This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

LINE Uygulamasından LINK Dağıtımı

LINE Uygulaması

Japonya’da 84 milyon kullanıcıya sahip olan LINE uygulaması, kullanıcılarına LINK tokenı dağıtacağını duyurdu. 2018’de LINE şirketi, blockchain araştırma laboratuvarı kurarak merkeziyetsiz uygulamalar (DApps) üzerine çalışmaya başlamıştı. Ağustos ayında DApp geliştirme platformu ve dijital cüzdanı çıkaran şirket bu yenilikleri ile LINK adında bir kriptopara da çıkarmıştı.

LINK tokenını geliştirmek isteyen şirket 18 Eylül’de LINE kullanıcılarına LINK dağıtmaya başladı. Bu dağıtıma katılmak için 3 seçenek mevcut. LINE Pay ile aile kartına sahip olan her kullanıcıya 2000 yen (20$) değerinde LINK tokenı, LINE Securities üzerinde hesap açan ve anket dolduran her kullanıcıya 500 yen (5$) değerinde LINK tokenı ve LINE Score uygulamasına kayıt olan herkese de 30 yen (0.3$) değerinde LINK tokenı dağıtılacak. Dağıtılan LINK tokenları, LINE’ın çıkardığı Bitmax borsa uygulaması üzerinden nakit bakiyeye çevrilebilir.

DeFi projelerinin çoğalması ile bu tür dağıtımlar (airdrop) oldukça arttı. Küçük girişimcilerin kitle kazanmak için yaptığı bu uygulama LINE gibi büyük çaplı bir uygulama için de oldukça yararlı olacaktır.

Büyük kullanıcı kitlesini kendi tokenını kullanmaya teşvik ederek hem tokenını büyütecek hem de bir sonraki projeleri için bir ekosistem yaratmış olacaktır. Kik ve Telegram gibi diğer mesajlaşma uygulamaları da aynı strateji ile kendi blockchain projelerini yaymak için yakında bazı girişimler yapacaktır.

Kaynak: Coindesk

Brezilya’nın Yağmur Ormanları ve Blockchain Teknolojisiyle Tedarik Zinciri

Yağmur Ormanları

Dünyanın en büyük et işleyicisi, Brezilya’nın ormansızlaşmasını engellemek için blockchain teknolojisini kullanmayı hedefliyor. Reuters haber ajansına göre, dünyanın önde gelen et işleme ve paketleme firması olan Brezilya merkezli JBS, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Güney Amerika’daki et tedarikçilerinin ormansızlaşmanın artan kötü etkileriyle mücadele etmek için blockchain teknolojisini kullanacağını söyledi. Şirket, 2025 yılına kadar tüm tedarik zincirini blockchain kullanarak takip edeceğini belirtti. Et üreticilerinin sığır otlakları için geniş alanları temizlemesi nedeniyle Brezilya’nın et endüstrisinin ormansızlaşmayı artırıcı etkisinin bulunduğu söyleniyor.

Ormansızlaştırma

Şimdiye kadar Brezilya’daki JBS gibi firmalar ormanları yasa dışı olarak yok eden çiftliklerden et tedarik edilmemesini sağladı. Bununla birlikte, böyle bir sistem sadece nihai tedarikçilerinden gelen faaliyetleri izler ve ölçer, diğer aracı kurumların bu izlemeden kaçınması ve sonunda ürünlerini JBS gibi firmalara satmayı başarması için yer bırakır. Ancak JBS, blockchain teknolojisinin bunun için bir çözüm sunabileceğini söyledi.

Amazon yağmur ormanları bölgesinde sosyal ve ekonomik kalkınmayı teşvik etmek için geçtiğimiz günlerde 182.77 milyon dolarlık bir fon oluşturuldu. Fonlar, JBS’nin hem doğrudan hem de dolaylı olarak et tedarik ağındaki her tedarikçiyi izleyen geniş bir blockchain sistemi oluşturmasına olanak tanıyacak. JBS CEO’su Gilberto Tomazoni “Şu anda şirket dolaylı tedarikçileri izlemiyor ve hiçbir şirket bunu yapmıyor. Ancak bu açığı teknolojiyi kullanarak kapatmayı planlıyoruz.” dedi.

Kaynak: Decrypt

Yandex Tinkoff Bank’ı 5.5 Milyar Dolara Satın Alıyor

Yandex.Market

Yandex, Tinkoff’u 5.5 milyar dolara satın almayı kabul etti. Bu anlaşma, dahil olan oyuncular sebebiyle oldukça önemli. Yandex, Rusya için Google gibidir; yani bölgede bir teknoloji devidir ve Tinkoff Bank, 10 milyondan fazla müşterisiyle dünyanın en büyük dijital bankasıdır.Yandex, “Taraflar, Tinkoff hissesi başına yaklaşık 5,48 milyar ABD Doları veya 27,64 ABD Doları değerinde nakit ve hisse bedelinden oluşacak bir işlem konusunda prensipte bir anlaşmaya vardılar” dedi.

Bu anlaşma, Yandex’in Rusya genelinde14.000 şubesi ve yönetimi altında 465 milyar dolardan fazla varlığa sahip geleneksel bir banka olan Sberbank ile ortaklığını durdurma planını açıklamasından kısa bir süre sonra geldi.

Yandex, Rusya merkezli bir arama motoru olarak biliniyor ancak; şirket giderek büyümektedir. Sırasıyla taksi ve e-ticaret yan kuruluşları olan Yandex.Taxi ve Yandex.Market’i başlatmıştır.

Yandex.Taxi

Tinkoff, kredi ürünleri, cari hesaplar, iş hizmetleri, yatırım ve sigorta ürünleri, seyahat araçları dahil olmak üzere bir dizi finans ve yaşam tarzı hizmetleri sunan bulut tabanlı bir bankadır. Banka,% 13,2 pazar payıyla Rusya’nın en büyük ikinci kredi kartı veren kuruluşudur. Tinkoff, Londra Borsası’nda işlem görüyor ve 5.5 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. Anlaşmanın, aynı zamanda araç paylaşımı ve e-ticaret tekliflerini de işleten Sberbank ile rekabeti artırması bekleniyor.

Kaynak: Finovate

Madende Yalnızca 2,5 Milyon Bitcoin Kaldı: Sonra Ne Olacak?

Bitcoin Madenciliği

ChartsBTC, toplamda çıkarılabilecek yalnızca 21 milyon Bitcoin olduğunu, bunun da üretilecek toplam Bitcoin’in yaklaşık %11,9'una denk geldiğini belirtti. Madencilik için yalnızca 2,5 milyon BTC kalmasına ilişkin yapılan araştırmalar sonucu analistler bunun yarısının 2024'ten önce çıkarılacağını söylüyor.

Bu durumla birlikte analistler, Bitcoin kıtlığının kriptopara biriminin değerini artıracağını düşünüyor. ChartBTC, kalan 2,5 milyon BTC’nin yarısının önümüzdeki dört yıl içinde çıkarılacağını belirtti. 2009'daki oluşum bloğundan bu yana, Bitcoin ağı zaten üç yarılanma geçirdi ve üçüncü yarılanma bu yıl Mayıs ayında gerçekleşti. Sekiz Crypto Valley uzmanından oluşan bir grup, son yarılanmanın geçmiştekinden farklı olduğunu düşünüyordu. Mayıs 2020'de, 12,5 BTC ön yarıya indirmeden 6,25 BTC’ye düşürüldü. Her dört yılda bir yeni madeni paraların ihracı yarıya düştüğü için, son Bitcoin’in 2140 yılına kadar çıkarılması beklenmiyor. O yıldan sonra yeni Bitcoin çıkarılamayacak.

Kazılan Bitcoin Miktarı

Twitter kullanıcısı ChartsBTC tarafından paylaşılan bir grafik, 18,5 milyon BTC’nin halihazırda dolaşımda olduğunu gösteriyor. 2020'nin başından bu yana, kurumsal Bitcoin talebi giderek artıyor. Yeni anket verileri , kurumsal yatırımcıların fiyattaki kısa vadeli düşüşlerden bağımsız olarak Bitcoin tahsislerini arttırmayı planladıklarını gösterdi. MicroStrategy yaptığı yatırım sayesinde, dünyanın en büyük bağımsız varlık fonu olarak şu anda 577,6 BTC’ye sahip.

Kaynak: CoinTelegraph

Avalanche Mainnet Yayında

Avalanche Mainnet

Avalanche 22 Eylül’de Mainnet’e geçti. Avalanche, mevcut blockchain sistemlerinde var olan darboğazları hafifletmek ve yeni nesil merkeziyetsiz uygulamaları başlatmak amacıyla Avalanche mutabakat protokolünü kullanmaktadır. Gelin, Avalanche platformuyla neler yapabileceğimize bakalım.

Bu platformla yapabileceğiniz bazı şeyleri 3 farklı kullanım alanı üzerinden( girişimler ve şirketler, merkeziyetsiz organizasyonlar, geliştiriciler) değerlendireceğiz.

İşletme ve kuruluşlar için;

Avalanche platformunda işletmeler ve kurumlar, alt ağlar adı verilen dinamik, özel bir onaylayıcılar kümesi tarafından doğrulanan kendi bağımsız blokzincirleri üzerinde çalışabilirler. Alt ağlar, blockchainlerin oluşturulmasına izin veren özelleştirme özellikleri sunmaktadır.

Merkeziyetsiz kuruluşlar için;

Yeni merkeziyetsiz kuruluşlar, platforma nasıl entegre olabileceklerini anlamak için Avalanche belgelerini hızlıca inceleyebilirler. Yavaş işlem hızı, yüksek işlem maliyetleri ve ağın güvenliğindeki istikrarsızlık, blockchain tabanlı organizasyonunuzu çalıştırırken karşılaştığınız sorunlardan birkaçı olabilir. Avalanche, bu sorunlara çözüm sunabilir. Örneğin; Ethereum kullanan kuruluşlar Ethereum Sanal Makinesi(VM) ile platforma hızlı bir şekilde geçebilirler. Platform ayrıca her türlü kullanım durumu için diğer VM’leri çalıştırabilir özelliktedir.

Geliştiriciler için;

Avalanche, kontrolü geliştiricilere vermek ve henüz hayal etmediğiniz yeni kullanım durumlarını veya mevcut ağlarda çalışamayan uygulamaları hayata geçirmek için tasarlandı. Ava Hub blockchainin gerçek yeteneklerini dünyaya göstermeye çalıştığından, bir sonraki merkeziyetsiz finans(DeFi) uygulaması ya da bir varlık sınıfına dönüştürülemeyen uygulamaları(NFT’ler) yapmaya hazır olun. Avalanche, sınırlar olmadan fikirlerinizi inşa etmenize yardımcı olacağını vaat ediyor.

Aybars Dorman

Venezuela’nın Bitcoin Uydu Düğümü

Bitcoin Uydu Düğümü

Venezuela, internet bağlantısı olmadan işlem gerçekleştirebilen ilk Bitcoin uydu düğümüne sahip. Çevrimdışı bağlantılar aracılığıyla noktalar arasında veri yayınlamak için uydularla sözleşme yapan Blockstream teknolojisini kullanılıyor.

İnternet altyapısının zayıf olduğu ülke için bu çok büyük bir adım. Fikir, blockchain tabanlı ödeme çözümleri sunmaya odaklanan bir Latin Amerika şirketi olan Cryptobuyer’dan çıktı.

CEO Jorge Farias, Decrypt’e verdiği röportajda, “Açık bağlantı sorunları nedeniyle Venezuela’dan başladık ve Cryptobuyer her zaman olası herhangi bir beklenmedik durumu tahmin ederek bu sorunlara karşı dirençli olmanın bir yolunu arıyor” dedi.

Bu, ortalamanın altında teknolojik altyapıya sahip bir ülkede Bitcoin’in kullanılabilirliğini arttırmaya yardımcı olabilecek iddialı bir projenin ilk aşaması olacaktır. Venezuela’daki İnternet hızları kıtadaki en yavaş hızlardan biridir. Elektrik hizmetinin de başarısız olduğu ve ülkenin büyük kısmının elektriksiz kaldığı bilinmektedir.

Bu proje uzak bölgelerde veya internet arızası durumunda Bitcoin ile ödeme yapmayı mümkün kılabilir mi? Farias öyle düşünüyor. Bu yüzden Blockstream uydusu ile iletişimde olan bir ağ sistemi kurmaya çalıştıklarını belirtti: “Zaten Venezuela’da bulunan bazı USB cihazlarını kullanan bir P2P ağı kullanıyoruz. Yakında bu cihazları her biri yaklaşık dört kilometre kapsama alanına sahip olacak şekilde yerleştireceğiz.”

Siyasi ve ekonomik sorunlarına rağmen Venezuela, kriptopara biriminin benimsenmesinde tüm Latin Amerika ülkeleri arasında ilk sırada yer alıyor.

Kaynak: Decrypt

IOHK’den Blockchain Projelerine 10.000 Dolar Ödül

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri

IOHK, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ulaşmayı hızlandırmak amacıyla blockchain projeleri için 10.000 dolar teklif etti. Projelerin açık kaynaklı ve ölçeklenebilir olması ve adayların Cardano kullanma zorunluluğu bulunuyor. Başvurular IOHK’nın blockchain tabanlı oylama sistemi Catalyst üzerinde IOHK ve BM personelinin ortak bir paneli tarafından değerlendirilecek. Kazanan proje Cardano’nun yerel tokenı ADA ile ödenen toplam 10.000 dolar ödül alacak. Proje gönderimleri 10–18 Ekim tarihlerinde yapılacak.

Beş yıl önce BM, küresel zorlukları ele alan 17 çözümden oluşan Sürdürülebilir Kalkınma Hede􀃸eri projesini kabul etmişti. Şimdi, kuruluş IOHK ile birlikte çözümleri gerçekleştirmek için blockchain teknolojisine güveniyor.

IOHK CEO’su Charles Hoskinson, yenilikçi meydan okumaları görmek için sabırsızlandıklarını ve oyunun kurallarını değiştiren bazı projeleri hayata geçirmek amacıyla arkalarındakileri güçlendirdiklerini ifade etti.

Kaynak: Decrypt

ZapperFi

ZapperFi

İçinde bulunduğumuz günlerde üzerinde 11 milyar dolar civarı değer barındıran ve gün geçtikçe bu değeri artırmaya devam eden DeFi (decentralized finance/merkeziyetsiz finans) ekosistemi geliştikçe yeni ihtiyaçlar doğmaya başlamıştır ve bunun sonucunda kullanıcılara daha iyi deneyim sunan projeler ortaya çıkmıştır.

Bu ihtiyaçların en önemlilerinden biri de kullanıcıların portfolyosu ile ilgilidir. Farklı projeler üzerine yatırım yapan veya etkileşime giren kullanıcılar, bütün yatırım ve işlemlerini tek bir arayüz üzerinden görme ihtiyacı duymaktadır. Zapper.fi projesi, sadece cüzdanınızı bağladığınız anda yatırım yaptığınız projelerdeki varlıklarınızı toplar ve size basit bir arayüz aracılığı ile sunar. Ayrıca site üzerinde likidite sağlamak, swap yapmak gibi eylemleri de tek bir işlem ile gerçekleştirme imkânı sunuyor.

En önemli özelliklerinden biri ise, farming için yapılması gereken bir dizi işlemi sadece tek bir işlem ile yapabiliyor olması. Örnek vermek gerekirse, bugün curve.fi üzerinde farming yapmak istediğinizde DAI-USDC-USDT-TUSD tokenlarından en az birine sahip olmanız ve curve.fi/iearn/deposit havuzuna gidip sırasıyla approve->deposit->stake etmeniz (3 işlem) gerekiyor. Zapper.fi üzerinde curve.fi’deki “y” havuzunu seçerek elinizdeki herhangi bir token ile o havuza deposit yapabilirsiniz.

Zapper.fi’nin yaptığı elinizdeki tokeni Uniswap üzerinden yukarıda saydığımız 4 varlıktan birine çevirip kalan işlemleri de sırasıyla sizin yerinize yapmasıdır. Fakat günümüzdeki yüksek gas ücretleri sebebiyle ufak miktarlarda yatırım için zapper.fi kullanmak çok mantıklı olmayabilir.

Murat Çeliktepe

KuCoin, Güvenlik İhlali Nedeniyle 150 Milyon Dolar Kaybetti

Şifre Güvenliği

Singapur merkezli bir kripto borsası olan KuCoin, yaklaşık 150 milyon dolar değerindeki sıcak cüzdanlarından büyük miktarlarda Bitcoin, ERC-20 ve Ether’in şüpheli şekilde çekildiğini açıkladı. Kripto borsası, dahili risk izleme sisteminin 26 Eylül’de anormallikleri fark etmesinden sonra hızlıca harekete geçti. KuCoin CEO ‘su Johnny Lyu, “Soğuk cüzdanlardaki varlıklar güvenli ve zarar görmemiş ancak sıcak cüzdanlar yeniden düzenlendi.” dedi.

KuCoin ayrıca, risk altındaki sıcak cüzdanları dondurduklarını ve yenilerini devreye aldıklarını belirtti. Öte yandan kullanıcılar, çeşitli sosyal medya platformlarında varlıklarını kripto borsasından çekerken yaşanan zorluklardan şikâyet etmeye başlamıştı. Lyu, bu olaydan etkilenen fonların tamamen KuCoin’in sigorta fonu tarafından karşılanacağını ve endişelenmelerine gerek olmadığını söyleyerek müşterilerine güvence verdi. Lyu,”Kullanıcıların varlıklarının güvenliğini sağlamak için kapsamlı bir güvenlik incelemesi yapacağız. Para yatırma ve çekme hizmeti bu dönem boyunca askıya alınacaktır. Güvenli bir durum sağladıktan sonra hizmeti kademeli olarak geri yükleyeceğiz. Sizi güncel tutacağız. ” dedi.

Siber Güvenlik

Hackerlar önce sıcak cüzdanların özel anahtarlarını ele geçirdiler ancak internete bağlı olmayan soğuk cüzdanlar güven altındaydı. Şirket, hackerların cüzdan adresini işaretleyerek soruşturmalara yardımcı olmak için Huobi Global, BitMex, OKEx, Binance ve Bit􀃶nex gibi diğer kripto borsalarıyla temasa geçtiğini de iletti. KuCoin ayrıca şüpheli cüzdan adreslerinin bir listesini yayınladı ve müşterilerine bu adresleri engellemeleri gerektiğini bildirdi ve bunun tekrar olmasını önlemek için cüzdan risk yönetimi sistemini güncellemeye çalıştığını söyledi. Önde gelen blockchain izleme ve analiz sağlayıcısı Whale Alert’e göre, dolandırıcılar 2020'nin ilk yarısında toplamda 24 milyon dolar değerinde Bitcoin çaldılar.

Kaynak: Blockchain News

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Blockchain için Destek Mesajı

Erdoğan Teknofest’de

Cumhurbaşkanı Erdoğan Gaziantep’te düzenlenen Teknofest etkinliğine katıldı ve blockchain gibi teknolojilerle ilgili yapılan çalışmalar için destek mesajı verdi. Gençlere konuşan Erdoğan dijital teknolojilerin önemini vurgulayıp blockchain, yapay zeka gibi günümüz teknolojilerinden örnekler verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’de ve dünyada yapılan çalışmalara ve bu teknolojilerin ne kadar hızlı büyüdüğüne değindi. Bunların Türkiye için önemli olduğuna inanan Erdoğan; Türkiye’nin blockchain gibi alanlarda “başarılı olmaması için hiçbir sebep olmadığını” söyledi.

Koin Bülteni

Avrupa Merkez Bankası’ndan Dijital Euro Çağrısı

Dijital Euro Çağrısı

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Alman-Fransız ortak meclis oturumunda yaptığı konuşmasında dijital euro mesajı verdi. Lagarde konuşmasında Avrupa Merkez Bankası’nın son aylarda izlediği ekonomi politikalarından ve geleceğe yönelik planlarından bahsetti. Konuşmanın öne çıkan noktaları arasında kendisinin dijital dönüşüm süreci ile ilgili yaptığı açıklamalar vardı. Avrupa’nın bu sürece olabildiğince etkili bir şekilde uyum sağlaması gerektiğini söyleyen Lagarde, ekonomik dijitalleşmenin önemini vurguladı. Dijital ekonomi bahsinde bulunan Lagarde Avrupa Merkez Bankası olarak dijital euro fikrini incelemeyi sürdüklerini söyledi.

Koin Bülteni

Çin’in Dijital Para Çalışmaları Tam Gaz Sürüyor

Dijital Yuan

Çin Merkez Bankası dijital merkez bankası parası çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Bu hafta kurum içi test çalışmalarına başlayan Merkez Bankası; yeterli hacim elde edildiğinde harici testlere de başlamayı planlıyor. Alibaba ve Tencent gibi devlerle iş birliği yapan Merkez Bankası kendi dijital parasını yıl sonuna kadar hazırlamayı hedefliyor.

Dijital Yuan projesinin finansal katılımı arttırması, finansal denetimleri sıkılaştırması, ekonomi politikalarının uygulanışını kolaylaştırması bekleniyor. Uzmanlar, ayrıca Çin’in bu parayı doları tahtından etmek için de kullanacağını düşünüyorlar. Çin Merkez Bankası’na bağlı olan China Finance dergisinde yayınlanan bir makale bu söylemi destekler nitelikte. Geçen hafta yayınlanan bu makalede dijital paralar için “savaş alanı” benzetmesi yapıldı ve ülkeler arasında yaşanacak olan bu dijital para savaşına Çin’in öncülük etmesi gerektiği vurgulandı.

Koin Bülteni

101 Milyon Kriptopara Kullanıcısı Var

Dünya Çapında Kriptopara Kullanıcıları

Cambridge Üniversitesi tarafından yayınlanan rapora göre Dünya genelinde 101 milyon kriptopara kullanıcısı var. Anonim yapıları nedeniyle kriptopara kullanımına dair kesin bir yorum yapmak mümkün olmasa da uzmanlar bu 101 milyon kullanıcının tekil kullanıcı olduğunu düşünüyorlar. Buna karşılık kriptopara adreslerinin toplam sayısının ise 200 milyona yaklaştığı düşünülmekte.

Yıllık olarak yayınlanan bu rapor kriptopara kullanımının zaman içerisinde ne kadar yaygınlaştığını gözler önüne serdi. Yine Cambridge tarafından 2018 tarihinde yayınlanan bir raporda 35 milyon tekil kullanıcı olduğu açıklandı. Bu sayı 2020'ye gelindiğinde %183 oranında artıp 101 milyona ulaştı. Bu arada toplam adres sayısı da 139 milyondan 191 milyona çıktı.

Koin Bülteni

Ethereum Madencilik Kazançları

Ethereum Madencilik Kazancı

Ethereum madencileri Eylül ayında transfer ücretlerinden 166 milyon dolar kazandı. Bu sayı Ağustos ayında kırılan rekordan %47 daha fazla.

Kaynak: GlassNode

Dokunulmayan Bitcoin Oranları

Dokunulmayan Bitcoin

Bitcoin’lerin %63.3'ü (11.7 milyon Bitcoin) 1 senedir hiç yerinden kıpırdamadı.

Kaynak: GlassNode

Hazırlayanlar

· Evrim Çalışkan

· Furkan Can Baytemur

· Canan Bulut Uyanık

· Gözde Arasıl Ataç

· Burak Işıktekin

· Aybars Dorman

· Murat Çeliktepe

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

DSO - Decentralized Sports Organization

EcoCREDIT Weekly Sustainability Wrap Up — May 19, ‘22

BABY WOOLF: A Gem to Unite All Communities, Leading Quality Free Learning Access

CryptoFinance Metrics | 02.09.2022