Digitizacija, digitalizacija, digitalna transformacija

Simon Kovše
Blockchain Association
4 min readApr 12, 2020

Signale, ki pozivajo podjetja k digitalni transformaciji, že vrsto let prestrezamo na raznih dogodkih, v člankih, v študijah, na njih naletimo v raznih govorih… Navezujejo se na majhna, kot tudi na velika podjetja in organizacije, neglede na tip industrije. Digitalna transfromacija je zelo pogost izraz, ki pa mnogokrat prinaša več nejasnosti. Uporablja se ga tako široko, da je postal praktično neuporaben. Digitalna transformacija za vsako podjetje pomeni nekaj drugega. Kakšni so specifični koraki k digitalni transformaciji , oziroma kje na poti se podjetja sploh nahajajo?

Z namenom boljšega razumevanje digitalne transformacije, razčistimo tudi besedi digitizacija in digitalizacija. Tako bomo naredili razumljiv uvod v faze digitalne zrelosti podjetij. Pomagajmo si tudi s primeri iz družabnega življenja.

Digitizacija

Digitizacija je z nami že več desetletij. Navezuje se na preprosto pretvorbo analognih informacij oziroma podatkov v digitalne. Na tak način lahko lažje dostopamo do podatkov in jih bolj učinkovito obdelujemo.

Primer: Telefonske številke iz fizičnega imenika prepišemo v imenik na mobilnem telefonu. Prednost je očitna. Do številk lahko dostopamo kjerkoli, jih hitreje delimo in zmanjšano potreben čas za priklic določene osebe. Imenik lahko tudi kopiramo za večjo varnost pred izgubo podatkov.

Digitalizacija

Digitalizacija se navezuje na podporo digitalnih orodij procesom podjetja, ki se tako lahko odvijajo hitreje oziroma bolj učinkovito. Lahko pomeni tudi uporabo digitalnih tehnologij pri spremembi poslovnih modelov. Podjetja morajo sprva razumeti vrednost, ki jo lahko odklenejo z uporabo digitalnih tehnologij. Pri tem je bistveno, da znajo najti in implementirati načine za znižanje stroškov in izboljšanje angažiranosti zaposlenih in strank. Digitalizacija omogoča nov tip inovacij in nadgradi obstoječe tradicionalne metode. Temelji podjetja se korenito ne spreminjajo.

Primer: Nove prijatelje lahko spoznamo kar preko družabnih omrežij, ki jih poganjajo spletne digitalne platforme. Praktično pri druženju nismo več omejeni na lokacijo, digitalno pa postaja vedno bolj primerljivo z analognim. Imamo lahko več “imenikov” oziroma kanalov. Z nekaterimi si delimo multimedijske vsebine, spet z drugimi pa uradnejša besedila. Družbeno življenje se je v veliki meri že digitaliziralo, kar v omejenem obsegu že prinaša spremembe v naših navadah oziroma v družbenih procesih.

Digitalna transformacija

Redka podjetja so sposobna priti do merljivih rezultatov iz naslova digitalne transformacije. Podjetje si je potrebno na novo zamisliti in sicer digitalni dobi primerno. Za nadaljevanje poti od digitalizacije k digitalni transformaciji, je potrebno vzpostaviti in vzdrževati kulturo, ki nenehno izziva “status quo”. Spremembe se navezujejo tako na tehnologijo, na procese in na organizacijo. Izziv si je sploh zamisliti novo transformirano obliko podjetja. In če podjetje ne ve kaj želi doseči, kako naj sploh pride do cilja? Kje se bo podjetje znašlo, vodsto ne more prepustiti naključju. Tudi, če si vodstvo jasno zamisli pot, pa je potrebna učinkovita koordinacija med vsemi oddelki znotraj podjetja. Digitalno transformacijo ni mogoče izvesti v obdobju enega leta, zato jo je potrebno načrtovati za obdobje več let, kar pa presega planski doseg večine podjetij. Izziv je tudi pri izbiri tehnologij, ki so v obdobju parih let lahko že zastarele. Nobena organizacija pa noče postati talec zastarelih arhitektur.

Primer: Recimo, da nove transformirane družbene procese poganjajo tehnologije iz naslova umetne inteligence, omrežij 5G, analize velikih podatkov in decentraliziranih baz padatkov. Kakšne možnosti imamo? Lahko si pogledate kakšen del znanstvenofanstatične serije “Black Mirror”. Scenarijev je ogromno in nihče ne ve kaj se bo zgodilo. Vendar nas vseeno večina verjame v večje spremembe, ki se nam obetajo. Če javnost pri snovanju digitalizacije družabnega življenja ni bila bistveno vključena, pa pri digitalni transformaciji verjetno ne bo tako. Vse spremembe bodo morale vključevati širok krog družbenih skupin.

Vsako podjetje lahko žanje sadove digitizacije. Za uspešno digitalizacijo se morajo podjetja že nekoliko dvigniti nad povprečje. Pri digitalni transformaciji pa morajo narediti nov preboj na več ravneh hkrati. Digitalna transfromacija je zaenkrat bolj koncept, ki se v praksi zdi dosegljiv le visoko nadpovprečnim podjetjem. Tako kot uspeh ljudi med drugim definirata IQ in EQ, uspeh podjetjij na poti k digitalni transfromaciji definira DQ.

Simbolični prikaz! Modra: Podpovrečna podjetja, Zelena: Nadpovprečna podjetja, Oranžna: Podjetja v pripravi na digitalno transformacijo

Podjetja lahko preverijo svojo pripravljenost na digitalno transformacijo preko modelov za oceno digitalne zrelosti. Pri tem lahko najamejo zunanje svetovalce za začetno pomoč. Končni uspeh pa je odvisen od vseh zaposlenih v podjetju.

Pripravljenost podjetij na digitalno transromacijo ne izhaja samo iz obvladovanja tehnologij. Vir: Deloitte

Kako pa smo na digitalno transformacijo pripravljeni kot družba? Smo zadovoljni z našimi institucijami ali jih bomo morali v bodoče pomagati preoblikovati? Skozi inciativo Digital Twin Slovenia si prizadevamo biti del širših dialogov. Bodi del dialogov tudi ti in sicer tako, da se pridružiš našim kanalom:

Slack / LinkedIn / Facebook

--

--