This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

FinTech, KOBİ’lerin Kovid-19’un Etkisinden Kurtulmasına Yardımcı Olabilir mi?

Covid-19'un Kobilere Etkisi

Tüm dünyada, küçük işletmeler korona virüsün etkisinden son derece olumsuz bir şekilde etkilendiler. Özellikle de, hızlı büyüyen ekonomilerdeki küçük işletmeler, azalan talep, kesintiye uğrayan tedarik zincirleri ve kötüleşen finansman eksikliğiyle mücadele etmeye çalıştıkları için daha da desteğe ihtiyaç duyar hale geldiler.

Dünyanın işleyen bir ekonomi için KOBİ’lere ihtiyacı var — çoğu ülkenin GSYİH’sının yarısından fazlası KOBİ’lerden gelmektedir ve her 10 çalışanın yaklaşık 7 tanesi bir KOBİ’de çalışmaktadır. Şu zor zamanda, her zamankinden daha fazla, KOBİ’lere çalışanlarını ve ailelerini desteklemek ve en önemlisi milyonlarca insana umut vermek için gerekli mali destek sağlanması hayati önem taşımaktadır.

Geleneksel borçlanma, KOBİ’ler için krediye erişim sorununu çözmemiştir. Hızlı büyüyen ekonomilerdeki küçük işletme sahipleri nadiren borç alabilecekleri teminatlara sahiptir, genellikle bir şubeyi ziyaret ederek, bir “belki” için altı ila sekiz hafta beklemek zorunda kalırlar. Ancak bu kadar zamanları bulunmamaktadır.

Covid-19 Etkileri

Son yıllarda, KOBİ’ler için daha hızlı, kolay, uygun maliyetli ve şeffaf yeni bir borç verme modelleri sunan FinTech yapılanmaları oluşmuştur. Yeni FinTechler üzerinden borç verenler, KOBİ’lerin üretimlerini, para akışlarını ve maliyetlerini daha iyi değerlendirmek için gelişmiş analitik platformlar ve yapay zekayı kullanarak potansiyellerini geleneksel sistemlerden daha derin ve verimli bir şekilde kavramaktadır. FinTech borç verme platformları, bir işletmenin kredi değerlendirmesini daha hızlı yapabilir, riski daha kolay değerlendirebilir ve 24 saat gibi kısa bir sürede kredi verebilir.

Bugün, bu yeni, yenilikçi, veri ve yapay zeka destekli çözümlerin, KOBİ’lerin finansman ihtiyaçlarına hizmet etmek, onları mali krizden çıkarmak ve potansiyellerini ortaya koymak için daha iyi bir konumda olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Kaynak: Weforum

Covid-19 Aşısı Geliştirmek: Rekabet, İş Birliği ve Blockchain

Covid-19

Gün geçmiyor ki Koronavirüs salgını bizleri yeni bir sorunla karşı karşıya getirmesin. Tüm bu sorunları aşmada en etkin silah ise hiç şüphesiz bu virüs için acilen bir aşı geliştirilmesi. Fakat aşı geliştirme işi farklı farklı süreçleri olan ve sıkı denetim altında gerçekleştirilmesi gereken bir iş. Normal şartlar altında herhangi bir aşının geliştirilmesi 18 aydan önce neredeyse imkansız gibi.

Bu durumda, rekabet yerine ülkeler ve çok uluslu ilaç şirketlerinin iş birliğine gitmesi kaçınılmaz oluyor. Fakat işbirliğinin başarılı olabilmesi için çok iyi koordinasyon sağlanması gerekiyor. Bunu sağlayabilmeye aday tek örgüt ise Dünya Sağlık Örgütü.

Maalesef, bu örgütün ise bu ölçekte bir iş birliğini koordine edebilecek ne tecrübesi, ne insan gücü, ne de gerekli altyapısı var. Bu iş birliğini hayata geçirmek için kullanılabilecek en uygun teknolojik altyapı ise şüphesiz blockchain teknolojisi.

Dünya Sağlık Örgütü liderliğinde ülkelerin gözlemci, çok uluslu şirketlerin ise katılımcı olacağı bir konsorsiyum blockchain teknolojisi tasarlamak mümkün. Bu teknoloji sayesinde veri alışverişini değiştirilemez olarak yapmak mümkün. Bu sayede arzu edilen verimlilik elde edilebilir ve aşı geliştirme süreci hızlandırılabilir.

Kaynak: New York Times

Lamborghini Dijital Pul Çıkarmak İçin Blockchain Teknolojisini Kullanıyor

Lamborghini Pul

İtalyan lüks spor otomobil markası Lamborghini, 14 Mayıs 2020'de yaptığı açıklama ile blockchain teknolojisi tabanlı dijital pullar piyasaya sürdüğünü duyurdu. Lamborghini’nin “Automobili Lamborghini Collection” adı verdiği ve koleksiyoncular için ürettiği dijital pullar dağıtık defter teknolojisi (DLT) ile yapılmış.

Automobili Lamborghini Collection’dan çıkacak olan ilk blockchain tabanlı dijital pul, Mayıs 2020'de İtalyan üretici tarafından açıklanan yeni bir model olan Huracan EVO RWD Spyder için olacak. Lamborghini, dijital koleksiyonları hayata geçirmek için Bitstamps adlı bir İtalyan şirketi ile ortaklık kurdu. Kullanıcılar, İOS işletim sisteminde Bitstamps.app’ı indirerek ilk Huracan EVO RWD Spyder puluna sahip olabilecekler. Bildirildiğine göre, EVO RWD Spyder pulundan en fazla 20.000 adet üretilecek ve her pulun ayrı bir sertifikası olacak.

Ayrıca sahip olunan pullar kullanarak uygulama üzerinden elektronik kartpostal da gönderilebilecek. Bu dijital pullar da, kağıt pullar gibi satın alınabilecek, koleksiyonu yapılabilecek ve satılabilecek. Bitstamps.app, Huracan EVO RWD Spyder pulunun fiyatının 9.90 Avro olacağını duyurdu. Pul koleksiyonculuğu dijital çağda eskisi kadar çekici olmasa da belki blockchain teknolojisi sayesinde yeni nesil için tekrar ilgi çekici bir hobiye dönüşebilir.

Stamp

Nispeten kısa sayılabilecek bir sürede, blockchain teknolojisi, otomobil endüstrisi de dahil olmak üzere bir çok farklı endüstride varlığını hissettirdi. Artan sayıda otomobil üreticisi, blockchain teknolojisinin müşterilere daha iyi ürün ve hizmetler sunmalarına yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda operasyonlarını düzene koymalarına ve maliyetten tasarruf etmelerine yardımcı olabileceği alanlar üzerine çalışmalar yürütüyorlar.

Kaynak: BTCManager

Salgın ve Küresel Gıda Krizi

Karantina

Salgın, gelişmekte olan birçok ülkede doğrudan krizleri tetikleyecek olan, dünya çapında bir gıda fiyatı artış riskini barındırıyor. Bu ülkelerin en fakirinde, gıda, tüketim sepetinin % 40–60'ını yani, gelişmiş ekonomilerdeki payının yaklaşık 5–6 katını oluşturmaktadır. Salgından önce de, küresel gıda fiyatlarının yakında yükselebile yükselebileceğine dair işaretler vardı. Özellikle iklim değişikliğinin neden olduğu hava olayları ve bunların tarım üzerindeki etkisi daha yaygın hale gelmektedir. Karantina günleri dayanıklı tüketim malları ve ihtiyari hizmetlere olan talepte çöküşe yol açarken, bunun tam tersi gıda için geçerlidir.

Dünyanın birçok şehrinde, salgın başladığından beri panik ile satın alma ve gıda biriktirme üzerine raporlar çoğalmıştır. Arz tarafında, küresel tahıl stokları yeterlidir; ancak, virüs gıda üretimini ve dağıtımını değiştirdiği için bu stoklar hızla tükenebilir.

Hayvan yemi, gübre ve böcek ilaçları eksikliği hem tarım maliyetlerini hem de kötü hasat riskini arttırmıştır. Ayrıca dünyanın çoğu yerinde sınır ötesi seyahat kısıtlamaları göçmen tarım işçilerinin normal mevsimsel döngüsünü bozduğundan işgücü kıtlığı giderek daha belirgin hale gelmektedir. Ayrıca, bazı büyük gıda üreticisi ülkeler, Rusya ve Kazakistan’ın tahıl için yaptıkları ve Hindistan ve Vietnam’ın pirinç için yaptıkları gibi, salgına tepki olarak ihracat yasakları veya kotaları dayatmışlardır. Bu arada, diğer ülkeler de Filipinler (pirinç) ve Mısır’ın (buğday) hızlandırılmış ithalat yoluyla yiyecek stoklamaktadır.

Bu tür gıda korumacılığı, nüfusun en savunmasız kesimlerine yardım sağlamak için iyi bir yol gibi görünebilir, ancak birçok hükümetin eşzamanlı müdahaleleri küresel bir gıda fiyat artışına da neden olabilir. Salgının daha da büyük bir ekonomik yıkım tehdidi yaratmasıyla birlikte, hükümetler gıda tedarik zincirlerinde aksama riskini ele almak için birlikte çalışmalıdır.

Kaynak: Project Syndicate

En Büyük Finans Devlerinden Visa Dijital Para Dünyasında

Visa Kart

İngiltere kökenli finans devlerinden VISA, yakın zamanda yapılan açıklama ile gündemde yerini aldı. Kendi dijital parasını geliştirmek için 8 Kasım 2019'da süreci “biraz zaman alıyor..” yorumu ile özetleyen VISA , “Visa International Service Association” adıyla patent başvurusunda bulundu ve ABD Patent ve Marka Ofisi (USPTO)’nden kabul aldı. VISA, blockchain teknolojisini kullanarak merkezi bir bilgisayarda dijital para birimini geliştirecek.

Visa patenti, dijital dolarların yanı sıra pound, yen ve euro gibi diğer merkez bankası dijital para birimleri için de geçerlidir ve böylece dünyanın herhangi bir yerindeki bir merkez bankasının fiziksel para birimi sayısallaştırılabilir. Burada değinilmesi gereken önemli ve ilginç olan nokta ise merkeze bağlı olunması; bu kavramda anlatılmak istenen merkez bankalarına bağımlılıktır. Firmanın yaptığı açıklamada; kriptoparalardaki merkeziyetsizlik kavramının işleyişi istenilmiyor.

Kriptoparaların hızlı işlem gücü ve güvenilirliği yasal para sisteminden üstün tutulsa da kriptoparaların denetlenemediği vurgulanmıştır. Kriptoparanın elektronik cihazlarla çalışmasının devletler ve vatandaşlar için zor olacağının ve geçişin pratik olmayacağı da ifade edilmektedir. Özetle, bu çalışma bir kriptopara değil, dijital para sistemidir

Visa FinTech

Visa’nın patenti, seri numarası ve fiziksel bir para birimi içeren talepleri alan merkezi varlık bilgisayarı olarak tanımlanmaktadır. Dijital para biriminin oluşturulması ve yasal para birimi sisteminde fiziksel para biriminin dolaşımdan çıkarılması bir blockchain üzerinde kaydedilir. Merkezi bilgisayar daha sonra, dijital para biriminin başarılı bir şekilde verilmesine ilişkin bir bildirimi, alacaklı, alınan ve ilgili banka da dahil olmak üzere tüm taraflara iletir.

Kaynak: Forbes

DeFi Ekosistemi

DAO Maker

DeFi (Merkeziyetsiz Finans) uygulamaları, 2019 yılının başlarından itibaren gittikçe popülerleşmeye ve çeşitlenmeye başladı. Birçok çeşitli proje ortaya çıktı. Bunlardan protokol olarak en popüler olanları ise, borç alma, borç verme, değiş-tokuş, likidite, stabil kriptoparalar, tahmin marketleri ve türev piyasaları başlıklarında çalışanlar oldular. Şu anda toplam da 884.4 milyon dolar değerinde ETH defi uygulamalarına kilitlenmiş durumdadır. En popüler DeFi uygulamaları arasında Maker DAO & DAI bulunur.

DAI, dolara endeksli, teminatlı, stabil bir kripto paradır. Maker DAI kriptoparasının, teminat ve değerini korumak için bir dizi akıllı kontrat kullanır. Bu akıllı kontratlardan, collateralized debt position (CDPs) denilen teminatlı borç pozisyonları kontratı aracılığıyla ETH sahiplerine DAI yaratma hizmeti verir.

Eğer bir kullanıcı DAI yaratmak istiyor ise, kontrat aracılığıyla bir borç pozisyonu açmalı, ardından buraya ETH kitlemeli ve kitlediği ETH oranında DAI yaratmalıdır. Örnek olarak, bu teminat oranını 150% ve ETH fiyatını da 100 dolar kabul edersek, kullanıcı 150 ETH yatırdığı takdirde, 100 ETH tutarında DAI yaratabilmektir. Kullanıcının 50 ETH’ ı ise kullanıcı aldığı DAI miktarını geri ödeyene kadar kontratta kilitli kalacaktır.

Maker üzerindeki diğer önemli token ise MKR token’dir. MKR bir ERC-20 token ve DAI’nin fiyatını 1 dolar da tutmak için oluşturulan veya yok edilen bir tokendır. Ayrıca MKR token sahipleri, MakerDAO üzerinde yapılan değişiklik veya yeni karar oylamalarında oy hakkına sahiptirler.

Murat Çeliktepe

Google FinTech Öncüsü Olabilir mi?

Google Cloud Platform

Amazon’un bankaları borç verme veya para yatırma işlemlerinden çıkarmak gibi bir hedefi olduğuna inanmak için bir sebep bulunmamaktadır. Tam tersine Amazon, finansal kuruluşların kredi işlem ve hizmetlerine yardımcı olmak için teknoloji hizmetleri sağlayarak daha fazla ekonomik fayda sağlayabilir. Bulut sistemlerinde lider olan Amazon’un yanı sıra Google da kendisine ait büyük ekosistemi ve gelişen bulut sistemleri ile Fintech öncüsü olma yolunda iddialı bir aday firmadır. Bu savı destekleyebilecek en büyük projelerden biri Cache projesidir. Google bu proje ile Silikon Vadisi’nde müşterilerine finansal altyapı sağlayan büyük şirketlerden biri olabilir ve geliştirdiği kredi kartı ile müşterilerin banka alışkanlıklarını değiştirebilir.

Google yaklaşık 1.5 milyar kullanıcıya sahiptir ve kendi yaratmış olduğu bu ekosistem ile finans alanında büyük bir etki yaratma potansiyeline sahiptir. Cornerstone Advisors’ın yaptığı anket ile insanların daha çok dijital altyapı destekli kredi kartlarına yöneleceği sonucuna varılması bunu desteklemektedir.

Ayrıca Google yıllardır geliştirdiği Google Cloud sistemi ile gelişmiş bir altyapıya sahiptir. Peki bu altyapıyı FinTech alanında gelişmesi için nereye yatırım yapması gerekir? Google’ın tüm bankaları karşısına alıp bir rekabet içine girmesi akla gelen bir ihtimaldir. Ama bankaların yeterli teknoloji altyapısına sahip olmaması ve Google’ın da banka altyapısı oluşturması büyük bir maliyet gerektireceğinden bu ihtimal pek mümkün olmayacaktır. Bunun yerine Google, elindeki Al, Cloud ve müşteri ekosistemi ile bankalara dijital altyapıyı sağlayarak hem bankalara hem de kendisine büyük miktarda kâr ve gelişme sağlayabilir.

Kaynak: Forbes

Fransa Açıkladı: İlk Dijital Euro Denemesi Başarılı

Digital Euro

Fransa Merkez Bankası bugün bir basın duyurusu yayınladı ve ilk dijital euro denemesinin başarıyla tamamlandığını açıkladı. Fransa Merkez Bankası 14 Mayıs tarihinde Societe Generale ile ortak bir test yaptı. Merkez Bankası kendi geliştirdiği blockchain platformu üzerinden dijital euro ile menkul kıymet satmayı başardı. İlk dijital euro testini başarılı bir şekilde tamamlayan Fransa bu çalışmaların yılbaşından beri devam ettiğini açıkladı. Merkez Bankası’nın basın duyurusunda yer alan bilgilere göre Fransa dijital euro ile ilgili çalışmalarını önümüzdeki aylarda da sürdürecek.

Gelecekteki çalışmaların detayları henüz tam olarak bilinmese de Merkez Bankası’nın dijital euroyu özellikle bankalar arası işlemlerde test etmek istediğini biliyoruz. Basın duyurusundan bir kesit şu şekilde:

Fransa Merkez Bankası olarak bu yılın başından beri kendi dijital paramızla çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmaların amacı bu gibi yeni teknolojilerin önansal piyasaları, özellikle de bankalar arası regülasyonları iyileştirmek için kullanılıp kullanılamayacağını görmek.

Koinbülteni

Hazırlayanlar

  • Benay Kurtiş
  • Canan Bulut
  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Gözde Arasıl Ataç
  • Murat Çeliktepe

Bizi Takip Edin

Web Sitemiz

Twitter

LinkedIn

Instagram

YouTube

Telegram

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

CryptoFinance Metrics | 05.11.2022

NeoFi Reviewed : What you should know

Exnetwork Partners with NFT4Play to Create a Highly Rewarding iGaming Platform

VIBRAin Academy Live Session Recap: CeFi Vs DeFi