Kaj je Bitcoin?

Peter Opara
Blockchain Association
5 min readMay 10, 2020

Bitcoin je v preteklih letih pritegnil pozornost množice zaradi astronomske rasti svoje vrednosti, merjene v valuti vsakdanjega človeka, evrih. Če si 1.1.2017 kupil en bitcoin na menjalnici Bitstamp, si za to moral odšteti okoli 900 evrov. Isti bitcoin si na isti borzi 19.12.2017 lahko prodal za okoli 19000 evrov. Sliši se kot sanjska naložba, s katero se je dalo zaslužiti veliko denarja. O bitcoinu se je pisalo v časopisih, govorilo v barih, na zabavah, da o družbenih omrežjih sploh ne govorim. Včeraj, 9.5.2020, je bilo za en bitcoin na menjalnici Bitstamp potrebno odšteti okoli 9000 evrov. Kljub padcu vrednosti je to še vedno okoli desetkrat več kot v začetku leta 2017. Vendar o bitcoinu danes ne govori veliko ljudi. Zakaj je temu tako? Zakaj se o naložbi, ki je prepolovila svojo vrednost, ne govori več s tako vnemo kot leta 2017 in 2018? Ali je zmanjkalo zgodb o bitcoinu? Zakaj se o bitcoinu pri nas govori predvsem v kontekstu naložbe in ne tehnologije?

vir: bitcoin.org

Te uvodne besede morda namigujejo, da želim raziskati psihološko ozadje finančnih balonov, kar je bitcoin zagotovo bil, in morda še vedno je. Morda namigujejo na finančni nasvet, ki si ga mnogi prav gotovo želijo slišati. In to takega, ki bo vrednost bitcoina ponesel morda do stotih tisočakov. Žal vas moram razočarati. To ni finančni nasvet, ki napoveduje vrednost bitcoina čez eno leto. Niti ni ideja o kakšni psihološki teoriji, zakaj se o bitcoinu v širši javnosti ne govori več. To je preprost članek o tem kaj bitcoin je. O tem, da se o bitcoinu še veliko ni napisalo in da je sedaj v tem ne-maničnem obdobju morda pravi čas ponovno povedati kako bitcoin deluje. Da bitcoin oziroma njegova vrednost ni le objekt špekulacije, ampak da se za besedo bitcoin skriva zelo napredna tehnologija, ki omogoča izmenjavo vrednosti. Izmenjava vrednosti med dvema strankama brez posrednika ali zaupanja v tretjo osebo je osnovni namen bitcoina.

vir: bitcoin.org

Izmenjava vrednosti med dvema strankama brez posrednika ali zaupanja v tretjo osebo je osnovni namen bitcoina.

Beseda bitcoin se ponavadi uporablja za dve različni stvari, bitcoin kot omrežje in bitcoin kot osnovna enota vrednosti tega omrežja. Bitcoin omrežje je omrežje uporabnikov, ki si med seboj lahko pošiljajo vrednost, ki ji pravimo bitcoin. Uporabniki v omrežju običajno med seboj komunicirajo preko internetne povezave. Lahko bi komunicirali tudi preko radijskih valov, svetlobnih znakov ali preko poštnega goloba. Bitcoin omrežje določa pravila sodelovanja, s katerimi se morajo strinjati vsi uporabniki. Primer enega takih pravil je, v kakšni obliki si uporabniki med seboj pošiljajo vrednost (transakcije). Če nekdo v omrežje pošlje transakcijo z napačno obliko, jo preostali uporabniki preprosto ignorirajo. Ker omrežju od napačne (morda zlonamerne) transkacije ni bila storjena nobena škoda, to ne moti delovanja ostalih uporabnikov. Kvečjemu sili vse uporabnike, da spoštujejo pravila, če želijo pridobiti od izmenjav, ki jim jih omogoča omrežje. Če se večina uporabnikov odloči spremeniti pravila, to seveda lahko naredijo. Uporabniki, ki se s spremembami ne strinjajo, lahko vztrajajo pri starih pravilih. V kolikor so pravila obeh skupin toliko različna, da ne omogočajo transakcij med uporabniki različnih skupin, bodisi zaradi drugačne oblike transkacije, ali zaradi spremembe kakega drugega pravila omrežja, se omrežje naravno loči. V tem primeru sta novi omrežji manjši, kot prejšnje skupno. Če vrednost omrežja za uporabnika določa število uporabnikov omrežja, je razcep za celotno skupnost slab. V interesu vseh je, da lahko izmenjujejo vrednost z vsemi, torej da se izognejo razdružitvi. S tem sem želel pokazati zelo pomembno lastnost bitcoina, ki nas uči, da je skupni konsenz boljši od želja posameznika. Podobno lastnost ima tudi denar, ki ga danes poznamo pod imenom evro. Če se posameznik ne strinja s pravili, mu ga ni potrebno uporabljati. Sam mora presoditi ali bo na boljšem, če ga uporablja ali ne.

vir: bitcoin.org

Bitcoin omrežje določa pravila sodelovanja, s katerimi se morajo strinjati vsi uporabniki.

Osnovni namen bitcoin omrežja je torej izmenjava vrednosti, osnovni namen bitcoin valute pa, da je sredstvo za hranitev vrednosti. Da sta ta namena izpolnjena, je potrebna določena programska infrastruktura. Osnovni element te infrastrukture je tako imenovano popolno vozlišče (full node), ki uporabnikom omogoča izmenjavo informacij o omrežju in izvajanje transakcij v omrežju. Gre za program, ki brez prekinitve teče na računalniku in preko interneta komunicira z ostalimi enakimi programi na drugih računalnikih. Ta program omogoča pošiljanje transakcij v omrežje, kar ni nič drugega kot posredovanje transakcije vsem ostalim programom v omrežju. Omogoča tudi potrjevanje transakcij, o čemer bom pisal v prihodnjih člankih. Skratka, če nekdo želi sodelovati v bitcoin omrežju, mora ali pognati popolno vozlišče na svojem ražunalniku, ali imeti dostop do drugega, ki teče na drugem računalniku. Po svetu na različnih računalnikih teče veliko javnih popolnih vozlišč, preko katerih lahko kdorkoli preveri stanje transakcij v omrežju ali odda svojo transakcijo. Tehnični razvoj bitcoin omežja poteka preko razvoja tega programa. Razvoj je odprtokodni, kar pomeni, da lahko kdorkoli preveri, kako je program narejen ali sam doda poljubne spremembe. Skupnost razvijalcev tako preko večstopenjskega odločanja vodi razvoj bitcoina naprej. Lastnost večstopenjskega odločanja je zelo pomembna lastnost bitcoina. Pomeni, da pravil omrežja ne moremo spreminjati kar tako. Tudi če bi jih, kot sem opisal v prejšnjem odstavku, uporabnikom ni potrebno nadgraditi programa na zadnjo različico. Lahko jo ignorirajo in ostanejo v omrežju s starimi pravili. Ta lastnost daje dolgoročno stabilnost vrednosti bitcoina. Sistemi, ki se manj in počasneje spreminjajo so ponavadi bolj stabilni. To seveda ni najbolje za odkrivanje novih, boljših lastnosti same tehnologije, vendar nam bo prej omogočilo uporabo bitcoina v vsakdanjem življenju. Uporabnik mora sam presoditi, ali mu rigiden razvoj tehnologije predstavlja oviro ali prednost, ko bo uporabljal omrežje.

vir: bitcoin.org

To je poenostavljen opis omrežja in valute bitcoin brez podrobnosti kako izmenjava sploh poteka. S tem zapisom želim vzbuditi ponovno zanimanje za bitcoin, vendar ne zaradi hitrega zaslužka temveč zaradi številnih možnosti njegove uporabe v vsakdanjem življenju. Tej objavi bo sledila serija člankov o praktični uporabi in posameznih tehničnih podrobnostih bitcoin tehnologije, od tega kako sprejemati bitcoine v poslovnem procesu, do uporabe bliskovitega omrežja (lightning network), ki omogoča hitrejše in cenejše transakcije.

--

--