This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Ton Topluluğu Telegram Open Blockchain (TON)’ın Ücretsiz Sürümünü Başlattı

Telegram TON

Bağımsız bir grup yazılım geliştiricisi, doğrulayıcısı ve kullanıcı tarafından oluşturulmuş olan Özgür TON topluluğu 7 Mayıs günü Özgür TON Blockchain’ini piyasaya sürdü ve son lansmandan sonraki birkaç saat içinde 1000 kişi topluluğa katıldı.

TON Labs, TON topluluğunun kullanıcılara dağıttığı ücretsiz TON tokenları ile birlikte Özgür TON Blockchai Blockchain’i başlattığını ve ÖzgürTON Blockchain’nin Telegram’ın orijinal projesinin bir uzantısı olmadığını duyurdu. TON topluluğu, Telegram ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu arasında uzun süredir devam eden anlaşmazlığın giderilmesini beklemeden ağı başlatacağını ilan etmişti.

Open Blockchain

ÖzgürTON topluluğu, hem ağı hem de tokenları Telegram’dan bağımsız olarak başlatarak, ağı kanıtlanabilir merkeziyetsiz blockchain olarak konumlandırdığını göstermiş oldu. TON Labs CEO’su Alexander Filatov, ürünün tamamen açık kaynaklı ve bağımsız bir yazılım olduğunu vurguladı. Bağımsız TON blockchain’i, Declaration of Decentralization (Merkeziyetsizlik Beyannamesi -DOD) ilkeleri üzerinde çalışan bağımsız, hiyerarşik olmayan bir üye ağı tarafından korunacak ve doğrulanacak şekilde tasarlandı. Bağımsız TON topluluğunun operasyonlarını yöneten birincil belge olan DOD’a projenin web sitesinden ulaşılabilir.

TON topluluğunun bu tutumu bir kesim tarafından merkeziyetsiz bir yapının merkezi bir otorite tarafından denetlenmesine bir başkaldırı olarak yorumlanırken diğer taraftan merkeziyetsiz yapıların denetlenemez olması fikri endişe ile karşılandı. Önümüzdeki süreçte merkezi otoritelerin böylesi durumlarda nasıl tavır alacağı merak konusu olacak.

Kaynak: Cointelegraph

Don Tapscott: Blockchain Devrimi

Don Tapscott

Blockchain Research lnstitute kurucusu Don Tapscott, Nisan ayının son haftasında düzenlenen Sanal Blockchain Haftası’nın (Virtual Blockchain Blockchain Week) kapanışında yapmış olduğu Blockchain Devrimi: Birliğin Durumu adlı sunumunda internetin bilgi çağından değerler çağına doğru geçiş yaptığını örneklerle anlattı.

40 yıldır bilgi çağında olduğumuzu söyleyen Tapscott

Eğer size bir bilgi gönderirsem, aslında bilginin kendisini size yollamıyorum. Size sadece bir kopyasını yolluyorum. Ama değer aktarımında bu tehlikeli bir durumdur. Sözleşmeler, IP’ler (fikri mülkiyet), kimlik verileri, sanat eserleri, oylar ve para gibi değerlerin aktarımında kopya kullanmak oldukça kötü bir fikirdir. Size para yolladığım zaman hala bende olmaması lazım. Kriptografi uzmanları bu durumu “çift-harcama” sorunu olarak adlandırdı ve bu sorun günümüzde aracı kurumlarla çözülüyor dedi.

Tapscott, aracılar için bankalar, emlakçılar, borsalar, hükümetler ve teknoloji şirketlerini örnek göstererek ortaya çıkan problemleri çözebilmek için yeni bir yaklaşıma ihtiyacımız olduğunu vurguladı. Bu yeni yaklaşım için blockchain teknolojisini işaret eden Tapscott, bu teknolojinin insanlık tarihindeki en büyük yenilik olduğunun altını çizdi.

Tarihte ilk kez, insanlar eşler arası olarak birbirlerine güvenebilirler ve bu durum bir aracı tarafından sağlanmıyor. Kriptografi, fikir birliği ve doğru yazılmış yazılım ile sağlanıyor.

Kaynak: Cointelegraph

TCBM’nin Dijital Teknoloji Çalışmaları Sürüyor

TCBM

Cumhurbaşkanlığı; 23 Temmuz 2019'da 11. Kalkınma Planı’nı yayınladı. Planda, merkez bankasının blockchain tabanlı dijital para çıkarma hedefi yer aldı. Çin’in ardından Türkiye’nin de kendi dijital parasını çıkarmak için harekete geçmiş olması uluslararası arenada büyük ses getirdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkan Yardımcısı Emrah Şener, geçen hafta TCMB’nin Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) hissedar olmasıyla ilgili bazı açıklamalar yaptı. TCMB’nin dijital teknolojilerle ilgili yaptığı çalışmalardan bahseden Şener; Merkez Bankası’nın tüm dünyaya örnek olacak bir ödeme sistemi geliştirmeye çalıştığını açıkladı

Artık o da Bitcoinci

Tudor lnvestment Corp’un kurucusu Paul Tudor James geçen hafta Bitcoin’e yatırım yapmaya başladığını açıkladı. Yatırım dünyasının en ünlü isimlerinden biri olan Jones’un bu açıklaması hem finans hem de kriptopara dünyasında büyük ilgi gördü.

ABD ekonomisinin gidişatını değerlendiren James; ABD Merkez Bankası’nın (FED) son zamanlarda izlediği para basma politikasının enflasyona yol açacağını ve Bitcoin’in buna karşı bir kalkan olarak kullanılabileceğini düşünüyor. Bitcoin’in günümüzdeki durumunu altının 1970'Ierdeki durumuna benzeten Jones; Bitcoin’in de tıpkı altın gibi güvenli bir liman olabileceğine inanıyor.

Bakan Pekcan: Blockchain ile Çalışmalarımız Sürüyor

Bakan Ruhsar Pekcan

Koinbülteni’nin haberine göre Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan blockchain ile ilgili çalışmalarını sürdüreceklerini açıkladı. Bakan Pekcan geçtiğimiz günlerde E-Ticaret Olarak KOBİ’lerin Yanındayız Dayanışma Kampanyası Dijital Lansman Toplantısı’na katıldı. Kendisine bu toplantıda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu gibi isimler de eşlik etti.

Bakan Pekcan toplantı sırasında e-ticaretin yanı sıra yeni teknolojilere de değindi. Bakanlık olarak makine öğrenmesi ve blockchain gibi yeni teknolojilerle ilgili uygulamalar ve projeler geliştirdiklerini söyleyen Bakan Pekcan

“Birçok ülkenin aksine biz yeni nesil teknolojilerde bekle gör yaklaşımı yerine, proaktif bir şekilde, seçeneklerimizi özel sektörle beraber değerlendiriyoruz:” yorumunu yaptı.

Koinbülteni

Reddit’in Kriptoparası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Reddit

On milyonlarca kullanıcısıyla İnternet’in en büyük platformlarından biri olan Reddit; kripto para kullanmaya başlıyor. Reddit ekibi bir süre önce Community Points adlı yeni bir proje üstünde çalışmaya başladı. Şimdi bu proje kapsamında /r/Cryptocurrency ve /r/FortniteBR subredditlerinde kriptoparayla deneme yapılacak. Bu kripto paralar Ethereum tabanlı MOONS ve BRICKS olacak.

Test Aşamasında

Reddit kullanıcıları şu anda bu tokenları platformdaki içerik üreticilerine bahşiş vermek için, platformdaki bazı oylamalara katılabilmek için ve genel olarak paralarını başka bir cüzdana aktarmak için kullanabilecekler. Fakat The Block’un haberine göre bu test süreci birkaç ay boyunca devam edecek ve bu süreç içerisinde kullanıcı bakiyelerinde bazı değişiklikler yapılabilecek. Bu süreç olumlu bir şekilde tamamlanırsa Ethereum ağına geçiş yapılacak.

Koinbülteni

Küreselleşme, Ekonomi ve Salgın

Covid İstatistikleri

Birçok ekonomi yorumcusu ve strateji uzmanına göre koronavirüs, küreselleşmenin toplumlar üzerindeki ekonomik ve politik etkilerini değiştiriyor ve değiştirmeye devam edecektir. Koronavirüs salgını ile birlikte her ne kadar İnternet kullanımı artmış olsa da, küreselleşmenin temel özellikleri olan insanların, malların ve sermayenin serbest dolaşımı kısıtlanmıştır.

Küresel ticaret 2008'den önce dünya ekonomisinin iki katından daha hızlı büyüyordu ancak; son yıllarda zar zor aynı düzeyde ilerleyebiliyor. Küresel ticaretin, 2020'de ekonomik çıktıda beklenen düşüşün en az üç katı olacak şekilde yüzde 15 civarında düşeceği tahmin edilmektedir ve salgın sonrası toparlanma ülkelerin daha içe dönük ticaret politikaları ile zorlaşabilir.

Küreselleşme

Özellikle popülist liderlerin dünya ticaretine, küresel bankalara ve uluslararası göçe daha çok karşı çıkarak; ulusal ekonomiye ve yerel endüstrilere öncelik verdiği gözlemlenmektedir. Örneğin; dünyanın en büyük buğday ihracatçısı Rusya hububat ihracatına kota koydu. 60'tan fazla ülke yüz maskesi, eldiven ve diğer kişisel koruyucu ekipman ihracatını yasaklayarak bunları üretemeyen ülkeleri salgın döneminde zor durumda bıraktı. En büyük pirinç üreticilerinden biri olan Vietnam, pirinç ihracatını askıya aldı.

Küreselleşmenin geri çevrilmesine (deglobalization) yönelik olan bu politikalar, diğer birçok ülke tarafından benimsenerek ilerleyen dönemde ulusal güvenlikle ilgili olduğu düşünülen sektörler için uygulanabilecektir. Salgın aslında önümüzdeki beş, on yıl içinde gerçekleşebilecek eğilimlerin sadece beş ila on hafta içinde ortaya çıkmasına sebep olarak yaşanılacak ekonomik gelişmeleri hızlandırmıştır.

Epic Games’den Online Konser

Fortnite Party Royale

Epic Games’in geliştirdiği Fortnite, Dillon Francis, Steve Aoki ve deadmau5'in sahne alacağı bir canlı konser düzenledi. Party Royale adı verilen konser, 8 Mayıs 2020 Cuma gecesi gerçekleşti ve ertesi gün de sanatçıların performansları tekrar sahneye yansıtıldı.

Firma, canlı konserleri oyuncuları oyunda tutmanın bir yolu olarak başarıyla kullanmaya devam ediyor. Epic Games, Marshmello’nun sahne aldığı konser ile oyun ve teknoloji tarihinde ilk kez büyük ölçekte dijital bir platformdan canlı konser düzenleyerek büyük bir başarı yakalamıştı.

Fortnite Party Royale Yayın Tekrarı

Platformda geçen ay Travis Scott ve Diplo’nun canlı konserleri olmuştu. Travis Scott’in ilk konserinde 12.3 milyon eşzamanlı katılımcı yer aldı. Dillon Francis, Steve Aoki ve deadmau5’ın sahne aldığı parti canlı etkinlikler gerçekleşmediğinde bile oyuncuların erişebileceği yeni bir adada gerçekleşti. Epic Games, bunun oyuncuların silahlarını bırakmaları ve arkadaşlarıyla takılmaları için bir şans olduğunu söyledi. Konserin yanı sıra adadaki oyuncular için farklı aktiviteler de organize edildi, isteyen oyuncular tekne gezisi veya hava dalışı yapabildiler.

Epic Games, yeni adasını deneysel ve gelişen bir alan olarak tanımladı. Epic Games’in Fortnite’ın bir oyundan daha fazlası, bir platform olduğunu göstermeye çalışma fikri, Koronavirüs salgını sırasında, insanların yüz yüze görüşememesi sebebiyle gerçeğe dönüşmek ü dönüşmek üzere. Fortnite, ilerde kripto paraların kullanıldığı ve blockchain tabanlı iş modellerinin geliştirilip uygulandığı bir platforma dönüşebilir.

Kaynak: BBC

Hazırlayanlar

  • Benay Kurtiş
  • Canan Bulut
  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Gözde Arasıl Ataç

Bizi Takip Edin

Web Sitemiz

Twitter

LinkedIn

Instagram

YouTube

Telegram

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

EcoCREDIT Weekly Sustainability Wrap Up — April 21 ‘22

CryptoFinance Metrics | 05.11.2022

Create your own cryptocurrency in 7 steps or do it with Solcial in one minute

Master The World Of Cryptocurrency With This Four-Week Course