This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

ABD’de Blockchain İnovasyon Yasası Senatoda

ABD Senatosu

Darren Soto tarafından sunulan iki yasa tasarısı (Dijital Taksonomi Yasası ve Blockchain İnovasyon Yasası) Temsilciler Meclisi’nde onaylandıktan sonra şimdi Senato’ya gidiyor.

Yasa tasarıları ile halkı dolandırıcılık ve yasa dışı projelerden korumak ve sahtekârlıkla mücadele ederken blockchain teknolojisinin kullanılması hedefleniyor.

Dijital Taksonomi Yasası ile “dijital varlık” ve “dijital birim” terimlerine açıklık getirilmiştir ve haksız ticaret uygulamalarını önlemek için Federal Ticaret Komisyonu’na sorumluluk yüklenmiştir. Blockchain İnovasyon Yasası ile de Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC), tüketicinin korunmasında blockchain teknolojisinin nasıl kullanılabileceği konusunda araştırma ve bilgi sunması beklenmektedir. Böylelikle, ABD’nin rekabetçi kalması sağlanırken teknolojinin kötüye kullanımı sınırlandırılmıştır.

Kongre üyesi Darren Soto bir açıklamada şunları söyledi: “…Amerika Birleşik Devletleri’nin blockchain teknolojisinde lider olmaya devam etmesini sağlamak bizim görevimizdir. Dijital Taksonomi Yasası, Amerika Birleşik Devletleri’nde güçlü bir dijital varlık pazarı için yargı alanında daha fazla netlik sağlıyor.”

Kaynak: BlockchainNews

Non-Fungible Token (NFT) Kavramı Nedir?

Non-Fungible Token

Kripto dünyası Bitcoin ve diğer kriptopara birimleri üzerinde yoğunlaşırken, başka bir dijital varlık türü sessizce yükselmeye başladı.

Değiştirilemeyen Tokenlar (NFT) için heyecan verici kullanım alanları her geçen gün artıyor. NFT, oyun endüstrisinin, sanat endüstrisinin ve hatta bazı durumlarda emlak sektörünün geleceği olarak lanse ediliyor. Günlük yaşamlarımızı düşündüğümüzde NFT kavramını anlamak gerçekten kolaydır.

Özel NFT’ler

Fungible terimi, bir şeyin başka bir özdeş öğe ile değiştirilebileceği anlamına gelmektedir. Bu terimi daha iyi anlayabilmek için birkaç örnek ele alalım. Örneğin; cebinizdeki dolar veya kripto cüzdanınızdaki Bitcoin değiştirebilir bir varlığın en iyi örnekleridir. Her ikisi de farklı amaçlar için kolayca değiştirilebilirler. Arda, Selin’e 10 dolar ödünç verirse, aynı 10 doları geri almasına gerek kalmaz, çünkü alacağı farklı bir kağıt para da aynı değere sahiptir. İşte fungibility buradan gelmektedir.

NFT, değişmez bir varlığın değişebilir bir varlık ile takası yoluyla elde edilebilir. Örneğin; Selin, Arda’ya ender bulunan bir beyzbol kartını ödünç verir. Bu kart şekil, boyut, doku ve diğer açılardan birçok kartla aynı olsa bile üzerindeki baskı onu benzersiz kılar. Benzer şekilde uçak biletleri de değiştirilemez. Biri sizi Sydney’e birinci sınıfta gönderebilir; ancak, diğeri ile ekonomi sınıfında Seattle’a gidersiniz.

Kısacası NFT, özgün, nadir ve bölünmezlik özelliklerine sahip bir kriptopara birimidir.

Aybars Dorman

Dünya Çapında 100 Milyon Kripto Varlık Kullanıcısı Var

Kripto Varlık Kullanıcıları

Cambridge Alternatif Finans Merkezinin (CCAF) yaptığı bir araştırmaya göre kripto varlık kullanıcılarının sayısı 2018’den günümüze %189 artarak 100 milyonu buldu.

Hizmet sağlayıcılarda 191 milyon hesap bulunuyor ve bu hesaplar 101 milyon benzersiz kullanıcıya ait. Bu keskin artışın sebebi olarak kişileri hesaplara bağlama yeteneğinin yükselmesi belirtiliyor. Kripto varlık sektöründe yer alan hisseler daha çok bireysel yatırımcılar tarafından yönlendirilse de Avrupa ve Amerika’da bulunan kurumsal yatırımcılar da portföylerinde kripto varlıklara yer vermek istiyor.

Eylül raporunda hizmet sağlayıcılarda en yaygın bulunan kripto varlıklar sırasıyla, BTC, Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash ve Ripple olarak görünürken, Ethereum’un erişilebilirlik açısından hızla büyüdüğü belirtiliyor. Raporda, Ethereum üzerinde sayıları artarak devam eden merkeziyetsiz uygulamaların, ERC-20 tokenlarına artan talepler ile desteklendiğini varsayıyor.

Stabilkoinler konusunda ise 2017’den 2020’ye kadar Tether ve diğer stabilkoinleri destekleyen hizmet sağlayıcıların payı sırasıyla %28 ve %50 arttı.

Kaynak: Daily Hodl

Atari ve ATRI Token

ATARI

Video oyun devi Atari, aylar süren araştırma ve çalışmalarının ardından ATRI tokenı Kasım ayında çıkarmaya hazır.

Özellikle, 2000 yılı öncesindeki klasik video oyunları ve konsolları ile tanınan Atari, Atari Chain alt şirketini kurarak ATRI token ile bir ekosistem kurmak istiyor. Kasım ayında çıkacak ATRI token için Atari, Bitcoin.com Exchange ile iş birliği kurdu. Atari bu ekosistem ile video oyunları ile blockchain teknolojisini birleştirerek blockchain-oyun sektörünü büyütmek istiyor. Bunun için Blockchain Game Alliance ve Litecoin Foundation başta olmak üzere birçok kuruluş ile iş birliği kurdu.

Atari, ATRI tokenı Bitcoin.com Exchange ile Kasım ayında dağıtım ve alım-satıma açılacak. İsteyen kullanıcılar Bitcoin, Ethereum, Litecoin gibi yaygın kriptoparalar ile ATRI token alabilecek. ATRI tokenını daha da büyütmek için farklı platformlar ile de anlaşmayı planlayan Atari, Crypto Kitties’den beri sessiz kalan blockchain-oyun sektörünü geliştirebilir.

Kaynak: Daily Hodl

Almanya’da Dijital Merkez Bankası Para Birimine Yönelik Tepkiler

Almanya Merkez Bankası

Deutsche Bank(DB)’a göre, Almanya’da dijital Merkez Bankası para birimi(DMBP) uygulaması, sosyal huzursuzluğa sebep olabilir. DB tarafından yayınlanan kriptopara birimi raporuna göre, DMBP ve bunların, merkez bankaları, bireyler ve hükümetler üzerindeki olası etkilerini ayrıntılı olarak tartıştı. DB, DMBP ile kullanıcıların ödemelerde üçüncü şahısların müdahalesi olmadan daha hızlı parasal işlemler yapabileceklerini belirtti. Rapora göre, dijital para potansiyel kullanıcılar arasındaki güvensizliğin üstesinden gelmek için verimli ve “nakit benzeri” olmalıdır. DB, bu konuda şunları dile getirdi: “Bunu yapmak için, para birimi bir değişim ağacı, bir değer ölçümü ve bir değer deposu olarak hizmet etmelidir. Ödemelerin güvenli ve basit olması gerekir. Evrensel erişim garanti edilmelidir.”

Banka daha önce, Bitcoin’in değerinin çok değişken olduğundan itibari paranın kullanılmaya devam edeceğini belirtmişti. DB, dijital paranın kullanımında mahremiyet ve rahatlıkla ilgili olası sorunlara da dikkat çekti. Banka, raporunda mevcut verilere göre, mahremiyetle ilgili genelde genç nüfus için sorun olmadığını belirtti. Fakat aynı durum gelişmekte olan ekonomilerindeki genç nüfus için de geçerli mi? Bir merkez bankası kriptopara birimi sistemini, gelişmiş ekonomilerdeki muadillerine göre çok daha kolay bir şekilde benimseyebilecekler mi? DB, bunun ele alınması gereken çok önemli bir soru olduğuna dikkat çekiyor.

Dijital Paralar

Özellikle Almanya gibi Batı Avrupa ülkelerinde yapılan araştırma anketlerine göre bireylerin nakit paraya alternatif ödemeler konusunda hala şüpheci oldukları saptanmıştır. Örneğin; banka senetlerini içeren işlemler hala yaygın olarak devam etmektedir. Bu, DB’nin bir DMBP sisteminin uygulanmasının ağır siyasi engellerle karşılaşabileceği sonucuna varmasına neden olmaktadır. En kötü senaryoya göre ise kurumlardan gelecek bir direniş, toplum üzerinde sosyal huzursuzluğa yol açabilir.

Kaynak: CryptoPotato

Avrupa Merkez Bankası’nın Dijital Avro Çalışmaları Devam Ediyor

Dijital Avro Çalışmaları

Avrupa Merkez Bankası’nın (European Central Bank/ECB) 2 Ekim’de yayınlanan raporuna göre 2021'in ortasına doğru dijital Avro projesi başlatılacak. Rapora göre, ECB gelecek yılın ortasına kadar ortaya atılan sorulara cevaplar alınmasını sağlamak ve dijital Avro’yu geliştirerek deneyler yapmak için bir araştırma aşaması ile sanal para programı başlatabilir.

ECB, dijital Avro’nun bazı koşulları karşılayabilecek şekilde geliştirilmesi gerektiğini kaydetti. Öncelikle dijital Avro nakit paranın ayırt edici özellikleriyle eşleşmeli, kullanımı kolay, ücretsiz olmalı ve mahremiyeti korumalıdır. Dijital Avro, en az Avro dışındaki para birimleri için ödeme çözümleri sunan kuruluşlar kadar çekici işlevlere sahip olmalı ve para politikası aktarımını iyileştirmek için bir araç haline gelmelidir. ECB, dijital Avro’nun, Avro Bölgesi dışında da erişilebilir olması ve maliyet tasarrufu sağlaması gerektiğini söyledi.

ECB’ye göre, dijital Avro bir yatırım aracı, kriptopara birimi veya stabilcoin olarak kabul edilmeyecek şekilde tasarlanmalı ve fiyat dalgalanmalarını önlemek için bir ödeme aracı olarak kullanılmalıdır. ECB Başkanı Christine Lagarde, 10 Eylül’de AB üye ülkelerin merkez bankalarından oluşan Avro Sistemi’nin dijital Avro’yu çıkarma kararını henüz vermediğini ancak kendisinin bunu desteklediğini söyledi ve dijital Avro’nun itibari paranın yerini almayacağını vurguladı.

Kaynak: CoinTelegraph

Venezuela Merkeziyetsiz Borsayı Deniyor

Venezuela

Venezuela Ulusal Menkul Kıymetler Müfettişliği kurumu, uluslararası yaptırımlara rağmen küresel bir erişime sahip olmayı hedefleyerek merkeziyetsiz borsanın 90 günlük pilot uygulaması için harekete geçti. Borsaya BDVE adı veriliyor ve web sitesi platformun dünyadaki ilk merkeziyetsiz borsa olacağını iddia ediyor. Site ayrıca, platforma kullanıcıların dünyanın her yerinden erişebileceklerini ve herhangi bir kısıtlama olmayacağını belirtti. BDVE hem kripto hem de fiat para birimlerine işlem sağlayacak.

Yerel menkul kıymetler gözlemcisi, borsadaki 90 günlük deneme bittikten sonra ticarete devam etmek için performansına bağlı olarak bir lisans verilip verilmeyeceğinin en kısa sürede belirleneceğini belirtti.

Yeni Dijital Para Platformu

Yeni Platform Hakkında Neler Biliniyor?

Platform için bir kullanım kılavuzu yayınlandı. Belge, Ethereum kelimesini içermese de popüler ETH token standartlarının kullanılması, platformun Ethereum üzerine inşa edilebileceğini gösteriyor. Bir başka ilginç ayrıntı da kılavuzda ülkenin yerel kripto para birimi olan Petro’dan bahsedilmemiş olmasıdır. Maduro, ABD’nin uyguladığı yaptırımların etkisini hafifletmeye yardımcı olacak yeni bir yaptırım karşıtı yasa tasarısını da duyurdu.

Şu anda Venezuela Ulusal Kurucu Meclisi tarafından gözden geçirilen tasarı hem özel hem de devlet destekli kripto varlıkların, ABD yaptırımlarının ötesine geçerek ticaret yapmak için kullanılmasını içeriyor.

Kaynak: CoinTelegraph

Doğu Avrupa’da Kriptopara Kullanımı

Doğu Avrupa

Chainalysis tarafından hazırlanan Global Crypto Adoption Index araştırması ile dünya çapında kriptopara birimlerinin benimsenmesi ve kullanım oranı ölçülmüştür.

Rapora göre, kriptopara birimlerinin halk düzeyinde benimsenme oranının en yüksek olduğu bölge Doğu Avrupa. Rusya ve Ukrayna ise bu bölgedeki en yüksek kripto benimseme oranına sahip ülkeler olarak öne çıkıyor. Bu iki ülkede kriptoparaların benimsenmesindeki artış hükümete olan güven eksikliğine bağlanabilir. Ayrıca, her iki ülkenin halkı da yaygın olarak elektronik ödeme kullandığından alternatif ödeme yollarına aşinadır.

Recorded Future isimli siber güvenlik firmasında siber suçlar ve yeraltı istihbaratı direktörü olarak çalışan Roman Sannikov, Chainalysis’e, Rusları ve Ukraynalıları fonları hareket ettirmenin yollarını düşünmeye zorlayan şeyin bankacılık altyapısının eksikliği olduğunu söyledi: “Doğu Bloğundaki bankacılık sektörü batıda olduğu gibi gelişmedi” dedi. Bu nedenle, son derece riskli para transferi taktiklerine alışkın Rusların ve Ukraynalıların kriptopara birimlerini önemli ölçüde daha iyi bir alternatif olarak görmeleri şaşırtıcı değil.

Kaynak: Cryptoslate

Sanal Varlıklar için Vergi Yolda

Sanal Vergiler

Resmi Gazete’de yayınlanan Yeni Ekonomi Programı’nda Bitcoin gibi dijital varlıkların vergilendirilebileceğinin mesajı verildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Cumhurbaşkanlığı onayı ile yayınlanan program, 2021–2023 yıllarını kapsıyor.

Yeni Ekonomi Programı’nda yer alan bilgiler, Türkiye’de henüz yasal düzenlemeye tabii olmayan kriptopara sektörüne yasal düzenleme gelebileceğini gösterdi. Bitcoin gibi kriptopara birimlerinin doğrudan anılmadığı programda “dijital olarak alınıp satılabilen” ve “dijital bir değeri temsil eden” sanal varlıklarla yapılan işlemlerin vergilendirilebileceği açıklandı. Programda ayrıca bu varlıklarla yapılan yasa dışı işlemlerin tespiti için özel bir takip mekanizması geliştirileceği belirtildi.

KoinBülteni

Tayland Merkez Bankası ve IBM Ortaklığında Bir Blockchain İlki

Tayland ve IBM Ortaklığı

Tayland Merkez Bankası, IBM’in teknolojisini kullanarak dünyanın ilk blockchain tabanlı tasarruf bonosunu hazırladı. Hazırlanan bu bono ile 2 hafta içerisinde 1.5 Milyar Dolar’dan fazla satış yapıldı. Tayland Merkez Bankası, bono satışlarını hızlandırmak, daha şeffaf ve güvenilir hale getirmek, daha az maliyetli bir şekilde tamamlamak ve genel olarak iş yükünü hafifletmek için blockchain teknolojisini kullanmaya başladı. IBM Cloud teknolojisini kullanan banka buradan elde ettiği altyapı ile birlikte dünyanın ilk blockchain tabanlı tasarruf bonosunu hazırladı.

IBM Tayland Genel Müdürü Patama Chantaruck, Tayland Merkez Bankası ile birlikte böyle bir çalışma yapmış olmaktan ötürü gurur duyduklarını söyledi.

KoinBülteni

Estonya Merkez Bankası Dijital Para Kervanına Katılabilir

Estonya Merkez Bankası

Estonya Merkez Bankası, olası bir dijital para projesinin teknolojik uyumluluğunu ölçebilmek için çalışmalara başladı. Merkez Bankası’nın hedefi ülkedeki e-devlet sisteminin blockchain tabanlı potansiyel bir dijital para projesine uygun olup olmayacağını görmek.

Mevcut finans düzenini sağlamlaştırmak isteyen Estonya Merkez Bankası bunun için dijital teknolojilere yönelme kararı aldı. KSI Blockchain altyapısını araştıran banka, tıpkı Çin gibi kendi dijital para birimini geliştirmeyi planlıyor. Estonya’nın konu hakkında kesin bir karar almadan önce iki yıl boyunca araştırma yapması bekleniyor. Merkez Bankası bu süreçte hız, güvenlik, gizlilik, dayanıklılık gibi ihtiyaçları giderebilecek bir altyapı ve bu altyapıyı ölçeklenebilir hale getirecek bir teknoloji geliştirmeye çalışacak.

KoinBülteni

Square 50 Milyon Dolarlık Bitcoin Aldı

Square Şirketi

Amerikan finans şirketi Square, 50 milyon dolar değerinde Bitcoin aldığını açıkladı. Şirket MicroStrategy’ye benzer olarak bakiyesinin yüzde 1’lik kısmını Bitcoin’e ayırmış oldu. Cash App uygulamasının geliştiricisi Square, bugünkü basın duyurusu ile 50 milyon dolarlık Bitcoin aldığını açıkladı.

Küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik yenilikçi hizmetler sunan Square’in Bitcoin almış olmasının kriptopara piyasası için olumlu olduğu düşünülüyor.

Square Twitter üzerinden paylaştığı duyuruda kriptopara birimlerinin insanlara “ekonomik güç kattığını” ve insanların bu paralar sayesinde küresel finans düzenine katılım sağlayabildiklerini vurguladı. Bunların şirketin genel vizyonuna uygun şeyler olduğunu belirten Square ekibi, 50 milyon dolarlık Bitcoin almış olmasını bununla açıkladı.

Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’nin yönettiği Square’in Bitcoin almış olması genel olarak hoş karşılandı. Messari kurucusu Ryan Selkis, Twitter üzerinden bu gelişmeyi değerlendirdi ve Square’in Bitcoin almış olmasının, MicroStrategy’nin Bitcoin almış olmasından daha önemli olduğunu söyledi. Selkis’e göre bunun sebebi Square’in hem daha üst kalibrede bir şirket olması hem de daha mantıklı bir şekilde yatırım yapması.

KoinBülteni

Ethereum Ağında İşlem Gören Bitcoin Miktarı ve Değeri

Ethereum Ağındaki Bitcoin

Ethereum ağında işlem gören Bitcoin’lerin sayısı 94.000'e çıkarak toplamda 1 milyar dolar değere ulaştı.

Kaynak: GlassNode

Ethereum Hash Rate (İşlem Gücü)

Ethereum Hash Rate

Ethereum Hash Rate (İşlem Gücü) tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Kaynak: GlassNode

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Canan Bulut
  • Furkan Can Baytemur
  • Gözde Arasıl Ataç
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman

Bizi Takip Edin

Web Sitemiz

Twitter

LinkedIn

Instagram

YouTube

Telegram

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

Being DeFi-ant in the face of regulation.

Voxto’s Flow of Funds & Payout Mechanics

What is Impermanent Loss and How Can It Be Minimized?

CryptoFinance Metrics | 01.05.2022