This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Blockchain Tabanlı İş Çözümleri İçin Skoda Digilab ve Microsoft İş Birliği

Skoda ve Microsoft

Skoda Auto Volkswagen grubu altında bir inovasyon merkezi olan Skoda DigiLab, yenilikçi blockchain tabanlı iş çözümleri oluşturmak için Microsoft ve Lumos Labs ile ortaklık kurdu. Stratejik ortaklık sayesinde, Skoda Auto DigiLab Hindistan en iyi 100 kullanıma hazır blockchain çözümünü ortaya çıkarmak, düzenlemek ve geliştirmek için kurumsal bir blockchain başlangıç platformu olan Microsoft Century Program ile iş birliği yapacak. Otomotiv sektöründe blockchain ihtiyacının üzerinde durulması gerektiğine dikkat çeken Skoda Auto Volkswagen Hindistan CIO’su Pranav Kulkarni, blockchain teknolojisinin yeni nesil otomobillerin geliştirilmesi ve üretiminde belirleyici olacağını belirtti.

Blockhain teknolojisi, gelecekteki otomobillerin geliştirilmesinde ezber bozacak bir unsur olarak görülüyor. Örneğin, Fransız otomobil üreticisi Groupe Renault, tasarımdan üretime tüm otomobil parçalarının uyumluluğunu onaylamak için yakın zamanda XCEED blockchain sistemini kurdu. Bu sistem, aracın otomotiv endüstrisindeki yasal düzenlemelerin sıkılığını karşılamada Renault’nun verimliliğini ve duyarlılığını arttırmak için kuruldu.

Ayrıca, Temmuz ayında Volvo, endüstriyel tedarik zincirlerinde uzmanlaşan Londra merkezli bir blockchain şirketi olan Circulor’a yatırım yaptı. Amaç, karbondioksit (CO2) ayak izlerini izlemek ve azaltmak için Circulor’un blockchain teknolojisini kullanmak olarak belirtildi.

Kaynak: BlockchainNews

NFT Kullanım Alanları

NFT

NFT (Non-Fungible Token), benzersiz bir sanal ya da fiziksel nesnenin sahipliğini temsil eden blockchain ile oluşturulmuş bir token çeşididir. NFT’ler birbirlerinin yerine geçemezler ama bir blockchain ağı içerisinde doğruluğu ve sahibinin doğrulanması işlevi sağlamaktadır.

NFT’lerin güvenli olması, gündelik yaşamdaki birçok alana kolayca uyarlanabilmesi, sahipliğinin kolayca kanıtlanması ve güvenli şekilde takas edilebilir olması sebepleriyle kullanım alanları her gün genişlemeye devam etmektedir.

Sanat

Bilindiği üzere dijital ortamlarda sanatçıların eserlerinin telif hakkını korumaları diğer sanat alanlarına göre hep zor olmuştur. NFT’ler sayesinde tasarımcılar kendi eserlerini güvenli bir şekilde, proof of ownership gibi protokoller aracılığıyla, çeşitli platformlarda satışa çıkarabilirler. Bu sanal ortamlarda sanatçılar sergiledikleri ürünlerden daha yüksek rakamlarda gelir elde edebilirler.

Koleksiyonlar

NFT’ler tamamiyle yeni tür koleksiyonlar oluşturmada kullanılabilmektedirler. Bunu daha önce CryptoKitties projesinde de görmüştük. Bunun dışında, sevdiğiniz ünlü veya spor yıldızları ile ilgili NFT haline getirilmiş ürünlerin satın alınması da mümkündür. Özetle, bu token’lar beyzbol kartları, madeni paralar ve pullar gibi geleneksel koleksiyoncuların eşyalarını 21.yüzyılda yeni nesil koleksiyon anlayışına sürüklemekte.

Oyun Endüstrisi

Oyun İçi Eşyalar

Steam gibi çok ünlü oyun platformlarında nadir bulunan oyun içi öğeler NFT token’lar aracılığıyla oyuncular arasında güvenli ve kolay bir şekilde takas edilebilir. Bu gibi çözümler sayesinde, NFT’ler oyuncuların karşılaştığı en büyük sıkıntılardan birini çözme vaadini vermektedir.

Gayrimenkul Varlıkları

Bu alandaki çalışmalardan söz etmek için henüz erken olsa da, mülk gibi gerçek varlıkları NFT’ler aracılığıyla kanıtlamak ve belirtmek mümkün olabilir.

Aybars Dorman

Otomobil Sanayi ve Blockchain Çözümleri

Otomobil Sanayi

Honda, General Motors Company, IBM ve farklı diğer şirketler tarafından da desteklenen bir konsorsiyum olan Mobility Open Blockchain Initiative (MOBI), Elektrikli Araç Şebekesi Entegrasyonu (EVGI) için blockchain tabanlı bir girişim başlattı.

İklim değişikliğinin etkileri ve dünyanın hızlı dönüşümüyle birlikte, hükümet düzenlemelerini takip eden birkaç şirket, sürdürülebilirlik yönergelerine uymak ve süreçlerini değiştirmek için benzersizçerçevelerin geliştirilmesini sağladı. Bu hareket, otomotiv endüstrisindeki oyuncuları karbon emisyonu sorununu çözmek için elektrikli araçlar geliştirmeye teşvik etti.

Bu blockchain girişimi, blockchain teknolojisini merkeziyetsiz bir araç şarj sistemine dahil eden dünyanın ilk küresel standardı olarak hizmet verecek. MOBİ’nin CEO’su ve kurucusu Tram Vo, ”EVGI standardının uygulanması, elektrikli araç ve şarj ekosisteminin her tarafındaki oyuncular için çeşitli avantajlar sağlayacaktır. Elektrikli araçlar, şarj cihazları ve elektrik üreticileri güvenli bir kimliğe sahip olabilir, standart bir mesajlaşma formatı ile iletişim kurabilir ve dağıtık bir defterde şarj, üretim ve değişim gibi işlemleri otomatik olarak kaydedebilir.” dedi.

Otomobil Endüstri

Otomobil endüstrisi, özellikle tedarik zinciri operasyonlarını geliştirmek için blockchain teknolojisinin en büyük destekleyicilerinden biridir. BMW’nin yanı sıra, diğer otomobil markaları da blockchain teknolojisinin gücünden yararlanmaktadır. Örneğin, Volvo Cars, şirketin otomobil karbon ayak izini takip etmeye ve azaltmaya yardımcı olacak bir blockchain çözümü geliştirmek için Londra merkezli blockchain firması Circulor’a yatırım yaptı. General Motors ise otonom araç navigasyon haritaları için blockchain teknolojisinden faydalanıyor.

Kaynak: BlockchainNews

Multi Milyoner Dick Smith’in, Bitcoin Dolandırıcılığı Reklamları ile Mücadelesi

Kripto Dolandırıcılar

Avustralya’nın ünlü iş insanlarından Dick Smith, kendisinin başkalarını sahte Bitcoin ve kripto yatırım planlarına teşvik ettiğini öne süren reklamları barındıran büyük bir medya kuruluşunu dava açmakla tehdit etti.

The Australian gazetesi tarafından yayınlanan habere göre, Dick Smith’in hukuk ekibi, reklamları gördükten ve inceledikten sonra The Guardian Australia aleyhine iftira davası açmayı düşünüyor. Ulusal Avustralya haber yayıncısı ABC, Temmuz ayında Smith’in reklamları bir süredir eyalet ve federal polise bildirdiğini, ancak şimdiye kadar reklamların durdurulmadığını belirtti.

The Guardian Australia’da yer alan reklamlar, Smith gibi ünlülerin kripto yatırımlarından bahseden, sahte röportajlar içeren linklere bağlantı veriyor. Smith’in durumunda, makaleler “kriptoparaları kullanarak nasıl kolay para kazanılır” ve “ kriptoparaları kullanarak nasıl birkaç günde zengin olunur” şeklindeydi. Smith, aylardır çeşitli platformlarda reklamlarla mücadele etmeye çalışıyordu.

Sahte Bitcoin ve kripto platformlarını tanıtan birçok çevrimiçi reklam, kullanıcılara milyonlarca dolara mal oldu ve bu reklamları içeren web siteleri genellikle onları durdurmakta çaresiz kalıyor.

Kaynak: CoinTelegrapgh

Uluslararası Finans Otoriteleri ve G20 Arasında İş Birliği

G20 İş Birliği

Avrupa Birliği ve 19 ülkenin maliye bakanları ve merkez bankası yöneticilerinden oluşan G20 yayınladığı bir raporda bankacılık sistemlerinde merkez bankası dijital para birimlerinin (DMBP) kullanımını resmileştirmek için Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası ve Uluslararası Ödemeler Bankası ile birlikte çalıştıklarını belirtti. Rapora göre bu ortak çalışma ile 2022 sonunda düzenleyici stabilkoin çerçeveleri ve DMBP tasarımları, teknolojileri ve deneylerinin araştırmaları tamamlanmış olacak.

Stabilkoinler, ABD doları gibi fiziksel para birimleriyle bağlantılı dijital para birimleridir. Raporda, IMF ve Dünya Bankası’nın 2025'in sonunda ilgili ülkelerin DMBP işlemlerini kolaylaştıracak teknik yeteneklere sahip olacağı belirtildi.

Rapora göre, DMBP’ler sınır ötesi ödemeleri iyileştirebilir, Libra benzeri kurumsal dijital para birimlerine karşı koyabilir ve acil durum fon ödemelerini koronavirüs salgını döneminde tüketicilere aktarabilir. DMBP’ler sanal para birimlerinden farklı olarak anonim ve merkeziyetsiz olmayacak. Bitcoin işlemleri, merkezi aktörlerin kişisel verilerini maskeleyen bir blockchain ağında yürütülürken, DMBP’ler kullanıcıların ödemelerine ve kimliklerine görünürlük sağlayacaktır.

Avrupa Merkez Bankası raporuna göre dijital Avro çıkarma kararı önümüzdeki Nisan ayında açıklanacak. Japon yetkililer ise dijital Yen deneylerinin baharda başladığını belirtmişti.

Kaynak: Coindesk

Yearn.Finance Earn Sistemi

Yearn.Finance

Yearn Finance, en sade şekilde, üzerinde çeşitli stratejiler ile çalışan merkeziyetsiz finans (decentralized finance/DeFi) ürünlerini barındıran bir paket veya platform olarak tanımlanabilir. Bu DeFi ürünleri kullanıcılara yüksek riske göre ayarlanmış getiri sunmak için oluşturulmuş strateji algoritmalarıdır. Lending protokolleri, likidite havuzları ve yield farming stratejileri bu stratejilerden en popüler olanlarıdır.

Earn ise Yearn Finance üzerinde çalışan bir DeFi ürünüdür. Earn temel olarak ürün üzerinde desteklenen tokenlar (DAI/USDC/USDT/TUSD/sUSD veya wBTC) için bir kredi/borç getirisi (lending aggregator) toplar. Örneğin; kullanıcı EARN üzerinde DAI yatırdığında, EARN bu token’ları borç olarak verebilmek için en yüksek faiz veren dex (decentralized exchange) yani merkeziyetsiz borsayı bulmak için bir arama gerçekleştirir ve en yüksek faizi veren borsaya tokenları borç olarak yatırır.

Desteklenen Tokenlar

Güncel olarak sadece üç merkeziyetsiz borsa desteklenmektedir: AAVE, dYdX ve Compound. Faiz oranları değiştiğinde EARN tekrar bir tarama gerçekleştirir ve eğer üzerinde bulunduğu borsadan daha yüksek faiz veren bir borsa var ise, tokenları çekip (withdraw) o borsaya yatırır. Diğer bir deyişle, sürekli en yüksek faiz ile getiri sağlamak için eğer gerekiyorsa tokenları taşıma işlemi yapar.

Örneğin; yEARN üzerine DAI yatırdığınızda size yatırımınızın temsili olarak yDAI (sürekli olarak faiz ile değer kazanan) adında bir token verir. EARN’den kazanılan getirinin üzerine ek olarak, bu yDAI tokenı curve.finance üzerine yatırılarak ekstra getiriler elde edilebilir.

Murat Çeliktepe

Çin Merkez Bankası’nın Dijital Yuan Çalışmaları

Çin Merkez Bankası

Çin’in merkez bankası, Çin Halk Bankası’nın (PBOC) ekonomiyi canlandırma amacıyla başlattığı dijital para Yuan’ı test etmesi için Çin’in Shenzhen şehri ile işbirliği yaptı. Bu işbirliği ile şehrin sakinlerine yaklaşık 1,5 milyon Dolar’a denk gelen 10 milyon Yuan değerinde dijital para dağıtıldı. Şehrin yerel hükümeti dijital paranın “red envelopes” yani kırmızı zarflar şeklinde 50.000 kullanıcıya çekiliş yapılarak verildiğini açıkladı. Kırmızı zarflar, Çin’de tatillerde veya düğün gibi özel günlerde nakit para hediye etmenin geleneksel bir yolu olarak kullanılmaktadır. 50.000 adaydan her biri 200 dijital Yuan aldı ve kazananlar dijital para birimini Shenzhen’in Luohu bölgesinde bulunan 3.500'den fazla mağazada harcama özgürlüğüne sahip oldu.

Katılımcılar, Renminbi adlı resmi bir uygulamayı indirip kaydolarak dijital parayı kullandılar. Çin basınının açıklamasına göre, 9 Ekim’de açılan başvurulara 2 milyon kişi başvurdu. Dijital Yuanlar, kazananların dijital cüzdanlarına 12 Ekim saat 18.00’den itibaren yatırılmaya başlandı. Paylaşılan son rakamlara göre çekilişte kazananların %95'i dijital Yuan ödüllerini harcadı ve bazı kazananlar da pilot uygulama sırasında ek dijital Yuan satın aldılar.

Dijital Yuan

Çin ve Shenzhen yetkilileri bu çalışmanın Covid-19‘un olumsuz etkilerinden sonra insanların tüketimlerini arttırmaya ve ticareti canlandırmaya olumlu etkisi olacağını belirtiyor. Çin’in dijital para çalışmaları 2014 yılına kadar uzanıyor. 2020 Nisan ayında Çin’in birçok kentinde dijital para entegrasyonu çalışmaları başlatılmıştı. Bununla birlikte bazı yerlerde kamu çalışanlarının maaşları dijital para ile ödenmişti. Ağustos ayında Çin devleti tarafından işletilen ticari bankalardaki çalışanlar, para transferi ve ödeme işlemlerini dijital cüzdan uygulamasını kullanarak gerçekleştirdi. Shenzhen programı, dijital para biriminin kullanım durumunu ve araştırmalarını ilerletmeyi hedefliyor.

Kaynak: CoinTelegraph

Hollanda Merkez Bankası ve Kara Para Aklamayla Mücadele İçin Düzenlemeler

Kara Para Aklama

Avrupa Birliği (AB) üyesi olan Hollanda’daki FinTech firmaları AB’nin koymuş olduğu düzenlemelere ve kurallara uymak zorundalar. AB içinde 5. Kara Para Aklamanın Önlenmesi Yönergesi ile kriptoparalara karşı sıkı bir denetim başlatıldı. Bu denetim sonrası Hollanda Merkez Bankası, yaptığı düzenleme ile ülkede kriptoparalarla ile ilgili faaliyetlerde bulunan tüm kurumların bankalara kayıt olması zorunluluğunu getirdi ve Ocak 2020’de kayıt sürecini başlattı. Bu yeni düzenleme ile birçok kurum kapandı ya da ülkeden çıkış yaptı.

Örneğin, kriptopara şirketi Deribit Ocak 2020’de Hollanda’daki faaliyetlerini durdurma kararı aldı. AMDAX BV, Hollanda Merkez Bankası tarafından onaylanan ilk kriptopara hizmeti sağlayıcı şirket oldu. Finextra’ya göre, Hollanda vatandaşları AMDAX BV’in hizmetlerine resmi olarak ulaşma hakkı elde etti. Bu kadar sıkı bir kara para aklama düzenlemesi ve kriptoparalara getirilen onay zorunluluğuna rağmen AMDAX BV’nin onaylanması karşısında şirket şunları dile getirdi:

AMDAX Groups

“Hollanda Merkez Bankası kayıtlar için standartları yüksek tutuyordu. Bu standartlar, ülke pazarında belli bir çerçeve oluşturulması için şarttı. Bu çerçeve içerisinde AMDAX BV’nin onaylanması, başarılı kriptoparaların suçluların kara para aklamasına değil akıllı yatırımcılara uygun bir seçenek olduğunu gösterdi.”

Hollanda’da kriptopara işlemi yapan firmalar için kayıt süreci hala devam etmekte. Faaliyet göstermeye devam etmek isteyen kurumların en geç 21 Kasım’a kadar onaylarını almaları gerekiyor. Görünen o ki, uygulamaya alınan düzenlemeler ile Hollanda kriptopara piyasasının oyuncularında önemli değişiklikler olmaya devam edecek.

Kaynak: Finextra

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Dijital Para Birimleri Hakkında Rapor Yayınladı

Japonya Merkez Bankası

BOJ tarafından bankanın Dijital Merkez Bankası Para Birimlerine (DMBP) yaklaşımını detaylandıran bir rapor yayınlandı. Raporda, DMBP’ler özelinde son dönemde yaşanan hızlı teknolojik gelişmelerin halkta belirsizliğe ve soru işaretlerine yol açabileceği vurgulandı.

Raporda yer alan bilgilere göre, bir dijital para biriminden tamamlayıcı olması, nakite çevrilebilmesi ve ödeme sistemlerini daha uygun hale getirmesi bekleniyor. BOJ’un dijital para çıkarma gibi bir planı olmamasının yanında, banka koşullara uygun şekilde yanıt verebilmek için kapsamlı hazırlığın önemli olduğunu düşünüyor.

Raporda, dijital paralar için evrensel erişimin, güvenliğin ve anında ödeme kolaylığı sağlamasının gerekliliği vurgulanıyor.

BOJ, dijital para biriminin Nisan 2021’de çıkarılmasına yönelik temel fonksiyonlar üzerinde birtakım deneyler gerçekleştiriyor. Dolayısıyla BOJ, Kanada, İngiltere, İsviçre ve Avrupa Merkez Bankası gibi büyüyen merkez bankaları listesine ekleniyor.

Kaynak: FinBold

İngiltere Piyasalarında Kriptopara Türevlerine Kısıtlama

İngiltere Piyasaları

İngiliz regülatör Financial Conduct Authority, bireysel yatırımcıların kriptopara türevleri ile işlem yapmasını yasakladı. Ocak 2021 itibarıyla yürürlüğe girecek olan bu kısıtlama yalnızca Birleşik Krallık piyasalarını etkileyecek.

Financial Conduct Authority, ülkedeki finans kuruluşlarının bireysel yatırımcılara kriptopara türevi satmasını yasakladı. Bu karar kriptoparaların volatil yapısına, bireysel yatırımcının kriptoparalar hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmamasına, kriptoparaların yasa dışı amaçlarla kullanılmasına ve kriptopara piyasalarının manipüle edilebiliyor olmasına dayandırıldı.

Koinbülteni

BITMEX CEO’su Arthur Hayes İstifa Etti

Arthur Heyes

Hakkında ABD Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Komisyonu (CFTC) tarafından dava açılmış olan Arthur Hayes, BitMEX’teki görevinden ayrıldı.

ABD, Seyşel Adaları merkezli bir şirket olan BitMEX’in kara para akladığı ve KYC/AML yasalarına uymadığı gerekçesiyle şirket aleyhinde dava açtı. Bu davada şirket kurucularından Arthur Hayes’in de doğrudan suçlu olduğu öne sürüldü. Hakkında tutuklama kararı çıkan Arthur Hayes, birkaç günün ardından BitMEX’teki CEO’luk görevinden ayrıldığını açıkladı. Borsanın CEO’luğunu geçici olarak Vivien Khoo üstlenecekken Arthur Hayes, kayıplara karıştı

Koinbülteni

Japonya ve Güney Kore’de Dijital Para Testleri

Dijital Para Testleri

Japonya ve Güney Kore birbirinden bağımsız iki duyuru yayınlayıp dijital para çalışmalarına önümüzdeki yıl itibarıyla daha fazla ağırlık verileceğini açıkladı.

Japonya hükümet sözcüsü Katsunobu Kato, ülkenin milli dijital para projesi için fizibilite çalışması yapacağını ve bu çalışmaların 2021'de başlayacağını açıkladı. Japonya bu çalışmalar kapsamında yalnızca kavramsal deneyler değil uygulamalı deneyler de yapacak.

Japonya’ya ek olarak Güney Kore’deki dijital para çalışmaları da hızlandırıldı. Birkaç ay önce kendi dijital parasını test etmeye başlayan Güney Kore Merkez Bankası, önümüzdeki yıl bu test çalışmalarının üçüncü aşamasına geçeceğini ve dijital parayı dağıtmaya başlayacağını açıkladı. Fakat ne Japonya ne Güney Kore milli bir dijital paranın geliştirilmesi konusunda kesin bir karar vermiş durumda.

Koinbülteni

Ripple’dan ABD’ye Tehdit Gibi Mesaj

Ripple

Ripple Yönetim Kurulu Başkanı Chris Larsen, LA Weekly’ye verdiği demeçlerde ABD’deki kripto para regülasyonlarının eksikliğine dikkat çekti. Larsen bu eksikliklerin giderilmemesi halinde Ripple’ın ABD’yi terk edebileceğini açıkladı.

Larsen katıldığı programda dünyadaki kripto para çalışmalarından ve regülasyonlarından bahsetti. ABD özelinde bir değerlendirme yapan Larsen, ülkede kripto paralara dair hala çok fazla soru işareti olduğunun ve bunların yenilikçi çalışmaları baltaladığının mesajını verdi. Larsen bu belirsizliklerin giderilmemesi halinde Ripple’ın İngiltere veya Singapur gibi bir ülkeye göç edebileceğini söyledi.

Bunun yanı sıra dijital para çalışmalarından da bahseden Larsen burada da ülkeler arasında bir kıyaslama yaptı. ABD-Çin ikilisini değerlendiren Larsen ABD’nin dijital para konusunda Çin’in çok gerisinde kaldığını söyledi. Larsen; geleceğin ödeme sisteminin blockchain, yapay zeka gibi teknolojilerle şekilleneceğini ve Çin’in bunun farkında olduğunu vurguladı.

Koinbülteni

Haftanın İstatistikleri: Merkez Bankası Dijital Para Projeleri

Merkez Bankası Dijital Paraları

Merkez Bankası Dijital Para projeleri Çin öncülüğünde ilerliyor. Yaklaşık 2 milyon Çin vatandaşı Dijital Yuan kurası için başvuru yaptı.

Kaynak: TheBlock

Haftanın İstatistikleri: Merkeziyetsiz Borsa Aylık Hacimler

Merkeziyetsiz Borsa

Merkeziyetsiz borsaların projelere göre aylık hacimlerine bakıldığında (1) Ekim ayı işlem hacminin şimdiden Temmuz ayı hacmini geçtiği (2) Uniswap’in açık ara en büyük işlem hacmine sahip olduğu görülüyor.

Kaynak: Dune Analytics

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl Ataç
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman
  • Murat Çeliktepe

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

8/ Spacely’s Presence At 4 European Crypto Events (What Have We Done?):

SHENTUCHAIN — SECURITY INFRASTRUCTURE FOR BLOCKCHAIN

Small Market, Big Strides

Blockchain Blog 07: Inside Blockchain Technology — Part 1