This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

İsviçre’de Yeni Düzenlemelerle Blockchain ve Kripto Endüstrisi Tanındı

İsviçre Bankası

İsviçre, blockchain teknolojisinin benimsenmesi açısından her zaman diğer ülkelerden bir adım önde olmuştur. Swiss Info’nun bir raporuna göre, İsviçreli parlamenterler, kripto ve blockchain endüstrisini tanıyan yeni bir dizi finans ve şirket hukuku değişikliğini kabul ederken, aynı zamanda şirket iflasından menkul kıymet ticaretine kadar çeşitli yasaları değiştirmiştir. Yeni yasalar, dijital menkul kıymetlerin takas edilmesini ve i􀃸as eden veya kapanan kurumlardan dijital varlıkları geri alma sürecini daha da netleştiriyor. Ayrıca, dijital para birimleri kullanarak kara para aklama risklerini de azaltan kriptopara borsalarının çalıştırılması için yasal gerekliliklerde tanımlanıyor.

Değişiklikler, Temsilciler Meclisi üyelerinin 2020 yazında herhangi bir itiraz olmaksızın Blockchain Yasası’nı kabul etmelerinin hemen ardından geldi. Yeni düzenlemeler önümüzdeki yıl yürürlüğe girecek.

Şu an itibariyle ülke, yaklaşık 4.700 kişiyi istihdam eden Facebook Libra gibi büyük isimler de dahil olmak üzere 900'den fazla blockchain ve kripto tabanlı şirkete ev sahipliği yapıyor. Haziran ayında, İsviçre Federal Meclisi’nin alt meclisi olan Ulusal Konsey, blockchain ve dağıtık defter teknolojisinin uygulanmasını önleyebilecek yasal engelleri kaldırmak için bir dizi mali yasayı değiştiren bir yasama paketini kabul etti.

Kaynak: The Daily Chain

Walmart Kanada IoT-Blockchain Sistemi ile Nakliye Sürecini Değiştiriyor

Nakliye Süreçleri

Walmart Kanada, DL Freight tedarik zinciri fatura ödeme platformunu kullandıklarını ve platformun şu anda Walmart ve tedarikçileri arasında yılda 500 bin sevkiyatı yönettiğini söyledi. Ayrıca “dünyanın en büyük endüstriyel IoT /Blockchain sunumu” olarak adlandırdığı platformunun, nakliye tutarsızlıklarını %97 oranında azalttığını da ekledi. Walmart Kanada, gıda sevkiyatları için kamyon soğutma sıcaklıklarını kontrol etmek de dahil olmak üzere her şeyi izlemek için GPS ve IoT kullanarak tüm işlemleri ve veri noktalarını otomatikleştirdiğini belirtti.

Günde 1,5 milyondan fazla müşteriye hizmet veren 400'den fazla mağaza işleten şirket, nakliye ve lojistik endüstrilerinin yüksek idari maliyetleri, uzun ödeme gecikmeleri ve maliyetli fatura mutabakatı ile problemleri olduğunu da ekledi.

Walmart yaptığı açıklamada, çoğu bozulabilir olan büyük miktardaki malların sınırlar, zaman dilimleri ve farklı iklimler arasında taşınmasının temel bir sorun olduğunu ve maliyetlerin ve ücretlerin hesaplanmasının zor olduğunu belirtti. DL Freight platformu, her bir taşıyıcıdan, IoT cihazından ve Walmart Kanada’dan geçerli tüm bilgileri gerçek zamanlı olarak otomatik olarak yakalar. İki şirket, bilgilerin yalnızca işleme dahil olan tara􀃸arca görülebilen tek bir dağıtık defterde paylaşıldığını ve senkronize edildiğini belirtti. Platform, eski sistemleri veya iş uygulamalarını değiştirmeye çalışmak yerine, her bir tarafın ürettiği bilgileri yakalıyor.

Walmart

Aynı zamanda, gerekli finansal hesaplamaları otomatik ve sürekli olarak gerçekleştirirken, IoT verilerinin bütünlüğünü kullanmak da dahil olmak üzere tüm otomatik kontrolleri ve dengeleri sağlıyor. Süreç baştan sona yönetiliyor ve tüm taraflar bunu izleyebiliyor. Uygulama, Tedarik Zinciri Yönetimi Uzmanları Konseyi tarafından Tedarik Zinciri İnovasyon Ödülü için altı finalistten biri olarak seçildi.

Kaynak: Tech Republic

Rusya Blockchain Oylamasında Başarıyı Yakaladı

Rusya Uzaktan Oylama

Rusya, geçtiğimiz aylarda blockchain tabanlı bir oylama sistemi geliştirmeye başlamıştı. Oylama sistemini geliştirmek için önce Bitfury ile anlaşmaya giren Rusya’nın ilk denemeleri fiyasko ile bitti. Birçok güvenlik açığı ile sonuçlanan ilk denemeler sonrası Rusya, Waves Enterprise ile yeni bir sistem tasarladı. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen oylama 30,000’e yakın bir seçmen ile başarıyı yakaladı.

Oylama, Rostelecom şirketinin izinli ağında gerçekleşti ve ağ Waves Enterprise’ın geliştirdiği blockchain yazılımı ile desteklendi. 10 düğüm üzerinden gerçekleşen oylama maalesef gözlemlenebilir bir yapıda değildi. Potansiyel siber saldırıları engellemek için alınan bu önlem ileride değiştirilerek seçimlerin şeffaf hale getirilmesi planlanıyor. Oylama 2.5 milyon nüfusa sahip olan Yaroslavl ve Kursk bölgelerinde gerçekleşti. Seçmenlere online veya yüz yüze oy kullanma seçeneği verildi. Toplamda 32,018 kişi online oylamayı seçti ve toplamda 28,771 kişi blockchain ağında oylamaya katılım gösterdi. Yaklaşık %92 oranında katılım ile çevrimiçi oylama sorunsuz geçti ve Rusya siyaset ve teknoloji alanında büyük bir ilke imza attı. Sistem, 1 milyon oy alabilecek kapasitede geliştirilmişti. Bu ilk denemenin ardından kapasitenin daha da arttırılarak ülke genelinde oylama yapılması planlanıyor. Waves Enterprise’ın ürün sorumlusu Artem Kalikhov, bu sistemin sadece hükümet seçimlerinde değil, özel sektörde de kullanılabileceğini vurguladı.

Kaynak: Coin Telegraph

ABD’deki TikTok Yasağı Blockchain Endüstrisini Geliştirebilir

TikTok Davası

Geçtiğimiz aylarda Donald Trump Çinli teknoloji şirketi ByteDance’in sahibi olduğu TikTok’u ABD’li kullanıcıların verilerini gizlice toplamak, gizli verileri Çin hükümeti ile paylaşmakla suçlamış ve TikTok’un ulusal güvenlik için bir tehdit olduğunu ifade etmişti.

TikTok’un ABD’deki operasyonlarını almak için Microsoft Walmart ile çalışıyordu. 13 Eylül’de Microsoft yaptığı resmî açıklama ile ByteDance’ın TikTok’un ABD operasyonlarını Microsoft’a satmayacağını açıkladı ve “hizmetin güvenlik, gizlilik, çevrimiçi güvenlik ve bilgi kirliliği ile mücadele için en yüksek standartları karşılamasını sağlamak amacıyla önemli değişiklikler yapardık” dedi.

Oracle henüz resmi bir açıklama yapmamış olsa da ByteDance ile anlaşarak TikTok’un ABD operasyonlarını alacağı tahmin ediliyor. Oracle’ın TikTok ile ABD pazarında ayakta kalabilmesi için yeniden yapılanmalara gitmesi gerektiği öngörülüyor. Bu yapılanmalar sonucunda Başkan Trump’ın TikTok’un ABD’de kullanılması konusunda yatıştırılabileceği tahmin ediliyor.

TikTok vs ABD

TikTok dünya çapında 2 milyar indirme aldı ve sadece ABD’de aylık 100 milyon aktif kullanıcıya sahip. Başkan Trump, TikTok’un yasaklanmasına karar verirse, bu durum daha önce video paylaşım uygulamasına abone olan Amerikan GenZ abonelerinin diğer merkeziyetsiz sosyal medya platformlarına geçmesiyle sonuçlanabilir. Sosyal medya platformu Voice’a sahip olan blockchain platformu Black.one, TikTok yasağından faydalananlar arasında yer alacaktır. Bunun yanında Bitcoin (BTC) piyasasında patlama gerçekleşebilir.

CheckPoint Research’ün 8 Ocak’ta yayınlanan raporuna göre Tiktok, kullanıcı videoları silmek, izinsiz videolar yüklemek, özel veya gizli videoları herkese açık hale getirmek ve özel e-posta adreslerini ifşa etmek konularında sorunlar yaşıyor. ByteDance’ın bu sorunları çözmek için blockchain teknolojisinden yararlanabileceği görünüyor. Böylece dünya çapında milyonlarca kullanıcının verilerinin dağıtık, merkeziyetsiz bir defter aracılığı ile korunması ve güvenceye alınması sağlanabilecektir.

Kaynak: Blockchain News

Mastercard Dijital Paralar için Test Platformunu Başlattı

Mastercard

Dünyanın en büyük ödeme şirketlerinden Mastercard, dijital paraların merkez bankaları tarafından test edilebilmesi için test platformu çıkardı. Bu test platformu sayesinde Mastercard’ın geçerli olduğu her yerde dijital paraların kullanımı ile ilgili denemeler yapılabilecek. Hali hazırdaki ödeme sistemleri ile karşılaştırma yapabilmek ve müşteri tüketimi üzerindeki etkisini gözlemlemek için tasarlanan bu platform, Mastercard’a göre artık çok büyük bir ihtiyaç konumunda.

Mastercard, bu test platformunu blockchain tabanlı bir yazılım olarak oluşturmuş olsa da açık kaynak fikrine şimdilik karşı çıkıyor. Libra, dijital Yuan gibi projeler şeffaflığı ile öne çıkarken, Mastercard müşteri gizliliği için şeffaflık sağlamıyor ve test platformunun yazılımını gizli tutuyor. Temmuz ayında Wirex ile ortaklığa girerek kriptopara kartı çıkaran Mastercard, yıllardır gelişen tecrübesi ve kriptoparalara yönelik yoğun araştırması sayesinde Merkez Bankası Dijital Paraları kavramını gerçeğe taşıyacak gibi gözüküyor.

Kaynak: Fortune

Bahamalar Dijital Para Birimini Piyasaya Sürecek

Bahamalar — Dijital Paralar

Bahamalar Merkez Bankası’nın gelecek ay dijital para birimi Sand Dollar’ı piyasaya süreceği açıklandı. Merkez bankası, geçtiğimiz Aralık ayında dijital para birimini pilot uygulamaya koymuştu.

Sand Dollar, yayınlandıktan sonra bireylerin ve işletmelerin çevrimdışı olsalar bile mobil aracılığıyla ödeme yapmalarına izin verecek şekilde tasarlanmış durumda. Bahamalar Merkez Bankası eSolutions’ın müdür yardımcısı Chaozhen Chen, Bloomberg’e “Adalardaki yaşayan insanların çoğunun dijital ödeme altyapısına veya bankacılık altyapısına erişimi yok. Egemen bir ulus olarak ihtiyacımız olan şeylere yönelik çabayı ve çözümü gerçekten özelleştirmemiz gerekiyordu.” dedi.

Merkez Bankası, Bahamalar’ın bir bölgesi olan Exuma’daki pilot uygulama sırasında, normal Bahama Doları ile 1: 1 değerinde 48.000 Sand Dollar basmıştı. Chen şimdi Bloomberg’e, talep arttıkça yeni dijital paraların “basılacağını” ve yalnızca basılı olan Bahama banknotlarının yerine verileceğini söyledi. 2018'de dijital para birimlerini araştırmaya başlamış olan Bahama Merkez Bankası Sand Dollar için teknoloji ortağı olarak NZIA Limited adlı yerel bir ödeme çözümü firması ile birlikte çalışarak projeyi başarıya ulaştırmayı amaçlıyor.

Kaynak: The Block

Olası “Dijital Euro” İçin Kamu-Özel Sektör Ortaklığı

Dijital Euro

Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Hollanda AB Komisyonu’nda kriptoparalar üzerine devletlerin bağımsız para politikalarını korumak adına tüketicileri gözeten düzenlemeler getirilmesini talep etti. Fiyat istikrarına sahip, değer dalgalanması düşük stabil koinlerle ilgili yasa tasarısının ay sonuna kadar AB Komisyonu’na sunulması bekleniyor. Fransa Merkez Bankası Başkanı, gelecekteki Avrupa dijital para biriminin geliştirilmesi ve piyasaya sürülmesinde özel sektörün katılımının potansiyel faydalarından bahsetti. Başkan Francois Villeroy de Galhau, perakende kullanıcılarına merkez bankası dijital para birimi (CBDC) vermenin en iyi yolunun bir kamu-özel sektör ortaklığı olacağını söyledi. Avrupa Merkez Bankası (ECB)Başkanı Christine Lagarde ise yaptığı açıklamada, AB’nin küresel olarak CBDC’nin gelişiminde geride kaldığını belirtti.

Avrupa Merkez Bankası

Hem Fransa hem de Almanya, itibari parayla rekabet edebilecek dijital para birimleri başlatan Facebook gibi büyük şirketlere güçlü rakipler oldu. Fransa Maliye Bakanı Bruno le Maire, geçen Eylül ayında hükümetinin Libra’nın Avrupa’da yasaklanması için baskı yapacağını söyledi. Villeroy de Galhau, Facebook’tan direkt ismiyle bahsetmese de AB’nin ödemeler için “büyük teknoloji firmalarına” kritik derecede bağımlı olduğunu söyledi. Ayrıca, hükümetlerin ve merkez bankalarının kendi ülkelerinde herhangi bir finansal rol oynamasını engelleyebileceklerini ekledi. Özel şirketlerle rekabet etmek yerine, onlarla kamu sektörü arasındaki “uygun sinerjilerin” daha iyi tasarlanmış bir CBDC’nin sirkülasyona katılmasını sağlayabileceğini belirtti. Fransa Merkez Bankası, dijital para çıkarmanın yasal ve mali sonuçlarını araştırmak için şu anda Accenture ve HSBC dahil sekiz şirketle çalışmaktadır.

Kaynak: Coindesk

Uniswap Alternatifleri

UniSwap

Uniswap, Ethereum platfromunda ücret almak için tasarlanmış çoğu borsadan farklı olarak, ERC-20 tokenlarını takas etmek için kurulan bir Ethereum protokolüdür.

Merkeziyetsiz olan bu protokoller, DeFi devrimine öncülük eden araçlar arasındadır. En ön planda Uniswap olsa da, Uniswap alternatifleri de bulunmaktadır. Örneğin, Uniswap, ERC-20 token takasını, % 0,3 işlem ücretini ve sizin için uygun olmayabilecek diğer faktörleri etkin hale getirebilir. Dolayısıyla bu alternatifler size yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak kullanılacak olan servisi, protokoller karşılaştırarak, avantajlarına ve kullanıcının gereksiniminlerinin uygunluğuna göre tercih edilmelidir.

Alternatifler;

1. Bancor

Protokolde, kullanıcılar Ethereum ve EOS tabanlı token havuzları arasında takas yapabilirler. Bancor, token takasına izin verdiği için Uniswap’e benzer. Fakat takas token türleri açısından farklılık gösterir.

Örneğin, Bancor hem ETH hem de EOS tabanli tokenlara izin verir ve bu sayede daha fazla kullanıcıya ulaşılır. Uniswap’ın aksine Bancor’un BNT adında bir token mevcut.

2. Moonlswap

Sushiwap’a benzer olan Sushiwap, bir Uniswap forkudur. Otomatik olarak piyasa likiditelerini çalıştırır ve sanal bakiyeleri destekler. Uniswap’e benzer şekilde kazançları likidite sağlayıcılarına yeniden dağıtır. Ayrıca, traderları front-running saldırılarından korumasının yanı sıra kullanıcıların fiyat kaymalarından yararlanmalarını sağlar.

3. 1inch Exchange

IInch onde gelen tüm DEX’ler arasında en verimli değiştirme rotalarını keşfederek en oy oranları sunar. Borsada işlem ücreti düşüktür veya hiç yoktur. Ücretler, toplu platformlara bağıdır. Örneğin, siparişiniz Deversifi içindeyse, ücretiniz platformun ücretine bağlıdır.

4. Justswap

Tron platfromunda TRC-20 ye dayalı otomatik protokole sahip bir borsadır. Alım satım ücretleri, Uniwap’in aksine likidite sağlayıcılarına geri döner.

Kaynak: Coingape

DeFi Projesi Yfdex.Finance Yatırımcı Fonlarıyla Ortadan Kayboldu

Ponzi Projeler

Yeni bir likidite madenciliği havuzu olan Yfdex.Finance’in (Yfdex), lansmanında 20 milyon dolara varan yatırımcı fonu üzerinden dolandırıcılık yapıldığı bildirildi. Bu DeFi projesi, Twitter’da uygulamış olduğu sadece iki gün süren pazarlama girişiminin ardından insanları birikimlerini devretmeye ikna etti ve ardından iz bırakmadan ortadan kayboldu. Yfdex’in Telegram ve Twitter’daki resmi kanallarına yapılan ziyaret, her iki hesabın da kapatıldığını gösterdi. Ayrıca protokolün web sitesi ve projeyi tanıtmak için kullanılan Medium’daki sayfası da hata mesajı veriyordu. Ancak işin çoğu, kesin olarak son iki gün içinde yapılmıştı. Yfdex topluluğu tarafından bir Telegram tartışma grubunda yayınlanan önceki ekran görüntülerine göre, 8 Eylül’de Yfdex kendi adını taşıyan tokenın ön satışını duyurdu.

Kendisini “tüm engelleri yıkan güçlü bir endüstri oyuncusu” olarak lanse eden Yfdex, ön satışın yalnızca dört saat süreceğini ve satılmayan tokenların hemen yakılacağını söyledi. Her ETH için, bir yatırımcı 12 Yfdex token alacaktı. Birkaç saat içinde, binlerce yatırımcı tarafından Yfdex protokolüne toplam 20 milyon dolardan fazla para girişi oldu. Kısa bir süre sonra, 9 Eylül’de, proje tamamen ortadan kayboldu ve yatırımcıları finansal çöküşle karşı karşıya bırakıldı. Cryptowhale, merkezi olmayan finansın tüm ekonomisine şüpheyle yaklaşarak Twitter’daki 33.000 takipçisine şunları söyledi: “DeFi tokenlerının %99.99'u dolandırıcılıktır. Çok yatırım yapıyorsanız lütfen çok dikkatli olun.”

Kaynak: News.Bitcoin

Avrupa Kriptopara Düzenlemesi İstiyor

Avrupa Kriptopara Düzenlemesi

Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Hollanda kriptopara birimlerinin denetlenmesini ve kriptoparalara yönelik yasal bir çerçeve hazırlanmasını istiyor. Özellikle stablecoinlere yönelik bazı düzenlemeler yapılmasını isteyen bu beş ülke, kriptoparalar için yasal bir tanımlama yapılmasını ve kriptopara kullanımının yasal sınırlar içerisine alınmasını önerdi.

11 Eylül günü bir araya gelen Avrupalı yetkililer kriptopara düzenlemeleri için ortak bir çağrıda bulundular. Facebook gibi özel şirketlerin geliştirdiği dijital para birimlerine atıfta bulunan yetkililer, bu projelerin Avrupa’daki mali istikrara zarar vermesinden endişeliler. Yetkililer bu yüzden stablecoinlerle ilgili yeni kısıtlamalar getirilmesini önerdiler. Yetkililerin önerileri arasında yalnızca Euro ile desteklenmiş stablecoin projelerine onay vermek ve bu projeleri geliştiren şirketleri sıkı bir denetime almak gibi maddeler var.

Koin Bülteni

Binance Yeni Kriptopara Banka Kartını Tanıttı

Binance Card

Binance kriptopara borsasının kriptopara tabanlı banka kartı girişimi daha öncelerde de adından söz ettirmişti. Visa ile yapılan anlaşma ve daha sonra bunun bozulması ile gündeme gelen borsa, şimdi ise banka kartının bölgesini Visa destekli olarak genişletmeye devam ediyor. Binance tarafından bugün yapılan bir açıklamada Binance Visa Card isimli banka kartının Avrupa Ekonomik Bölgesi içerisinde kullanıma hazır hale getirildiği vurgulandı. Kartın tanıtımı bu yılın Temmuz ayında yapılmıştı.

Koin Bülteni

Ripple Yöneticisi Japonya Başbakanı’na Danışmanlık Yapacak

Ripple Japan

Japonya’nın yeni başbakanı Yoshihide Suga oldu. Suga’nın danışmanları arasında Japonya merkezli SBI Group’un CEO’su olan ve aynı zamanda Ripple yönetim kurulunda yer alan Yoshitaka Kitao da olacak.

Sekiz yıl boyunca Japonya’nın başbakanlığını üstlenen Shinzo Abe, sağlık sebepleri ile görevinden ayrıldığını açıklamıştı. Kendisinin yerini bu hafta Liberal Demokrat Parti’nin başına geçen Yoshihide Suga’nın alacağı açıklandı.

Danışmanlarını Açıkladı

Yoshihide Suga’nın görevi devraldıktan sonra atayacağı danışmanların isimleri belli oldu. Japonya Başbakanı’nın listesinde Heizo Takenaka gibi ekonomistlerin, Hiroto Izumi gibi bürokratların yanı sıra Yoshitaka Kitao da yer alıyor. Bu isim özellikle kripto para takipçilerine tanıdık gelebilir çünkü kendisi Ripple’ın yönetim kurulu üyeliğini üstleniyor.

69 yaşındaki Kitap Japonya’nın finans devi SBI Holdings in de CEO’luğunu üstlenmekte Blockchain teknolojisiyle yakından ilgilenen Kitao, Ripple için parlak bir gelecek görüyor,

Şirketin yönetim kuruluna NIsan 2019'da katılan Kitao Ripple ile ilgili şunlan söyledi:

“Blockchain ve dijital varlıklar davranış biçimlerimizi değiştirmektedir ve bu olumlu değişimin arkasındaki motor güç Ripple’dır. Şirketin geleceğinde rol sahibi olmaktan ötürü büyük mutluluk duyuyorum.

Ripple Rüzgarı

Japonya’da Ripple Rüzgarı Eser mi?

Japon devi SBI Holdings Ripple ile 2016 yılından beri iş birliği yapıyor. Ikili bu iş birliği doğrultusunda SBI Ripple Asia Isimli bir şube kurma kararı aldı. Yapılan ortak çalışmalar doğrultusunda MoneyTap adlı, anlık ödeme yapmayı sağlayan bir blockchain uygulaması geliştirildi.

Kitao’nun Suga’nın danışmanlığını üstlenecek olması Ripple için ne anlam ifade edecek henüz bilinmiyor. Ancak Reuters’ın haberine göre Japonya Başbakanı ve Kitao yerel bankalar için yeni bir reform hazırlama ve Tokyo yakınlarında yeni bir finans merkezi kurmayı planlamaktalar.

Koin Bülteni

Kraken ABD’de Banka Onayı Alan İlk Kriptopara Borsası Oldu

Kraken

ABD’nin en köklü kriptopara borsalarından birisi olan Kraken, banka onayı alan ilk kriptopara platformu olarak resmen tarihe geçti. Wyoming Bankacılık Kurulu tarafından Çarşamba günü alınan karar ile Kraken resmen özel amaçlı mevduat kurumu (SPDI) haline geldi.

Peki bu tam olarak ne anlama geliyor? Kraken bu kararla birlikte Wyoming eyaleti içerisinde SPDI bankası olarak hizmet vermeye devam edecek.

Kraken Bir İlke İmza Attı

Yeni kurulan Kraken Financial isimli bankanın genel müdürü David Kinitsky konu hakkında yaptiği açıklamada şunları ifade etti:

“Banka halini alarak federal ödeme altyapısına direkt olarak erisim eldir ediyoruz ve müşteriler için bankacılık ile fonlama opsiyonlandı daha sorunsuz bir şekilde entegre edebileceğiz.”

Kraken Financial federal ödemem istemine direkt erişim sunmanın yanı sıra kriptopara borsasının başka eyaletlerde çok daha rahat hizmet verebilmesini sağlayacak. Ünlü kriptopara borsası artık diğer eyaletlere tek tek anlaşma yaparak gitmek zorunda değil ve uzmanlardan net bir onay almış durumda. Bu aslında diğer kriptopara borsaları için de benzer bir hedefe yönelik teşvik etkisi yaratabilir. Binance U.S. kısa süre önce yayınladığı açıklamada ABD’deki bütün eyaletlere açılma kararı aldığını belirtmişti. Belki de bu planın altında bankacılık kuruluşlarından onay almak yatıyor olabilir.

Koin Bülteni

Ethereum Gas Fee İstatistikleri

Ethereum Gas Fee

Ethereum’da gas fee (komisyon ücretlerinin) son 90 gündeki değişimi.

Kaynak: Dune Analytics

UniSwap Kullanıcı Sayısı

Uniswap Users

Uniswap’ın kendi yönetim token’ını çıkarması ile birlikte kullanıcı sayısı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Kaynak: Dune Analytics

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl Ataç
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman

Bizi Takip Edin

Web Sitemiz

Twitter

LinkedIn

Instagram

YouTube

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

Good News On My Crypto Portfolio: March Update — Andres Berejnoi

Attacks and exploits in DeFi. How not to become a victim of a scam in cryptocurrency?

NFTrade and NFT4Play Trading Competition with NFT Prizes!

⏳COUNTDOWN: 1 DAY LEFT TO THE G-HOUR ⏳