This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Blockchain Teknolojisinin Geleceği Hakkında Önemli 3 Soru

Blockchain Teknolojisinin Geleceği

2017 yılında, Bitcoin’in fiyatı herkesi Bitcoin ve diğer kriptoparaların finans sektörüne neler getirebileceği konusunda düşündürtecek şekilde yükseldi. Aralık 2017'de, 2009'dan bu yana ilk kez, ICO (Initial Coin Offering) geleneksel risk sermaye fonunu aştı. Böylelikle kriptopara biriminin altında yatan teknoloji dünyadaki yöneticilerin dikkatini çekmeye başladı.

Devletlerin çoğunluğu dijital para veya kriptopara birimlerini benimseyecek mi?

Dünyadaki bazı hükümetler zaten dijital para birimleri oluşturmaya başladı. Buna ek olarak, sosyal ağ devi Facebook, kriptopara hakkında hiçbir fikri olmayan insanlar arasında bile farkındalık yaratacağını düşündüğü Libra’yı tanıttı. Uzun vadede hükümetler kripto uzmanlarına danışmak zorunda kalacaklar.

Geleneksel trilyon dolarlık şirketlerden ziyade trilyon dolarlık tokenlar olacak mı?

Yarış, trilyon dolarlık değere ulaşmak için Microsoft, Alphabet (Google), Amazon ve Apple arasında ilerlerken, hangi şirketin hedefe ulaştığını görmek ilginç olacak. Bu şirketler, çevrimiçi bağlantılar ve dijital işlerle şekillenen yeni ve gelişmekte olan ekonominin yüzüdür.

Blockchain teknolojisi ile Web 3.0 yakında başlayacak. Blockchain teknolojisi, bilgi akışını hızlandırır ve işlem maliyetleri azaltır. Bitcoin Loophole ve 5000 cryptocurrencies gibi borsalarla trilyon dolarlık tokenlar trilyon dolarlık firmaların yerini alacak. On yıldan kısa bir sürede trilyon dolarlık tokenların norm haline gelmesini bekleyebilirsiniz.

Kimlik çözümleri blockchain’de nasıl uygulanacak?

İnternetin en önemli uygulaması e-posta idi, blockchain teknolojisinin en önemli kullanım alanı da kimlik olacaktır. Günümüz kimlik sistemleri son derece işlevsizdir ve güvenlik açıklarına sahiptir. Blockchain teknolojisi kullanılarak iyileştirilen veya geliştirilen kimlik sistemleri ile önemli sorunlar çözülebilecektir. Blockchain, bireylerin kimlikleri için tek bir doğrulama kaynağı sağlama potansiyeline sahiptir.

Kaynak: Tech Times

Nakliye Devleri Verimliliği Artırmak İçin Pilot Blockchain Projesine Başladı

Nakliye Devleri

Hollanda’da bulunan Rotterdam Limanı, her yıl limanda kullanılan milyonlarca konteynerin güvenliğini ve verimliliğini arttırmak için dünyanın önde gelen nakliye şirketlerinden bazıları ile blockchain tabanlı pilot bir proje başlattı.

‘Secure Container Release’ projesinin, şu anda kullanılan dijital sinyalli PIN kodu uygulamasının yerini alması bekleniyor. Rotterdam Liman yönetimine göre, mevcut PIN kodu sisteminde bazı işlemler manuel yapıldığı için hata ve gecikmeye açık bir durumda. Blockchain tabanlı yeni uygulamanın sahteciliğe karşı daha güvenli olduğu ve konteynerlerle ilgili işlemlerde verimliliğin ve güvenliğin üst düzeye çıkacağı bildirildi.

CMA-CGM, Hapag-Lloyd, MSC, ONE-Line, Hutchison Ports ECT Rotterdam, Rotterdam Fruit Wharf, Milestone Fresh, VTO ve Portmade gibi nakliye devleri, uygulama geliştiricisi T-Mining ile üç ay boyunca geliştirilecek pilot proje için birlikte çalışacaklar.

İthalat Sektörü

Pilot proje sırasında, konteynerlerin ithalat için kullanım hakları, PIN kodu yerine blockchain tabanlı bir dijital token olarak sunulacak. Token, bir taraftan diğerine transfer edilecek ve blockchain teknolojisi sayesinde bir nakliye şirketi tarafından verilen yetkinin çalınması veya yol boyunca kopyalanması önlenmiş olacak. Terminal operatörü, daha sonra konteynerin, bir eşi daha olmayan token sayesinde doğru sürücüye verildiğinden emin olabilecek. Ek olarak, token da gizli olduğundan yetkisi olmayan kişilerden ayrıntıları korur ve ticari ilişkilerin işlem sırasında ortaya çıkmasını engeller.

Kaynak: Cointelegraph

Fetch.Ai Merkeziyetsiz Makine Öğrenimi için Açık Kaynaklı Kolektif Öğrenme Sistemi Çıkardı

Makine Öğrenimi

Fetch.ai açık kaynak erişimine sahip merkeziyetsiz bir makine öğrenme platformu oluşturuyor. Bu platform, geliştiriciler ve işletmeler herhangi bir veri paylaşmadan veya özel ve kişisel olarak tanımlayıcı bilgileri herhangi bir kişiye açmadan makine öğrenme modellerini sağlayacak makine algoritmalarını gösteren yenilikçi bir yazılım olarak karşımıza çıkıyor. Bu sistemin, sağlık hizmetleri, finansal hizmetler ve diğer gelişmiş bazı endüstrilerde uygulamaları mevcut. Örneğin; fetch.ai bir grup hastane arasında sağlık teşhis testlerinde, bir kullanım örneği olarak, akciğer röntgenlerinin paylaşılması demosunu yayınladı.

Fetch.ai CEO’su ve kurucu ortağı Humayun Sheikh bu sürümlerle beraber fetch.ai ağında aşamalı olarak işlevsellik geliştirdiklerini ve uygulama geliştiricilerinin AI’yı kolektif olarak eğitmesini, fetch.ai ağında aracı tabanlı yazılım çözümlerinin dağıtılması için yardımcı program geliştirilebilirliğini aradıklarını ifade etti.

Fetch.ai’nin diğer kurucu ortağı Toby Simpson ise sağlık hizmeti sunumlarının gösterdiği gibi, bu algoritmaların kuruluşların makine öğrenimi modellerini daha önce mümkün olmayan yeni, gizliliği koruyan şekillerde eğitmelerini sağlayacak ve açık, küresel ölçekli bir makine öğrenimi ağı vizyonlarını gerçekleştirmelerine yardımcı olacağını belirtti.

Fetch.ai ağı, herhangi bir işletmenin küresel ölçekli bir AI ağının gücüne erişmek, modern ekonomide karmaşık koordinasyon görevlerini yerine getirmek için çalışabileceği açık kaynaklı bir teknolojiye dayanıyor.

Yapay Zeka

Makine Öğrenimi devriminin mevcut sınırlamalarından biri, verilerin işletmeler ve kullanıcılar için değer sağlamak için güvenli ve etik olarak paylaşılabilmesidir. Şu anda, büyük veri toplayıcıları artık çevrimiçi yaşamımızın büyük bölümlerini kontrol ederek etik ve yasal zorluklar sunuyor. Bu veriler genellikle değerinin tam olarak gerçekleştirilemediği bağımsız “silolarda” bulunuyor. Merkeziyetsiz Makine Öğrenimi, yeni iş birliği formları sağlamak için uzak veri modellerinde gizliliği koruyan bir eğitim sağlar. Fetch.ai, herkesin kendi organizasyonu içinde kolektif öğrenme çözümleri sunmasını sağlamak için bir kod modülü yayınlamaktadır.

Kaynak: Blockchain News

COVID-19 Sürecinde FinTech’ler

Covid-19 Süreçleri

Dünya Bankası tarafından yapılan yeni tahminlere göre, COVID-19'un göçmen istihdamı ve ücret seviyelerini olumsuz etkilemesi nedeniyle para havaleleri %20 oranında düşecek.

Ancak, belirsiz zamanlarda para havaleleri her zamankinden daha önemlidir. Araştırmalar, para transferlerinin düşük ve orta gelirli ülkelerde yoksulluğu hafiflettiğini, beslenme sorunlarını iyileştirdiğini, eğitime daha fazla harcama yapıldığını ve dezavantajlı hanelerde çocuk işçiliğini azalttığını göstermektedir. Gelirlerin düşmesi ailelerin bu alanlara yapacağı harcamaları azaltacaktır.

Salgın her ne kadar herkesi etkilemiş olsa da göçmen toplumları için etkisi genellikle yeterince tartışılmamaktadır. Göçmenlerin karşılaştıkları zorluk, finansal olarak kendilerine yetebilme ile ülkelerindeki ek gelire bağımlı olanlara bakmak arasında doğru dengeyi sağlamaktır.

Son birkaç yıldır, finansal hizmetler alanında müşterilerin dijital hizmet katılımını arttırma yolunda önemli bir ivme olmuştur. Perakende gibi rekabet avantajını sürdürme ihtiyacı ile dijital dönüşüme yönlendirilen diğer alanlardan farklı olarak, havaleler için teknolojiyle desteklenen bir geleceği kucaklamak nispeten yavaş olmuştur. Bununla birlikte, COVID-19 koşulları altında, bu değişmektedir. Müşteriler mevcut rutinlerinin ve uygulamalarının, çevrimiçi yaşayan bir hizmetle değiştirilmesi gerektiğini anlamışlardır. Görevdeki havale hizmetleri için bu, yeni ürün tasarımlarına yol açmıştır. Dijital hizmet sağlayıcılar için ise sundukları hizmetin kolaylığını, erişilebilirliğini ve uzun ömürlü olduğunu gösterme fırsatı sundu.

Tüketiciler alternatif seçeneklere bakarken, FinTech’ler amaç ve değerlerini zorluk dönemlerinde göstermek için inisiyatif almalıdır. Dijitalliğin faydaları sayesinde, bu hizmet sağlayıcılar mali zorluklarla karşı karşıya kalabilecek göçmenlerin havale ücretlerine bağlı kalmamasını sağlayarak garantili ve adil döviz kurları sunabilirler. Dahası, tutarlı ve erişilebilir destek sağlayabilirler.

Kaynak: FinTech Magazine

Initial DeFi Offering

Günümüzde geleneksel mali sistemden farklı olarak bir çok değişik özelliklere sahip alternatif fon toplama yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olanlarından ICO (İnitial Coin Offering) 2013 yılında Mastercoin tarafından gerçekleştirilmiştir.

ICO, kitle fonlamasının kriptopara versiyonudur diyebiliriz. Şirketlerin ve bireylerin projelerine sermaye bulmasının ve sıradan kullanıcıların bile değerli olduğu düşünülen projelere yatırım yapmalarının en kolay ve etkili yollarından biridir.ICO’ya örnek proje olarak kickstarter’ı verebiliriz.

Ancak şu an popular olan yeni nesil fon toplama yöntemi IEO (Initial Exchange Offering) ise token projelerinin bir kriptopara borsası üzerinden yönetildiği fon toplama yöntemidir. Kısacası, Token düzenleyicilerin projelerini devam ettirebilmek için gereken fonu varlık olarak kripto tokeni oluşturarak topladığı bir yöntemdir.

Bu iki yöntemi tahtından edecek yeni rakip ise Initial DeFi Offering (I-DeFi-O) olarak gözümüze çarpıyor. Benzeri görülmemiş finansal ürünlerle ana akım finans sistemine alternatif olarak ortaya çıkmış olan, üçüncü taraf aracılar yerine akıllı sözleşmeler kullanan merkeziyetsiz finans sektörü geçtiğimiz birkaç yılda Ethereum platformunun en gözdesi olarak kendine yer edinmiştir. Birçok önemli DeFi projesi ortaya çıkmıştır.

Recent (IDeFiO’S) Güncel iDeFiO Proje Örneği Comp (Compound).

COMP

Eylül 2018'de Ethereum ana ağında başlatılan Compound, merkeziyetsiz borç verme ve borçlanmaya odaklanan algoritmik bir para piyasası protokolüdür. Kullanıcılar teminat oluşturarak bileşik faiz veya borç alan varlıklar elde etmek için protokole likidite sağlayabilirler. Lansmanından bu yana, Compound, Ethereum’un en seçkin dApp’lerinden biri olmuştur.

DeFi’da borç alma ve borç verme, geleneksel bankacılık sistemine göre çeşitli kriptopara birimlerinin desteklendiği anında kredi imkanı, anında işlem sonlandırma, kolay borçlanma, kolay borç verme, güven ihtiyacının en aza indirilmesi, kredi kontrolünün olmaması ve neredeyse sıfır işlem maliyeti gibi avantajlara sahiptir. Yani kullanıcılar, compound sayesinde mevcut varlıklarını protokole kilitleyerek bu kriptoparalar üzerinden borçlanabiliyor veya faiz elde edebiliyor.

Sonuç olarak;

Sadece bir whitepaper ve bir token’a sahip olmak bugünlerde yeterli olmaktan uzaktır.

Kitle fonlamalarda artık yüksek güvene dayalı ve mvp’leri kanıtlanmış merkezi otoritelerin kontrolünde olmayan ve likit havuzlarca yatırımı yapılacak arzların farklı token veya varlıklarla desteklenip tek bir token olarak dönüştürülmesi ve bunun sonucu olarak bu arzların istenileni sağlamaması durumunda yatırılan değerlerin iadesi gibi yeni çözümlerin getirilmesi ihtimali mevcuttur.

İlk DeFi tekliflerinin farklı formatlarda ve boyutlarda geleceği kesindir. Son zamanlarda yeni çıkan ürün ve uygulamalara baktığımızda yakın gelecekte daha bir çok yeniliğin bizleri beklediğini var saymamız ve bunları dörtgözle beklememiz olağan kabul edilmelidir.

Aybars Dorman

Grayscale İkinci Çeyrekte Kurumsal Yatırımcılara Rekor Miktarda Bitcoin ve Ethereum Sattı

Grayscale Yatırımları

Kriptopara yöneticilerinden Grayscale bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin raporunu yayınladı.

Kurumsal yatırımcılara hitap eden Grayscale günümüzde kriptopara sektörünün en büyük kuruluşlarından biri olarak gösterilebilir. Geçtiğimiz son birkaç ay içerisinde gitgide daha fazla yatırımcıya hizmet vermeye başlayan Grayscale bunun sonucunda eskisinden çok daha fazla Bitcoin ve Ethereum satmaya başladı.

Grayscale bugün yayınladığı raporla birlikte ikinci çeyrekte de yüklü miktarda BTC ve ETH sattığını açıkladı. Hatta raporda yer alan bilgiler Grayscale’in toplamda 900 milyon dolarlık BTC ve ETH satarak yeni bir rekor kırdığını gösteriyor.

Rekor Kırıldı!

Raporda yer alan bilgilere göre Grayscale’in Bitcoin Trust’ı ikinci çeyrekte 751.1 milyon dolar yatırım aldı. Böylece yılın ilk çeyreğinde kırılan 388.9 milyon dolarlık rekorun üzerine çıkılmış oldu. Buna karşılık Ethereum Trust’ı ise 135 milyon dolardan biraz fazla yatırım almış görünüyor.

Bu yatırımların çok büyük bir kısmının kurumsal yatırımcılardan geldiğini de belirtmek gerekiyor. Grayscale tarafından aktarılan bilgilere göre Bitcoin ve Ethereum tröstlerine gönderilen paraların yüzde 85’i ‘kurumsal’ olarak sınıflandırılabilecek yatırımcılardan geldi. Bu da aslında kurumsal yatırımcıların artık kriptoparalara çok daha yoğun ilgi gösterdikleri anlamına geliyor. Grayscale kurumsal ve bireysel yatırımcılardan çeyrek genelinde 905 milyon; yılın ilk yarısında ise toplamda 1.4 milyar dolar para aldı.

Koinbülteni

DeFi Kullanıcıları

DeFi Kullanıcılarının Artışı

Kaynak: Dune Analytics

Kriptopara Borsa Hacmi

Merkeziyetsiz Kriptopara Borsa Hacimlerindeki Artış

Kaynak: Dune Analytics

Kuruluş veya Projelerde Blockchain Hakkındaki Görüşler

Deloitte’nin 2020 Küresel Blockchain Anketi’ne göre Blockchain teknolojisi 2020 yılında da katılımcılar için ilk beş stratejik önceliklerden biri olmaya devam etti.

Soru: Önümüzdeki 24 ayda blockchain’in sizin kuruluş ya da projenize olan ilgisini hangisi en iyi açıklar?

Blockchain Proje Önceliği

Deloitte’nin 2020 Küresel Blockchain Anketi’ne göre katılımcıların blockchain ve kullanıma dair değişen fikirleri

Soru: Blockchain teknolojisi ile ilgili aşağıdaki ifadelere ne kadar katılıyorsunuz?

Blockchain ile İlgili Görüşler

Kaynak: Deloitte

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Gözde Arasıl Ataç
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman

Bizi Takip Edin

Web Sitemiz

Twitter

LinkedIn

Instagram

YouTube

Telegram

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

Introducing Voxto: The easy way to generate crypto returns.

Top 3 EOS DeFi Platforms!

A must-have tool for new miners entering DEFI

EcoCREDIT Weekly Sustainability Wrap Up — May 12 ‘22