Spoznajte vašega digitalnega dvojčka

Simon Kovše
Blockchain Association
4 min readMar 26, 2020

Skoraj vsakdo je že vsaj enkrat v življenju slišal za digitalnega dvojčka. Je dokaj abstraktni pojem, ki pa si ga lahko ljudje dokaj hitro predstavljajo in si ga razložijo. V grobem lahko rečemo, da digitalni dvojčki različnih entitet obstajajo, že od kar poznamo digitalne tehnologije, vendar do sedaj še niso prišli toliko do izraza. Danes pa s tehnološkim razvojem postajajo vedno bolj osrednje orodje, pri ustvarjanju dodane vrednosti tako za posameznike kot tudi za podjetja.

Digitalni dvojček se nanaša na digitalno kopijo potencialnih in dejanskih fizičnih entitet. Entiteto lahko predstavljajo sredstva, procesi, ljudje, kraji, sistemi in naprave. Digitalni dvojčki se lahko uporabljajo v različne namene. Sestavljajo oziroma vzdržujejo ga tri komponente: entiteta v resničnem svetu, njen digitalni model in povezani podatki.

Levo: Entiteta v resničnem svetu Desno: Digitalni model Povezane podatke nudijo platforme za mobilne naprave Vir: Siemens

Naš lastni digitalni dvojček se danes napaja predvsem s pomočjo pametnih telefonov in drugih pripomočkov, kot so pametne ure. Pametne naprave z nameščenimi aplikacijami, imajo dostop do informacij kje potujemo, kaj kuhamo, s kom smo v stiku, kdaj delamo, kdaj ne delamo, sledijo našim skritim interesom in vedo kaj imamo najbolj radi. Preko aplikacij lahko z veliko verjetnosti celo napovejo, kje se bomo v določenem trenutku nahajali.

Večina izmed nas že ima svojega lastnega digitalnega dvojčka! Nekateri bolj in drugi manj izpopolnjenega.

Pametni telefoni nas definirajo bolj kot zunanji izgled, Vir: xmpro.com

Mobilni telefon postaja naš podaljšek, na katerega čedalje bolj računamo. Služi nam za pomoč pri upravljanju naših financ, zdravja in družabnega življenja. Je velik repozitorij informacij, ki niso shranjene samo v eni podatkovni bazi. Vsaka aplikacija ima načeloma svoje baze podatkov. Naš digitalni dvojček je torej razpršen po toliko več bazah podatkov, kolikor narašča število aplikacij, ki jih uporabljamo.

Tehnologija je omogočila nastanek velikega števila aplikacij, za katere so zaslužna tako majhna kot velika podjetja. Le ta hranijo delčke znotraj velikega informacijskega mozaika — našega digitalnega dvojčka obogatenega z informacijami o naših financah, zdravju in družabnem življenju.

Podatki o našem digitalnem dvojčku hranijo številne aplikacije, ki nam pomagajo v vedno več segmentih našega življenja, Vir: xmpro.com

Temelje aplikacijam oziroma delčkom mozaika našega digitalnega dvojčka nudijo platforme. In ravno platforme so poleg razvoja strojne opreme zagotovile največji zagon za razvoj tisočih aplikacij, do katerih lahko dostopamo preko spletnih trgovin. Najbolj znani platformi ponujata Apple in Google. Aplikacijam omogočata enostaven dostop do senzorjev kot so: Kamera in zaznava ID, barometer, triosni giroskop, pospeškometer, mikrofon, senzor bližine, senzor zunanje svetlobe, srčni utrip, lokacija…Vsi ti podatki, ki jih senzorji posredujejo raznim aplikacijam, že sedaj odpirajo veliko potenciala za nadaljnji razvoj digitalnih dvojčkov ljudi. Aplikacije lahko med drugim zelo natačno spremljajo naše zdravstveno stanje in nas vodijo k bolj zdravemu življenju. Predvidevamo lahko, da bodo tovrstne aplikacije z nadalnjim razvojem, vedno bolj vplivale na naše odločitve v fizičnem svetu. S pomočjo aplikacije se bomo verjetno bolj pogosto odločili za obisk zdravnika ali za tek v naravi.

Aplikacije o nas zbirajo ogromno podatkov, ki nam lahko bolje pomagajo razumeti naše zdravje vendar žal ti podatki zaenkrat še niso povezani s podatki zdravstvenega sistema, Vir: xmpro.com

Ne samo na področju zdravja, ampak tudi v vseh dugih primerih, digitalni dvojčki močno vplivajo na naše odločitve v resničnem svetu. S tem so lahko povezani pozitivni in negativni učinki. Navigacija usmerja avtomobile na način, da se lažje izognemu prometu in tako vpliva na izboljšanje dejanskih voznih razmer v resničnem svetu. V primeru hekerskega napada na digitalni dvojček realnega prometa, pa je lahko učinek ravno nasproten. Navigacija lahko vse avtomobile usmerja na način, da bodo nastali veliki prometni zamaški.

Žal pa nismo mi tisti, ki nadzorujemo našega digitalnega dvojčka. Niti ne obvladujemo pametnih algoritmov, ki bi ga nam pomagali prikazati v človeku prijazni obliki. Le te obvladujejo številna programska podjetja s pravicami do intelektualne lastnine.

Zato bi se vsak od nas moral vprašati:

Ali popolnoma zaupam podjetjem, ki upravljajo z dostopi do mojega digitalnega dvojčka?

Kateri procesi in tretje osebe imajo dostop do mojega digitalnega dvojčka in kako se vedejo do njega?

Ali razumem tveganja in možne posledice v kolikor se bo zgodil napad na mojega digitalnega dvojčka?

Vir: iotworldtoday.com

Če bi si želeli iskate odgovore na podobna vprašanja skupaj z nami, nas lahko najdete na naših kanalih ali pa se udežite katerega izmed naših dogodkov.

Slack / LinkedIn / Facebook

--

--