This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Ukrayna ve Binance Siber Suçları Engellemek İçin İş Birliği Yapıyor

Binance ve Ukrayna

En büyük kriptopara borsalarından biri olan Binance’in veri güvenliği ekibi, Ukraynalı siber polisler ile birlikte kripto kara para aklama planlarının ortaya çıkartılması ve suçluların bulunması için çalışmalara başladı. Kriptopara dünyası, siber suçlulardan dolayı çokça para kaybetmiş durumda. Ancak, son zamanlarda yapılan saldırılar arttıkça, çalınan fonları izlemek için özel platformlar geliştirilmeye başlandı ve bu sayede birçok fon siber saldırılardan kurtarıldı. Son çalışma ile de Binance kara para aklama ile mücadele için Ukrayna’daki kanun uygulayıcı makamlar ile iş birliğine gitti.

Ukraynalı yetkililerden gelen bilgilere göre, isimsiz, üç üyesi bulunan bir grubun fidye yazılımı dağıttığı bununla beraber 2018’den bugüne kadar 42 milyon dolarlık fon akladıklarını ve sağlam bir Darknet ağı kurduklarını bildirildi. 20 farklı kriptopara biriminin değişimini sağlayan grup, önceleri Ukrayna’da faaliyet gösterirken zamanla küresel ölçekte birden fazla siber saldırıya karıştı.

Kara Para Aklama

Ukrayna polisi, 2020’nin Haziran ayının sonlarında Binance ile birlikte, Binance’in yasadışı kripto aktörlerini tespit etmek ve yakalamak amacıyla başlattığı girişim projesi olan “Bulletproof Exchanger” sayesinde grubu buldu ve tutukladı. Binance, 2020’nin başlarında Ukrayna yetkilileriyle çalışmaya başlamıştı. “Bulletproof Exchanger” projesi, Binance ile yüksek riskli kuruluşlar arasındaki işlemleri takip etmek amacı ile geliştirildi. Konuyla ilgilen bir Binance temsilcisi, proje hakkında şunları iletti : “Bulletproof Exchanger”, fidye yazılımı gibi suç eylemleri için bir nakit çıkış noktası görevi gören yüksek riskli bir takas hizmetini ifade etmek için dahili olarak kullanılan genel bir terimdir.” 2019'un sonlarında Binance , Ukrayna’nın kriptopara ile ilgili mevzuatı geliştirmesine yardımcı olmak için Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı ile bir anlaşma imzaladı.

Şu an itibariyle sanıklar sekiz yıl hapis cezasına çarptırılırken, bu davada ön soruşturma devam etmektedir.

Kaynak: The Daily Chain

Blockchain ile Elektronik Oylama: Rusya

Demokratik Oylama

Rusya’da %77,9’luk bir oy oranı ile başkanlık seçimlerinin yenilenmesi onaylandı. Covid-19 ile normal oylama işlemlerinin zorlaşacağını fark eden devlet elektronik oylamaya yöneldi. Hem daha güvenli bir oylama süreci gerçekleştirmek hem de katılım oranını arttırmak adına Rusya, blockchain tabanlı bir oylama sistemi üzerine çalışmalarını başlatmıştı. Bu sistemi kurmak içinse birçok blockchain çözümü projeleri ile öne çıkan Bitfury şirketi ile anlaştı. Salgının en çok etkilediği Moskova ve Nijni Novgorod bölgelerinde gerçekleşecek olan sisteme vatandaşlar, kimlik bilgileri ile kolayca üye olup özel anahtarları ile istedikleri cihazdan oy verebilecekler. Oylar güçlü kriptografik algoritmalar ile korunacak ve istatistikler şeffaf bir şekilde gösterilecek.

Elektronik Oylama

25–30 Haziran tarihinde gerçekleşen test oylamasında, oylamanın ilk saatlerinde gerçekleşen saldırı nedeniyle sistem bir süre kilitlendi. Daha sonrasında bozulan düğüm nedeniyle bazı kullanıcılar birden fazla oy verebildiklerini belirttiler. Güvenlik sorunlarının gerçekleşmesi beklenen bir durumdu. 2005’den beri elektronik oylama kullanan Estonya’da oylamalar fiziksel çipler ile yapılmasını gerektiren bir kriptografi algoritması ile donanmış olsa da hala bazı güvenlik eleştirileri yer alıyor.

İlk denemedeki başarısızlık sonrası Rusya başka bir şirket ile anlaştı. Waves Enterprise ortaklığında kurulacak yeni sistemde, ilk sistemdeki başarısızlığı önlemek için sıfır bilgi kanıtı mutabakat mekanizması kullanılacak. Güçlü kriptografik algoritmalar ile desteklendiğinde merkeziyetsiz yapıdan tam olarak yararlanılabilecek ve bu şekilde saldırılar büyük ölçüde engellenecektir. Oylama sonucunda istatistiklere ulaşabilmek için yetkililer farklı kişilere dağıtılmış 5 farklı özel anahtarı birleştirecekler. Bu sistemin ilk kullanımı Devlet Duması seçimlerinde Kurskaya ve Yaroslavskaya bölgelerinde gerçekleşecek. 13 Eylül 2020’de 600,000’in seçmenin oy kullanacağı bu seçim, gelecek elektronik oylamalar için bir dönüm noktası olabilir.

Furkan Can Baytemur

Algorand Yeni Akıllı Sözleşme Özellikleriyle DeFi Pazarında Görünümünü Arttırıyor

Algorand Platformu

Algorand, Ağustos 2020’de geliştirilmiş ve güncellenmiş akıllı sözleşmesini piyasaya sürdüğü açıkladı. Yeni özelliklerden en göze çarpanları, yeni akıllı sözleşmelerin milyonlarca kullanıcıya ve on milyonlarca günlük işlemi ölçeklenebilen DeFi çözümlerinin ve Merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesine olanak sağlayabilmesi olacaktır.

Algorand’ın sahip olduğu akıllı sözleşmelerin, kurumsal düzeyde kullanım imkânı sağlaması yani “saf kanıt” fikirbirliği protokolü sayesinde yeni nesil uygulamaların ortaya çıkacağı beklenmektedir. Daha da geliştirilmiş yeni blockchain altyapısı sayesinde, yüksek hız, ölçekleme ve güvenlik gerektiren kompleks uygulamaların sayısının artması beklenmektedir. Algorand altyapısı ile çalışan uygulamalarda, önemsenmeyecek kadar düşük işlem ücretleriyle, üstün işlem kesinliği ve daha hızlı işlem sürelerini beklenmektedir.

Ethereum gibi birinci nesil blok zincirlerinden farklı olarak Algorand ekosistemi, katman-1 içerisinde durum bilgisi içeren akıllı sözleşmeler uygulayacak ve durum bilgisi olmayan akıllı sözleşmelere göre daha fazla esneklik sağlayacaktır. Durum bilgili akıllı sözleşmeler, bir dizi etkileşimli işlem yapıldığında fonları serbest bırakarak daha gelişmiş dApp’ler ve DeFi çözümlerine olanak tanıyacaktır.

Algorand, Ethereum’dan Pazar Payını Ele Geçirebilir

Algorand Ekonomi Modeli

DeFi protokolleri ivme kazanmaya ve binlerce kullanıcıyı kendine çekmeye devam ederken Algorand, gelişmiş akıllı sözleşme fırsatları sunarak Ethereum’un pazar payını ele geçirmeyi hedeflemektedir.

DeFi protokollerinde şu an için açık ara önde olan ETH, yaklaşan ETH2.0 güncellemesinde çözülmesi gereken fee ve ölçeklenebilirlik sorunlarıyla boğuşmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, uzun zamandır beklenen ETH2.0’daki gecikmeler Ethereum’un rakiplerine fayda sağlamaktadır. Algorand’ın kurucusu Silvio Micali “DeFi, temelde sınırsız sayıda finansal ürün ve hizmete erişim sağlamaktadır. Yeni nesil dApp’lerin, birinci nesil blockchainlerin eksiklikleri sebebiyle durmaması/ sonlandırılmaması önemlidir. ” Bu güncelleme Algorand’ın kendi tokenı olan Algo’nun da değerinin ciddi anlamda yükselmiş olduğu dikkatlerden kaçmamıştır.

Kaynak: The Daily Chain

Apple vs Epic Davası

Epic’ten, Apple’ın 1984 Reklamına Tepki

Şirketlerin değerlerinin hızla arttığı, küreselleşmenim artık norm olduğu bir düzende şirketler arasındaki çekişmelerin arttığı gözlemlenmektedir. Epic Games tarafından geliştirilen Battle Royale oyunu Fortnite birçok platformda olduğu gibi iOS platformunda da çok popüler olan ve uygulama içi satın alımlardan büyük meblağlar elde eden bir oyun. Son yılda sadece iOS platformunda 1 milyar dolar civarı gelir elde eden Epic Games, Apple’ın iOS oyun içi alımlardan kestiği %30’luk komisyonu vermemek adına oyuncularını kendi sitesinden daha ucuza almaya yönlendirdi. Bu hamle, daha öncesinde ComiXology firması tarafından da denenmiş ve bir sorun yaratmamış, tepki ile karşılaşmamaştı. Fakat Epic, iOS cihazlardaki oyun içerisinden kendi sitesini açmak için bir browser sistemi getirince Apple ile yaptığı anlaşmayı ihlal etmiş oldu ve bunun sonucunda da Apple Fortnite’ı AppStore’dan kaldırdı.

Ama asıl ilgi çekici gelişmeler bundan sonra başladı. Apple, 1984 yılında IBM ile olan rekabetinde “1984” kitabından ilham alarak yaptığı reklamlarda IBM’in bilgisayar alanında tekel olmasına vurgu yapmış ve halktan büyük ilgi toplamıştı. 36 yıl sonra aynı hamleyi Epic Games, Fortnite’ın AppStore’dan kaldırılması üzerine Apple’ın tekel olması üzerine dikkat çekmek adına aynı reklamın oyun karakterleri ile çekilmiş bir versiyonunu yayınladı. Epic Games, özel t-shirt’ler ve oyun için kostüm yapmak gibi hamleler ile kullanıcılarından, özellikle küçük yaştakilerden destek topladı. Sadece 2–3 günde yapılan bu hamleler Epic Games’in aslında her şeyi önceden planladığı şüphesini uyandırıyor. Apple bu kadar tepkiden sonra Unreal Engine desteğini iOS ve Mac cihazlardan kaldırabileceğini açıkladı.

Zoom üzerinden yapılan duruşmalar şu an için bir sonuca ulaşmış değil. Ama şunu tahmin ediyoruz ki zararı binlerce geliştiriciye dokunacağından hâkimin Unreal Engine desteğinin kesilmesine yanaşması zayıf bir ihtimal. Uzun soluklu olacak bu davada hangi tarafın ne elde edeceğini bize zaman gösterecek.

Kaynak: The Verge

Dijital Merkez Bankası Paralarına Küresel Bakış -1

Dijital Merkez Bankası Paraları

Kripto varlıkların ve stabil koinlerin, özellikle 2008'de Bitcoin ve 2019'da Libra’nın ortaya çıkışı, merkez bankalarının rolü ve yetkisi etrafında yoğun tartışmalara yol açmış, hatta bazı çevrelerde dünya çapında yaklaşan bir finansal paradigma değişikliği üzerine konuşmalar başlamış ve görüşler paylaşılmıştır. Uluslararası Ödemeler Bankası tarafından 2019 yılında yapılan ankete katılan merkez bankalarının yaklaşık % 80'inin, 2017'de ise yaklaşık % 60’ının dijital para araştırmaları ve çeşitli deney seviyelerinde yer aldığını ortaya koymuştur. Ağustos 2020’de The Block firmasının araştırma birimi tarafından hazırlanmış Dijital Merkez Bankası Paraları/DMBP (Central Bank Digital Currencies/CBDC) raporu merkez bankaları ve uluslararası kuruluşlar arasında büyüyen DMBP literatürünü, çeşitli paydaşlarla yapılan röportajlarla destekleyerek bugünün merkez bankası dijital paraları hakkında küresel bir bakış açısı sunmayı hedeflemektedir.

Bu yazıda raporun bulgularından birkaçına değinilecektir. Öncelikle her ne kadar merkez bankalarının dijital paraya ilgisi artmış olsa da önümüzdeki beş yıl içinde yalnızca birkaç merkez bankasının tam proje uygulamasına doğru ilerlemesi ve kendi dijital parasını çıkarması beklenmektedir. Söz konusu bankalardan birkaçının süreci tamamladığı ve bir kısmının da pilot uygulama sürecine başladıkları bilgisi verilmiştir.

İkinci olarak nakit parayı dijital olacak şekilde yeniden tasarlamanın, işlem verimliliğinden varlık programlanabilirliğine kadar geniş bir fırsat kümesi sunduğunun altını çizmiştir. Bununla birlikte, politika yapıcılar ve merkez bankaları arasındaki görüşmelere bağlı olarak kamuoyuna dönük ilerleme, metodik; ancak, yavaş olmaya devam edecektir.

Raporun üçüncü bulgusu, dünyanın ilk DMBP pilot projelerinin, paydaşlara, rekabet gücünü korumak ve teknolojik değişime uyum sağlamak için özel pazar katılımının gerekliliğini öğretmiş olduğudur. Ayrıca, yargı proje uygulamasının yasal yolların açmış ve pilot testler için düzenleyici alanları yaratmıştır. Bu ilk projelerin başarısı, blockchain alanında çok verimli işleyebilecek olan kamu-özel sektör ortaklıklarının önemini kanıtlamasıdır.

Raporun bir diğer bulgusu merkez bankası dijital para birimleri hakkındaki yaygın bir yanılgıya dairdir. Yanılgı işlem yapılırken gizliliğin var olamayacağıdır. Rapora göre, önde gelen bir merkez bankası DMBP anonimliğini, sektörün lider dağıtık defter teknolojisi firmalarıyla birlikte araştırmalar yürütüp “anonimlik kuponları” kullanarak yeni bir kavram kanıtını test ettiler. Böylelikle, DMBP transferleri başarıyla anonimleştirilmiştir.

Son olarak, stabil koinler ve DMBP’ları birbiriyle çelişkili değil; aksine tasarım gereği tamamlayıcılardır. Her ikisi de dijital varlıkları desteklemek için güvenilir, güvenli ve mevzuata uygun finansal ağlar gerektirir. Bir DMBP projesi, özel-açık anahtar şifrelemesini kullanarak varlık tokenlaştırması içeriyorsa, mevcut dijital varlıklar piyasası altyapısı (cüzdanlar, borsalar, stabil koin sağlayıcıları vb.) muhtemelen destekleyici bir rol oynayacaktır.

Kaynak: The Block

Bitcoin Yeni Zelanda Doları’nı Solladı!

Yeni Zelanda Doları vs Bitcoin

12 bin doları aşan Bitcoin’in piyasa değeri, Yeni Zelanda Doları ve Bank of America’yı geride bıraktı. İlk kez yatırım yapanların da büyük ilgisi ile Bitcoin’in piyasa değeri, Bank of America’nın piyasa değerini aştı ve 230 milyar dolar değere sahip PayPal’in hemen ardına yerleşti.

Bank of America, piyasa değeri bakımından Bitcoin’in gerisinde kalan ilk yasal para temelli kuruluş değil. Bitcoin’in büyük yasal para birimlerine karşı yükselişini takip eden FiatMarketCap’e göre Bitcoin’in piyasa değeri, Yeni Zelanda Doları’nı da geride bıraktı. Yeni Zelanda Doları, değeri 227 milyar dolar eden 346,4 milyar arza sahip. Bitcoin şu anki değeriyle tüm yasal paralar arasında 34. sırada yer alırdı.

2020'de ABD Merkez Bankası küresel salgının ekonomik etkilerini azaltmak için birçok tartışmalı önleme imza atınca, Bitcoin kademeli bir büyüme gösterdi. Fed’in önlemleri, finansın önde gelen isimlerini ilk kez kriptoyu değerlendirmeye yöneltti.

Milyarder Warren Buffett, kriptopara birimleri hakkındaki hislerini “temelde hiçbir değeri olmadığını” söyleyerek dile getirirken, Morgan Creek Digital’den Jason Williams, Buffett’ın sahibi olduğu çok uluslu holding Berkshire Hathaway’in yakında Bitcoin’e yatırım yapabileceğini düşündüğünü açıkladı. Williams, firmadaki “genç yöneticilerin ve analistlerin”, Buffett eylemlerinden habersiz olsa bile BTC satın alma kararı verebileceklerini söyledi.

Buffett, kriptoparayı bu ekonomik durumda yatırımlarını korumanın yolu olarak düşünen tek milyarder değil. Koruma fonu Tudor Investment Corporation’ın kurucusu Paul Tudor Jones, Mayıs ayında portföyünün bir kısmını Bitcoin’e ayırdığını açıklamıştı. Ek olarak, Gemini’nin kurucuları Winklevoss kardeşler ile görüşen Barstool Sports kurucusu Dave Portnoy da 200 bin dolarlık Bitcoin ve 50 bin dolarlık Chainlink satın aldı. Görünen o ki, şu anda geleneksel piyasaların durumu kriptoparaları milyarder iş insanları için güzel bir alternatif haline getirdi.

Kaynak: Cointelegraph

Hindistan Kriptopara Kabulünü Benimseyen Ülkeler Arasında

Blockchain.com tarafından hazırlanan bir rapor Hindistan’ın ikinci en yüksek blockchain cüzdan işlemine sahip ülke olduğunu gösterdi. Temmuz ayından itibaren işlem faaliyetlerinde %17,4’lük bir artış oldu. Zirvede ise %18,3’lük artış ile Peru bulunuyor. Aynı zamanda rapora göre Temmuz ayı içerisinde finans piyasasındaki en iyi performansı %57’lik bir kazanç sağlayan Ethereum, ardından %24 ile BTC gösterdi. Geleneksel varlıklarda ise altın %11 artarken, ABD doları %4’lük bir düşüş yaşadı. Veriler dijital varlıkların geleneksel varlıklardan daha iyi performans gösterdiğini ortaya koyuyor.

Analytics Project Onfo’dan bir ekip tarafından yürütülen sosyal deneyi içeren raporda ABD, Almanya, Endonezya ve Rusya’ya odaklanılıyor. Çalışmanın sonucu, Endonezya gibi gelişmekte olan ülkelerin kriptopara kabulünün ABD gibi gelişmiş ülkelere göre dört kat daha hızlı olduğunu gösteriyor. Raporun yazarları, Afrika’daki internet kullanıcıları arasında en yüksek kriptopara sahipliğinin ve kullanımının Güney Afrika’da olması sebebiyle orada bir kripto rönesansının başlayabileceğini belirtiyorlar.

Gelişmekte olan ülkelerdeki yerel para birimlerinin zayıflığı ve değerlerinin düşük olması halkı kriptoparalara yönlendiriyor. Yerelleştirilmiş ekonomilerdeki değişikliklerden etkilenmeyecek dijital varlıklar bireyleri kendine çekiyor. Bunların yanında nüfusun çoğunun bankasız olduğu düşünüldüğünde, geleneksel banka hesaplarına erişimi olmayanlar için finansal katılım yaratıcı çözümlere ihtiyacı ortaya çıkarıyor. Akıllı telefonlar üzerinde Nuo, Instadapp gibi kriptopara alım satım uygulamaları bu açığı kapatıyor.

Kaynak: The Daily Chain

Barclays’in Rusya’daki Eski Bankası Token Teminatlı Kredi Verdi

Barclays Bankası

Küresel yatırım bankası Barclays’in eski Rus yan kuruluşu olan Expobank, Silvergate’i takip ederek teminat olarak WAVES token kullanan bir kredi verdi.

Kredi, 2018'de bir ilk dijital para arzı (Initial Coin Offering/ICO) için girişimci ve vergi danışmanı Mikhail Uspensky’ye verildi. Uspensky’nin projesi başarıya ulaşmadığı için Expobank ile tokenla teminatlandırılmış krediyi müzakere etti. Tokenlar artık üçüncü taraf bir noter tarafından tutuluyor. Kredi tutarı ve anlaşmanın şartları ise açıklanmadı.

Barclays, Expobank’ı 2008 mali krizinden aylar önce 745 milyon dolara satın aldı. Yeni Rus yan kuruluşu, kendi iç piyasasında fazla rekabet elde edemedi ve İngiltere yatırım bankası, onu 2019'un başlarında açıklanmayan bir meblağ karşılığında önemli yerel bankacı Igor Kim’e sattı.

Dijital Para Arzı

Expobank’ın token teminatlı kredileri gündemine alması, Silvergate’in Temmuz ayında Bitcoin tarafından teminatlandırılan toplam 22,5 milyon dolar değerinde kredi verdiğini söylemesinden sonra geldi. Kaliforniya merkezli banka, bunları müşterilerine ancak Ocak ayında sunmaya başladı.

Sadece birkaç hafta önce Rusya, Ocak ayında yürürlüğe giren, merkezi olarak ihraç edilen dijital menkul kıymetleri düzenleyen ve ayrıca kriptopara birimlerini bir ödeme aracı olarak kullanılamayan vergilendirilebilir bir mülk biçimi olarak tanımlayan bir yasayı kabul etti.

Hareket, Expobank’ı krediye ihtiyacı olanlar için daha çekici hale getirmeye ve Rusya’nın bankacılık sıralamasında yükselmesine yardımcı olabilir.

Kaynak: Coindesk

Bitcoin ve Dolar Lira Karşısında Rekor Tazelediler

Bitcoin vs Türk Lirası

Bir yandan TCMB’nin PPK toplantısı, bir yandan Fed’in toplantı tutanaklarını yayınlaması derken piyasalar geçen hafta bir hayli dalgalıydı. Altın ve hisse piyasalarındaki hareketlilik devam ederken; Bitcoin ve Dolar hafta içerisinde Türk Lirası karşısında rekor tazelediler.

Bitcoin Aralık 2017’de 20,000 dolar barajına dayanıp Türk Lirası karşısında 78 bin lirayı gördü. Yatırımcılar bu seviyelerin bir daha görülüp görülmeyeceğini 3 yıldır merak ediyorlardı. Bitcoin geçen haftayı 11,500–12,000 dolar aralığında seyrederek geçirdi ve dolar bazında herhangi bir rekor gelmedi. Fakat Bitcoin fiyatı, elbette artan dövizin etkisiyle, yerli borsalarda 90,000 liraya kadar çıktı ve böylece tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.

Bitcoin fiyatının Türk Lirası karşısında bu kadar yükselmiş olması, Dolar kurundaki sıçrayışla açıklanabilir. Dolar; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘müjde’ açıklamasının ardından biraz gevşemiş olsa da hafta başında Türk Lirası’na karşı hızlı bir şekilde değer kazandı. TCMB’nin önceki hafta “piyasaları yakından izlediğine” dair açıklama yapması ve piyasalardaki belirsizliğin sürmesi, Dolar kurunun 7,39 seviyesine kadar çıkmasıyla sonuçlandı. Böylece hem Bitcoin hem Dolar TL karşısında rekor tazelemiş oldular.

Koinbülteni

Dünya Genelinde Dijital Para Dalgası

Dijital Para Dalgası

Merkez bankaları dijital paraları araştırmaya devam ediyorlar. Çin dijital Yuan projesini geliştirmeye tam gaz devam ederken İngiltere, İsviçre ve Macaristan gibi ülkeler de çalışmalarını hızlandırmaya başladılar.

Çin Ticaret Bakanlığı hafta içerisinde bir duyuru yayınladı ve dijital Yuan projesinin başkent Pekin de dahil olmak üzere dört farklı bölgede test edilmeye başlayacağını, bu test çalışmalarının artık daha geniş bir ölçekte yürütüleceğini açıkladı. Bu sırada Avrupa’dan da bir dijital para haberi geldi. İngiltere, İsviçre ve Macaristan merkez bankalarından yetkililer, dijital merkez bankası paraları ile ilgili yaptıkları araştırmaları paylaşmak, fikir alışverişinde bulunabilmek için OMFIF tarafından düzenlenen etkinlikte bir araya geldiler. Toplantıya bankacılık devi ING’den de bir temsilci katıldı.

Koinbülteni

ABD Vergi Dairesinden Kriptopara Sorusu

IRS, ABD Vergi Dairesi

ABD Vergi Dairesi (IRS) 2020 yılı için hazırladığı vergi formunun taslağını yayınladı. ABD’deki her vergi mükellefinin doldurmak zorunda olduğu bu formda kriptoparalarla ilgili ilginç bir soru da yer aldı.

IRS, 1040 Formu olarak da bilinen vergi formunda vatandaşlara kriptoparalarla ilgili bir soru sordu. Formun ilk sayfasında yer alan bu soru gayet açık: “2020’de kriptoparalara yatırım yaptınız mı, yapmadınız mı?” IRS bu soruyu ilk olarak 2019’da sormaya başladı fakat bu soru normalde formun ilk sayfasında yer almıyordu. Bu sorunun ilk sayfada yer alması, ABD’deki her vatandaşın bu soruyu yanıtlamak zorunda kalabileceği anlamına geliyor. IRS’in bu kriptopara sorusunu neden her vatandaşın yanıtlamasını istediğini ise kimse bilmiyor.

Koinbülteni

Japonya’da Koronavirüse Karşı Blockchain Düşüncesi

Covid-19 Karşısında Blockchain Çözümü

Teknoloji devi Huawei, ülkedeki ‘akıllı şehir’ çalışmalarına katkıda bulunabilmek için Pekin Belediyesi ile iş birliği yapmaya başladı. Kent yönetişimini iyileştirmek isteyen yerel yönetim, bu hedefine blockchain gibi teknolojileri kullanarak ulaşmayı planlıyor.

İlk olarak geçen yıl bir araya gelen Huawei ve Pekin Belediyesi, bir yıl önce başlayan bu ortaklığı bu yıl da sürdürüyorlar. Blockchain, 5G, yapay zekâ gibi yeni teknolojiler üstünde çalışan bu iki taraf, bu teknolojileri ‘akıllı şehir’ çalışmalarına uyarlayacaklar. Yapılan bu çalışmalar sonucunda şehre bağlı 50 farklı belediye arasındaki iletişimin, kent içindeki yönetim modelinin ve daha farklı süreçlerin iyileştirilmesi, bu süreçlere ilişkin sorunların çözülmesi hedefleniyor.

Koinbülteni

Transfer Ücretleri: Bitcoin vs Ethereum

Bitcoin vs Ethereum

DeFi uygulamalarının Ethereum ağı üzerinde yarattığı yoğunluk sebebi ile ETH transferleri için ödenen ücretler Bitcoin ile karşılaştırıldığında astronomik bir şekilde artış gösterdi.

Kaynak: GlassNode

DeFi Ekosistemi Değeri

DeFi ekosisteminde bulunan akıllı kontratlarda kilitlenen miktar 7 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Kaynak: Dune Analytics

Wrapped Bitcoin Alternatileri

Bitcoin’in Ethereum ağı üzerinde kullanımını sağlayan WBTC (Wrapped Bitcoin)’e alternati􀃸er çıkmaya devam ediyor.

Kaynak: DeFi Pulse

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Gözde Arasıl Ataç
  • Canan Bulut
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman

Bizi Takip Edin

Web Sitemiz

Twitter

LinkedIn

Instagram

YouTube

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

Paycer Community AMA Recap from 2022-Feb-25

Mining Network: Open call to DeFi figures and communities

Crypto Glossary

ChainGain Tokenomics & 2022 Roadmap Update