Glavni izziv avtomobilske industrije

Simon Kovše
Blockchain Association
2 min readMar 30, 2020

Dejstvo je, da moramo kot družba, če želimo dobro ohraniti naš planet, temeljito spremeniti naše delovanje oziroma navade. To lahko naredimo s podporo inovativnim poslovnim modelom, ki temeljijo na novih tehnologijah. Kaj to pomeni za nove produkte? Spoznajmo glavni izziv avtomobilske industrije, ki se čedalje bolj usmerja v ponujanje pametne mobilnosti.

Pred več kot stoletjem je inovacija Henryja Forda skrajšala čas za izdelavo avtomobila z več kot 12 ur na dve uri. Od takrat se v industriji pojavlja čedalje več motenj in inovacij. Avtomobili danes iz montažne linije prihajajo vsakih 30 sekund in niso vsi “bele barve”. Stroj pod pokrovom se je razvil iz skromnega mehanskega čudeža v zapleten in inteligenten sistem, ki obsega vrsto tehnologij, elektronike in materialov.

Tipični elementi sodobnega avtomobila

Avtomobil kot programski produkt, strojna oprema postaja samoumevna

Današnji, s strojno opremo definirani avtomobili, se torej hitro spreminjajo v programsko določene transportne platforme. Avtomobilske novosti, vključno z intuitivno informacijsko zabavo, avtonomno vožnjo in elektrifikacijo, so manj odvisne od mehanske iznajdljivosti kot od kakovosti, izvedbe in integracije programske opreme. Programska oprema torej vodi zmogljivosti avtomobila na nov nivo, vendar pa posledično prinaša številne nove izzive do sedaj uveljavljenim avtomobilskim proizvajalcem in njihovim dobaviteljem. Spremembe se odvijajo tako hitro, da jih uveljavljena podjetja v avtomobilski industriji komaj dohajajo.

Klasični avtomobilski proizvajalci se spopadajo z novimi nivoji programske kompleksnosti, Vir:mckinsey.com

Avtomobilski proizvajalci poskušajo neodvisne programske module celostno povezati od repa do glave (“end-to-end”) in vpeljati platformni pristop. Vendar celostne platforme, ki bi pokrivala vse potrebe še ne obstaja, razvoj le te pa predstavlja ogromne stroške. Veliko programske opreme avtomobilski proizvajalci in njihovi dobavitelji zaenkrat še vedno razvijajo v izolaciji, vsak po svoje. Tako se pojavlja več programskih jezikov, struktur in operacijskih sistemov, ki pa se bodo sčasoma konsolidirali, tako kot se je to zgodilo na področju pametnih telefonov, kjer sta s svojimi platformami prevladala Google in Apple.

Vizija sistema pametne mobilnosti. Veliki avtomobilski proizvajalci vedo, da morajo svoje produkte korenito spremeniti.

Kakšno prihodnost pametne mobilnosti si predstavljate vi? Delite vaše misli z nami in se vključite v naše spletne kanale.

Slack / LinkedIn / Facebook

--

--