Kdo ten bitcoin řídí?

V souvislosti s UASF (User Activated Soft Fork — změna aktivovaná uživateli, http://www.uasf.co/) dostávám stále otázky, kdo ten bitcoin řídí. Ale jak co nejjednodušeji vysvětlit laikovi, kdo řídí bitcoin?

Jelikož je bitcoin programovatelná měna, řídit bitcoin znamená mít sílu provést změnu programu bitcoinu (uzlu) v síti, za kterou stojí převážná část bitcoinového businessu se svými zákazníky — burzy, platební brány, peněženky, obchody, výrobci hardware, těžaři, programátoři bitcoinu atd.

Kde se skrývá hodnota?

Nepotřebujete ani tak velký hash rate od těžařů, jako business se zákazníky. Business se zákazníky dává hodnotu bitcoinu. Nic jiného. Žádný stát a donucení měnu používat. Když koupíte bitcoin a směníte ho za zboží a služby, zvyšujete tím hodnotu celého systému. Pokud programová a technická část bitcoinu nemá za sebou část ekonomickou (business a zákazníky), samotný program bitcoinu jsou jen řádky nepotřebného kódu.

Ale kdo ve skutečnosti změnu programu (změnu vlastností měny) provede? Dle mého názoru je to jako s jakýmkoliv jiným produktem. Pro změnu potřebujete bitcoinový business, který provede vlastní změnu a vezme na sebe riziko, že změna produktu bude zákazníkům a jim samotným ku prospěchu věci.

Nabídka a poptávka

Tvůrce produktu, po prověření potřeb uživatelů spolu s tím, co je schopen jako tvůrce nabídnout a v případě průniku požadavků, přikročí k vlastní realizaci produktu. Tvůrce (bitcoinový business) bere na sebe riziko neúspěchu z toho, že zákazník produkt odmítne či si vybere jiný.

Zmíněný proces je procesem, které všechny firmy aplikují při vývoji a uvedení produktu na trh. Je to vztah nabídka — poptávka. Bitcoin a podobné kryptoměny se tedy dají označit jako měny trhu. Pokud se někdo nějakým názvem snaží navodit jiný vztah (třeba teď UASF — User Activated Soft Fork — změna aktivovaná uživateli), je to jen dojem.

Čistě uživateli (usery) provedená změna bitcoinu v podstatě neexistuje a ani nedává smysl. Uživatelé/zákazníci jsou ti, co to tvůrcům sice nakonec spočítají (třeba výprodejem bitcoinu, čímž dávají cenou zpětnou informaci pro změnu), ale změnu samotnou nejsou schopni provést.

Proč?

Zkuste vyřadit z nějakého ekonomického procesu rozhodování entity, které do takového ekonomického systému investují miliony dolarů, ale rozhodovat nemohou nebo jen velmi obtížně. Takové entity se budou snažit takový proces změnit a pokud se jim to nepodaří, jednoduše z takového systému odejdou (třeba do konkurenčního) a nebo zásadně omezí své investice. Celý ekonomický systém takové měny se nebude rozvíjet.

Platí to i naopak. Pokud business vyřadí ze svého uvažování a rozhodování potřeby užívatele/zákazníka, takový zákazník odejde ke konkurenci (Litecoin, Zcash, Monero, Dash,…). Business není obětí zákazníka, jako zákazník není obětí businessu.

V podstatě je jedno, jak se daný proces změny bude nazývat (UASF, MASF, BitcoinUnlimited, BitcoinClassic, Bitcoin XT). Pro vlastní provedení změny potřebujete business za kterým jsou zákazníci. Zákazníci samotní změnu nerealizují, ale dávají informaci ve formě poklesu či růstu ceny, jak jsou se změnou spokojeni.
Ale abych odpověděl na otázku z úvodu — kdo tedy řídí bitcoin? Bitcoin a kryptoměny řídí trh. Bitcoin a kryptoměny jsou měny trhu.

Jste jiného názoru?