Do dvou let budeš používat bitcoin i ty

Včera jsem hledal něco v historii pracovního Slacku a narazil jsem na poznámku, že přesně před dvěma lety bylo v Bitcoin boardu zapsáno 13 firem. Dnes tento počet obchodníků, kteří v ČR a SK přijímají kryptoměny za své produkty nebo služby, přesahuje číslo 130.

Odhaduji, že v následujících letech bude „BTC firem“ přibývat ještě mnohem rychleji. Na celosvětové mapě Coinmap je v současnosti těchto subjektů kolem 9 000.

A abych trochu číselně orientované namotivoval ještě více, zrovna teď stojí bitcoin nejvíce ve své histori: 1366 USD za kus (něco přes 33 000 Kč). Že to je dost? To ano, ale bude líp. V neposlední řadě každý bitcoin je dělitelný na 8 desetinných míst, takže radosti pro každého je dostatek.

Co je na bitcoinu zajímavé?

Nebudu bitcoin podrobně vysvětlovat, zdrojů je na internetu celý internet. Pokud se chceš ale o bitcoinu dozvědět ve velmi krátkém čaše opravdu mnoho a navíc ve fajn videografice, začni tady. A v případě potřeby si zapni CZ titulky:

Bitcoin není nikým regulovaný, nelze vypnout a má konečný počet svých jednotek (BTC). V praxi to znamená, že pokud máš nějaké bitcoiny a zároveň dodržuješ několik bezpečnostních doporučení, nikdo ti bitcoiny neveme a ani nezakáže je komukoliv poslat (třeba na druhou stranu planety).

To se u centrálně řízených peněz (FIAT měny) říci nedá. Pokud tvá banka bude chtít, peníze ti zablokuje. Pokud budeme my všichni chtít své peníze z bank vybrat, na všechny se nedostane. A takto bych mohl pokračovat ještě dlouho. Co je ale například u AirBank super, je tato featura zvaná „třešně“, která se ti zrovna dnes, na svátek zamilovaných, bude náramně hodit!

Pro ty z vás, kteří se chcete dozvědět více informací o bitcoinu, ale nechcete číst tuny článků a podobně, mám Btctip. Kamarád Karel Fillner se ve své videopřednášce v rámci Bitcoin meetupů v Paralelní Polis vysvětluje základy tohoto decentralizovaného světa. Sledujte tady, je to fakt dobrý.

Hodně budeš někde

Ale nebude to jednoduché. Alespoň pro mě nebylo. V roce 2009 mi volal Daromír Bonev, že by potřeboval graficky zpracovat pár etiket pro firmu, ve které tehdy pracoval. Během následujících 5 let jsme v té firmě vytvořili kompletně nový vizuální styl. A taky se z nás po pár letech spolupráce stali kamarádi, co si začli tykat.

V roce 2013 se mě Daromír zeptal, zda-li vím, co je to #bitcoin nebo #blockchain. Jen jsem nechápavě kroutil hlavou, že vůbec netuším, o čem je řeč. A že to raději nebudu moc zkoumat, protože to zní divně. Došlo i na slova jako burza a podobně a to už se mi dělalo trochu nevolno. A navíc, jeden kus této podivné měny stál 13 USD a já neměl peníze na vyhazování. (Při pohledu na současný kurz slušný facepalm, co?.)

Jenže pak mi to začalo vrtat hlavou…

Vyděržaj, pioněr

Odcházel jsem z té schůzky se smíšenými pocity. Doma jsem zadal do Google výraz „bitcoint“ a začal hledat.

Následovaly desítky hodin čtení článků a sledování videí. Těch zdrojů, jako je k dispozici dnes, rozhodně tolik nebylo. Následovala první verfikace na burzu Bitstamp, kde jsem si koupil několik BTC a za dva měsíce jsem tam prodělal 100 % mého vkladu. Byla to ale dobrá škola.

Tehdy to byla téměř jediná cesta k bitcoinům, níže vám doporučím na míle jednodušší možnost.

Investoval jsem pak stovky hodin do sledování kurzů a naučil se pohybovat na burzách. Rány jsem zahojil a šikovná appka Coin Ticker ukazuje zhodnocení v příjemně zelených číslech.

Tento článek ale není o spekulacích — chci zdůraznit: měj hlavu na krku a nemysli si, že s bitcoinem ve velmi krátké době zbohatneš. Pravděpodobnost sice nízká úplně není, ale pojďme se podívat na mnohem důležitější stránku tohoto fenoménu.

Bitcoin v praxi

Představme si svět, kde veškerou odměnu a hodnotu, kterou svou činností vykonáme, máme ve vlastních rukou. Svět P2P plateb mezi uživateli stejně jednoduše jako poslání smajlíku na Viberu.

Není to sci-fi. Koukej, jak to už v roce 2014 viděli v Bitniku:

Do dvou let to i pro tebe bude realita. Záleží jen na tom, jak moc tě štve současný stav FIAT peněz, které se tisknou stejně rychle jako palety bulvárních plátků a jsou úplně stejně k ničemu. A taky se do toho míchá aktuální stav křivé politiky, která v tobě touhu po svobodě a soukromí pravděpodobně zapaluje čím dál víc (a nebo taky ne, v tom případě nabídnu alepoň GIF pandy).

Jdeme příkladem? Hell yeah!

A těď myslím česko. Jsme leaderem bitcoinu. Chceš příklady?

Máme tady světově unikátní politologicko-společenský koncept Paralelní Polis, které má kořeny začínají už u Charty 77 (bratia z SK majú už tiež). Máme tady špičkové vývojáře, kteří stojí za velmi respektovanou hardwarovou pěněženkou Trezor.io. Máme tady první těžařský SlushPool.

Koná se tady Hacker congress a pravidelné Bitcoin meetupy. Bitcoinová komunita na FB čítá přes 3 700 členů. Jednoduchý nákup a prodej bitcoinů umožňují české služby Simplecoin a EasyCoin, přijímat bitcoiny za své služby můžete rovněž díky nástroji, který vznikl u nás — Bitcoinpay.

Jak vám pomůže s bitcoinem Bitperia?

Důvod, proč jsem se při podnikání na volné noze pustil ještě navíc do projektu Bitperia je prostý. Bitcoin změní svět stejně intenzivně, jako to udělal internet v devadesátých letech. Jsme na počátku něčeho zcela nového a bude se to týkat nás a našich dětí, ať chceme nebo ne.

Objevujeme přicházející myšlenku decentralizovaného světa akcelerujeme ji do praxe. Svobodný svět, který tam v budoucnu vidíme, chceme tady a těď.

Vytváříme pro vás pomůcky a nástroje, tak pokud je ještě neznáte, dovolte mi tady lehké selfpromo toho, co už máme:

Bitcoin board:
Jak už jsem psal, utrácet bitcoiny je u nás možné na více než 130 místech a počet stále roste. Vedeme databázi firem, kteří se u nás dobrovolně zapisují. Nic je to nestojí. Můžete v něm vyhledávat a filtrovat podle kategorií.

Mobilní aplikace:
Pro iOS a Android jsme vytvořili app, která obsahuje řadu užitečných featur a jsme rádi, že se stále vyvíjí a kyne o nové funkce, jako jsou:

Board firem přijimajících bitcoin (seznam nebo mapa dle vaší polohy)
Audiozáznamy z přednášek v Parelelní Polis
Doporučená videa
Kalendář akcí 
Vývoj ceny — prozradím BTC, LTC, ale chystáme update o další kryptoměny
Aktuální témata, videa, RSS

Co chystáme?

Mohu prozradit, že v současné chvíli makáme na znalostní bázi (něco jako Wiki), která si klade za cíl srozumitelně vysvětlit:

– základy bitcoinu
– problematiku bitcoinu a práva
– daňově a účetní povinnosti vzhledem k bitcoinu

A to vše jak z hlediska aktuání legislativy, tak i jako konkrétní případovky „ze života“. Proč? Protože obava z bitcoinu je podle mě současná ruční brzda, která zpomaluje příchod toho, co nás čeká. A není se čeho bát, naopak.

Chceš se zapojit?

Bitperia je náš side-project, který poroste podle toho, kolik schopných lidí se do něj bude chtít zapojit. Pokud máš pocit, že máš co nabídnout jak této značce, tak bitcoin komunitě, určitě nám napiš na ahoj@bitperia.cz

Bitperia Stories
Tady budeme psát články o tom, jak se nám daří nebo nedaří, backstage přípravy, rozhovory a další obsah zaměřený na bitcoin a blockchain. Rádi uvítáme writery, kteří mají cit pro textařinu, chcou na toto téma psát a přidat se ke komunitě Bitperia. Pak budete vidět v listu autorů takto.

Něco se šušká…

U příležitosti představení knihy #navolnénoze v Paralelní Polis vyzkoušel poprvé platbu bitcoinem Tomáš Baránek z nakladatelství Jan Melvil pub.

Jsem zvědav, jak to nakonec dopadne a zda-li budeme mít možnost nakupovat jejich knihy za #BTC. Na twitteru naznačili, že to zvažují.)

A co vy?

Už máte nějaké zkušenosti s kryptoměnami? Vidíte v tom smysl? V komentářích jsme zvědaví na vaše zkušenosti. Díky, že jste dočetli až tady. A těď už na ty třešně!

Podpořte nás

Stále vylepšujeme naši iOS a Android aplikaci, kterou si zdarma stáhlo už přes 1800 uživatelů. S vaší podporou bude zase o něco lepší. Děkujeme

BTC: 12KhPjrmZS8PHLuWD2ErWX6yYCGngHzeGi
LTC: LgJU5cw3UggAsXMegkpMH7DsGWBxUzrKJo
ETH: 0x1782D23f3eb56B6E5C4ccE9c6b30d4f2A7F170A6