This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Rusya’da Dijital Paralara Hukuki Statü Veren Yasa İmzalandı

Rusya Dijital Paraları

Rus medyası RIA Novosti, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in dijital finansal varlık işlemlerini düzenleyen tasarıyı imzaladığını bildirdi. Yasa, 1 Ocak 2021'de yürürlüğe girecek. Yasada dijital para birimi “ödeme ve yatırım aracı olarak kabul edilebilecek, Rusya Federasyonu’nun veya yabancı bir devletin para birimi olmayan bir elektronik veri toplamı” olarak tanımlandı.

Yasa, dijital finansal varlıkların “para talepleri, menkul kıymetler altındaki hakları kullanabilme, halka açık olmayan bir hisse senedine katılma hakları gibi dijital haklar” olduğunu ortaya koymaktadır. Bu varlıklar alınıp satılabilir, takas edilebilir ve rehin verilebilir. Ancak, ödeme aracı olarak kullanılamazlar.

Rus bankaları ve borsaları, Rusya Merkez Bankası’na kayıt olmaları şartıyla dijital finansal varlıkların değişim operatörleri haline gelebilir. Yasaya göre Merkez Bankası, bilgi sistemleri kaydını tutma yetkisine ve dijital finansal varlık değişim operatörlerinin siciline ve bilgi sistemi operatörlerinin işlerini denetleme yetkisine sahiptir.

İkinci okumadan sonra yasaya “token” ve “madencilik” gibi kriptopara birimleriyle ilgili bir dizi terim dahil edilmedi. Finans Piyasası başkanı Anatoly Aksakov, haber kaynağına yaptığı açıklamada, daha ayrıntılı kriptopara düzenlemesinin sonbahar oturumunda kabul edilebilecek başka bir yasa tasarısında yer alacağını söyledi.

Kaynak: Bitcoin.com

Ethereum 2.0 Testnet Medalla

Eth 2.0 Gerçekten Gelecek mi?

Günümüzde oldukça yükselişte ve yıkıcı etkisi olan yeni teknolojik trendler bulunmaktadır. Bunlardan biri’de blockchain teknolojisidir. Bir çok blokzinciri farklı amaçlara hizmet vermekte ve farklı kuralları algoritmalar aracılığıyla içerisinde barındırmaktadır. Bu kuralların en başında gelen terim ise fikir birliği algoritmalarıdır.

Ethereum v2.0

Blockchain 2.0 olarak anılan Ethereum blokzinciri herkesin bildiği üzere yaşamına 2015 yılında Proof of Work iş kanıtı ispatı konsensüs algoritmasına dayalı bir şeklinde başlatılmıştır. Ethereum platformu bu fikir birliği mekanizmasının çok ağır ve maliyetli olduğunu düşündüğü için, PoW ‘dan PoS fikir birliği algoritmasına geçmek için bir dizi plan ve kapsamlı değişiklilere başladığını duyurmuştu.

Ethereum 2.0 olarak adlandırılan bu süreç çok zorlu, riskli ve çok aşamalı olarak bilinmektedir. Kısaca özetlersek eth 2.0'da asıl amaç blockchainin ölçeklenebilirliğini ve performansını arttırmak için ayarlanmıştır.

4 ağustos günü ETH 2.0'ın son testnet simülasyonu olan Medalla yayınlandı. Medalla 2.0'ın çok istemci ile çalışması konusunda iyi bir deney olacağa benziyor.Ethereum Foundation’a göre, Medalla testnet’inin başlangıç aşamasında 5 istemci yer alması bekleniyor. Bu istemciler sırasıyla; Teku, Prysm, Nimbus, Lodestar ve Lighthouse’tır.

ETH V 2.0 Mimarisi

Proof of Stake konsensüs yazılımı ile çalışacak ETH 2.0 ağına katılmak ve blok ödülünü elde etmek için ETH kilitleme işlemine ETH 2.0 staking denilmektedir. Bu yeni sistemde cüzdanlarında 32 ETH kilitleyen her kullanıcının ağ’da onaylayıcı (validator) olabileceği duyurulmuştur.

Resmi açıklmaya göre her 6,4 dakikada bir blok onaylayacak kullanıcılar yazılım tarafından rastgele bir şekilde seçilecekler.

Medalla bir simülasyon/deney olduğu için , gerçek değeri olmayan ve simüle edilmiş staking ödülleri Göerli Testnet ETH (GöETH) tokenlarını kullanacak.

Ethereum 2.0 Serenity Yol Haritası

Ayrıca ilerlemenin izlenilmesi ve katılım için Medalla testnet Launchpad portalı geliştirildi. Platform’da 524,288 GöETH stake zorunluluğu gerekliyken, şuanda mevcut kilitlenmiş 862,112 GöETH bakiyesi bulunmaktadır.

Şimdiye dek, bu süreç için onlarca tamamlanma tarihi verilse de, ETH2.0'ın tamamlanamayacağını öne süren veya çok uzun yıllar alacağını iddia eden birçok isim mevcut. Buna karşın ETH 2.0 birçok gelişmeyi tamamladı ve bu süreç için en uygun ve güvenli ilerleme politikasını uyguluyor.

Benim kendi görüşüm Ethereum bu süreci başarıyla tamamlayacak ve yükselen bir değer olarak geleceğin çok önemli firmalarından biri haline gelecek. Bu dönüşümler sayesinde de sadece içerisinde barındırdığı Daap(merkezi olamayan uygulama) sayısını 10–100 ‘e katlayarak çok farklı kullanım senaryoları üzerinde var olan bir platformdan çok daha fazlasına evrilecek gibi gözüküyor…

Aybars Dorman

7 Milyon Doların Üzerinde Para Toplayan Ponzi

Ponzi Davaları

CoinDesk haberine göre, ABD savcıları Banana.Fund’a dava açtı. Bitcoin’in (BTC) 2017 yılının sonunda yükseldiği dönemde Banana.Fund bir crowdfunding projesi olarak ortaya çıktı.

Fonun sahibinin kimliği davada açıklanmadığı halde belirtilen belgelere göre Banana.Fund’un Richard Matthew John O’Neill adlı bir İngiliz vatandaşı tarafından işletildiğini belirtildi.

Ocak 2017'de O’Neill, CoinTelegraph’a Banana.Fund’un şeffaf ve geri döndürülemez küresel işlemler uygulamak ve tüm kullanıcıların iş fikirlerini takip etmeleri için ücretsiz bir alan yaratmayı amaçladığını söylemişti. Rapora göre, toplam 417 yatırımcı yaklaşık 481 Bitcoin’i Banana.Fund’a transfer etti.

Savcılar, Banana.Fund davasında Kişi 1 olarak adlandırılan kurucunun 11 milyon dolarlık bir bakiyeye sahip olduğunu ve yatırımcılara tam olarak geri ödeme yapabileceğini iddia etti. Belgede ayrıca Kişi 1 in kişisel kazanç için kriptopara işlemleri yaptığı ve bir ev satın almaya çalıştığı iddia edildi.

Kişi 1 in bir yıl boyunca 40.000'den fazla işlem içeren ve bir noktada iki haftalık bir süre boyunca 540.000$ kâr üreten bir Bitcoin aklama programı yürüttüğü de iddialar arasında yer alıyor. Columbia ABD Bölge Mahkemesi’nde açılan dava, varlıkların yatırımcılara iade edilebilmesi için Banana’nın resmi mülkiyetinin federal hükümete verilmesi gerektiğini belirtiyor.

Kaynak: Decrypt.io

TikTok’un ABD’de Yasaklanma Tartışmaları

TikTok vs ABD

Başkan Trump ve diğer üst düzey yetkililer yakın bir zamanda TikTok’un ABD’de yasaklanma olasılığını tartışmaya açtılar. Ancak görünen o ki soru işaretleri yanlızca TikTok için değil Çin merkezli diğer uygulamalar ve yazılım tabanlı hizmetler için de geçerli. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin merkezli şirketlerden bazılarının “verileri doğrudan Çin Komünist Partisi’ne aktardığını” iddia etti.

Peki başka hanagi uygulamalar risk altında?

TikTok’a ek olarak en açık hedef, Pompeo’nun ismiyle söylediği tek ürün olan Tencent’in WeChat’i.

WeChat genelde bir sosyal ağ olarak tanımlansa da kullanıcılarına bundan çok daha fazlasını sunuyor, mesajlaşmaya ek olarak WeChat üzerinden ödeme yapmak, küçük eklenti programlar çalıştırmak, randevu ayarlamak ve haberlere ulaşmak mümkün. Tüm bunlara ek olarak uygulama, Çin’in Çin içinde kullanıcılarının hareketlerini takip etmekte kullandığı önemli bir araç olarak görülüyor.

ABD’de tüm bunlar tartışılırken Hindistan geçtiğimiz günlerde “egemenliğini ve güvenliğini” tehdit ettiği gerekçesiyle Çin ile bağlantılı 59 uygulamayı yasakladı. Liste TikTok, WeChat ve aşağıdaki firmaları da içeriyordu.

Yasaklı Uygulamalar
  • Baidu Maps ve Baidu Translate -Çin’in önde gelen arama sağlayıcısından Google’ın ürünlerine rakip
  • Weibo — Twitter benzeri mikro blog hizmeti
  • Clash of Kings ve Mobile Legends Bang Bang — iki video oyunu
  • CamScanner — belge tarama ürünü
  • QQMail — bir e-posta ve dosya aktarım hizmeti

Yerel raporlara göre, Hindistan hükümeti, aralarında çok tanınmış uygulamaların da olduğu 275 uygulamayı daha yasaklamayı düşünüyor. Bakalım ABD de Hindistan’ın seçmiş olduğu yasaklama yolunu mu seçecek, yoksa ABD’de bulunan büyük firmaların Çin merkezli firmaları satın almasına onay verip, firmaların merkezlerinin ABD’ye taşımasına ve ABD yasaları ve kuralları çerçevesinde hizmetlerine devam etmesi yolunu mu seçecek?

Kaynak: BBC

Google Pay 2021 Yılında Altı Yeni İş Ortaklığına Sahip Olacak

Mobil Ödeme Google Pay

Bankalar yeni müşterilere ulaşmak ve hizmet çeşitliliklerini arttırmak için artık farklı yeni teknolojileri de araştırıyorlar. Altı banka daha Google Pay üzerinden dijital hesap sunmaya karar verdi. Bankalar tarafından işletilen bu hesaplar için Google ara yüz ve araçlar sağlayacak. Hesapların 2021 yılından itibaren sunulması bekleniyor.

Google Pay uygulama hizmeti ile aracıları ortadan kaldırmak ve insanları direkt olarak çek ve tasarruf hesaplarına almak mümkün görünüyor. Geçen Kasım ayında ilk açıklamayı yapan Google, müşterilerin platform üzerinden hesaplara kaydolmasına ve yönetmesine imkân tanımak için FIDIC destekli bankalarla ortaklık kuruyor. İlk ortaklığı ise Citigroup ile oldu ve kısa süre içerisinde Stanford Federal Credit Union da aralarına katıldı. BBVA USA, BMO Harris, SECFU, Bank Mobile, Coastal Community Bank ve First Independence Bank da bu platformun bir parçası olmayı planladığını açıkladı. Google ayrıca, daha fazla banka ile anlaşmayı planladıklarını belirtti.

Google Servisleri

Kriptoparalar ve DeFi gibi modern, dijital çözümleri sağlamak için geleneksel banka hesapları ile bu tür ortaklıklar kurmanın ekosistemde daha fazla müşteri ve finansal teşvik sağlaması bekleniyor. BBVA ABD Başkanı ve CEO’su Rodriguez Soler, “Google gibi şirketlerle yapılan ortak çalışmalar, bankacılığın geleceğini temsil ediyor” dedi.

Elbette, teknoloji ve hizmet açısından bu gelişmeler umut verici ancak, mahremiyet konusunda hala soru işareti olduğunun da altını çizmek gerekir. Google tarafından desteklenen bir banka hesabı, bazı kullanıcıların hayatlarında istediği son şey olabilir.

Kaynak: Decrypt.io

Buterin’den “Sürdürülebilir Değil” Yorumu

Vitalik Buterin

Vitalik Buterin bu hafta katıldığı bir programda DeFi (merkezsiz finans) dünyasındaki gelişmeleri değerlendirdi. Son zamanların en popüler uygulamalarından yield farming’e değinen Buterin, bunun “sürdürülebilir” bir model olmadığını söyledi.

Kriptopara kullanıcıları Compound gibi DeFi platformlarında yield farming yaparak pasif bir şekilde gelir elde edebiliyorlar. DeFi platformlarında yield farming yapmak için kullanılan toplam para miktarı milyarlarca doları aştı ve bu sayı hızla artmaya devam ediyor. İnsanların bu modele bu kadar fazla ilgi gösteriyor olmalarının sebebi ise yield farming sayesinde bir bankanın sunduğu faiz oranına kıyasla çok daha yüksek oranda gelir elde edilebiliyor olması.

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin ise DeFi uygulamalarında görülen bu modelin “sürdürülebilir” olmadığını düşünüyor. Onun tahminlerine göre yield farminge imkan tanıyan platformlar zamanla kullanıcılara “daha az teşvik” vermeye başlayacaklar ve bu da faiz getirilerinin azalmasına yol açacak. Böyle bir senaryoda bu gibi platformların nasıl etkileneceğini ise zaman gösterecek.

Koinbülteni

Ethereum’da Beklenen Gün Geldi

Ethereum için Beklenen Gün

Ethereum geliştiricileri geçtiğimiz haftalarda duyurusunu yaptıkları Medalla adlı test ağını 4 Ağustos tarihinde kullanıma açtı.

Ethereum geliştiricileri uzun bir süredir ağı Ethereum 2.0 güncellemesine hazırlamaya çalışıyorlar. Ethereum’u Proof-of-Work algoritmasından Proof-of-Stake algoritmasına geçirecek olan bu güncelleme için şu ana dek birkaç farklı test ağı geliştirildi. Bunların sonuncusu ise Medalla olacak.

4 Ağustos tarihinde faaliyete geçen Medalla ağının Ethereum 2.0 güncellemesi öncesi yapılacak son prova olduğu düşünülüyor. Ethereum’un hem geliştiricileri hem kullanıcıları bu test ağını inceleyerek Ethereum 2.0 güncellemesinde nelerle karşılaşacaklarını görebilecekler. Bu prova sayesinde gelecekte staking sistemiyle çalışacak olan Ethereum ağının validatörler ve kullanıcılar açısından ne gibi sonuçlar doğuracağı da görülmüş olacak.

Koinbülteni

Bitcoin’den Türk Lirası’na Karşı Yeni Rekor

BTC/TRY Grafiği

Bitcoin bu hafta birkaç yüz dolar değer kazandı ve Türk Lirası’na karşı yeni bir rekor kırdı. Dolar bazında 12 bin dolara kadar çıkan Bitcoin fiyatı TL bazında 80 bin dolar barajını geçti.

Ocak 2017'de 1.000 dolar seviyesinde olan Bitcoin fiyatı yıl genelinde 20 kat değer kazanıp Aralık 2017'de 20 bin dolara kadar çıktı. Bitcoin’in bu dönemde yerli kripto para borsalarındaki fiyatı 78 bin lira civarındaydı. Bunun ardından Bitcoin fiyatının 14 bin dolara kadar çıktığı Haziran 2019 tarihinde de yeni bir rekor geldi ve Bitcoin’in TL bazındaki fiyatı 79 bin lira barajını aştı.

Bitcoin bu hafta bu iki rekoru da geride bırakmayı başardı. 10 bin doları aştıktan sonra iyi bir ivme yakalayan Bitcoin, 12 bin dolara kadar yükseldi ve BTC’nin bu sırada yerli borsalardaki fiyatı 81 bin 500 liraya kadar yükseldi. Böylece Bitcoin Türk Lirası’na karşı yepyeni bir rekor kırmış oldu.

Koinbülteni

Twitch’ten Kriptopara İndirimi

Twitch Abonelikleri

Dünyanın en büyük streaming platformlarından biri olan Twitch, kriptopara kullanıcılarını sevindirebilecek yeni bir karar aldı.

Amazon’a bağlı olan Twitch’te her ay milyonlarca kişi aktif olarak yayın yapıyor ve bu yayınlar yine milyonlarca kişi tarafından takip ediliyor. Twitch kullanıcıları platform içerisinde bir ödeme işlemi yaparken banka/kredi kartı gibi ödeme seçeneklerinin yanı sıra kriptoparaları da kullanabiliyorlar. Bu kullanıcılar artık kriptopara kullanırken çok daha rahat edecekler.

Streaming dünyasının dev ismi Twitch yeni bir karar alarak kriptopara kullanıcılarına belli bir oranda indirim sunacağını açıkladı. Twitch’te Bitcoin, Ether, Bitcoin Cash ve Litecoin gibi kriptoparaları kullanan kişiler artık platformdaki alışverişlerinde yüzde 10 indirim kazanacaklar.

Koinbülteni

Twitter Hackerının Bitcoin Serveti

Twitter Hack

Twitter’ı hackleyen ve 30'dan fazla kişinin hesabına sızan 17 yaşındaki Graham Ivan Clark’ın 3 milyon dolarlık Bitcoin’i olduğu öğrenildi.

İki Twitter çalışanına rüşvet vererek şirketin yönetici paneline sızan Clark, geçen hafta aralarında Barack Obama, Elon Musk gibi isimlerin de bulunduğu 30'dan fazla kişinin hesabına sızdı. Bu hesapları kullanarak insanlardan Bitcoin toplamaya çalışan Clark toplamda 117 bin dolar para topladı.

Clark 31 Temmuz tarihinde işlediği suçlar nedeniyle tutuklandı ve mahkeme karşısına çıkarıldı. Davacı taraf duruşma sırasında Clark’ın 300'den fazla Bitcoin’i olduğunu öne sürdü ve yasa dışı yollardan kazanılmış oldukları şüphesiyle bu Bitcoinlere el konulması gerektiğini iddia etti. Fakat Clark’ın avukatı David Weisbrod, müvekkili hakkında geçen yıl Twitter olayından tamamen bağımsız bir soruşturma açıldığını, bu soruşturma sırasında kendisine ait olan 400 adet Bitcoin’e el konduğunu, bu Bitcoinlerin 300 tanesinin ise daha sonra iade edildiğini açıkladı.

Clark’ın bu Bitcoinlere tam olarak ne şekilde ulaştığı, bu Bitcoinlere en başta neden el konduğu ve daha sonra neden 300 tanesinin kendisine iade edildiği bilinmiyor. Fakat güncel kur üstünden konuşulacak olursa 17 yaşındaki Clark’ın 3 milyon dolardan fazla serveti olduğu söylenebilir.

Koinbülteni

Ethereum Platformundaki En Büyük ICO ve DeFi Projeleri

ICO ve DeFİ Projeleri

Ethereum platformunun kullanıcılara sağladığı imkanlar başarı sağladığı fark edilince ICO’lar (İlk Para Teklifleri) yeni projeleri finanse etmek için çok ortaya çıktı ve 1000’den fazla projeyi başarıya taşıdı.

Ethereum’un bir kriptoparadan daha fazlası olduğu fark edilmesiyle hali hazırda başarı yakalayan projelerin yanı sıra Merkeziyetsiz Finans adıyla DeFi projeleri ile yepyeni bir çağa geçildi. Hizmet, takas ve borsa gibi alanlarda başarı yakalayan DeFi projeleri platformun büyümesindeki rolünü 3.68 milyar dolarlık katkısıyla bariz bir şekilde belli oluyor.

Kaynak: Coindesk

Ocak 2020’den İtibaren Toplam DApp Sayısı

Toplam DApp Sayısı

Kuruluşundan beri Ethereum’un birincil amacı Dünya İnterneti olmaktı. Bu amaç Ethreum’un yapısından da anlaşılabilecek bir durumdur. Çünkü Ethereum sadece bir kriptopara değil ayrıca bir platformdur. Bu platform kullanıcılara yardımcı olmak için Solidity dili üzerine kurularak insanlara açık kaynaklı bir platform sundu. Ayrıca “akıllı kontratlar” da DApp geliştirmek için Ethereum ağının vazgeçilemez bir özelliğidir.

DApp dünyasından Ehtereum tek başına değil. EOS, Stellar, Tezos gibi platformlar küçük de olsa DApp marketinin bir kısmında rolleri var. Diğer platformların yükselişi ve Ethereum platformun gelişimi ile DApp dünyasında bu sayılar tahmin edemeyeceğimiz sayılara ulaşacak

Kaynak: Coindesk

DeFi Platformlarında Kilitlenen ETH Miktarı

DeFi Platformlarındaki ETH Miktarı

Merkeziyetsiz Borsaların Hacimleri

Merkeziyetsiz Borsaların Hacimleri

Kaynak: Tableau Public

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Gözde Arasıl Ataç
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman

Bizi Takip Edin

Web Sitemiz

Twitter

LinkedIn

Instagram

YouTube

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

CryptoFinance Metrics | 02.09.2022

RockSwap: How to Swap USDC to APE

S1mple Finance Is Ready To Go!

Paycer DeFi Team keeps growing