať percento výnosu s investíciou, teda rozumne vypočítať svoju návratnosť investícií (ROI).

--

--