This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Yeni AB Kripto Varlık Kuralları

Avrupa Birliği

Avrupa Birliği (AB), blockchain ve stabilkoinler gibi kripto varlıkları kullanarak sınır ötesi ödemeleri düzene koymak amacıyla 2024 yılına kadar yeni bir kurallar dizisi yayınlayacağını duyurdu.

Reuters tarafından hazırlanan bir rapora göre, AB’nin bu yaklaşımı, özellikle salgının daha fazla insanı nakitsiz ödemeye yönelttiği bir zamanda, dijital finansa geçişi teşvik etmeye yönelik daha kapsamlı bir amacın parçası olarak görüldü. Rapora göre, belgelerde “2024 yılına kadar AB, finans sektöründeki dağıtık defter teknolojisinin (DLT) ve kripto varlıkların alımını sağlayan kapsamlı bir çerçeveyi uygulamaya koymalıdır. Ayrıca, bu teknolojilerle ilişkili riskleri ele almalıdır.” denildi.

Belgede ayrıca, Avrupa Komisyonu’nun mevcut düzenleyici çerçevenin nasıl yürürlüğe gireceğini ve gerektiğinde yeni düzenlemelerin nasıl uygulanacağını açıklayan bir yasa taslağı yayınlayacağı da belirtildi. Kara para aklama ve kimlik kontrolleri şekillendikten sonra, AB bloğu için resmi düzenlemeler oluşturacak ve yeni müşterilerin finansal hizmetleri kullanmasına izin verecek.

Kaynak: The Block

Ethereum 2.0 — Proof of Stake

Ethereum 2.0

Ağını daha da geliştirmek ve sorunlarına çözüm bulmak isteyen Ethereum geliştiricileri, Ethereum 2.0 üzerinde uzun süredir çalışıyordu. Geçtiğimiz günlerde Danny Ryan, EIP-2982 teklifi ile Proof of Stake algoritmasını Ethereum için tanıttı. Yılın sonuna doğru geçilmesi planlanan Ethereum 2.0'ı birkaç başlık ile yeniden hatırlayalım.

Proof of Stake

Ethereum’un 2. versiyonu konsensüs sisteminin, Proof of Work’ten Proof of Stake’e geçmesi ile gerçekleşecek.(Hard Fork) PoW gerektirdiği yoğun işlem gücünden dolayı özellikle büyük blockchain ağlarında yeni kullanıcıların madenci oluğ ağa katkı yapmasına engel oluyordu. Ayrıca çok fazla elektrik masrafına sebep olan PoW yerine PoS daha istikrarlı bir doğrulama ve konsensüs sitemini sağlayabilir. Proof of Stake ile insanlar belirli miktarda tokenı hisse olarak kitlerler ve karşılığında doğrulayıcı olabilirler. Herhangi bir saldırı durumunda tokenlara el konulabilir. Bu da ağın güvenliğini sağlar.

Proof of Stake

İşlem Ücretlerinin Yüksek Olması

Son zamanlarda Ethereum ağında tahmin edilenden fazla işlem hacmi olduğundan işlem ücretleri hem yüksek hem de oldukça değişken. Vitalik Buterin, Ethereum 2.0 ile bu sorunun çözüleceğini belirtiyor. Fakat DeFi Uzmanları farklı bir görüşte. Ağı farklı bir konsensüs mekanizmasına geçirmek yerine, ikinci katman çözümlerinin daha etkili olacağı düşünülüyor. İşlemlerin asıl katmanda, işlem ücretlerinin ise ikinci ayrı bir katmanda gerçekleşmesi fikri birçok uzman tarafından destekleniyor.

Beşinci ve son test ağı olan Medella, birkaç engele takılsa da başarıyla tamamlandı. Test ağının geliştiricisi Prysmatic Labs bu test ağı ile Ethereum 2.0'ın yıl sonuna çıkmaya hazır olacağını belirtti. Beacon Chain olarak da adlandırılan versiyon 2!yi birçok kişi merakla bekliyor.

Furkan Can Baytemur

Avrupa için Kripto Değerlerin Faydası Üzerine Araştırma

Kriptopara Araştırmaları

Ülkelerin blockchain üstüne araştırmalara başlama haberleri tek tek gelirken önemli bir gelişme Avrupa Parlamentosu Araştırma Servisi’nden (EPRS) geldi. Araştırma raporuna göre, Avrupa Birliği’nin genel ekonomisi dijital finans sistemi ile çok daha iyi noktalara ulaşabilir.

Avrupa’nın kripto varlıklar üzerine neden yoğunlaşması gerektiğini vurgulayan araştırma raporu, kripto varlıkların yatırımcı ve tüketicilerin pratiklerini daha dijital ve özgür bir yapıya dönüştürdüğünü belirtiyor. Bundan dolayı, Avrupa’nın finans sistemini daha dijital bir yapıya getirmesi ile tüketici isteklerini karşılayabileceği ve daha kârlı bir finans sistemi kurabileceği raporda altı çizilen bir husus. Kripto varlıklardan oluşan dijital bir finans sisteminin eski sisteme göre 55 milyar Avro kâr sağlayabileceği tahmin ediliyor.

Tüketici isteklerinin dijitale kayması ile sektörün dijital finans ile daha inovatif olması ve daha yetenekli insan gücü sağlaması yanı sıra Avrupa’nın kripto varlıklar konusunda vatandaşlarını yönlendirmesi gerekiyor. Tüketiciler borsalar aracılığıyla kripto varlıklara ulaşabiliyor. Bu borsalar için bir sistem oluşturulması hem tüketiciler hem de ülkeler için faydalı olacaktır. Tüketiciler yatırım risklerinin daha fazla farkında olurken ülkeler de borsalardan öğrendikleri ile kendi dijital finans sistemlerini daha da geliştirebilecekler.

Bu kapsamlı araştırma Avrupa’nın 3 anahtar başarıyı yakalaması gerektiğini vurguluyor:

• Kripto varlıklar için bir sistem oluşturmak

• Kripto varlıklar için siber güvenlik

  • Kripto varlıkların kullanımını kolaylaştırmak için bilgilendirme

Kaynak: Europarl

Kübalılar ABD Ticaret Ambargosunu Delmek İçin Bitcoin’i Kullanıyor

Ticaret Ambargosu

Küba’daki bir YouTuber, takipçileri ile ABD hükümeti yaptırımlarını aşmak için kriptopara birimlerini nasıl kullanacakları konusunda bilgi paylaştı. YouTuber Kübalı Erich Garcia Cruz, videolarında kriptoparaların küreselleşen dünya ile bütünleşmenin bir yolu olduğunun altını çiziyor. Küba internet erişimini, ABD ticaret ambargosu ithalatı kısıtlarken Bachecubano kanalının yaratıcısı Cruz, Bitcoin’in Kübalıların engellemeleri aşmasına yardımcı olabileceğini düşünüyor. 33 yaşındaki Havanalı, altı aydır 28.000 takipçisine Bitcoin’in nasıl satın alınacağını ve küresel pazarlar hakkında bilgi veriyor. YouTuber, Portal do Bitcoin’e verdiği röportajda, “Kriptopara birimlerinin Küba’daki mevcut sorunlar için muhteşem bir çözüm olduğuna inanıyorum.” dedi. Cruz, Küba’da teknoloji ürün pazarının tamamen devlet tarafından kontrol edildiğini ve devlete ait mağazalarla sınırlı olduğunun altını çizdi ve yüksek teknoloji ürünlerinin yalnızca turistler aracılığıyla, genellikle de ABD’den gelenlerle, ülkeye ulaştığının bilgisini verdi. Bu ürünlerin gayriresmi ağlar aracılıyla satıldığını ve Kübalıların kredi kartı veya banka kartlarına erişimin bulunmadığını paylaştı.

Küba Ticaret

Küba’da Bitcoin Satın Almak

Cruz, Kübalıların varsa yurtdışındaki paraları ile veya bunu yapabilecek Küba dışında yaşayan akrabaları aracılığıyla kriptopara satın almaları gerektiğini anlatıyor ve bunu nasıl yapabileceklerini gösteriyor. Kübalılar kriptopara birimleri sayesinde büyük uluslararası sitelerde alışveriş yapabilir ve Amazon ve Netflix gibi dijital hizmetlere abone olabilir. Ancak tüm bunlar gayriresmi ağlara dayandığından kriptoparalar genellikle piyasa fiyatının üzerinde satılmakta.

Kaynak: Decrypt

Avalanche Üzerinde Cüzdan Oluşturma ve Kullanma

Avalanche

Avalanche Wallet, Avalanche varlıklarını saklamak için basit, güvenli ve “Non-Custodial Wallet” yani sorumluluğun ve söz hakkının sadece kullanıcıda olduğu bir dijital cüzdandır.

Kurulum için;

  1. Adım: Browser aracılığıyla wallet.avax.network adresine gidilir.
  2. Adım: Karşımıza çıkan ekranda 2 seçenekten “yeni bir cüzdan oluştur” seçilir.
  3. Adım: Avalanche cüzdanınızı oluşturmak için yeni bir anahtar sözcük dizisi oluşturulur.
  4. Adım: Avalanche cüzdanınızı oluşturmak ve ileride kullanmak için sıralı 24 kelime içeren bir kelime dizisi oluşturun.

Not: Bu sıralı kelime dizisini bilgisayarınızda saklayınız. Ayrıca bu bilgiye sahip olan birinin cüzdanınıza erişebileceği olasılığına karşın güvenliğinizden emin olunuz. Bu anahtar ifadeyi kaybederseniz kurtarmanızın başka bir yolu bulunmamaktadır ve cüzdan hesabınızı kalıcı olarak kaybedersiniz.

5. Adım: Anahtar ifadenizi güvenli bir yerde not ettiğinizi/aldığınızı boş olan kutucuğu işaretleyip onaylayınız.

6. Adım: Onaylıyorum butonuna tıklayınız ve not aldığınız sıralamaya göre boşta kalan kelimeleri doldurunuz ve onaylıyorum butonuna yeniden tıklayınız.

7. Adım: Avalanche cüzdanınıza erişmekiçin karşınıza çıkan butona tıklayınız.

Tebrikler kurulumu tamamladınız ve artık Avalanche cüzdanına sahipsiniz. Kullanım kısmında ise kurulum sonrasında karşımıza bir dashboard/arayüz ekranı çıkacaktır. Bu arayüzde varlıklarınızı token veya koleksiyon olarak görüntüleyebilirsiniz. Ekranın en sol kısmında mevcut portfolio ekranı, anahtarlarınızı yöneteceğiniz bir kısım, bakiyelerinizin gönderimi için bir panel ve son olarak “staking” yaparak kazanç elde edeceğiniz bir bölüm bulunmaktadır. Cüzdanın en sağ kısmında ise yapılan işlemlerin listesini görüntüleyebileceğiniz bir kısım mevcut. En sağ üst kısımda ise ekranı gece moduna alabilir, mainnet dışında farklı networklere geçiş yapabilir veya cüzdanınızdan çıkış yapabilirsiniz. Son olarak cüzdan adresini QR kod veya normal olarak görüntüleyebilirsiniz.

Aybars Dorman

Başkan Donald Trump Oracle-TikTok Anlaşmasını Onayladı

Trump vs TikTok

ABD Başkanı Donald Trump, Oracle ve Çinli şirket ByteDance’in tüm hafta boyunca üzerinde çalıştığı TikTok anlaşmasını onaylayarak video paylaşım platformu için planlanan mağaza yasağı uygulamasına son vermiş görünüyor. ABD Ticaret Bakanlığı, 20 Eylül’den itibaren hem WeChat hem de TikTok’un ABD’de faaliyet göstermesinin ülke çapında resmi bir uygulama mağazası yasağıyla engelleneceğini duyurmuştu. WeChat’in yasağı hala yürürlükte ve mesajlaşma uygulaması şu anda ABD’de indirilemiyor.

TikTok’un Başkan Trump tarafından onaylandığı bilgisi Kuzey Carolina, Fayetteville’deki bir kampanya mitinginde paylaşıldı. Müzakerelerden doğan yeni şirketin, TikTok Global, ağırlıklı olarak Amerikan şirketlerine ait olması bekleniyor.

Oracle, TikTok Global’de % 12,5 hisse alırken, Walmart potansiyel olarak şirket hisselerinin% 7,5'ine sahip olacak. Trump, TikTok Global için “Çin ile hiçbir ilgisi olmayacak, tamamen güvenli olacak, bu anlaşmanın bir parçası olacak. Tüm kontrole, iki büyük Amerikan şirketi olan Walmart ve Oracle sahip olacak.” ifadelerini kullandı. Başkanın kamuoyuna yaptığı açıklamaya ek olarak TikTok, Trump’ın dileklerini belirleyen resmi bir açıklama da yayınladı: “TikTok, Oracle ve Walmart’ın önerisinin ABD yönetiminin güvenlik endişelerini çözeceği ve TikTok’un ABD’deki geleceğiyle ilgili sorunları çözeceği için mutluyuz.”

Oracle — TikTok

Trump, Çin’i Ulusal Güvenlik İçin Bir Tehdit Olarak Görüyor

Trump’ın Oracle-TikTok anlaşması için onay mührü, 3 Kasım için belirlenen başkanlık seçimleri ve mevcut başkanın oylarının, rakibi Joe Biden’ın arkasından gelmesi ile kritik bir zamana denk geldi. ABD Başkanı, Çin konusundaki tutumunu kampanyası için bir kazanç noktası olarak kullandı. Trump, Çin’in TikTok ve WeChat gibi uygulamalar yoluyla ABD’ye yönelik casus yazılımları yasadışı bir şekilde dağıttığını iddia etti.

Kaynak: Blockchain News

Sanayi Yatırım Şirketi Blockchain Capital Libra Derneği’ne Katıldı

Libra Foundation

2013 yılında kurulan ve blockchain endüstrisinde lider bir girişim şirketi Blockchain Capital, Libra Derneği’ne yirmi yedinci üye olarak katıldı. Haberi Cuma günü duyuran dernek, Blockchain Capital’in finansal hizmetler inovasyonunu desteklemek için blockchain tabanlı bir ödeme sistemi kurulmasına yardımcı olacağını söyledi. Bu yeni katılım, Facebook liderliğindeki projenin Singapurlu yatırım devi Temasek ve girişim 􀃶rmaları Paradigm ve Slow Ventures’ın üye olarak katılımlarından üç ay sonra gerçekleşti.

Kripto platformu olarak bilinen ve dernekte daha önce bağımsız bir üye olarak listelenen Tagomi için ise kendisi gibi üye olan Coinbase tarafından satın alındığı için bağımsız olarak listelenmeme kararı alınmıştır.

2013 yılında kurulan ve portföyünde 90'dan fazla şirketi bulunduran lider girişim Blockchain Capital, 2017 yılının Nisan ayında dünyanın ilk tokenize yatırım fonu ve blockchain endüstrisinin ilk güvenlik tokenı olan BCAP ‘ye öncülük etmiştir.

Şirket, Ripple, Ethereum ve Coinbasedahil olmak üzere birçok kriptoparaşirketine yatırım yapmıştır. Libra, güncellenmiş bir tanıtım yazısının yayınlanmasının ardından Finans Piyasası Denetleme Kurumu’na (FINMA) ödeme lisansı için başvuruda bulunarak stabilkoinlerini piyasaya sürmek için hazırlanıyor. Dernek Perşembe günü, eski HSBC Avrupa CEO’su James Emmett’in, derneğin işletme şirketine bağlı kuruluşu olan Libra Networks’ün genel müdürü olarak işe alındığını da duyurdu. Libra Derneği, Libra Projesini halk esnek ve basit bir küresel finansal altyapı getirmeye yönlendirmek için kuruldu.

Kaynak: The Block

Dolaşımdaki Ethereum Arzı

DeFi Ethereum Arzı

Merkezi olmayan finans (DeFi) yavaşlama belirtisi göstermiyor. Defipulse’un güncel datalarına göre Ethereum arzının yaklaşık %7’si DeFi protokollerinde kilitli durumda. Dolaşımdaki ETH arzının yüzdesi artmaya devam ederken, muhtemelen ETH talebini de arttıracaktır. Bu ETH’de yapılan son düzenlemeye rağmen, DeFi protokollerinin kullanıcı etkinliğinin hızla arttığını göstermektedir.

DeFi’da kilitlenen anapara bir kez daha tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. 2 Eylül’de DeFi protokollerinde kilitlenen toplam değer (TVL) 9,6 milyar dolar ile yeni bir rekor kırdı. DeFi platformlarında kilitli olan değerlerin toplamı $7.66 Milyar dolardan 9.77 milyar dolara yükseldi ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. DeFi pazarının katlanarak büyümesinin bir yan etkisi ise işlem ve gas ücretlerindeki yüksek artıştır. Cryptofees.info’ya göre, Ethereum blockchaininde günlük ücretler 5,2 milyon dolara yükselmiştir. Buna karşılık, günlük Bitcoin ücretleri, Uniswap’teki ücretlerin yarısından daha az olan $508.000 dolardır. Peki artan ücretler ve ağ tıkanıklığı ile ilgili sorunlarla Ethereum nasıl başa çıkacak? Kullanıcıların sayı ve taleplerindeki artış ETH için faydalı olsa da Ethereum blockchain ağı yoğun şekilde bu durumdan etkilenmektedir. Uzun vadede, sürekli bir ağ tıkanıklığı durumu genel olarak verimsiz kullanıcı deneyimlerine sebebiyet verebilir. Yakın gelecekte merkeziyetsiz finansın talebini karşılayabilecek tek çözüm ETH 2.0’dır.

Kaynak: UToday

Avrupa En Kapsamlı Kripto Para Regülasyonunu Hazırlıyor

Avrupa Kriptopara Regülasyonu

Avrupa Komisyonu şu ana kadar görülmüş en kapsamlı kriptopara regülasyonunu hazırlamak için kolları sıvadı. Kriptopara birimleri ile ilgili bir süredir bilgi toplayan Avrupa Komisyonu, bu bilgiler ışığında özellikle sabit koinler (stablecoin) ile ilgili önemli kararlar aldı. Avrupa Komisyonu’nun aldığı bu kararlar Facebook gibi kendi kripto para birimini çıkarmayı düşünen şirketleri doğrudan etkileyecek.

Avrupa Komisyonu’nun kriptopara birimleri ile ilgili hazırladığı regülasyon tasarısı geçen hafta İnternete sızdırıldı. Bloomberg’ün haberine göre Komisyon bugün bir araya gelerek kriptoparalarla ilgili yeni kararlar aldı. Bu toplantıda alınan kararları özetler halinde üç ana başlığa ayırabiliriz.

Koin Bülteni

Uniswap Herkese 400 UNI Dağıttı

UniSwap Airdrop

En büyük DeFi platformlarından biri olan Uniswap, on binlerce kişiye kişi başı 400 adet UNI dağıttı. 1 Eylül tarihinden önce Uniswap kullanmış herkes bu Airdrop’a katılmaya hak kazandı. Piyasaya sürülmesiyle birlikte 3 dolar gibi bir fiyata ulaşan UNI, on binlerce kişinin 1000 dolardan fazla para kazanmasını sağladı.

On binlerce kişinin binlerce dolar değerinde UNI almış olması kripto para dünyasında eşsiz anların yaşanmasına yol açtı. Binance, Coinbase Pro gibi dev borsalar UNI’yı piyasaya sürüleli daha birkaç saat olmuşken listeleme kararı aldılar. Binance’teki UNI/USDT paritesinin hacmi kısa süreliğine Bitcoin’in hacmini dahi geride bıraktı. Bu yoğun ilgi UNI’nin kısa sürede en büyük 50 kripto paradan biri olmasını sağladı.

Koin Bülteni

Microstrategy Bitcoin Rezervini Büyüttü

Microstrategy

Nasdaq endeksinde listelenen MicroStrategy, 250 milyon dolarlık Bitcoin rezervini büyütme kararı aldı. Milyar dolarlık şirketin kurucusu Michael Saylor, 14 Eylül tarihli açıklamasında rezervlerine 125 milyon dolarlık daha Bitcoin eklediklerini duyurdu.

MicroStrategy bu yaz Bitcoin’i rezerv varlık olarak görmeye başladığını açıkladı. Şirket bu doğrultuda rezervlerini Bitcoin’e dönüştürmeye ve onu güvenli bir liman olarak kullanmaya başladı. Michael Saylor bu süreç hakkında yaptığı açıklamalarda Bitcoin’e atfedilen ölçeklenebilirlik sorununun abartıldığı mesajını verdi. Şirket olarak Bitcoin ile işlem yaparken herhangi bir sorun yaşamadıklarını açıklayan Saylor, kimilerince şimdiden bir Bitcoin maksimalisti olarak görülmeye başladı.

Koin Bülteni

Çin’den Dijital Paralar için Savaş Alanı Benzetmesi

China Flag

Çin Merkez Bankası’na bağlı China Finance dergisinde dijital para birimleri ile ilgili özel bir makale yayınlandı. Dergide dijital para birimleri için bir savaş alanı benzetmesi yapıldı ve ülkelerin bu alanda birbirleriyle mücadele edecekleri söylendi.

Birkaç yıldır kendi dijital para birimini geliştiren Çin Merkez Bankası bu parayı önümüzdeki iki yıl içerisinde kullanıma sokmak istiyor. China Finance tarafından yayınlanan makalede Çin Merkez Bankası’nın bu süreci hızlandırması önerildi. Makalede; kendi dijital parasını geliştiren ilk büyük ülke olmanın Çin’e ciddi avantajlar sağlayabileceği belirtildi. Dijital para birimlerini bir savaş alanına benzeten uzmanlar Çin’in bu alana öncülük etmesini bekliyor.

Koin Bülteni

Bitcoin Zorluk Seviyesi İstatistikleri

Bitcoin Zorluk Seviyesi

Bitcoin’de zorluk seviyesi tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Kaynak: GlassNode

DeFi Kilitlenen Miktar İstatistikleri

DeFi Kilitlenen Miktar

DeFi (Merkeziyetsiz Finans) ekosisteminde kilitlenen miktar 10 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Kaynak: DeFi Pulse

Hazırlayanlar:

· Evrim Çalışkan

· Furkan Can Baytemur

· Canan Bulut Uyanık

· Gözde Arasıl Ataç

· Burak Işıktekin

· Aybars Dorman

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

E2XR project : Focus on our Tokenomics

7 Best Yield Farming Platforms in 2022 that You Must Know — UniFarm

The Power Of DeFi: Exploring Decentralized Finance And Major DeFi Projects

The Power Of DeFi: Exploring Decentralized Finance And Major DeFi Projects

HYPERDEX PLATFORM LAUNCH