Jak mít v Trezoru stovky kryptoměn a tokenů?

Jiří Chlebus
Nov 19, 2017 · 4 min read

Privátní klíč = tvůj coin

Napřed si musíme připomenout, že v Trezoru ani v jiné HW peněžence nikdy neuchováváš coiny (tokeny), ale pouze privátní klíče, které tě opravňují s danou kryptoměnou zacházet. Kouzlo je tedy v tom, jaké privátní klíče je schopen Trezor uchovávat a co daná platforma umí.

A tady přichází Ethereum

Tak jako lze v dnešní době chápát Bitcoin jako uchovatel hodnoty a Litecoin spíše jako bežné platidlo, Ethereum má taky svou funkci. Není totiž primárně platidlem, ale platformou pro tzv. smart kontrakty.

ERC-20 tokeny na Ethereum platformě

Celý fígl je tedy v tom, že v Trezoru držíš privátní klíč ke své ETH peněžence a díky tomu můžeš rozehrát neuvěřitelnou tokenovou smršť, která v bodech funguje asi takto:

  1. Po identifikaci PINem se ti vygeneruje tvá ETH adresa (hned několik)
  2. Na tuto adresu si kromě Etherea můžeš poslat i jakýkoliv ERC-20 token
  3. Ve svém souhrnu (Account Balance) uvidíš, kolik ETH máš na své adrese a zároveň o kousek níže (Token Balances) kolik ERC-20 tokenů je k této adrese přiřazeno
  4. Tokeny zobrazíš kliknutím na tlačítko Show Tokens v pravém sloupci
Některé ERC-20 tokeny

Jak to vypadá v praxi?

Řekněme, že tvá ETH adresa je třeba tato: 0x05EE546c1a62f90D7aCBfFd6d846c9C54C7cF94c

Pojďme si to ukázat ještě v Myetherwallet

Po přihlášení najeď do sekce Send Ether & Tokens a dole uvidíš možnost Show Tokens. Po kliknutí se rozbalí nekonečná lišta tokenů, které můžeš na svou ETH adresu nahrát. To v praxi znamená, že kupřikladu HMQ token můžeš poslat na svou ETH adresu a on se zobrazí právě v sekci Token Balances:

Jak poslat ERC-20 token někam dál?

Pokud už nějaké ERC-20 tokeny na své ETH adrese máš, můžeš je samozřejmě poslat dál. Pamatuj ale na jednu věc: abys mohl poslat tokeny dál, budeš k tomu pořebovat minimálně pár drobáků v ETH, protože právě z Etherea se odeberou poplatky za tuto transakci.

Drobné zamyšlení: jelikož existuje několik tisíc ERC-20 tokenů a pro jejich pohyby je potřeba ETH jako palivo, vyplatí se mít nějaké ETH jako dlouhodobý HODL?;)

Jak teda tokeny pošleme? Jednoduše, ve stejné sekci šipkou vyber, který token chceš poslat. Abys ho mohl poslat, mušíš ho tam samozřejmě vlastnit:) V rozbalovacím menu se ti zobrazí pouze tokeny, které na dané ETH adrese „leží“.

A to je teprve začátek…

Ethereum byla sic první platforma, na které se staví smart kontrakty, ale zdaleka né poslední. Stejný princip můžeme čekat od dalších podobných platforem, jako je Neo, Waves nebo kupříkladu Lisk.

Tak šup s těmi alty do Trezoru

Jak asi víš, co je na burze, není tvoje. Je to stejně riskantní, jako mít fiat v bance. Nechceš-li riskovat, pošli si své krypto-pokemony na ETH adresu, ke které máš privátní klíč v bezpečí v Trezoru. Máš tak jistotu, že když se ráno probudíš a zadáš si svou adresu do Etherscanu, coiny tam budou.

Zvažuješ Trezor?

Přečti si, proč mu věříme my a třeba se inspiruješ:

TIP: Trezor One je nyní o 23% levnejší

Byl tento článek užitečný? Pošli ho dál. Chceš nás podpořit? Pošli nám donate. Máš už nějaké ERC dvacítky? Napiš nám do komentáře své favority:)

Bitperia Stories

Články CZ a SK autorů o bitcoin technologiích

Jiří Chlebus

Written by

Designér na volné noze (www.jirichlebus.cz) a spoluzakladatel @bitperia. Blogger (blog.jirichlebus.cz) a #bitcoin nadšenec.

Bitperia Stories

Články CZ a SK autorů o bitcoin technologiích