Kako sprejeti in poslati Bitcoine: navodila za uporabnika

Peter Opara
Blockchain Association
6 min readJun 8, 2020
Vir: bluewallet

Bitcoin omrežje omogoča uporabnikom izmenjavo osnovne vrednosti omrežja, ki se imenuje bitcoin. To uporabniki naredijo tako, da po pravilih omrežja sestavijo transakcijo in jo posredujejo v omrežje. Prejšnji prispevek je bolj podrobno opisal kako sestava transakcije in njeno posredovanje v omrežje poteka. Tokrat si bomo pogledali kako izmenjavo narediti v praksi. Ta prispevek je za vse, ki bi radi uporabljali bitcoin.

Aplikacije, ki jih uporabljamo za sestavo transakcij in njihovo posredovanje v omrežje, se imenujejo denarnice (wallet). Te predstavljajo podoben koncept kot žepna denarnica ali čekovska knjižica (navezujem se na razlago pošiljanja bitcoinov kot čekov). Bitcoin omrežje uporablja asimetrično kriptografijo, kar nam omogoča podpisovanje transakcij z zasebnim in preverbo verodostojnosti podpisa z javnim ključem. Javni ključ pokažemo vsem, ki nam želijo poslati bitcoine. Z zasebnim ključem pa prejete bitcoine kasneje uporabimo (pošljemo drugim). Ena od nalog denarnice je varna hramba zasebnega ključa.

Preden denarnica lahko pošilja bitcoine, jih mora znati shraniti. Bitcoini med uporabniki potujejo z izhodi transakcij. Vsaka denarnica mora torej poznati vse nezapravljene izhode transakcij (UTXO set) in iz njih razbrati za katere izhode ima zasebni ključ za zapravljanje. Seštevek vrednosti izhodov transakcij, katere lahko zapravi naša denarnica, je stanje bitcoinov v denarnici. Podobno kot je seštevek vseh bankovcev v žepni denarnici stanje s katerim razpolagamo.

Aplikacije denarnic ločimo na tiste narejene za namizne računalnike (desktop wallet), tiste narejene za mobilne telefone (mobile wallet), tiste, ki tečejo v spletnem brskalniku (web wallet) in fizične denarnice (hardware wallet). Skupna lastnost vseh denarnic je, da znajo pravilno sestaviti transakcijo in jo posredovati v bitcoin omrežje. Ker mora denarnica poznati vse nezapravljene izhode transakcij, mora imeti dostop do vseh blokov bitcoin omrežja. Ta je možen le preko popolnega vozlišča, ki hrani vse bloke bitcoin omrežja. Če nimamo svojega popolnega vozlišča, se moramo za prejem seznama nezapravljenih izhodov transakcij in oddajo transakcij v omrežje, zanašati na tretjo osebo.

V Blockchain združenju smo preizkusili večino denarnic. Med denarnicami za namizne računalnike izstopata Electrum in Wasabi Wallet, med mobilnimi izstopa BlueWallet in med fizičnimi ColdCard. Preden nadaljujemo naj omenim še, da ta objava ni sponzorirana s strani nobenega podjetja, tako razvijalca denarnic kot bitcoin menjalnice. Vsi preizkusi so bili narejeni neodvisno, s poudarkom na enostavnosti uporabe in čim širšim naborom funkcionalnosti.

Ker si v vsakdanjem življenju želimo enostavnih mobilnih plačil, si bomo bolj podrobno pogledali mobilno denarnico BlueWallet. Na voljo je za platforme Android, iOS in iWatch. Je zelo enostavna za uporabo in je primerna za vse vrste uporabnikov.

Pa začnimo na začetku. Ob namestitvi aplikacije BlueWallet na mobilni telefon nas pričaka začetni pogled s seznamom vseh denarnic in gumbom za dodajanje nove denarnice. Pod denarnicami se nahaja seznam transakcij vseh denarnic. Seznam denarnic je ob prvem zagonu prazen, zato naredimo novo denarnico s pritiskom na gumb Add now. Denarnico poljubno poimenujemo, izberemo Bitcoin in pritisnemo Create. Na zaslonu se nam pokaže 24 besed, ki predstavljajo zasebni ključ denarnice.

Zasebni ključ je 256 bitna številka. Ker si lažje zapomnimo besede kot zaporedje enic in ničel, običajno zasebni ključ prevedemo v 24 besed, kot opisuje izboljšava BIP39. To nam omogoča lažje shranjevanje, prenos in ponovno uporabo denarnice. Ko ustvarjamo novo denarnico lahko s pritiskom na gumb Import wallet vnesemo 24 besed prej shranjene denarnice in aplikacija bi vam jo prikazala. Na tak način lahko zasebni ključ prenesete na drugo napravo. V primeru, da izgubite 24 besed vaše denarnice in izbrišete aplikacijo, ne morete več dostopati do bitcoinov, ki so bili poslani na to denarnico. Pravtako teh besed ne smete nikomur pokazati, saj lahko s tem zasebnim ključem vsakdo dostopa do vaših bitcoinov. Shranjevanje in varovanje privatnega ključa (24 besed) je ena ključnih naloga vsakega lastnika bitcoinov in je tako pomembna, da si zasluži samostojno objavo. Vseh 24 besed si v pravilnem vrstnem redu zapišite na list papirja in ga varno shranite.

Ker si lažje zapomnimo besede kot zaporedje enk in ničel, običajno zasebni ključ prevedemo v 24 besed.

Sedaj, ko smo naredili prvo denarnico, lahko začnemo sprejemati bitcoine. Prve bitcoine najlažje dobimo tako, da jih z evri kupimo na bitcoin menjalnici, kot je recimo Bitstamp. Za to je potrebno odpreti račun, nanj nakazati evre ter preko spletnega vmesnika kupiti bitcoine. Te lahko dvignemo (withdrawal) na našo denarnico. Menjalnica v našem imenu hrani kupljene bitcoine (hranijo zasebne ključe, ki lahko odklenejo izhode transakcij za kupljene bitcoine), z zahtevkom za dvig pa pošlje bitcoine na željen naslov.

V začetnem pogledu BlueWallet aplikacije kliknemo na denarnico. Naslednji pogled nam prikazuje stanje in vse transakcije izbrane denarnice. Na spodnjem delu zaslona se nahajata gumba Receive in Send. S klikom na gumb Receive se nam pokaže naš naslov za prejemanje bitcoinov v obliki QR kode in niza znakov. Naslov v obliki niza znakov prepišemo v obrazec za dvig v spletnem vmesniku menjalnice in dvig potrdimo.

Vir: Bitstamp

Ko menjalnica napravi transakcijo in je ta potrjena se bo prikazala v BlueWallet aplikaciji in stanje denarnice se bo povečalo. Sedaj lahko tudi sami pošljete bitcoine s pritiskom na gumb Send. Prikaže se zaslon z zneskom, poljem za naslov in opombo za našo evidenco. S pritiskom na znesek vnesemo znesek v bitcoinih, ki jih želimo poslati. V polju za naslov je gumb za skeniranje QR kode, ki nam olajša vpisovanje naslova prejemnika, ali pa preprosto prilepimo ali prepišemo naslov prejemnika bitcoinov. Če želimo, vnesemo še opombo. Za bitcoin transakcije je rudarjem potrebno plačati provizijo (trenutno okoli 2 centa), kar lahko samodejno uredi BlueWallet, lahko pa provizijo poljubno nastavimo s pritiskom na številko v zelenem okvirju pod opombo transakcije.

Rudarji bodo najprej v bloke vključili transakcije z najvišjimi provizijami. V kolikor se nam s transakcijo mudi, moramo v primeru velike zasedenosti omrežja (veliko nepotrjenih transakcij), nastaviti višjo provizijo. BlueWallet ima vgrajen algoritem, ki višino provizije prilagaja zasedenosti omrežja. Število nepotrjenih transakcij lahko spremljate na spletni strani mempool.space. S pritiskom na gumb Next potrdite podatke transakcije in jih na naslednjem zaslonu še enkrat preverite. V tem trenutku je BlueWallet sestavil transakcijo po pravilih omrežja in je še ni posredoval v omrežje. S pritiskom na gumb Send now bo BlueWallet transakcijo posredoval v omrežje. Ko se transakcija potrdi ste poslali svoje prve bitoine.

Upam, da vam ta prispevek pomaga narediti prve korake v svetu bitcoina. Sedaj lahko hitro in enostavno pošljete bitcoine vašim prijateljem ali nakupujete v spletnih trgovinah, ki sprejemajo bitcoine. Nekaj takim smo v Blockchain združenju pomagali vzpostaviti sistem za sprejemanje bitcoinov btcpayserver. To bo tema prihodnjega prispevka. Nakup z bitcoini lahko opravite v spletnih trgovinah babysept.com, sportsept.si in septicus.si. Z BlueWallet aplikacijo enostavno poskenirate QR kodo, ki vam jo spletna trgovina predstavi ob koncu nakupa, potrdite transakcijo in tako poravnate račun.

--

--