This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Ethereum İşlem Ücretlerinde Tartışma

Ethereum İşlem Ücretleri

Ethereum blockchain ağında işlem ücretleri 100 Gwei’e ulaşınca, Ethereum’ın kurucusu Vitalik Buterin ağın işlem ücretlerinde bir yeniliğe gidilmesi gerektiğini belirtti.

Princeton Üniversitesi’nden dört araştırmacı tarafından 2016 yılında yazılan “On the Instability of Bitcoin Without the Block Reward”(Blok Ödülü Olmayan Bitcoin Ağının Dengesizliği Üzerine)isimli araştırmada işlem ücretlerinin blok ödülleri kadar yüksek olmasının ağın güvenliği açısından çok büyük bir tehlike arzettiği sonucuna ulaşıldı. Bunun sebebi madencilerin ödül kazanmak için genel ağın faydası için çalışmak yerine büyük işlem için çalışmasıdır. Başka bir deyişle, eğer işlem ücretleri blok ücretleri kadar yüksek olursa, madenciler herhangi bir işlemi doğrulamak yerine büyük işlemleri doğrulayarak normalden daha fazla ödül kazanmaya çalışır.

Böyle bir seçicilik durumu ağın güvenliğini sağlayan fikir birliği kavramına zarar verir ve dolayısıyla ağın güvenliği de zarar görür.

Vitalik Buterin, bu araştırmayı referans vererek Ethereum platformunun EIP-1559 protokolüne geçmesi gerektiğini belirtti. Bu protokol, bu tür sorunları çözebilecek potansiyele sahiptir. Protokol, ağdaki yoğunluk ve işlem boyutlarına göre ağın işlem ücretlerini ayarlayarak daha tutarlı ve verimli bir ücretlendirme işleyişi sunar. EIP-1559, analiz ve test eksikliği nedeniyle ENS kurucusu Nick Jonshon başta olmak üzere Ethereum topluluğu tarafından desteklenmiyor. İşlem ücreti durumu hala devam ederken Ethereum için son karar henüz belli değil.

Kaynak: Somag News

Tarımda Blockchain

Blockchain ve Tarım

Tarım, her zaman GSYİH’nın büyümesini destekleyen temel direklerden olmuştur. ABD’de sadece tarım GSYİH’nin büyümesine her yıl 900 milyar dolardan fazla yardım ediyor. Dolayısıyla hükümetin tarımı rekabetçi bir pazar olarak sürdürmesi çok önemli hale geliyor. Tarımın desteklenmesi için farklı teknikler uygulanıyor. Blockchain teknolojisinin kullanılmasıyla tarım sektörünün sorunlarının çözülmesi için yeni bir yol bulundu. Blockchain teknolojisinin tarımda uygulanabileceği alanlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır.

Envanter Yönetimi

Tarımda hasat sonrası kayıp yaygın bir konudur. Bunu önlemek için, çiftçilerin envanter yönetim sistemlerinde proaktif olmaları gerekir. Gıda envanter yönetim sistemi ile çiftçiler hasat sonrası kayıpları azaltabilir. Blockchain teknolojisi ile iletişim sorunu kolayca çözülebilir. Her paydaş mahsulün durumu hakkında gerçek zamanlı bildirim alarak envanterini ayarlayabilir.

Tedarik Zincirinin Geliştirilmesi

Taşımacılıktaki gecikme nedeniyle tarım mahsullerinin çoğu tahrip olur. Bunu azaltmak için, insanlar yeni tedarik zinciri ağlarını denemeye çalışıyorlar. Blockchain teknolojisinin yardımıyla, tüm üreticiler ve şirketler birbirleriyle iletişim kurmak için tarımın gerçek zamanlı durumunu paylaşan tek bir ağ kullanabilirler.

Tarım Yönetimi

Yönetim Yazılımının Geliştirilmesi

Tarım pazarının büyümesi ile insanlar çiftlik yönetim yazılımlarını kullanmaya başladılar. Blockchain teknolojisinin yardımıyla tarımla uğraşan tüm kurum ve tüccarların bilgileri saklanabilir. Tüm çiftçiler ürün durumu hakkında bilgilendirilebilir. Böylelikle tüccarlar ve çiftçiler ürünleri gerçek zamanlı takip edebilir.

Adil Fiyatlandırma

Çiftçiler için adil fiyatlandırma her zaman bir sorun olmuştur. Kötü hava koşulları, az talep ve düzensiz arz gibi faktörler çiftçilerin gelirini etkiler. Çiftçilerin durumunu iyileştirmek için hükümetler çeşitli destekler üzerinde çalışırlar.

Kaynak: News Anyway

Kripto Dolandırıcılar 2020 Yılında 24 Milyon Dolarlık Bitcoin Çaldı

Dolandırıcık İstatistikleri

Yakın zamanda Twitter üzerinde gerçekleştirilen siber saldırı, dünyaca ünlü kişilerin hesaplarından Bitcoin istenilerek “Adresime gönderilen tüm Bitcoin ödemelerini iki katına çıkarıyorum” paylaşımı ile yapıldı. Yaklaşık yarım saat içinde gerçekleşen olayda hackerların belirttiği Bitcoin adresine 50 bin dolardan fazla para gönderildi. Blockchain izleme ve analiz platformu Whale Alert’e göre dolandırıcılar 2020'nin ilk altı ayında çevrimiçi yaptıkları etkinlikler ile 24 milyon dolarlık Bitcoin çaldılar. Whale Alert’ ün araştırması, bu rakamın yıl sonuna kadar 50 milyon dolara çıkabileceğini ön görüyor.

Whale Alert, en başarılı dolandırıcılıklardan birinin, yalnızca tek bir web sayfası, bir BTC adresi ve YouTube tanıtımıyla 24 saat içinde 130.000 dolardan fazla para kazanan birinin olduğunu vurguladı.

Twitter Kripto Dolandırıcılar

“Hediye” dolandırıcılığı, QR kodu yoluyla bir cüzdan adresine ilk tutarı gönderdikten sonra parasını ikiye katlama vaadine dayanır. Mağdurlar aslında karşılığında hiçbir şey almazlar ve gönderdikleri kriptoyu kaybederler. Sahteliğinden şüphelendiğiniz Bitcoin adresi ile karşılaşırsanız, bunu Bitcoinabuse.com’a bildirebilirsiniz. Whale Alert tarafından başlatılan “Scam Alert” adlı web sitesi sayesinde, belirli bir Bitcoin adresinin dolandırıcılık adresi olarak rapor edilip edilmediğini kontrol edebilirsiniz. Uzmanlar, WhatsApp, Twitter ve Youtube gibi birçok platform üzerinden yapılan bu tür mesajlara itibar edilmemesi konusunda uyarıyor.

Kaynak: BBC News

TikTok’a ABD Baskısı

TikTok Gerginliği

TikTok’un uluslararası genel merkezini İngiltere’de açma planı, Washington’un Çinli firmanın ABD’deki geleceği üzerindeki baskısının ardından sıkıntıya girdi.

Pekin merkezli bir teknoloji şirketi olan ByteDance’in sahibi olduğu TikTok’un popülerliği geçen yıl çok artmıştı. Koronavirüs salgını ile uygulama yeniden bir ivme kazandı. Araştırma firması Sensor Tower’a göre, uygulama 623 milyonu bu yılın ilk yarısında olmak üzere toplam 2 milyardan fazla indirildi. Uygulamanın en çok indirildiği 3 ülke Hindistan, Brezilya ve ABD’dir. (TikTok, Çin’de hizmet vermiyor. Çin’de, ByteDance’in Douyin adlı yerel bir uygulaması kullanılıyor.)

ByteDance, İngiltere hükümeti ile şirket merkezini Londra’da açma konusunda görüşmelerde bulundu ve ByteDance sözcüsü, Londra’ya yatırım yapmak konusunda son derece kararlı olduklarını açıkladı. TikTok şu anda Avrupa’da yaklaşık 1.000 kişiyi istihdam etmekte ve bunların çoğunluğu İngiltere ve İrlanda’da yaşıyor. TikTok’un genel merkezini İngiltere’ye taşıma kararının 3.000 iş yaratma potansiyeline sahip olduğu bildirildi.

Diğer taraftan, ABD, TikTok’un Çin ile ilişkilerini sonlandırmaması ve bir Amerikan şirketi haline gelmemesi halinde uygulamayı yasaklamayı düşündüğünü açıkça ifade etti.

İngiltere’yi ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington’un TikTok’u yasaklamayı düşündüğünü söyledi. Pompeo, Amerika’nın TikTok kullanıcılarının verilerinin “Çin Komünist Partisi’nin elinde” olma riski altında olduğunu iddia etti. TikTok sözcüsü ise Çin hükümetine hiçbir zaman kullanıcı verileri sağlamadıklarını belirtti.

ABD, geçmişte bir başka Çin firması olan Huawei’ye karşı da çok sayıda yaptırım uygulamıştı. Trump yönetimi, Çin telekom şirketinin firmanın ekipmanlarını kullanan ülkelere Çin’in casusluk yapması ve potansiyel olarak saldırması için bir geçit sağladığını iddia etmişti ve Huawei iddiaları şiddetle reddetmişti.

Kaynak: BBC News

Kyber Network Nedir ?

Kyber Network

Günümüzde merkeziyetsiz finans (decentralized finance/DeFi) kavramı yaygınlaşmakta ve DeFi, merkeziyetsiz likiditeye ihtiyaç duymaktadır. Kyber, merkezi olmayan uygulamaların çalışmasında gerekli likiditeyi sağlayan temel bir altyapıdır. Kyber’ın güncel kilitlenmiş varlık değeri 7.1 Milyon USD ‘dir.

Kyber, merkeziyetsiz uygulamalarda hızlı ve güvenli token değişimini sağlar ve çok çeşitli rezervlerden likiditenin toplanmasına olanak verir. Farklı blockchain uygulamalarını kolaylıkla kriptopara değişimi, ödemeler, varlık yönetimi veya diğer işlemlerin bir parçası olarak entegre edebilen blockchain tabanlı bir protokoldür. Tüm işlemler tamamen şeffaf ve blockchainde doğrulanabilir bir şekilde yapılmaktadır.

Bunun için de Kyber’in mottosu “Her yerde sorunsuz token değiştirme”‘dir. Yani Kyber’i, insanların borsa kullanmasına gerek kalmadan tokenlarını anında değiştirmesine izin veren bir araç olarak tanımlayabiliriz. Kyber, öncelikle Ethereum için üretilmiştir, fakat akıllı sözleşemeye dayalı tüm blockchainler Kyber aracından faydalanabilir. Bunu sağlamak için Kyber, Erc-20 token kullanılan herhangi bir projenin içerisinde likidite havuzları (Rezervler) adı verilen farklı kripto varlık havuzlarını kullanmaktadır.

Kullanım alanına örnek vermek gerekirse; bir tedarikçinin müşterisinden ödemeyi fiat para olarak talep ettiğini düşünelim, müşteri bu ödemeyi bir borsaya üye olmadan Kyber network kullanarak istediği token ile yapabilir. Sonuç olarak, Kyber ile ödeme tedarikçiye dolar olarak yapılır ve ödemeyi yapan müşteri ödemeyi KNC veya ETH üzerinden yapabilir.

Kyber’in adını Star Wars’daki ışın kılıçlarına güç vermek için kullanılan madde olan kristallerden alan KNC (Kyber Network Crystals) isminde kendine ait protokol tokenı da bulunmaktadır. Kullanıcıların ve geliştiricilerin Kyber’i token değiş-tokuş aracı olarak her zaman kullanabilmeleri, şu anda Kyber’ı dünyanın en çok kullanılan ve entegre edilen, merkeziyetsiz (DeFi) likidite protokolü haline getirmiştir.

Kyber yakında büyük bir protocol güncellemesi sonrasında KNC ile stake yapılabilmesine ve önemli protokol özellikleri için oy verilebilmesine imkan sağlamayı planlamaktadır.

Aybars Dorman

PayPal Paxos’u Seçti

Paypal Mobil

PayPal, kripto ticareti milyonlarca kullanıcısına ulaştırırken dijital varlık tedariki konusunda Paxos’u seçti. Bu uygulama ile PayPal kriptopara alım satımı yapılabilecek en büyük ana akım şirketlerden biri haline gelecek.

Şu an için PayPal’ın hangi kripto para birimlerini kullanıcılarına sunmayı planladığı tam olarak belli değil. Ama CoinDesk’in haberine göre PayPal ve yan kuruluşu Venmo, şirketin 325 milyon kullanıcısının bir kısmına doğrudan kriptopara alım ve satım hizmeti sunabilecek durumda.

PayPal ile uzun süredir ilişkisi olan San Francisco merkezli kriptopara borsası Coinbase’in de teklif sunmak için sıraya girdiği söyleniyor.

Son zamanlarda geleneksel 􀃶ntech uygulamalarının kriptopara odaklı hizmetleri çok arttı.

Kriptoparaların ne tür yatırım varlıkları olup olmadıkları tartışması sona ermiş gözüküyor. Onun yerine kriptoparalar daha fazla gelir kazanmak ve müşteri elde etmek isteyen fintech firmalarının ve bankaların vazgeçilmezi olmaya başladı.

PayPal’dan Kriptopara Atılımı

Revolut’un kripto ticaret hizmeti ile ABD pazarına girmesinin yanı sıra, Twitter CEO’su Jack Dorsey tarafından başlatılan ödeme unicornu Square, Bitcoin ticaret gelirlerinin arttığını gördü. Square, 2018'in ortalarında Cash App’te bitcoin satın alımlarını gerçekleştirdi ve en son kazanç raporunda 306 milyon dolarlık Bitcoin geliri bildirdi.

Paxos CEO’su Charles Cascarilla, firmasının yeni aracılık hizmetinin kriptopara birimi için bir “kırılma noktası” olabileceğini ve daha fazla müşterinin fintech uygulamalarından bankalara ve e-ticaret markalarına yöneldiğini öne sürdü. Ayrıca The Block ile yaptığı röportajda Cascarilla, Paxos’un yeni müşterilerinin taleplerini karşılamak için kendi içinde alışveriş için kullanmış olduğu itBit’i ölçeklendirmeye hazır olduğunun da altını çizdi.

Kaynak: Coindesk

Visa Kendi Kriptopara Projesini Geliştiriyor

Visa Kriptopara Projesi

Dünya genelinde yüz milyonlarca kullanıcısı bulunan ve 􀃶nans alanının en büyük isimlerinden biri olan Visa kendi kriptopara projesini geliştiriyor olabilir.

Visa’nın bu yılın başlarında Avrupa Komisyonu’na gönderdiği bir mektup Temmuz ayının ortalarında gün yüzüne çıktı. Visa’nın bu mektubu göndermesinin nedeni Avrupa Komisyonu’nun Avrupa genelindeki kriptopara regülasyonlarıyla ilgili sorduğu soruları yanıtlamak ve bunlara Visa olarak cevap vermekti. Görünüşe göre Visa, Avrupa Komisyonu ile paylaştığı bu mektubunda, kendi kripto para projesini geliştiriyor olabileceğinden de söz etti.

Visa’nın kriptopara dünyasına kesin olarak giriş yaptığını söylemek henüz pek mümkün değil. Çünkü mektupta yer alan bilgiler Visa’nın yalnızca kriptoparalarla ilgili yeni araştırmalar ve çalışmalar yapmaya başladığını gösteriyor. Ancak bu bile kriptopara dünyasında büyük yankı uyandırma yetmiş gibi görünüyor.

Koinbülteni

Mastercard’dan Kriptopara Şirketlerine Destek

Mastercard Desteği

Mastercard Accelerate programıyla ilgili kriptopara şirketlerini yakından ilgilendiren yeni bir duyuru yaptı.

Dünya genelindeki çeşitli finans ve fintech şirketleri Mastercard’ın Accelerate programına dahil olarak birbirinden farklı imkanlardan faydalanabiliyorlar. Mastercard bu programa dahil olan şirketlere hem kendi kartlarını çıkarma imkanı tanıyor hem de bu şirketlere teknik destek sağlıyor.

Kriptopara şirketleri normal şartlar altında bu programa dahil olmakta zorluk yaşıyorlardı. Bunun sebebi ise hem kriptopara regülasyonlarının yetersizliği hem de fintech dünyasının karmaşık bir yapıya sahip olmasıydı. Fakat Mastercard bu programda bir güncellemeye giderek artık kriptopara şirketlerinin kabul sürecini hızlandırmaya başlayacağını açıkladı. Mastercard’ın duyurusuna göre kriptopara şirketleri de artık yalnızca birkaç hafta içerisinde Accelerate’in bir parçası olabilecekler.

Koinbülteni

Standard Chartered’dan Kriptopara Hizmeti

Kriptopara Hizmetleri Gelişiyor

Dünyanın en büyük bankalarından biri olan Standard Chartered kriptoparalara yönelik yepyeni bir adım atıyor. Standard Chartered bünyesindeki SC Ventures müşterileri kriptopara hizmetlerinden yararlanabilecekler.

Standard Chartered geçtiğimiz son birkaç yıl içerisinde blockchain teknolojisiyle ilgili birbirinden farklı araştırmalar yaptı. Dolayısıyla bankanın hem bu teknolojiye hem de kriptoparalara ilgi duyduğu biliniyordu. Standard Chartered’a bağlı olan SC Ventures bunu bir adım daha ileriye götürerek müşterilerine kriptopara hizmeti sunmaya başlayacağını açıkladı.

SC Ventures Başkanı Alex Manson tarafından paylaşılan bilgilere göre yatırımcılar ilerleyen dönemlerde SC Ventures’ın sunduğu emanet hizmetlerinden faydalanabilecekler. Bu kriptoparalar için genel olarak olumlu bir gelişme çünkü SC Ventures büyük ölçüde kurumsal yatırımcılara hitap ediyor. Kurumsal yatırımcılar SC Ventures ve benzeri kuruluşlar sayesinde hem daha kolay bir şekilde kriptopara kullanabiliyor hem de sahip oldukları kriptoparaları daha güvenli bir şekilde koruyabiliyorlar

Koinbülteni

Merkeziyetsiz Finans Dünyası Büyümeye Devam Ediyor

DeFi Ürünlerinin Gelişimi

Merkeziyetsiz Finans (DeFi) dünyası içindeki uygulamalarla birlikte büyümeye devam ediyor. Bu büyümenin bir sonucu olarak DAI adlı sabit koinin kullanımı da gitgide yaygınlaşıyor. ABD Dolarına bire bir şekilde sabitlenen ve MakerDAO tarafından geliştirilen DAI günümüzde birbirinden farklı amaçlarla kullanılabiliyor. Bunu ister borsadan, ister MakerDAO platformu aracılığıyla elde edip birikim yapmak, düşük maliyetli bir şekilde işlem yapmak ve tabii ki DeFi projelerinde kullanmak mümkün.

Merkeziyetsiz finans dünyasının büyümesiyle birlikte DAI kullanımının da arttığını görüyoruz. Dune Analytics verilerine göre DeFi ekosistemindeki DAI kullanımı Ocak 2019 itibarıyla artmaya başladı ve o zamandan beri aralıksız bir artış sergiledi. Yine Dune Analytics verilerine göre, bundan bir buçuk yıl öncesine kadar 50 bin civarında seyreden DAI kullanıcılarının sayısı şu anda yarım milyona dayanmış durumda.

Kaynak: Dune Analytics

Merkeziyetsiz Borsa Uniswap Büyüdükçe Büyüyor

Uniswap Kullanıcı Sayısı

Ethereum tabanlı bir merkeziyetsiz borsa olan Uniswap geçtiğimiz son birkaç ay içerisinde kayda değer bir büyüme yaşadı. Kullanıcı kitlesini kurulduğu günden beri büyüten Uniswap artık 100 binden fazla kişiye hizmet veriyor.

Hayden Adams tarafından açık kaynaklı şekilde geliştirilen Uniswap günümüzde birçok kriptopara kullanıcısının ilgisini çekiyor. Bunun başlıca sebepleri arasında bunun tamamen merkeziyetsiz bir borsa olması yer alıyor. Bu da Uniswap’i hem herkese açık hem de sansüre dayanıklı hale getiriyor. Fakat Uniswap’i diğer borsalardan, hatta diğer merkeziyetsiz borsalardan bile ayıran önemli özellikleri bulunmakta. Uniswap’i şu an için rakiplerinin arasından öne çıkartan en önemli şey belki de borsadaki Daimi Ürünlü Piyasa Yapıcı Modeli adlı özelliktir. İnsanlar bu özellik sayesinde Uniswap’e istedikleri tokenı istedikleri zaman ekleyebiliyorlar.

Bunun için yapmaları gereken tek şey ise o tokenın ETH (veya ERC-20) bazındaki değerini belirlemeleri. Uniswap ayrıca bu tokenın borsadaki değerini belirlemek için alıcılar ve satıcılar arasındaki ilişkiye bakmıyor. Uniswap bunun yerine diğer çoğu borsanın yapmadığı bir şey yapıp bunun fiyatını belirlerken x * y = k şeklinde bir formül kullanıyor.

Kaynak: Dune Analytics

Deloitte 2020 Küresel Blockchain Anketi’ne Göre İlgi Çeken Dijital Varlıklar

Soru: İş modelinizde aşağıdaki dijital varlıkları kullanmayı düşünüyor musunuz?

İş Modelinde Blockchain

Kaynak: Deloitte

Hazırlayanlar

  • Canan Bulut
  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Gözde Arasıl Ataç
  • Aybars Dorman

Bizi Takip Edin

Web Sitemiz

Twitter

LinkedIn

Instagram

YouTube

Telegram

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

Things To Consider Before Venturing Into Pokt Pool

Top 4 Ethereum Tokens-Worth looking into before they explode

CryptoFinance Metrics | 05.11.2022

Good News On My Crypto Portfolio: March Update — Andres Berejnoi