Bitcoin. Bublina? Ponzi? Adaptace.

Bublina, ponzi, pyramida, letadlo, kdesicosi. Podobné nálepky na adresu Bitcoinu slýcháváme v diskuzích level Novinky.cz. Avšak zaznívají také z poměrně kreditnějšího prostředí. Pojďme si o tom něco říct.

Prvně, rozdělme zmíněné nálepky do dvou kategorií. Kategorie bublina a kategorie ponzi. To je podstatné, poněvadž bublinový efekt je přirozenou součástí inovativních cyklů. Naopak ponzi je čistě podvodný záměr.

Bublina už byla

Tedy bublina neboli hype cyklus. Podle Gartnerovic metodiky je bublina přirozený vrchol nekritických nadšení. Tomu se zkrátka nevyhne žádná technologie s vysokým potenciálem měnit zažité pořádky. Zkrátka vstupní daň za popularitu. Stejně jako rozvoj automobilismu v první polovině dvacátého století. Věděli jste, že za První republiky u nás vzniklo okolo stovky automobilových a motocyklových výrobců?

Mám dobrý důvod se domnívat, a nejsem sám, že takovou bublinou si Bitcoin prošel v roce 2013. Přičemž nyní se s plnou vážností nacházíme na adaptační fázi pravé strany zmíněné hype křivky.

Ponziho schéma nikde

V Česku nechválně zlidovělé pod názvy pyramidová hra nebo letadlo, ačkoliv tyto “ochodní modely” jsou v první řadě stavěny na síťovém marketingu. Pod kategorii ponzi si je zahrnujeme v rámci zjednodušení.

Tedy ponzi. No to, přátelé, v žádném případě. Ale nepředbíhejme. Je s podivem, jak málo lidí chápe deflační princip, ačkoliv tato vlastnost je Bitcoinu vzpomínána mezi prvními. Pojďme se zamyslet spolu. Všichni víme, že Bitcoin má ve svém fundamentu zadrátováno konečné množství. Konkrétně 20 999 999,9769 BTC. Z nichž většina bude vytěžena do roku 2030. Podstatné je uvědomit si, že tyto předem deklarované parametry jsou promítnuty do tržní ceny od prvopočátku svého obchodování.

Není podstatné, kolik BTC bude vytěženo, ale že víme, kolik bude vytěženo.

Přijde Vám to jako slovíčkaření? Nikoliv. Málokterý arbitr dokáže být férový tak, jako volný trh. Jistě, ideální trh neexistuje. Vždy budou síly, které se snaží profitovat na krátkodobě vytvořených deformací. Bitcoin není výjimkou. My se ovšem díváme na kryptoměny prizmatem delších časových horizontů. Ale zpátky k deflaci.

Je logické, že disponibilních BTC bude ubývat. Od navždy ztracených privátních klíčů, zapikaných BTC z trestné činnosti až po nebožtíkem neošetřené správě digitálního dědictví.

Trucfork jako pseudoinflace

Přesto se i Bitcoinu jakási nepřímá inflace týká. Tím jsou politicky nebo zištně motivované hardforky typu Bitcoin Cash a Bitcoin Gold. Nicméně není to inflace v pravém slova smyslu. V součtu neznehodnocuje aktiva alokované v původním blockchainu. A opět je na volném trhu, aby každou takto forklou měnu patřičně ocenil a případně poslal na samý kraj dlouhého chvostu.

Co tedy žene tržní cenu Bitcoinu vzhůru?

Adaptace. Obyčejná a logická adaptace lidské společnosti. Kryptoměnám nelze dlouhodobě vzdorovat. Jde o výrazný společensko-technologický posun. Nebo snad dodnes jezdíme po městě na koních a čteme si tento článek na hliněné destičce? I když ruku na srdce, život by byl mnohem jednodušší.