Průvodce světem stablecoinů — jejich důležitost a jednotlivé tipy

Dexter696
Bitcoach
Published in
11 min readDec 22, 2020

Jak si většina z nás dobře uvědomuje — centralizace má velmi hluboké kořeny v naší společnosti ve formě korporací, podniků a vlád. To samozřejmě neznamená, že jsou automaticky špatné, ale je dobré rozumět i existujícím alternativám, jelikož blockchainová technologie nám nabízí způsob vytvoření mnohem transparentnějšího systému. Hlavní myšlenka decentralizace se opírá o spravedlnost a důvěryhodnost, kterou již dnes přináší do všech odvětví.

Kryptoměny — Nejvolatilnější aktiva na trhu

Navzdory revolučním řešením, které kryptoměny nabízí, jsou stále na začátku své cesty k celosvětové adopci. S tím přímo souvisí jejich volatilita — rychlé a nepředvídatelné kolísání ceny. Hlavním faktorem je zde nepochybně spekulace — poptávka po kryptoměnách je stále z vyšší časti živena obchodováním a touhou po zhodnocení vstupního kapitálu.

Jako ideální příklad zde může sloužit situace z roku 2018, kdy celková kapitalizace utrpěla značnou ztrátu a většina aktiv přišla v průměru o 80% hodnoty ze svých maxim — vůči USD. Elegantní způsob, jak se těmto extrémním výkyvům hodnot vyhnout přináší právě stablecoiny.

Co je to stablecoin?

Stablecoin — jak již název napovídá — je kryptoměna vázaná na aktivum se stabilní hodnotou, jako je například zlato, nebo fiat peníze (zejména USD). Stablecoin má obvykle velmi pevné pouto ve vztahu ke svému podkladovému aktivu. Například Tether (USDT) je (čti měl by být) krytý USD dolary a má stabilní hodnotu 1$ pro každý token USDT. Očekávaní jsou taková, že stablecoin zůstane stabilním i přes období zvýšené volatility na ostatních kryptoměnách. Výkyvy od nominální hodnoty zde zřídkakdy a krátkodobě překročí jednotky %.

Důležitost stablecoinů

Bez krátkodobé i dlouhodobé stability je pro běžnou veřejnost považováno za extrémně riskantní přijmout kryptoměny jako přímou náhradu za fiat peníze, nebo tradiční aktiva. Větší masové přijetí bude vždy vyžadovat určitou formu stability. Pro běžného spotřebitele je stále riskantní a nepraktické používat kryptoměny pro každodenní použití. Volatilní aktiva totiž ohrožují kupní sílu uživatelů.

Kupní síla označuje finanční schopnost nákupů určitých produktů a služeb. Člověk s 1$ dnes ví, že si za něj může pořídit například šálek kávy a taktéž si jej bude pravděpodobně schopný koupit i příští rok. Naopak člověk držící v aktuální chvíli kryptoměnu v hodnotě 1$ si však nemůže být jistý, zda si příští rok bude schopný pořídit šálku jen polovinu, nebo dokonce sto šálků.

To je přesně místo, kde přichází do hry stablecoiny. Díky nim se investoři nemusí obávat nestability a volatility cen kryptoměn. Využití stablecoinů pro hedge našeho krypto portfolia bychom tedy měli. Tím ale jejich reálné využití nekončí.

Stablecoiny jako pomoc pro ekonomicky a politicky strádající země

Stablecoiny mají potenciál pomáhat lidem žijícím v zemích trpících vysokou mírou inflace — což ve výsledku snižuje jejich kupní sílu vysvětlenou výše. V naší historii existuje spousta příkladů, kdy nekryté peníze výrazně utrpěly devalvací. Jako jeden příklad za všechny bude pravděpodobně stačit Venezuelská národní měna, která devalvovala o více než 95%. To v překladu znamená, že pokud jste si dříve šálek kávy pořídili za 1 Venezuelský Bolívar, dnes již budete na identický šálek kávy potřebovat Bolívarů 20.

V těchto zemích je pro obyvatele extrémně obtížné přesunout své těžce vydělané prostředky do jiné měny, jelikož vláda vydává zákony o kontrole kapitálu, aby zabránila opouštění peněz ze země. Konverze jejich financí do stablecoinů zajistí, že hodnota peněz bude zachována namísto toho, aby jejich finance zůstaly na pospas v národní měně, která kontinuálně ztrácí na kupní síle. Stablecoiny tedy globálně pomáhají masám před dopadem ekonomické a politické nejistoty.

Kategorizace stablecoinů

Na trhu dnes již funguje celá řada stablecoinů, které můžeme rozdělit do 4 základních skupin:

· Kryté fiat měnami

· Kryté komoditami

· Kryté kryptoměnami

· Nekryté stablecoiny — Seigniorage systém

1) Stablecoiny kryté fiat měnami

Současně nejrozšířenější a neznámější formou stablecoinů jsou ty, které jsou kryty klasickými fiat měnami. Fiat měnou rozumíme národní měnu země, která ji vydává. Jinými slovy jsou to papírové peníze ve vaší peněžence a digitální peníze na vašem bankovním účtu. Jako příklad uvedeme USD, EUR, CHF, GBP a samozřejmě i CZK.

Tyto stablecoiny jsou pevně vázané v poměru 1:1. To znamená, že 1$ ve stablecoinu má hodnotu fiatového 1$. Myšlenka spočívá v tom, že vydané stablecoiny jsou “kryty” skutečnými fiat penězi na bankovních účtech. Tato varianta je pro běžného uživatele nejsnáze uchopitelná, ale také nejvíce centralizovaná. Vše si detailně vysvětlíme na obrázku níže.

Jak je z obrázku patrné, na samém začátku onoho procesu je společnost, resp. centrální entita, která řídí příjem nového fiatu. Na základně toho následně vydává odpovídající množství nimi krytých tokenů. Tato společnost je správcem fiat rezerv, která zaštiťuje veškeré tokeny. Tato centralizovaná struktura taktéž vyžaduje určitý stupeň důvěry, a to ve formě auditů provedených třetí stranou. Ty mají za úkol kontrolovat, zda fiat rezervy plně odpovídají množství vydaných tokenů. Kdykoli chce držitel tokenu vykoupit zpět svou fiat měnu, společnost převede peníze na účet držitele a odpovídající počet tokenů je zničen, či vyřazen z oběhu.

Výhody

· Jednoduchost — stablecoiny kryté fiat měnami je snadné pochopit a aplikovat.

· Stabilita — fiat měny jsou stabilní aktiva, neboť jsou podporovány vládou a ekonomikou dané země. Tím je zajištěno, že ani podkladové ceny nebudou příliš kolísat.

Nevýhody

· Centralizace — Jelikož se jedná o centralizovanou strukturu, je tento systém logicky zranitelný a náchylný k rizikům. Těmi mohou být třeba bankrot společnosti, či morální rizika a porušení stanovených pravidel.

· Vyžadují důvěru — Aby mohl systém plně fungovat, je nezbytné ústřednímu subjektu plně důvěřovat. Asi sami cítíte, že tohle není v naprostém souladu s filozofií kryptoměn.

· Předpisy a regulace — Procesy zahrnující fiat měny musí být nezbytně periodicky kontrolovány a vyžadují větší dohled nad samotným procesem tak, aby nebyla ohrožena integrita projektu.

Příklady stablecoinů krytých fiatem

Tether (USDT)

Tether je (čti měl by být) krytý americkým dolarem a představuje nejoblíbenější stablecoin s obrovskými denními objemy (Dle CMC až 50 Mld USDT denně). Tether je vydáván společností jménem Tether Limited, která má úzké vazby na burzu Bitfinex. V minulosti měli dokonce stejného CEO. Tether je primárně využíván jako nástroj k hedgování pozic pro krypto obchodníky a spekulanty. Poskytuje jim totiž možnost převést jejich kryptoměny do ekvivalentu USD hodnoty, aniž by byli nuceni reálně vybírat své peníze z burzy do USD, nebo EUR. Jelikož se jedná o ERC20 token, je taktéž možné velmi snadno převést své prostředky z jedné burzy na druhou. Převod obvykle trvá jednotky minut a poplatky jsou minimální (pro rámcovou představu uvažujme 3$).

I přes veškerou oblíbenost a rozšířenost Tetheru je třeba mít na paměti veškeré kontroverze, které se kolem něj doposud objevily. Tou nejzávažnější kauzou je nepochybně ta z roku 2018. Burza Bitfinex byla tehdy obviněna newyorským generálním prokurátorem z použití prostředků Tetheru na krytí chybějících financí ve fondech ve výši $850 milionů dolarů. Logicky se začaly šířit pochyby o tom, zda jsou opravdu všechny USDT kryty stejným počtem skutečných USD. Spousta lidí taktéž usuzuje, že masivní nárust ceny Bitcoinu z přelomu 2017–2018 byl způsoben právě těmito “natištěnými“ Tethery, které nebyly kryté skutečnými USD.

USD Coin (USDC)

Jedná se o další populární stablecoin s denními objemy až 1 Mld USDC denně. Na rozdíl od Tetheru, USDC je podporován působivou skupinou společností jako jsou Goldman Sachs, Silvergate, či US Bancorp. Tento token byl vytvořen v roce 2018 za kooperace společnosti Coinbase a Circle. Jedním z investorů do Circle je taktéž minerská společnost Bitmain, což určitě stojí za zmínku. Stejně jako Tether, i USDC je krytý americkým dolarem a pevně navázaný na jeho cenu.

USDC klade důraz na transparentnost pro jejich uživatele a partnery, což vedlo v nedávné době k faktu, že některé banky začaly důkladněji studovat stablecoiny ve snaze připojit se do blockchainového průmyslu. Konsorcium kolem USD Coinu umožnuje svým uživatelům převádět své finance do fiatu, odesílat je do různých peněženek, či dokonce získávat úroky za držení USDC. Nejdůležitější informací je bezpochyby ta, že USDC prochází každý měsíc atestací jejich skutečných dolarových rezerv.

V dnešní době již můžeme registrovat větší množství stablecoinů krytých fiat penězi, například ty vytvořené samotnými burzami BUSD (Binance), či TUSD (Bittrex).

2) Stablecoiny kryté komoditami

Nyní se podíváme na kategorii stablecoinů, které jsou kryty komoditami. Nejběžnější komoditou, která se k tomuto účelu začala využívat je zlato. Zlato a peníze kryté komoditami mají v naší společnosti velmi dlouhou historii. Princip zlatého standardu (krytí amerického dolaru fyzickým zlatem) byl v USA opuštěn až ve 20. století. Na drahé kovy jako je zlato se dlouhodobě pohlíží jako na spolehlivý uchovatel hodnoty, který je relativně dobře imunní vůči vnějším vlivům. Zlato je taktéž často považováno za “safe haven” v období recese.

U stablecoinů krytých zlatem představuje jeden token ekvivalent určitého množství zlata (například 1 token = 1 unce zlata). Samotné zlato je v tomto případě bezpečně uloženo v trezoru třetí strany. I přes zjevně dobrý nápad se tyto stablecoiny nikdy nedostaly do popředí samotných uživatelů a obchodníků.

Výhody a nevýhody jsou tu velmi podobné těm, které jsem uvedl v první sekci. Signifikantní výhoda je logicky v krytí aktivem, které má skutečnou a hmatatelnou hodnotu. Velkou nevýhodou je současně velmi nízká likvidita.

Stablecoiny kryté zlatem nemají velkou popularitu, moc se nevyužívají. Proč je tedy v tomto článku vůbec uvádím? Protože některé z nich můžete najít na největších světových krytoburzách, jako je třeba Binance. Přijde vám aktuální krypto market v no-trading zone? Rádi byste spekulovali na cenu zlata, ale nechce se vám přesouvat finance na forex? Zkuste se podívat na PAX Gold (PAXG), které je možné tradovat jak vůči Tetheru, tak BTC. Může vašemu tradingu odemknout nové možnosti.

Pro názornost samotného procesu přidávám opět přehledný flowchart.

3) Stablecoiny kryté kryptoměnami

V tomto případě se jedná o stablecoiny zajištěné jinými kryptoměnami. Nejčastěji jde o kryptoměny s co možná největší tržní kapitalizací — samotné ETH a BTC. Stablecoiny zajištěné tímto způsobem bývají obvykle kryty spíše kombinací různých kryptoměn, než aby byly kryty pouze jednou měnou. To umožňuje lepší rozdělení rizik — riziko zvýšené volatility u jedné kryptoměny je mnohem vyšší než u kombinované skupiny kryptoměn. Stablecoin krytý pouze jednou kryptoměnou by nebylo nejšťastnější řešení právě kvůli jejich nestálosti.

Nejobvyklejší forma stablecoinů jištěných kryptoměnou funguje tak, že požadují, aby klienti uzamkli určité množství kryptoměn (ve formě kolaterálu) do smart contractu, což vede k vytvoření fixního poměru mezi nimi. Právě volatilita je hlavním z důvodů, proč jsou obvykle stablecoiny kryté kryptoměnami nadměrně zajištěny — aby odolaly i extrémním cenovým výkyvům podkladových kryptoměn.

Jak z logiky věcí vyplývá — v extrémním případě se může stát i to, že klient v rámci volatility o svůj kolaterál přijde. Zde bude nejlepší pro názornost použít samotná orientační čísla. Pro tuto úvahu si budeme muset definovat “likvidační poměř”. Jedná se o minimální požadovanou úroveň zajištění pro každé úložiště předtím, než je považován za nedostatečně zajištěný a podléhá likvidaci.

Pro úplnou názornost použiji příklad, který se váže na DAI, o kterém se následně budeme bavit.

Pokud byste ve snaze generovat 1 DAI uzamkli 0,02 ETH při ceně 205.85$, váš kolaterál bude v bezpečí až do doby, dokud cena ETH neklesne pod 75$ za kus. Pokud vás představa o likvidaci z nějakého důvodu děsí, podívejte se na to z druhé stránky věci a uvědomte si, jak extrémně bezpečný stablecoin zde vzniká. Zde nehovoříme o zajištění jedné mince k jednomu americkému dolaru, ale několikanásobně vyšší míře. Jakmile DAI vrátíte, kolaterál je vám samozřejmě okamžitě uvolněn. Pokud mezitím cena ETH naopak rostla, vrátí se vám dokonce kolaterál s ještě vyšší dolarovou hodnotou.

Výhody

· Decentralizace — stablecoiny respektují decentralizovanou strukturu — díky tomu se stávají důvěryhodné, bezpečné a transparentní

· Efektivita — Jak likvidace, tak konverze z jedné kryptoměny na druhou jsou provedeny velmi rychle a přesně, jelikož k nim dochází na blockchainu

· Transparentnost — Každá transakce je zaznamenána na veřejném blockchainu, což zajišťuje naprostou transparentnost a důvěryhodnost

Nevýhody

· Volatilita — Jelikož je podkladové aktivum kryptoměna, je ze své podstaty volatilnější než například zlato, nebo americký dolar

· Likvidace — Podkladové aktivum může být zlikvidováno, pokud jeho hodnota klesne pod stanovenou hranici

Příklad stablecoinu krytého kryptoměnami — MakerDAO (DAI)

MakerDAO je open-source projekt založený na Ethereum blockchainu a sestává ze dvou ERC-20 tokenů — MKR & DAI. Projekt je decentralizovaný a je tím pádem řízený lidmi z celého světa — všemi držiteli tokenu MKR. Právě hodleři tokenu MKR mohou svými hlasy rozhodovat o směřování samotného projektu — exekutiva, řízení, rizika, změny ve smart contractu — to vše je v rukou investorů. To také zajišťuje stabilitu, transparentnost a efektivitu celého ekosystému. Hlasovací váhy jsou přímo úměrné množství držených tokenů (zjednodušeně 1 token = 1 hlas). Čím více tokenů tedy každý z vlastníků má, tím silnější má i volební právo o budoucím směřování.

DAI je naopak decentralizovaný stablecoin, který je krytý kryptoměnami. DAI nemusí spoléhat na žádnou centralizovanou entitu třetí strany, jelikož funguje na blockchainu, jehož informace jsou transparentní. Cena DAI je pevně vázaná na americký dolar (1 DAI = 1 USD).

Počínaje rokem 2015 začali MakerDAO vývojáři z celého světa pracovat na něčem, co se zdálo být spíše snem než realitou. Tento sen se zhmotnil v realitu koncem roku 2019. Dnes již Maker protokol přijímá jako kolaterál nejen ETH, ale všechny ERC-20 tokeny založené na Ethereu, které byly schváleny. Schváleny kým? No přece samotnými hodlery MKR. Welcome to world of blockchain :)

Jak lze DAI získat?

Pokud vás DAI zaujal, poznamenám alespoň 5 způsobů, jakými lze DAI stablecoin získat.

1) Deposit kolaterálu — Mint DAI (CDP Makerdao)

2) Nákup na burze (Binance, Coinbase)

3) Swapem (1Inch DEX exchange)

4) Půjčka (Compound finance)

5) Odměny za držení a uzamčení DAI (Compound finance)

4) Nekryté stablecoiny — Seigniorage systém

Ač to zní možná neuvěřitelně, i do takových projektů se některé skupiny lidí pouští. Stablecoiny založené na Seigniorage systému využívají čistě algoritmicky řízený přístup k rozšiřování a uzavírání nových kontraktů. Systém tiskne a ničí své tokeny na základě poptávky po mincích, čímž reguluje jejich hodnotu. Ta má být v ideálním případě vázaná na americký dolar v hodnotě 1:1. Jedná se o projekty, které v současnosti bojují zejména s regulačními omezeními, ale nechme se překvapit, jak daleko se tyto projekty mohou dostat. Před několika lety by pravděpodobně bylo stejně nemyslitelné, že vzniknou stablecoiny kryté kryptoměnami. Pokud by někoho i tento odstavec zaujal, jako dobrý začátek cesty pro studium vám bude basecoin či basis.

Shrnutí

A jsme u konce. Věřím, že pro většinu z vás byl tento článek přínosem. Pokud vám to přišlo jako spousta nových informací, nezoufejte, studujte, studujte a studujte. Budete po zásluze odměněni a možná zabráníte vzniku ztrát vašich těžce vydřených financí. Pro línější z nás přidám ještě velmi rychlé shrnutí.

DAI — Pokud jsi krypto fanoušek a myslíš to s kryptoměnami vážně, rozhodně si nastuduj více info ohledně DAI

USDC — Pokud jsi konzerva, kozervuj alespoň v USDC, které má pravidelné audity

USDT — Pokud jsi day trader a potřebuješ volatilitu, asi ti nic lepšího nezbývá. Měj ale na paměti, že dnes už moc lidí ruku do ohně nedá za to, že všechny USDT jsou kryty skutečnými USD.

PAXG — Pokud jsi zlatokopka, nech se aspoň vydržovat v PAXG :)

Závěr

Pokud jste se dostali až sem, článek se vám líbil, něco jste se naučili a chtěli byste více podobný článků, budu velice rád, když naše snahy podpoříte. Taky se nezapomeňte přidat do naší telegramové skupiny, kde vám rádi odpovíme na dodatečné dotazy k tématu. Kryptu zdar!

Dexter696

ETH Donate Address: 0x5fb4fA563f9ACe3Dc5DFadf96D82714ed13621Ab

--

--