This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Hindistan Uzaktan Oylam için Blockchain Teknolojisinin Potansiyelini Gözden Geçiriyor

Uzaktan Oylama

Indian Express raporuna göre, Hindistan Seçim Komisyonu, salgın döneminde uzaktan oylama için blockchain teknolojisinin potansiyelini araştırıyor. Seçim yetkilisi Sushil Chandra, seçmenlerin mahremiyetine değinerek oylamada coğrafi konularla ilgili endişeleri olduğunu dile getirdi. Alternatif bir oylama sisteminin “şeffaf, canlı, denetlenebilir olması ve seçmenlerin zihninde net olma algısı geliştirmesi” gerektiğini vurguladı. Yetkili, komisyonun evden internet tabanlı oylama yapmayı öngörmediğini de açıkladı. Hindistan’ın son bir yılda blockchain sektöründe gösterdiği birçok başarılı girişim hikayesi var:

“Güçlükleri olabilir, ancak bunların üstesinden gelmek mümkün” Seçim Komiseri ayrıca, uzaktan oylama projesinin, belirlenen sandık merkezlerinden uzak yerlerde ikamet eden seçmenlerin güvenli bir şekilde oy kullanmalarına olanak sağlamayı amaçladığını kaydetti. Hükümetin danışmanlarından biri olan Vijay Raghavan seçimlerde blockchain teknolojisinin kullanılması konusunda iyimser görünüyordu. Bu konuda herhangi bir “büyük güçlük” görmediğini ve komisyonu bazı yerlerde bu sistemi denemeye çağırdı. Güçlüklerin olabileceğini, ancak bu güçlüklerin üstesinden gelmenin mümkün olduğunu söyledi.

Hindistan’ın güney eyaleti Telangana, seçimlerde blockchain teknolojisini kullanmakla ilgilendiğini ifade ediyor. Telangana yakında uzaktan oylamayı kolaylaştırmak için blockchain tabanlı bir elektronik oylama sistemi geliştirip test edebilir. Hindistan Seçim Komisyonu ve Tamil Nadu E-Yönetişim Ajansı tarafından düzenlenen bir web seminerinde konuşan Bilgi Teknolojileri Baş Sekreteri Jayesh Ranjan, güney eyaletinin başlangıçta e-oylamayı küçük ölçekte deneyebileceğini ve daha sonra uygulamayı genişletebileceğini açıkladı.

Kaynak: Coinnounce

ABD Tarım Kurulu Tedarik Zinciri için Blockchain Teknolojisini Kullanacak

ABD Tarım Kurulu

ABD Tarım Bakanlığı organik ürünleri takip edebilmek için tedarik zincirlerinde blockchain teknolojisinden yararlanmayı önerdiği bir rapor yayınladı.

ABD Tarım Bakanlığı (USDA) organik ürünler ile ilgi almış oldukları kurallara blockchain teknolojisinin kullanımını dahil etmeyi düşündüğünü açıkladı. Böylelikle “organik” ürünlerdeki güven ve doğrulanabilirlik eksikliğinin üstesinden gelmek amaçlanıyor.

Organik yiyecekler ve içeceklerin tüketilmesi son on yıldan beri özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde bir yaşam tarzı olarak oldukça popülerlik kazanmış durumda. Bununla birlikte,

tüketicilerin ürünün etiketinde yazan her şeye güvenmek zorunda kalması ve yazılanların doğrulanabileceği bir sistem olmaması tüketicileri fazlasıyla endişelendirmeye devam ediyor.

Tedarik Zinciri

“USDA’dan Tarımsal Pazarlama Hizmeti (AMS) birimi Ağustos başında yayınlamış olduğu raporda dağıtık defter teknolojisi (DLT) de dahil olmak üzere elektronik izleme sistemlerinin, organik ürünler tedarik zincirlerinin izlenebilirliğinde “önemli bir rol” oynamasının beklediğinin altını çizdi. DLT’nin karmaşık tedarik zincirlerinde ürün düzeyinde güvenli, doğrulanabilir, şeffaf ve neredeyse anlık izleme sağlayabileceği ve hassas bilgileri yalnızca yetkili kuruluşların erişim sağlayabileceği şekilde otomatik olarak sınırlandırarak gizli iş bilgilerinin ve ticari sırların DLT ile korunabileceği vurgulandı.

Projenin karşılaşacağı engeller arasında kırsal alanlarda teknolojiye yetersiz erişim ve bağlanabilirlik, ülkelerin birlikte çalışabilmesi adına uluslararası standartların kabulü ve en önemlisi maliyetlerin dağıtımı bulunmaktadır.

Bu sistemin ne zaman hayata geçeceği kesin olarak bilinmese bile çalışmaların başlamış olması gerçekten tarım alanında blockchain kullanımının ivme kazanması anlamında önem teşkil etmektedir.

Kaynak: BTC Manager

Hindistan ve Kamboçya Tarımda Blockchain’i Kullanıyor

Tarım Sektörü

Blokchain teknolojisi tedarik zincirinde sağladığı şeffaflık sayesinde tarım sektöründe de kullanılmaya başlandı. Kamboçya’da agritech hareketinin bir parçası olarak geliştirilen BlocRice projesi çiftçilerin ürünlerini daha yüksek fiyata satabilmelerini ve tedarik süreçlerinin takibini sağlıyor. Proje ismini ülkede yüksek orandaki pirinç yetiştiriciliğinden alıyor. Kamboçya’nın önde gelen pirinç ihracatçılarından biri olan Amru Rice Nisan 2018’den beri projeyi geliştirdiklerini ifade ediyor. Amru Riice başkan yardımcısı Kann Kunthy, Khmer Times’a blokchain teknolojisini sadece pirinçte değil, tüm tarımsal ürünlerde kullanmayı amaçladıklarını ifade etti.

Güney Asya ülkelerinde tarımdaki işler toplam istihdamın yarısını oluşturuyor. Kamboçya, Endonezya, Malezya ve Myanmar’da ise toplam istihdamın %39’unu oluşturuyor. Agritech, tarımda maliyetleri düşürmek ve verimliliği arttırmak için IoT, yapay zekâ, robotik ve blokchain gibi teknolojilerden yararlanmayı öngörüyor.

Hindistan’ın çiftçiler tarafından kurulan en büyük şirketlerinden olan Sahyadri ise izlenebilirliği sağlamak ve gelirini arttırmak için blockchain teknolojisini sistemine entegre etti. Blokchain teknolojisinin tüm paydaşlar arasında güveni artırdığı için şirketin ihtiyaçlarına en uygun çözüm olarak ortaya çıktığı ifade edildi. Blockchain teknolojisi tüketicilere, tohumların kalitesinden; ürünlerin hasat, paketleme ve dağıtımına kadar takip fırsatı sunacak. Çiftçiler açısından ise ürünlerin nerede ve hangi fiyata satıldığı gibi ayrıntılar verilebilecek. Şirket çiftçilere hâlihazırda perakende satış fiyatından %25 pay veriyor. Blockchain teknolojisinin entegre edilmesi ile bu oran %50’ye varabilecek.

Avustralya’da ise çiftçiler Farm in One ve MetaStreme arasındaki ortaklık ile süreçlerini tek bir platformdan yönetebilmelerini sağlayan blokchain çözümleri kullanacak. Platform çiftçilerin veri açısından zengin Weather SV’yi kullanarak faaliyetlerini planlamalarına ve kârlarını maksimize etmelerine imkân verecek.

Kaynak: TechWire Asia

İtalyan Tarım Şirketleri ve Chain’i Kullanacak

VeChain

Üç yıllık pilot proje, Coldiretti’de doğan ve Blockchain, Yapay Zeka, Nesnelerin İnterneti ve 5G ağları gibi en son teknolojileri tarımsal gıda endüstrisine tanıtmayı amaçlayan bir italyan şirketi olan Tokenfarm tarafından geliştirildi. Tokenfarm, blockchain üzerine yapamayacağı çalışmalar için VeChain ile ortaklık kurdu.

Coldiretti ve Princes Industrie Alimentari, VeChain’i dağıtık defter teknolojisi olarak entegre ederek sebzeler için tedarik zincirini garanti altına almak için bir proje başlatmak üzere güçlerini birleştirdi. Coldiretti, İtalyan tarımını temsil eden ve destekleyen en büyük birliklerden biri, Princes Industrie Alimentari ise İtalya’da Avrupa’nın en büyük domates işleme tesisini işletiyor.

Dernek ve şirket, kaliteyi ve yerli üretimi teşvik edecek “İtalya’da Üretilmiştir” kalite etiketini desteklemek için üç yıllık bir tedarik inciri anlaşması imzaladı. COVID-19 döneminde, çiftçiler platformun kullanımı ve VeChain’in oluşturduğu blockchain üzerine üretim verilerinin eklenmesi konusunda eğitildi. Tokenfarm CEO’su projenin ilk testlerinin başarılı olduğunu belirtti.

Tarım Sektörü

Haziran ayının başında İtalyan gıda şirketleri ICAB La Fiammante, DNV GL ve VeChain ortak geliştirdikleri My Story izlenebilirlik çözümünü kullanacağını duyurdu. Aynı makaleye göre, diğer çok uluslu şirketler de İtalya’daki tedarik zincirlerini izlemek için blockchain uygulamalarını test ettiler. Nestlé ve Microsoft, İtalyan çikolata markası “Baci Perugina” ile sahtecilikle mücadele etmek için ortaklık kurdu. EY İtalya, şaraplar için blockchain tabanlı bir uygulama üzerinde çalışıyor. Bu gelişmeler, tedarik zincirinin, kurumsal blockchainin benimsenmesi için ana alan olarak öne çıkacağını gösteriyor

Kaynak: Crypto News Flash

Avustralya’daki Çiftçilere IoT ile Su Yönetimi Çözümleri Sağlanacak

Su Yönetimi

Küresel mobil uydu iletişiminde dünya lideri olan Inmarsat, Nesnelerin İnterneti’nin önde gelen sağlayıcısı Farmbot Monitoring Solutions ile bir anlaşmaya girerken, su kaynaklarının verimliliğini ve sürdürülebilirliğini sağlayabilmek için Avustralyalı çiftçilerle yeni bir iş birliğine giriyor.

Anlaşma, Avustralya’nın herhangi bir yerindeki çiftçilerin su tanklarını, barajları ve rezervuarları uzaktan izlemek için yeni nesil Farmbot çözümlerini kullanabilmelerini ve gerektiğinde pompaları ve diğer makineleri gerçek zamanlı olarak etkinleştirmelerini sağlayacak ve bu da tarım ve hayvancılık sektörleri için daha sürdürülebilir ve verimli bir çalışma ortamı sağlayacak. Pivotel, 2015'ten beri Farmbot ile çalışıyor ve firma, yeni anlaşmanın bir parçası olarak da destek vermeye devam edecek.

2019, Avustralya için en kurak yıllardan biriydi ve bu yüzden su yönetimi giderek daha önemli bir konu haline gelmekte. Avustralya, tarım için kritik olan suyu depolayan 430.000'den fazla kırsal su tankına ve çok azı gerçek zamanlı olarak izlenebilen 1.000.000'dan fazla baraj, rezervuar ve diğer su kütlelerine sahiptir. Çoğu su depolama tesisi, sulama için suyu oluklara ve diğer yerlere taşıyan pompalara sahip; ancak, gerçek zamanlı görünürlük ve takip edilebilirlik olmadan, su yönetimi zaman alıcı ve verimsizdir. Su yönetiminin maliyeti artmaktadır ve birçok çiftçinin su depolama tesisleri portföylerini manuel olarak izlemek için günde yüzlerce kilometre yol kat etmesi gerekmektedir.

Anlaşma, Farmbot’un müşterilerine daha fazla işlevsellik sağlayacak ve çiftçilerin su depolama tesislerini gerçek zamanlı olarak izlemelerine ve ihtiyaç duyduklarında pompaları çalıştırmalarına olanak tanıyacaktır. Bu yaklaşım, maliyet tasarrufu, gereksiz seyahatlerde azalma ve su yönetimi için daha sürdürülebilir bir yaklaşım sağlayacaktır. Farmbot platformu aynı zamanda makineleri, kameraları, kapıları ve çok çeşitli ekipmanları uzaktan etkinleştirerek sektöre milyonlarca dolarlık tasarruf sağlarken aynı zamanda karbon ayak izini azaltacak ve güvenliği artıracak.

Şirketler arasındaki anlaşma, Farmbot’un Inmarsat’ın uydu bağlantısından ve uzmanlığından yararlanarak küresel tarım endüstrisi için uzaktan ve hassas tarımsal izleme sağlamaya yardımcı olma potansiyelini de içinde barındırmaktadır.

Kaynak: The FinTech Times

AAVE DeFi Platformu

AAVE Platformu

Günümüzde toplam kilitli dolar değeri 6.35 milyar seviyesine ulaşan DeFi hizmetlerinin popülerleşmesi oldukça hız kazanmıştır. Son dönemde bu hizmetlerden en popüler olanlarından Aave platformunun güncel değeri ise 1 milyar dolar seviyelerini aşmıştır. Aave köken olarak Fincedeki “hayalet” kelimesinden gelmektedir ve Ethereum blockchain’i üzerinde merkeziyetsiz şekilde borç verme ve alma için tercih edilen açık kaynaklı bir protokoldür.

Kısaca Aave, değerli varlık sahibi olan veya borç almak isteyen kullanıcıların katılabildiği merkezi olmayan bir para piyasası protokolü olarak bilinmektedir. Değerli varlık sahipleri, pasif gelir elde edebilmek adına piyasaya likidite sağlamakta; bununla birlikte borç almak isteyenler ise sürekli (teminatlı) veya flash loans (teminatsız) yöntemleri ile borçlanma hizmetini tercih edebilirler.

Aave aslında 2017 yılında ICO olarak başlatılmış bir proje olmakla beraber, bugün DeFi protokolleri arasında önemli bir yere sahiptir. Aave’nın yönetim modeli ise blockchain içinde ve dışında farklı faaliyetleri barındıracak şekilde tasarlanmıştır. Governance.aave.com zincir dışı faaliyetleri yönetimi ile ilgili 􀃶kir alışverişinin yapıldığı bir forum olarak göze çarpmaktadır. Burada tartışılan konuların Aave geliştirme önerileri olarak blockchain üzerinden oylanarak uygulamaya geçirilmesi planlanmaktadır.

Aave protokol yasaları, Aave’nin uygulama çevresindeki işleyişi belirleyen kurallar olarak bilinmektedir. Bunlar riskler, teşvikler ve iyileştirmelerin sınırlarını belirleyen ön koşullar olarak tanımlanabilir.

DeFi Lending

Aave’de yapılan son güncellemeler; Teminat ile borç ödeme, borçların tokenize edilmesi ve kredi delegasyonu, sabit mevduat faizi, sabit borçlanma faizinde geliştirme, özel marketler ve gaz kullanımı iyileştirmeleridir.

Takasa yönelik geliştirmeler ile kullanıcılar teminatlarını takas edebilirken, yönetime yönelik geliştirmeler ile soğuk cüzdanlarda tutulan tokenlar aracılığıyla yönetime katılım ve v2 ile “yield farming” yapılmasının önü açılmıştır. Son olarak, Protokol, 16 desteklenen varlıkla Ocak 2020'de ana ağda yayına girmiştir.

Aybars Dorman

FED’in Dijital Dolar Denemeleri Sürüyor

Federal Reserve System

FED Yönetim Kurulu Üyesi Başkanı Lael Brainard ABD’deki dijital para çalışmaları ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Çin’in dijital para çalışmalarına atıfta bulunan Brainard, ABD’nin de bu konuya yönelik testler yaptığını duyurdu.

Çin Merkez Bankası’nın kendi dijital parasını geliştirmeye başlamasıyla birlikte birçok uzman aynı şeyi ABD’nin de yapıp yapmayacağını merak etmeye başladı. Trump yönetimi veya Fed yöneticileri henüz dijital dolar projesiyle ilgili net bir açıklama yapmadı. Fakat Brainard; Fed’in dijital dolar projesini araştırdığını ve test çalışmalarının çoktan başladığını duyurdu. Fed’in bu doğrultuda ne gibi testler yaptığı, dijital doları hangi alanlarda kullanmayı planladığı henüz bilinmiyor. Fakat bu test çalışmalarından alınacak olumlu bir sonuç, dijital dolar projesinin geleceği için yararlı olabilir.

Koinbülteni

Almanya’dan Blockchain Tabanlı E-Hisse Önerisi

Almanya — Avrupa Birliği

Almanya Maliye Bakanlığı 11 Ağustos’ta yeni bir yasa tasarısının duyurusunu yaptı. Menkul kıymet işlemlerindeki verimsizliklere ve eksikliklere dikkat çeken bakanlık; bu sorunlardan bazılarının blockchain teknolojisi ile çözülebileceğini açıkladı. Bakanlık bu yüzden bazı hisse senetlerini blockchain teknolojisine aktarmayı önerdi.

Almanya’daki hisse senetlerinin borsada işlem görebilmeleri, alınıp satılabilmeleri için belli bir dökümantasyon sürecinden geçmeleri gerekiyor. Bu senetlerin geçerliliği ancak ilgili belgeler tamamlandıktan sonra teyit edilebiliyor. Almanya Maliye Bakanlığı hisse senetlerinin blockchain teknolojisine aktarılmaları halinde bu sürecin çok daha etkili bir şekilde sürdürülebileceğini düşünüyor. Bakanlık bu yüzden hem e-hisse olarak adlandırılan, blockchain tabanlı senetlerin oluşturulabilmesi hem de bu konuya yönelik regülasyon çalışmalarının hızlandırılabilmesi için yeni bir yasa tasarısı hazırladı. Bu tasarının kabul edilmesi halinde Almanya’daki yasal çalışmalar hızlanacak ve blockchain teknolojisinin finans piyasalarındaki kullanımı artacak.

Koinbülteni

Çin Dijital Para Çalışmalarının Ölçeğini Genişletiyor

Çin Dijital Para Çalışmaları

Çin’de dijital para için yapılan test çalışmaları artık çok daha geniş bir ölçekte yapılacak. Bu yılın ortalarına doğru hızlanmaya başlayan bu çalışmalar artık büyük şehirleri de kapsayacak. Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre dijital yuan projesinin testleri artık Pekin’de de uygulanacak.

Dijital yuan projesi için hazırlanan mobil cüzdan uygulaması yaz aylarının başında test edilmeye başlandı. Çin Merkez Bankası bu uygulamanın test edilebilmesi için ülkenin önde gelen bankalarıyla iş birliği yaptı. Bu bankalar daha sonra ilgili uygulamayı para transferi yapmak için de kullanmaya başladılar. Çin’in ilerleyen zamanlarda dijital parayla ilgili ne gibi testler yapacağı henüz bilinmiyor. Fakat Çin Ticaret Bakanlığıtarafından yapılan duyuruya göre bu çalışmalar artık Pekin ve Tianjin’i Hebei ve Guangdong bölgelerini, Yangtze Nehri Deltası’nı, Hong Kong’u ve Macau’yu da kapsayacak. Çin’in bu şehirlerde yapacağı test çalışmaları, dijital yuan projesinin ne kadar ölçeklenebilir olduğunu gösterecektir.

Koinbülteni

Kaliforniya’daki Dijital Varlık Tasarısı Onaylandı

Kaliforniya

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde dijital varlıklara yönelik hazırlanan bir yasa tasarısı oybirliği ile kabul edildi. Dijital varlık sektörünü regüle etmek için hazırlanan bu tasarı 13 Ağustos’ta Senato’dan tam destek alarak onaylandı.

Silikon Vadisi’ne ev sahipliği yapan Kaliforniya eyaleti, günümüz teknolojisine ayak uydurabilmek için bir adım daha attı. Kriptopara işlemlerini ve blockchain kuruluşlarını kapsayan AB 2150 adlı bir yasa tasarısı, Senato komitesinin onayıyla kabul edildi. Bu yasa tasarısının Kaliforniya’yı ABD genelinde öncü haline getirmesi ve eyalet içerisindeki kriptopara ve blockchain çalışmalarını hızlandırması bekleniyor. Kaliforniya’nın 1 Ocak 2022'ye kadar yürürlüğe girmesi beklenen bu tasarı sayesinde daha fazla yatırımcı çekmeye başlaması da beklentiler arasında. Eyalet yetkilileri bu tasarıdan alınacak olumlu sonuçların ülke genelinde yankılanabileceğini düşünüyorlar.

Koinbülteni

Türk Telekom’dan Kriptopara Projelerine Destek

Türk Telekom

Türkiye’nin telekomünikasyon devi Türk Telekom, yeni projelere destek olmaya devam ediyor. PILOT programı kapsamında sekiz projeye yatırım yapan Türk Telekom; iki tane de kriptopara projesini destekliyor.

Türk Telekom, 2013 yılında başlattığı PILOT programına bu yıl sekiz startup’ı kabul etti. PILOT programına kabul alan startuplar Türk Telekom’dan 150 bin liralık yatırım alıyor. Bunun yanı sıra şirketin sunduğu mentörlük hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Türk Telekom aralarında iki tane kriptopara projesinin de bulunduğu bu sekiz projeye toplamda 1.2 milyon liralık yatırım yaptı.

CryptoIndexSeries ve Resardis adlı iki yeni kriptopara projesi, Türk Telekom’un PILOT programına kabul almayı başardı. CryptoIndexSeries adlı proje kriptopara yatırımcılarına adeta ‘hepsi bir arada’ denilebilecek bir çözüm sunmayı ve yatırımcıların alım-satım deneyimlerini kolaylaştırmayı hedefliyor. Kendisini ‘merkezsiz bir borsa’ olarak tanıtan Resardis ise kriptopara ticaretini basitleştirmeyi ve böylece yerli kriptopara yatırımcılarına daha iyi bir hizmet sunmayı planlıyor.

Koinbülteni

New York’tan Finans Kurumlarına Yeşil Işık

New York Finans

New York’un 􀃶finans regülatörü olan New York Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS), kriptoparalara yönelik önemli bir karar aldı. Birkaç farklı kriptopara üzerinde değerlendirme yapan NYDFS, bunlardan bazılarına yeşil ışık yaktı.

NYDFS yaptığı değerlendirmeler sonucunda kendi sitesinde yer alan bir listeyi güncelledi ve buraya yeni kriptoparalar ekledi. “Yeşil liste” olarak adlandırılabilecek bu listede 10 farklı kriptopara yer alıyor. NYDFS tarafından alınan karara göre New York’ta bulunan ve NYDFS’den ruhsat almış olan finans kurumları bundan böyle Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin, Binance USD, Gemini Dollar, Pax Gold ve Paxos Standard Token ile alım-satım işlemi yapabilecekler, ayrıca bu kriptoparaları müşterileri adına aklayabilecekler. Bu 􀃶finans kurumları bunun yanı sıra XRP ve Ethereum Classic için de saklama hizmeti sunabilecek, ancak; bu iki kriptoparayla alım-satım yapamayacaklar.

Koinbülteni

OYAK Blockchain Teknolojisine Yatırım Yaptı

Ordu Yardımlaşma Kurumu

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem şirketin blockchain teknolojisine yatırım yaptığını açıkladı. Tarım sektörüne yenilikçi çözümler getirmeyi hedefeyen OYAK, bu hedef doğrultusunda blockchain teknolojisinden destek alacak.

23 farklı ülkede faaliyet gösteren OYAK’ın birçok farklı sektörde çalışması bulunuyor. Erdem’in açıklamalarına göre OYAK’ın gelecek planları arasında akıllı tarım alanında yeni projeler geliştirmek de yer alıyor. Tarım sektöründeki belli başlı sorunları çözmeyi hedefleyen OYAK; hem tarım üreticilerine hem de ülke ekonomisine fayda sağlayabilecek yeni çözümler geliştirmek istiyor. Şirketin bu doğrultuda yatırım yaptığı teknolojiler arasında blockchain de bulunuyor.

OYAK’ın blockchain teknolojisiyle ilgili tam olarak nasıl bir proje geliştirdiği henüz bilinmiyor. Fakat Erdem, şirketin “tarımdan sofraya kadar uzanan değer zincirinin güvenilirliğini temin edecek bir yapı tesis etmeye” çalıştığını, blockchain teknolojisine de bu amaçla yatırım yaptığını açıkladı. Erdem ayrıca OYAK’ın bu projeyle “akıllı seralarda üretilen ve 7/24 kayıt altına alınan mahsulleri, akıllı lojistik yöntemleriyle son tüketiciye ulaştırmaya” hazırlandıklarını söyledi.

Koinbülteni

Ülkelere Göre Dijital Yaşam Kalitesi

Dijital Yaşam Kalitesi

İnsanların hayat konforu, insan haklarından ne kadar yararlandıklarının yanı sıra Finans, eğlence gibi faktörleri de içeriyor. Günümüz yaşam kalitesi ise dijital imkanlara bağlı olarak ölçülüyor. Bu imkanlar:

1. İnternete erişebilmek, ucuz internet

2. Hızlı ve stabil internet

3. İnternet için elektronik altyapı

4. Siber güvenlik ve veri güvenliği

5. E-devlet uygulamalarının kalitesi

Bu faktörler açısından ülkeler arasında bir sıralama yapıldığında İskandinavya ülkeleri başta geliyor. Arkasından Avrupa ve Amerika gelen sıralama, Covid-19’un ülkelerin altyapı zayıflıklarını ortaya çıkarmasından dolayı oldukça fazla etkiledi.

Kaynak: SurfShark

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Gözde Arasıl Ataç
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman

Bizi Takip Edin

Web Sitemiz

Twitter

LinkedIn

Instagram

YouTube

Telegram

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

Could a new global currency emerge?

Voxto’s Flow of Funds & Payout Mechanics

Hyperdex — Modular Cubes

The Impact of Women in Decentralized Finance