Kdaj bomo lahko prepustili delo digitalnemu dvojčku in #ostalidoma?

Simon Kovše
Blockchain Association
3 min readMar 27, 2020

V prispevku “spoznajte vašega digitalnega dvojčka”, smo opisali človeški digitalni odsev, ki pa odraža predvsem naše stanje na področju financ, zdravja in interesov. Vsak izmed nas pa je tudi del organizacij, ki so sociokulturni sistemi skupin ljudi, usmerjenih v določene cilje. Da lahko preživimo in si tudi kaj privoščimo, smo del gospodarskih koorporacij, katerih cilj je predvsem večanje dobička. Da so cilji organizacije doseženi, mora vsak med zaposlenimi svoje delo opravljati kar se da kvalitetno in hitro (čeprav oboje marsikdaj ni združljivo). Ni pa vse odvisno od nas, ampak tudi od organizacije dela in procesov. Večja kot je organizacija, več je pravil in bolj naj bi vse potekalo po v naprej predvidenih tirnicah. Kakšna je pri tem lahko vloga digitalnega dvojčka?

Vir: hbr.org

Zaposleni v velikih organizacijah, lahko zelo hitro padejo v zelo dobro definirane okvire dela, znotraj katerih postaja vsakdanjik čedalje bolj rutinski. Nekateri se sprašujejo “zakaj smo sploh tukaj?”. Če se to vsak dan znova sprašujete, vaše delovno mesto verjetno v trenutni obliki ne bo več dolgo obstajalo.

Mnogi ljudje in ne samo milenijci želijo, da so misije in poslovne filozofije podjetja za katerega delajo, skladne z njihovimi intelektualnimi in čustvenimi značaji. Želijo razvijati svojo ustvarjalnost in intelekt. Pa je to mogoče v organizacijah, kjer prevladujejo predvsem zaposleni navajeni rutine in otopelosti? Verjetno ne. Je pa to seveda mogoče v tistih organizacijah, ki se znajo razvijati v skladu s časom in biti “ahead of the game”. To v določenih vidikih pomeni tudi, da svoje tirnice pogosto prilagajajo in zaposlenim tudi prepustijo večjo svobodo pri oblikovanju le teh. Postavijo pa se nova vprašanja. Kako te tirnice nadzorovati, tako da ne bo prišlo do večjih tveganj ali celo škode za podjetja? Kako dobre prakse čim hitreje prepoznati in le te deliti znotraj celotne organizacije?

Vizija podjetij, ki vpeljujejo digitalizacijo je vzpostavitev digitalnega dvojčka organizacije DTO(ang. Digital Twins of an Organization). Le ti so dinamični programski model načrtovani tako, da pomagajo organizacijam pri boljšem razumevanju in upravljanju operative. V vizualni obliki prikazujejo interakcije med ljudmi, procesi in sistemi ter na tak način omogočajo boljše analize, ki so nujne za vpeljavo izboljšav v operativne procese.

Bo vizija Deloitta kmalu postala realnost tudi v Sloveniji? Vir: Deloitte

Po definiciji Gartnerja je digitalni dvojček organizacije poslovni operativni sistem, ki…

…uporablja digitalno predstavitev — dvojčka — poslovnega operativnega sistema kot vodilo za načrtovanje izvedbe digitalne poslovne transformacije.

prevaja strategijo digitalne transformacije v ciljne poslovne rezultate in poslovne iniciative s sestavljanjem merilnih shem […], ki opisujejo cilj in pot digitalne transformacije.

…pomaga zapreti zanko od strategije do izvedbe s povezovanjem poslovnega operativnega modela in podatki iz realnega sveta s ciljem narediti dinamičen model in ustvariti zavedanje o dejanskem stanju.

Koncept digitalnega dvojčka organizacije ima revolucionarni potencial ustvariti preglednost, povečati zavedanje o stanju v organizaciji in podpreti izboljšanje poslovnih odločitev.

Vir: http://www.tricikel.si/digitalni-dvojcek/

Digitalni dvojčki organizacij prinašajo tako dobre, kot tudi slabe učinke na naše življenje. Mnogo zaposlenih z belimi ovratniki se bo v prihodnjih letih soočalo s povečanim pritiskom, ki bo usmerjal k prekvalifikaciji oziroma k nenehnemu učenju. Tako kot v času začetka Industrije 3.0, ko so zaposlene za tekočimi trakovi začeli menjati industrijski roboti, bodo v sedanjih časih začetka Industrije 4.0, naša mesta začeli prevzemati programski roboti. Ponekod hitreje, ponekod počasneje bodo prevzemali ročna in rutinska pisarniška opravila ter nam podarili več časa za našo kreativnost oziroma inovativnost. Robotska procesna avtomatizacija RPA (ang.Robotic Process Automation) postaja realnost. Tehnologije pa se ne smemo ustrašiti in jo moramo dojemati kot nekaj naravnega.

Procesi in organizacija morajo slediti razvoju tehnologije. Pri tem je bistvena sprememba v kulturi organizacije, Vir: Tricikel.si

V Blockchain združenju smo zagnali iniciativo “Digital Twin Slovenia” ravno z namenom, da v naše do sedaj predvsem interne tehnološke pogovore vključimo predstavnike iz različnih skupin ljudi. Verjamemo, da je to pravi način kako bolje razumeti težave organizacij pri sledenju tehnološkega razvoja.

V kolikor vas tematika zanima vsaj malo toliko kot nas, lahko stopite v stik z nami preko naših družabnih kanalov:

Slack / LinkedIn / Facebook

--

--