Jak mít v Trezoru stovky kryptoměn a tokenů?

Hardware peněženka Trezor, kterou vřele doporučujeme, nativně podporuje poměrně omezené množství tokenů (coinů, či kryptoměn). K dnešnímu dni jsou to:

Bitcoin (BTC)
Bitcoin Cash (BCH)
Dash (DASH)
Litecoin (LTC)
Ethereum (ETH)
Ethereum Classic (ETC)
Zcash (ZEC)

(tip: na Alze je teď sleva, která vypadá skoro až jako nějaká chyba, protože 50% z ceny dolů u modelu One je i na nás slušný kalibr:) Model T je levnější o 33%. Minout tuhle nabídku je hřích.)

Jak teda docílíme, že tento počet rozšíříme o další stovky?

Privátní klíč = tvůj coin

Napřed si musíme připomenout, že v Trezoru ani v jiné HW peněžence nikdy neuchováváš coiny (tokeny), ale pouze privátní klíče, které tě opravňují s danou kryptoměnou zacházet. Kouzlo je tedy v tom, jaké privátní klíče je schopen Trezor uchovávat a co daná platforma umí.

A tady přichází Ethereum

Tak jako lze v dnešní době chápát Bitcoin jako uchovatel hodnoty a Litecoin spíše jako bežné platidlo, Ethereum má taky svou funkci. Není totiž primárně platidlem, ale platformou pro tzv. smart kontrakty.

ERC-20 tokeny na Ethereum platformě

Celý fígl je tedy v tom, že v Trezoru držíš privátní klíč ke své ETH peněžence a díky tomu můžeš rozehrát neuvěřitelnou tokenovou smršť, která v bodech funguje asi takto:

  1. Máš Trezor a skrze něj se připojíš k Myetherwallet (MEW)
  2. Po identifikaci PINem se ti vygeneruje tvá ETH adresa (hned několik)
  3. Na tuto adresu si kromě Etherea můžeš poslat i jakýkoliv ERC-20 token
  4. Ve svém souhrnu (Account Balance) uvidíš, kolik ETH máš na své adrese a zároveň o kousek níže (Token Balances) kolik ERC-20 tokenů je k této adrese přiřazeno
  5. Tokeny zobrazíš kliknutím na tlačítko Show Tokens v pravém sloupci
ERC-20 tokenů je v dnešnímu dni neuvěřitelných 13 215 a vyhledávat je můžeš tady: https://etherscan.io/tokens
Některé ERC-20 tokeny

Jak to vypadá v praxi?

Řekněme, že tvá ETH adresa je třeba tato: 0x05EE546c1a62f90D7aCBfFd6d846c9C54C7cF94c

Na Etherscan webu se můžeš podívat, kolik tam máš ETH (vypadá to, že nula). A na tutéž adresu můžeš poslat jakýkoliv ERC-20 token třeba přímo z burzy jako je Bittrex. Když si pak rozklikneš záložku Token transfers, uvidíš pohyby ERC-20 tokenů na této ETH adrese. V tomto případě vidíš, že na této adrese kdysi bylo pár HMQ (Humaniq) tokenů.

Pojďme si to ukázat ještě v Myetherwallet

Po přihlášení najeď do sekce Send Ether & Tokens a dole uvidíš možnost Show Tokens. Po kliknutí se rozbalí nekonečná lišta tokenů, které můžeš na svou ETH adresu nahrát. To v praxi znamená, že kupřikladu HMQ token můžeš poslat na svou ETH adresu a on se zobrazí právě v sekci Token Balances:

Jak poslat ERC-20 token někam dál?

Pokud už nějaké ERC-20 tokeny na své ETH adrese máš, můžeš je samozřejmě poslat dál. Pamatuj ale na jednu věc: abys mohl poslat tokeny dál, budeš k tomu pořebovat minimálně pár drobáků v ETH, protože právě z Etherea se odeberou poplatky za tuto transakci.

Drobné zamyšlení: jelikož existuje několik tisíc ERC-20 tokenů a pro jejich pohyby je potřeba ETH jako palivo, vyplatí se mít nějaké ETH jako dlouhodobý HODL?;)

Jak teda tokeny pošleme? Jednoduše, ve stejné sekci šipkou vyber, který token chceš poslat. Abys ho mohl poslat, mušíš ho tam samozřejmě vlastnit:) V rozbalovacím menu se ti zobrazí pouze tokeny, které na dané ETH adrese „leží“.

Pak už jen zadáš cílovou adresu a potvrdíš transakci Trezorem.

A to je teprve začátek…

Ethereum byla sic první platforma, na které se staví smart kontrakty, ale zdaleka né poslední. Stejný princip můžeme čekat od dalších podobných platforem, jako je Neo, Waves nebo kupříkladu Lisk.

Tak šup s těmi alty do Trezoru

Jak asi víš, co je na burze, není tvoje. Je to stejně riskantní, jako mít fiat v bance. Nechceš-li riskovat, pošli si své krypto-pokemony na ETH adresu, ke které máš privátní klíč v bezpečí v Trezoru. Máš tak jistotu, že když se ráno probudíš a zadáš si svou adresu do Etherscanu, coiny tam budou.

Zvažuješ Trezor?

Přečti si, proč mu věříme my a třeba se inspiruješ:

TIP: Trezor One je nyní o 23% levnejší

Zabezpeč své kryptoměny díky Trezoru.
Kupuj přímo u českého výrobce Trezor.io

Byl tento článek užitečný? Pošli ho dál. Chceš nás podpořit? Pošli nám donate. Máš už nějaké ERC dvacítky? Napiš nám do komentáře své favority:)