Výkony bitcoin a litecoin sítí. Jak jsou na tom?

Bitcoin má problémy s počtem transakcí v síti a tak řada lidí upírá pozornost k jiným kryptoměnám. Jedna z možných alternativ se jeví Litecoin. Tento posun nutně generuje otázky: “A jak je na tom Litecoin ve srovnání s Bitcoinem?”. Zde je porovnání jednoho důležitého parametru — výkonu obou sítí, které se starají o bezpečné uložení našich transakcí.

Pokud by se někdo ptal, proč právě Litecoin by mohla být alternativa k Bitcoinu, zde a zde jsou důvody. Litecoin stříbro, Bitcoin zlato. Proč platit za drahé zlato, když postačí stříbro.

Srovnání

Srovnání celkového výkonu sítě mezi kryptoměnami, kde měřítkem je hash rate, není vypovídající. Každá měna má jiný algoritmus pro těžení, který způsobuje jiné nároky na hardwarové vybavení těžícího zařízení. Proto čisté srovnání hash rate sítě skoro nic neříká.

Možným způsobem, jak srovnat tyto parametry, by mohla být cena výkonu sítě. Cena pro získání 51% výkonu sítě, což je zároveň odolnost útoku na takovou síť. Jednoduše — kolik peněz minimálně potřebuji na to, abych mohl ukrást nějakou transakci v síti a síť tak na úrovni její infrastruktury znedůvěryhodnil. Peníze by mohly být měřítkem.

Abychom mohli provést výpočet, budou nutná zjednodušení. Není totiž možné získat všechna data. Navíc jedná se o výpočet orientační. Šlo mi o to, řádově zjistit v jakých částkách se budeme pohybovat — jestli miliony, sta miliony nebo miliardy dolarů či eur. A pak hlavně jaký bude rozdíl mezi Bitcoinem a Litecoinem.

Výpočet je založen na nejnovějších těžících zařízeních firmy Bitmain. Nezapočítávám náklady na elektřinu, obsluhu, prostory, investice do chlazení, atd. Cena by tak byla určitě vyšší. Určitě Bitmain neprodává svým největším zákazníkům za nabídkové veřejné ceny, ale prodává se slevou. Rabat v tabulce je odhad a může být i vyšší.

Pokud by chtěl útok udělat Bitmain sám (což nedává ale vůbec žádný smysl, protože by si tím sám podřezal větev) cena útoku by určitě byla nižší a pohybovala by se na úrovni jeho nákladů na těžící zařízení (odhaduji, že i více jak polovina vypočítané částky). Další věcí ztěžující takový útok je kapacita výroby zařízení. Vyrobit cca 400.000 resp. 14.000 kusů těžících zařízení asi nebude dílem několika měsíců.

A jaký je závěr?

I když síť Bitcoin má cca 750.000x větší těžební výkon (hash rate) než síť Litecoin, finanční náklady na 51% útok jsou však jen 24x větší než u sítě Litecoin. Náklady u sítě Bitcoin vychází na několik stovek mil EUR a při započítání dalších nákladů by se teoreticky mohly vyšplhat i k 1 mld EUR. Náklady u sítě Litecoin jsou desítky miliónů EUR. Opakuji — výpočet je orientační a ukazuje v jakých řádech se obě sítě nachází co do nákladů na 51% útok. Litecoin vychází hůř a to z logických důvodů. Povstává z popela.

Pokud Litecoin integruje Lightning Network, Atomic Swaps, RSK atd., jeho uživatelská hodnota a cena nepochybně poroste. Poroste i výpočetní výkon a ekonomická odolnost 51% útoku na síť.