This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Singapur Borsası 300 Milyon Dolarlık Dijital Tahvil İhraç Etmek için Blockchain Kullanıyor

Singapur Borsası

Singapur’da bir yatırım holding şirketi olan Singapore Exchange (SGX), blockchain teknolojisi ile desteklenen ilk dijital tahvilini çıkardı. SGX, yerel gıda ve tarımsal işletme şirketi olan Olam International için 400 milyon Singapur doları değerinde 5,5 yıllık kamu tahvili ihracı gerçekleştirmek için dijital varlık ihraç platformunu devreye aldı.

SGX, HSBC Singapur ve yatırım şirketi Temasek ile ortak girişiminde kuruluşlar arasındaki gelirleri idare etmek için birden fazla para biriminde anında ödeme yapılmasına imkân tanıyan bir blockchain çözümü sağladı. Tahvili çıkarmak için Digital Asset tarafından geliştirilen önemli bir akıllı iletişim dili olan DAML kullanıldı.

SGX’in dijital varlık platformu, akıllı sözleşmelere dayanıyor ve DAML, tahvilin süresi boyunca dağıtılmış iş akışlarının modellenmesini sağlıyor. Yeni blockchain destekli platformun en son pilot projesi, takas risklerinin ortadan kaldırılması ve takas süresinin kısaltılması gibi büyük verimlilik artışları ile örnek olarak alınabilecek bir proje.

Temmuz 2020’de Filipinler Hazine Bürosu, devlet tarafından ihraç edilen hazine bonolarının dağıtımı için blockchain uygulaması başlatmıştı. Güney Kore ve Tayland’daki yetkililer de tahvil piyasasındaki potansiyel blockchain uygulamaları üzerine araştırmalar yapmaktalar.

Kaynak: CoinTelegraph

Çin Dijital Yuan Pilot Projesi Devam Ederken Hazine Varlıklarındaki ABD Dolarını Azalttı

Dijital Yuan Projesi

Çin, en çok ABD hazine tahvillerine sahip ikinci ülke konumunda. Fakat, Çin sahip olduğu tahvil sayısını yavaş yavaş azaltmaya başladı ve yalnızca bu yıl 106 milyar dolardan fazla ABD hazine tahvili sattı. Global Times’ın raporuna göre, Çin Hükümeti elinde bulunan 1 trilyon dolardan fazla ABD Hazine tahvilini 800 milyar dolara kadar çekmeyi planlıyor. Çin’in ABD hazine tahvillerini aktif olarak azaltmasının sebeplerinden birinin artan enflasyonun ortasında potansiyel temerrüt riskini dengelemek istemesi olarak gösteriliyor. Bir diğer sebebi ise, Amerika’da artan borç seviyeleri olduğu belirtiliyor. ABD Kongre Bütçe Ofisi, hükümet tarafından verilen borcun 2020’de GSYİH’nın %98’ini oluşturacağını gösteren veriler yayınladı.

Global Times’a konuşan Everbright Bank analisti Zhou Maohua, mevcut ekonomik hale geleceğini belirterek, birçok ülkenin yüksek ABD borcunun neden olduğu riskleri ve korumacılığı en aza indirmeye çalıştıklarından, ABD varlıklarına bağımlılığı azaltmak için döviz rezerv varlıklarını çeşitlendireceklerini öne sürdü. Dijital Yuan’ın geliştirilmesi, ülkenin tuttuğu dolar miktarını azaltmasının bir başka nedeni olarak görülüyor.

Ülkedeki bazı büyük banka ve ödeme hizmeti sağlayıcıları tarafından halen test aşamasında olan Dijital Yuan’ın Çin’e dijital ödeme alanında avantaj sağlayacağı düşünülüyor. ABD dolarına bağımlı göründüğü için DCEP’in başarısı Dijital Yuan’ın uluslararası bir çözüm seçeneği olarak kullanımını hızlandırabilecek gibi gözüküyor.

Kaynak: Daily Chain

MetaMask Mobil Uygulamalarını Yayınladı

MetaMask Uygulaması

Kriptopara cüzdan ve web3 tarayıcısı MetaMask’in mobil uygulamaları artık iOS ve Android platformlarında yayınlandı ve kullanılabilir hale geldi. MetaMask, blockchain tabanlı uygulamaları kullanıcılara güvenlik protokollerinden ödün vermeden sunarken, cüzdan hesaplarının daha rahat kullanılabilmesi için kolay arayüz ve şifre kurtarma olanakları ile de en başarılı ve kullanıcı dostu cüzdan uygulamalarından biri olmayı başardı.

Kullanıcılar, mobil uygulama üzerinden kolayca hesap açıp kriptopara satın alabiliyorlar. Şu anda 34 ülkede kullanılan uygulama Apple Pay ve kredi kartları ile yapılan ödemeleri kabul ediyor. Ama maalesef bu 34 ülke arasında şu anda Türkiye yok. Türkiye üzerinden MetaMask’e bakiye yüklemek isteyenlerin Binance platformunu kullanması gerekiyor.

Uygulama, MetaMask’ın masaüstü sürümünden biraz farklı, bir tarayıcı uzantısı değil ve en önemlisi masaüstü MetaMask’ta bir QR kodu oluşturarak tüm işlem geçmişini mobil MetaMask ile senkronize etmesi gereken telefonla tarayarak yapmak, masaüstünden mobile geçişi kolay hale getirmiş durumda.

MetaMask mobil uygulaması, 2019 Haziran ayında açık beta uygulaması olarak hazırlamıştı ancak 2019 Aralık ayında çıkması planlanan uygulama, MetaMask uygulaması madencilik yapmamasına karşın, Google’ın madencilik faaliyetlerinde bulunan uygulamalara izin vermemesi sebebiyle piyasaya sürülemedi. Madencilik uygulaması olmamasına rağmen Android platformuna çıkması engellenen MetaMask 9 ayın ardından hem iOS hem de Android platformlarına kullanıcıları ile buluşmayı başardı.

Kaynak: Finance Yahoo

Ethereum Akıllı Sözleşmeleri Hareketliliği Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde

Ethereum Hareketliliği

Glassnode’dan alınan veriler, Ethereum blockchain’deki akıllı sözleşme çağrılarının DeFi ve Dex etkisiyle daha da yükselişe geçtiğini ve son aylarda etkileyici bir şekilde büyüdüğünü gösteriyor.

Ethereum ile ilgili sözleşme çağrıları son birkaç ay içerisinde daha önce hiç görülmemiş hacimlere ulaşarak 2019 yazından önceki yükselişlerin oldukça üzerine geçti. Ethereum platformunda basit bir ETH gönderimi dışındaki herhangi bir işlem, genellikle bir sözleşme çağrısı olarak adlandırılan bir veya daha fazla akıllı sözleşmeyle etkileşime girer. Her işlemin çalışması için bir gas ödemesi de gereklidir. Harici sözleşme çağrıları 2020’de %80’den fazla artış gösterdi ve 10 Ağustos’ta bir gün içerisinde 900.000’den fazla aramayla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Günümüzde DeFi protokolleri, Ethereum ağındaki en büyük gas tüketicilerinden bazıları haline gelmiştir. Dune analytics tarafından yayınlanan verilere göre, Uniswap’teki kullanıcıların sayısı Ağustos ayında %75’ten fazla artarken, DEX toplayıcı 1inch kullanıcı tabanını %35 oranında genişletmiştir.

Glassnode verileri ayrıca, Ethereum üzerinde çalışan merkeziyetsiz uygulamaların (dApp) dahili sözleşme çağrılarında bir artış olduğunu göstermektedir. dApp sayısı arttıkça akıllı sözleşmelerle mümkün olan en iyi fiyat geliri için, birden fazla takas platformunda token takası için likidite toplamak gibi, giderek daha karmaşık görevler atanır.

GlassNode İstatistik

Bu artışların önemli tetikleyicileri muhtemelen Yearn Finance benzeri projelerin çoğalması, Yam Finance ve SUSHI gibi gıda temalı tarımsal projelerin yaygınlaşmasıdır.

Diğer yandan, Ethereum’daki akıllı sözleşmelerın artan kullanımı ve karmaşıklığı ekosistemin sağlıklı işlediğinin işaretidir. Buna karşın, ETH2.0 sürecinin yavaş olması ve yüksek gas ücretleri kullanıcıları piyasa dışına iterken Ethereum rakiplerini de cesaretlendirebilir.

Kaynak: DeCrypt

Özel Madencilik

Özel Kriptopar Madenciliği

Hamburg’daki Blockchain Araştırma Laboratuvarı araştırmacıları, blockchain teknolojisinde para aklamanın yeni bir yolunu belirlediler: “Exclusive mining (Özel madencilik).” Yayınlanan makalede, özel madenciliğin nasıl çalıştığına dair bazı bilgilere yer verdi. Buna göre; kullanıcılardan biri özel bir kanal üzerinden bir işlem yerleştirir ve tek bir madenciye veya madencilik havuzuna, bu işlemi onaylaması ve ödül olarak kriptopara kazanması için özel bir hak verir. Bu, genellikle diğer durumlardan farklıdır. Eğer birisi bir Bitcoin transferi yaparsa, ağdaki herkes Bitcoin ödülünü kazanmak için madencilik yapma şansını yakalayabilir. Bu araştırmanın sonunda akıllara takılan soru ise özel madenciliğin suçlular tarafından nasıl kullanılacağıdır. Vergiden kaçmak veya para aklamak için işlem maliyetini saklamada bu yol nasıl kullanılabilir? Burada kötü niyetli kişi bir miktar Bitcoin’i, takip ettiği özel bir madenciye gönderir ve o madencinin yüksek bir işlem ücreti almasını sağlar. Sonrasında bu madenci, bir kriptopara borsasında ödül olarak aldığı Bitcoin’i itibari para birimi ile değiştirir. Burada Bitcoin madenciliğinden bir kazanç elde edildiği için dışarıya meşru olarak görünmektedir. Sonrasında madenci kazandığı parayı kötü niyetli kişiye verir ve paranın nasıl kazanıldığına ve aktarıldığına dair tüm izler kaybolur.

Madencilik

Araştırmacılar, özel madenciliğin tespit edilmesinin oldukça zor olduğunu ve kolayca çözülemeyeceğini bununla birlikte farklı yasal kullanımlarının da olduğunu belirtiyorlar. Özel madenciliğin yepyeni bir pazar oluşturduğunu, Bitcoin ve Ethereum’da blok ödülleri düştükçe bunun giderek daha önemli hale geleceğini dile getiriyorlar. Bir borsanın özel madencisi olmanın iyi bir iş alanı olduğu da vurgulanıyor.

Kaynak: DeCrypt

Brezilya Merkez Bankası Dijital Para Birimi Hazırlıkları

Brezilya Merkez Bankası

Brezilya, kısa süre önce dijital para çıkartma olasılığını üzerine resmi olarak çalışmaya başladı. 20 Ağustos’ta Merkez Bankası bu fikri değerlendirmek için bir çalışma ekibi kurdu. Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos Neto yaptığı açıklamada, ülkesinin 2022'ye kadar dijital para birimine hazır olabileceğini ve o zamana kadar, Brezilya’nın etkin ve birlikte çalışabilir bir hızlı ödeme sistemine ve dönüştürülebilir bir uluslararası para birimine sahip olacağını söyledi. Bununla birlikte ülke, bankacılık altyapısını güncellemek için uzun süredir çalışıyor. Bankalar arası ödemeleri zaman sınırı olmaksızın, pratik, ücretsiz ve anında işleme kapasitesine sahip bir teknoloji geliştiriyor. Kasım ayında kullanıma hazır olması beklenen ve PIX adı verilen bu yeni sistem hızlı ve ucuz işlemlere olanak sağlayarak Ripple’ın ODL’si gibi dağıtık defter teknolojilerine büyük bir rakip olabilir.

Brezilyalılar, kriptopara ve blockchain teknolojileri ile ilişkilerinde yeni bir sayfa açmak üzereler. Campos Neto, merkez bankası dijital para birimlerinin, Brezilya’da olduğu gibi, hızlı dijitalleşen finansal sistemlerin sonucu oluştuğunu söyledi. Merkez Bankası, PIX anlık ödeme sistemini Kasım 2020’de kullanıma sunmayı bekliyor ve Merkez Bankası, yine bu yılın sonlarına doğru bir açık bankacılık girişimi başlatmayı planlıyor.

Kaynak: DeCrypt

Paradefi Network Nedir?

Paradefi Network

2 Eylül 2020’de, Defipulse Websitesi’nde tüm DeFi projelerinde kilitlenen toplamda 9,60 milyar dolar değerinde ETH bulunduğunun bildirilmesi hiç şüphesiz ki DeFi projelerinin merkezi projelere kıyasla daha iyi bir potansiyeli olduğunu işaret etmektedir.

Bu sebeple, DeFi son bir yıldır hızla yükselmekte ve önümüzdeki yıllarda blockchain alanının gerçek bir yapı taşı haline gelmesi kuvvetle muhtemeldir. DeFi’nin kullanım alanları gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Bunlardan en çok bilinen ve kullanımda olanlar ödünç verme ve ödünç alma hizmetleri sunan; Aave,Compound ve MakerDao gibi projelerdir. Bu projeler sayesinde insanlar gerekli teminatlarla anında borç verip alabilmektedir. DeFi ailesinin yeni üyesi ParaDeFi Network ise kullanıcılara Ethereum akıllı kontratlarına dayalı borç verme ve borç alma hizmetleri sunan DeFi platformudur.

Paradefi misyonunu şu şekilde açıklamakta; “Merkeziyetsizlik, kullanıcı gizliliği, anonimlik ve merkeziyetsiz finans dünyasına girmeyi mevcut herhangi bir DeFi uygulamasından daha kolay halegetirmeyi sağlamak.” Bunun için, 5 ana özellikten yararlanmaktalar:

- DeFi Privacy: Gerçek dünya/blockchain ağ dışı verilerini Paradefi ekosistemine getirmek ve mevcut ağ geçidine bağlanmak için chainlink oracle çözümünü entegre etmek.

- Decentralized Governance: Ellerinde Paradefi token tutan kişiler yönetimde söz sahibi olabilecek. Böylelikle, Parade􀃶 daha iyi bir platform haline gelebilecektir.

- Güvenlik: Kilitlenme, Dos saldırısı, yeniden giriş saldırısı gibi riskler için mutabakat protokolü, yedek ve güvenlik düzenine sahiptir.

- Tam Anonimlik: Merkeziyetsizlik ve anonimlik öncelikleridir.

- Parachain: Paradefi Network kendileri bir Parachain olan diğer blockchain teknolojileri ile çalışabilirlik sağlayan Polkadot Parachain’i kullanır.

Aybars Dorman

Latin Amerika Asya’ya Asya da Latin Amerika’ya Kriptopara Gönderiyor

Hızlı Ödeme Sistemleri

Latin Amerika şirketleri bankacılık sisteminden bir kaçış olarak kriptoparalara yöneliyor. New York merkezli blockchain analitik firması Chainalysis, geçtiğimiz yıl Latin Amerika ile Asya arasında 1 milyar dolardan fazla değere sahip 200.000'e yakın kriptopara işlemi yapıldığını gösteren bir araştırma yayınladı. Araştırma, Temmuz 2019 ile Haziran 2020 arasında Latin Amerika’daki kripto eğilimlerini analiz ediyor. Bulgulara göre bankacılık erişim sorunları ve özellikle sınır ötesi ticari işlemlerde para gönderme ihtiyacı kriptopara kullanımını tetikliyor. Kuzey Amerika ve Batı Avrupa, Latin Amerika’ya en büyük para havalesi kaynağı olurken, Doğu Asya ise kripto işlem hacminde başı çekiyor. Bu ödemelerin çoğunu, Asya merkezli ihracatçılar ile Latin Amerika şirketleri arasındaki ticari işlemler oluşturmaktadır.

Chainalysis’in araştırma başkanı Kim Grauer, Latin Amerika’da farklı ülkeler arasında “farklı politikalar ve bankacılık sistemleriyle” alakalı farklılıklar olduğu için araştırmanın kriptopara işlemleri yoğunluğu için tek bir itici faktörü gösteremediğini söyledi.

Birikim ve Bankacılık

Çalışma, Paraguay merkezli Cripex’in kurucu ortağı Luis Pomata’dan alıntı yapıyor ve Paraguay’daki bankaların kara para aklama konusunda endişelendiğini ve kiminle çalışacakları konusunda seçici oldukları bilgisini içeriyor. Pomata, bu nedenle bankacılık başvuru sürecinin “uzun ve zor” olduğunu söylemiştir.

Chainalysis, Latin Amerika’da birçok kişinin banka hesabının olmadığını ve bunun da bölgede kriptoparaların benimsenmesini arttırmaya yardımcı olduğunu belirtmiştir.

Kaynak: CoinTelegraph

Belaruslu Sivil Toplum Kuruluşu, Bitcoin ile Protestoculara Destek Oluyor

Belarus Protestoları

Protestoların her geçen gün daha da yayıldığı Beyaz Rusya’da muhalifler siyasi baskıyı aşmak için Bitcoin kullanıyor. Belarus halkı, bir aydır Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko’nun meşru kazanan olmadığını savunarak tartışmalı şartlarda yeniden seçilmesini protesto ediyor. Rejimin protestolara cevabı ise kitlesel tutuklamalar, internet kesintileri ve Rusya’dan gösterileri bastırmak için destek alma tehditleri oldu.

Beyaz Rusya’da, devletin ekonomi üzerinde çok kuvvetli bir hakimiyeti bulunmakta ve politik nedenlerden dolayı işinizi kaybetmeniz demek, başka bir iş bulamayabileceğiniz anlamına gelmekte.

Protestolara katıldığı için kovulan insanlara yardım etmek amacıyla Ağustos ayında bir grup teknoloji girişimcisi ve sivil aktivist tarafından kurulan bir STK olan BYSOL geçtiğimiz aylarda 2 milyon doların üzerinde bağış topladı. BYSOL, protesto faaliyetleri nedeniyle işten atılan veya protesto sebebiyle işlerini bırakmayı seçen kişilere (güvenlik kuvvetleri çalışanları gibi) 1.500 $ değerinde BTC gönderiyor. BYSOL, finansal sistem içindeki tüm aktörlerin hükümetin kontrolü altında olması sebebiyle para transfer etmenin yolu olarak Bitcoin’i seçmiş durumda.

Belarus’ta Protestolar Devam Edi

Rejim, banka transferlerini sıkı bir şekilde takip ediyor ve protesto faaliyetleriyle ilgili olduğunu düşündüğü fonları donduruyor, ama Bitcoin, şu ana kadar yetkililer tarafından kontrol edilemeyen bir ödeme yöntemi olarak göze çarpıyor.

BYSOL, kullanıcıların cüzdanlarını bir banka kartına bağlayabilen Ukraynalı start-up Trustee Wallet ile çalışıyor. Bitcoinler başvuru sahiplerinin cüzdanlarına BYSOL tarafından yollandıktan sonra kullanıcılar, Trustee Wallet üzerinden fiat para ile takas ederek parayı banka kartlarına aktarıyorlar. Trustee Wallet’da Bitcoin işlemlerinin dağıtık bir şekilde eşler arası (peer-to-peer) yapılmasıyla Belaruslu yetkililer tarafından engellenebilecek merkezi tek bir banka hesabı bulunmuyor. Ayrıca, hesaplar arasında para gönderen birden fazla kişi olduğundan yetkililerin transferlerin amacını bulması daha zor hale geliyor.

Kaynak: Coindesk

Borsaların Bitcoin Üstündeki Etkisi

Kripto Borsalar

Bitcoin fiyatı geçen hafta kriptopara borsalarından gelen haberlerin ardından düşüşe geçti. Bitcoin’e önce Güney Kore’den gelen Bithumb haberi, ardından Binance’ten gelen arıza haberi darbe vurdu.

Güney Kore polisi, olası bir mali dolandırıcılık şüphesi nedeniyle Bithumb hakkında soruşturma başlattı. Polis, Bithumb’ın 2018'de çıkardığı BXA adlı bir dijital tokenın usulsüz bir şekilde satışa çıkarıldığını düşündüğü için 2 Eylül günü Bithumb’ın ofisini basma kararı aldı. Kriptopara camiası bu haberle çalkalanırken bir haber de Binance’ten geldi. Binance kullanıcıları 1 saati aşkın bir süre boyunca işlem yapmakta zorlandılar.

Bithumb’ın baskına uğraması, Binance’in ise teknik bir sorun yaşamış olması Bitcoin fiyatını olumsuz yönde etkiledi. Bitcoin iki dev borsadan gelen bu haberle birlikte yüzlerce dolar değer kaybetti.

Koin Bülteni

Sushiswap için Devir Teslim Süreci

SushiSwap adlı projenin kurucusu olan Chef Nomi, projenin yönetimini Sam Bankman-Fried’a devreti. Son günlerin en popüler projelerinden biri olan SushiSwap’in kontrolü bundan böyle FTX’in CEO’su olan Bankman-Fried’ın elinde olacak.

SushiSwap projesinin arkasındaki anonim isim Chef Nomi, bu hafta içerisinde sahip olduğu milyonlarca dolarlık SUSHI tokenını satışa çıkardı. Bazı kriptopara takipçileri bu işlemin ardından “Nomi exit scam mi yapacak?” sorusunu sormaya başladılar. Bu, SushiSwap camiasında bir güvensizliğe yol açtı.

Chef Nomi kendisine sosyal medya üzerinden gösterilen tepkilerin ardından projeden ayrıldığını açıkladı. SushiSwap camiasından özür dileyen Nomi, projenin yönetimini FTX CEO’su Bankman-Fried’a devrettiğini duyurdu. Bankman-Fried kontrolü eline aldıktan sonra yönetim sürecinin bundan böyle daha şeffaf yürütüleceğinin mesajını verdi.

Koin Bülteni

TCMB Dijital Para İçin İş İlanı Yayınladı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dijital para ekibinde çalışacak yeni takım arkadaşları arıyor. TCMB sitesinde yer alan bilgilere göre dijital para ArGe ekibine toplamda 10 tane uzman yardımcısı alınacak. Dijital para araştırmalarını hızlandıran TCMB bu süreç içerisinde dijital para ekibini de büyütme kararı aldı. Banka bu doğrultuda kendi bünyesindeki Finansal İnovasyon Genel Müdürlüğü’nde çalışacak 10 kişi aramaya başladı.

Finansal İnovasyon birimi, bu hedefine ulaşabilmek için ArGe ekibinde çalışabilecek 10 uzman yardımcısı arıyor. İş ilanına başvuran adaylardan veri yapıları ve algoritmalar, SQL sorgulama, makine öğrenmesi ve yapay zeka, ileri matematik gibi alanlarda bilgi sahibi olmaları beklenecek.

TCMB’nin yürüttüğü dijital para çalışmalarına katkıda bulunmak isteyen adaylar 9 Eylül tarihinden 28 Eylül tarihi saat 17:30’a kadar TCMB sitesinden online başvuru yapabilecekler.

Çin, ABD, İngiltere gibi ülkelerin dijital para araştırmaları sürerken TCMB de bu süreci rekabetçi bir şekilde sürdürmeyi planlıyor. TCMB bünyesinde yer alan Finansal İnovasyon Genel Müdürlüğü; “Finans alanındaki yenilikçi teknolojileri takip ederek ilgili teknolojik altyapıların ülkemize kazandırılmasını sağlamayı” hedefliyor.

Koin Bülteni

DeFi Kullanıcılarının Artışı

DeFi Kullanıcılarının Artışı

DeFi(Merkeziyetsiz Finans) ürünlerini kullanan kullanıcı sayısı 450.000'e ulaştı.

Kaynak: Dune Analytics

Merkeziyetsiz Borsa Hacimleri

Merkeziyetsiz Borsa Hacimleri

Merkeziyetsiz borsaların gerçekleşen işlem hacimlerine göre son 7 günlük dağılımı.

Kaynak: Dune Analytics

Bitcoin Hashrate Oranları

Bitcoin Hashrate Oranları

Bitcoin Hashrate(işlem gücü) tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Kaynak: Blockchain.com

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl Ataç
  • Burak Işıktekin

Bizi Takip Edin

Web Sitemiz

Twitter

LinkedIn

Instagram

YouTube

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

EcoCREDIT X Forward Protocol

CryptoFinance Metrics | 02.09.2022

😂 🤣 Big Town Chef Meme Competition 😂 🤣

Big Brain Holdings just invested in Paycer!