This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Tarım Devleri Blockchain Platformunda Bir Araya Geldi

Tarım Devleri

Dünyanın en büyük tahıl ve yağlı tohumlar şirketleri olan Amerika’daki Bunge ve Cargill, sektörü yönetmek için blockchain teknolojisini kullanacak bir girişim olan Covantis’i kurdu ve ilk testlerini Brezilya’da gerçekleştirdi.

Tüm üyelerin arasında bilgi alışverişini de içeren projeye Fransız Louis Dreyfus Company (LDC), Çin devlet şirketi Cofco International ve Hollandalı çok uluslu Glencore Agriculture gibi diğer tarım devlerinin de katılımı bulunuyor.

Covantis bünyesinde bulundurduğu devler ile yılda 550 milyon ton tahıl ve yağlı tohumu yönlendirecek ve yılda alım satım için yaklaşık 500 bin sözleşme için kolaylık sağlayacak. Covantis CEO’su Petya Sechanova, sadece son alıcılar ve göndericilerin fiziksel olarak sevkiyatla temas kurmasına rağmen sürecin işlemesi için onlarca aracının harekete geçerek zincir satışların gerçekleşmesini sağladığını belirtti. Ulusal Tahıl İhracatçıları Birliği’nin (ANEC) Sözleşmeler Komitesi Direktörü Marcos Amorim, her bir gönderim için hem satın alma hem de satış sözleşmesi bulunduğunu, bunların yanında ürünlerin güvenilirliği için bitki sağlığı sertifikaları ve ülkelere göre değişen farklı belgeler istendiğini söyledi. Süreç içerisinde sözleşmeler ve sevkiyatla ilgili herhangi bir gecikmenin tüm zincir üzerinde kayıp anlamı taşıdığını ve sevkiyatlar sırasında her gün yapılan hatalar nedeniyle masraflar ve cezaların da arttığını ifade etti.

Tarım — Tahıl Sektörü

Tarım sektöründeki karmaşık yapıyı dijitalleştirmesi beklenen Covantis, sektörün verilerini birleştirmeyi, katılımcılar arasındaki iletişimi kolaylaştırmayı ve limanlardaki lojistik süreçlerini iyileştirmeyi hedefliyor. Önümüzdeki yıl resmi olarak başlatılması planlanan projede, paydaşlar arasındaki bilgi akışı sayesinde dolandırıcılığın önlenmesi ve paylaşılan verilerin güvenliğinin blockchain teknolojisi ile sağlanması hedefler arasında. Covantis’in blockchain çözümünü kullanmayı planlayan diğer ülkeler arasında ise Arjantin ve Amerika Birleşik Devletleri göze çarpıyor.

Kaynak: Cointelegraph

NFT Nasıl Yaratılır?

Ethereum — Non-Fungible Token

Değiştirilemeyen token’lar için çok farklı sayıda standart mevcuttur. Bunlardan biride ERC-721’dir. ERC-721 token’ları, onları nadir veya arzu edilir kılan benzersiz ayrıntıları içeren ve akıllı sözleşmelere eklenen kodlar sayesinde oluşturulur. Bu ayrıntıları içeren veriler, Meta Data olarak adlandırılır ve bir blockchain ile saklanabilirler. Diğer standartlar sayesinde ise, NFT’lerin kullanım alanları daha da genişletilebilir.

Örneğin; ERC-1155 token’ları, her oyuncunun kullandığı bir kalkan ile yalnızca birkaç kişinin sahip olduğu nadir bir kılıç arasındaki önemli fark gibi, değiştirilemez ERC-721 tokenları geliştirmek için kullanılabilir. Yani oyun içi platformda hem değiştirilebilir token’larla hem de değiştirilemez token’larla satın alma işlemlerini ayrı ayrı yapmak yerine tek bir işlem olarak yapmanızı sağlar.

Başka bir NFT türü olan ERC-998 ise, ERC-721 tokenları’nın toplu olarak paketlenmesine izin verir, yani ögelerin tek tek satılmaları gerekmez. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak, bu bir savaş oyununda büyük bir emek vererek geliştirdiğiniz karakterin, silahlarıyla birlikte, tek bir işlemle oyuncular arasında aktarılabileceği anlamına gelmektedir.

ERC-721 tokenlar için en bilinen örneklerden biri, her bir kedinin benzersiz bir ERC-721 token olduğu Crypto Kitties’dir (https://www.cryptokitties.co/). 😺

NFT’ler sadece Ethereum’a özgü bir şey değildir. Bu tokenlar, Tron, EOS, NEO ve Dapper Labs’ın flow blockchain’leri tarafından da desteklenmektedir. Örnek olarak, Solidity programlama diliyle kodlanmış Ethereum blockchain’i üzerinde kaydedilmiş öğe olarak bir Kılıç NFT’sinin akıllı kontrat üzerindeki kod bloklarını inceleyelim.

ERC-721 Tokenı Akıllı Kontratı web üzerinde geliştirilebilir.

ERC-721 Token

📝 Remix — Solidity IDE 📝 linki üzerinden implement edilebilir.

⚔️Item.sol⚔️ (ERC-721 Token)

Örnek: Ethereum Blockchain’e bir öğe olarak kaydedilmiş Kılıç.

Örnek NFT Kodu

Kod Açıklaması:

5–9. Satırlar: Struct yapısında, Item’a (nesneye) ait bütün özellikleri tanımlar. (ad, seviye ve nadirlik düzeyi)

11.Satır: Sözleşme sahibinin tüm nesnelerinin saklanacağı bir dizi yaratıldı.

14–16. Satırlar: Kontrat sahibinin sözleşmenin kullanıcısı olduğunu tanımlarız.

18. Satır: Nesneleri göndermek istediğimiz ETH adresine ve hangi adla göndereceğimiz nesneOluştur fonksiyonu tanımlanır.

19. Satır: Nesne oluşturacak kişinin sadece kontratın sahibi olabileceği tanımlanır.

20. Satır: Her nesne oluşturulurken hepsinin benzersiz bir kimliği oluşturulur ve öge dizisinin geçerli uzunluğu baz alınır.

21. Satır: Nesne oluşturulur ve nesne diziye eklenir.

22. Satır: ERC-721 kütüphanelerindeki _mint işlevi, öğelerimizi bir Ethereum adresine göndermek için kullanıldı.

Aybars Dorman

Ethereum’un Yarısından Fazlası 12 Aydır Hareket Etmedi

Hareketsiz Ethereum Miktarı

Ether birikimi 2020'de büyüyor, ancak stake etme (staking) işleminin başlamasıyla bu durum yakında değişebilir.

Dolaşımdaki Ether arzının yarısından fazlası bir yıldan uzun süredir hareket etmedi ve son 12 ay içinde tüm Etherlerin sadece %39.6'sı el değiştirdi. Zincir işlemleri hızının kronolojik bir dökümünü sunan Glassnode’un “hodlwaves” grafiğine göre, Ether’in yaklaşık %28'i son 12 ve 24 ay arasında hareket etti ve zincir üzerindeki aktivitenin en büyük bölümünü oluşturdu.

Token’ların yaklaşık %20'si, Ekim 2017'den bu yana hareket etmedi ve analistler, bu kripto paraların bir yüzdesinin 0 aşamasıyla birlikte stake etmeye geçip geçmeyeceğini görmek için bekliyor. Faz 0'ın yaklaşan lansmanı, son 24 saat içinde dolaşımdaki Ether’in payının Ocak ve Şubat aylarında %0,5'in altından Eylül ayı başlarında ortalama %1'in üzerine çıkmasıyla, zincir içi transferlerin kısa vadeli hızlarında yakın zamanda bir artışa yol açmış gibi görünüyor.

Haftalık hız da yılın başında %1,5'ten hem Temmuz hem de Eylül’de %5'e yükselirken, aylık ve üç aylık transferler benzer şekilde Haziran’dan bu yana istikrarlı bir şekilde arttı. Buna karşılık, Bitcoin’in (BTC) kısa vadeli zincir içi hızı, Mart 2020'deki ön yarılanma ve Kara Perşembe çöküşünden bu yana büyük ölçüde azaldı ve haftalık transferler Şubat’taki arzın yaklaşık %6'sından %3,5 ile %4 arasına düştü.

Kaynak: CoinTelegraph

IOTA Vakfı IOTA Streams Alfa Sürümünü Duyurdu

IOTA Foundation

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan IOTA, kullanıcıların nesnelerin internetinden (IoT) ve bağlı cihazlardan toplanan verileri kontrol etmelerini sağlayan IOTA Streams’in son Alfa sürümünü duyurdu. IOTA Streams, doğrudan bağlı cihazlarda ayrıntılı veri erişimi ve paylaşım yetenekleri seviyeleri sağlamak ve bununla birlikte veri üreticilerine bu veriler üzerinde kontrol yetkisi sunmak üzere tasarlanmış bir sistem. Bir mobil cihazdan, IoT sensöründen, akıllı araçtan veya endüstriyel IoT çözümlerinden herhangi bir veri akışı, IOTA Streams ile yönetilebiliyor. Örneğin, IOTA Streams yol, trafik ve ilgili diğer verileri doğrudan bir araç sayesinde ulaşımla ilgilenen devlet kurumları ile paylaşabilecek şekilde tasarlandı.

Avrupa Birliği vatandaşlarının verileri, Genel Veri Gizliliği Yönetmeliği ile diğer ülkelere kıyasla emin ellerde olmasına rağmen, dünyanın birçok farklı bölgesinde bireylerin verileriyle ilgili gizlilik sorunu yaşanabilmektedir. IOTA’nın vizyonu, özellikle mevcut merkezi sistemlerde verilerin saklanma şeklinden kaynaklanan sorunları çözmektir.

IOTA Streams

Aynı zamanda IOTA Vakfı, verimliliği artırmak için “merkeziyetsiz teknolojiler ve yarı merkezileştirilmiş süreçler arasında gerekli bir denge” olması gerektiğine de işaret etmektedir. Aksi takdirde, çıkması muhtemel sorunlar teknolojiye olan güvene zarar verilecektir. IOTA Vakfı, teknolojinin insanlığa faydalı olması için güvenli ve açık bir şekilde kullanımının sağlanması gerektiğini belirtmiştir. IOTA Streams’in amacı, kullanıcıların, kuruluşların, cihazların ve sistemlerin, gerekli yerlerde korumalı verileri etkinleştirmeye ve kullanmaya başlayabilmeleridir.

Hem IOTA Streams hem de IOTA Access, Chrysalis aşama 2'nin yayınlanmasına kadar Alfa aşamasında kalacaktır.

Kaynak: Blockchain.News

DC Comics Çizeri Art Collab’da Batman’in NFT’sini Yayınladı

Batman Comics Art

Geleneksel ve kripto sanat dünyalarından iki önemli sanatçı, sanat odaklı NFT’ler yayınlamak için güçlerini birleştirdi.

DC Comics’ten Jose Delbo, dört adet NFT üretmek üzere kripto sanatçısı Trevor Jones ile birlikte çalıştı. Çıkan eserlerin içinde DC Comics’in popüler süper kahramanı Batman de yer aldı. İş birliği, birçok insanın NFT sahibi olmak istediği ve yatırımcıların NFT’lere on binlerce dolar vererek satın aldığı bir dönemde hayata geçiyor.

Delbo, yaratmış olduğu birçok sanat eserinin yanı sıra uluslararası çizgi roman markası DC Comics için çizdiği “Wonder Woman” ve Marvel Comics için çizmiş olduğu “Transformers” serileriyle tanınmış ünlü bir sanatçı. Delbo ile bu projede birlikte çalışan Jones ise, sanatı ve teknolojiyi birleştiren ve sanat eserlerini geleneksel tuvaller yerine blockchain tokenlarına koyan yeni bir “kripto sanatçıları” türünü temsil ediyor.

Batman NFT Çalışması

Merakla beklenen işbirliği sonucunda piyasaya çıkan ürünlerin içinde dünyanın en popüler kurgusal karakterlerinden biri olan ve çeşitli şekillerde tasvir edilen Batman da yer aldı. Üretilen, iki animasyon ve iki illüstrasyondan oluşan toplam dört sanat eseri, kripto sanat web sitesi MakersPlace’de satışa çıkartıldı.

Delbo ve Jones, birbirlerinden bağımsız olarak, dijital sanatlarını 20 ETH’den 150 ETH’ye (7.400 ila 58.000 ABD Doları) kadar değişen fiyatlarda satmayı başarabilmiş iki isimdi ama birlikte ürettikleri son çalışmaları açık artırmada toplamda 540.86 ETH’ye (yaklaşık 200.000 Dolar) satıldı. Açık arttırmada 111,3777 Dolar ile en fazla harcama yapan kişi, bir çok yüksek değerli kripto sanat eserine sahip bir koleksiyoncu olan “Maxstealth” mahlaslı kişi oldu.

Kaynak: Decrypt

ABD Dolarına Karşı Çin’in Dijital Para Birimi

Dijital Yuan

Son yıllarda Çin hükümeti, Yuan’ı uluslararasılaştırmak ve ABD Dolarına meydan okumak için çaba gösteriyor. Çin, Yuan’ın merkez bankası rezerv para birimi olarak kullanımını artırmak ve uluslararası ticarette benimsenmesini sağlamak için birçok adım atmıştır. En önemli adım ise Çin’in, ulusal bir dijital para çıkarma konusunda yol almış ilk büyük ülke olmasıdır.

ABD Doları ve Yuan arasında derin bir güç dengesizliği bulunmaktadır. Örneğin; Yuan, değerine göre küresel ödemeler için en aktif beşinci para birimi olmasına rağmen, Swift’in aylık takibinde, Ağustos 2020'de pazar payı sadece %1,91 iken Dolar’ın pazar payı %38,96’dır. Başka bir örnek olarak ise, geçtiğimiz Mayıs ayı itibariyle ABD Doları’nın, dünya çapındaki merkez bankası rezervlerinin %62'sini oluşturmasını verebiliriz. ABD hükümeti, dünyadaki finansal konumunu korumanın en önemli araçlarından biri olarak “haydut devletlere” karşı kullandığı mali yaptırımların devamlılığına odaklanmış görünüyor.

Çin ve ABD Rekabeti

Çin ise, ekonomik kalkınma programları ve Yuan’ın Uluslararası Para Fonu’nun Özel Çekme Hakları sepetine dahil edilmesi gibi kampanyalar yoluyla gelecek için uygulamaya çalışacağı ekonomik kontrol için zemin hazırlıyor. Örneğin, swap anlaşmaları aracılığıyla Yuan’ı uluslararasılaştırmak için aktif adımlar atmış ve dünya çapında 20'den fazla ülkede Yuan takas bankaları açmış durumdadır.

Çin’in dijital Yuan’ı çıkarması birkaç nedenden dolayı önemlidir. İlk olarak, başarılı bir dijital para, Çin’in Alibaba gibi büyük teknoloji platformlarının küresel olarak genişlemesiyle finansal teknolojide kazandığı itibarı daha da arttıracaktır. İkincisi, ekonomi üzerinde daha iyi kontrol ve daha hedefli teşvik önlemleri gibi yaygın olarak kullanılan bir dijital para biriminden gelecek potansiyel faydalar, salgından kurtulurken ekonomisini destekleyecektir. Son olarak, bu iki adımın tamamlanması ABD’nin itibarını sarsmak ve Çin’in küresel etkisini genişletmek için çok iyi hesap edilmiş bir fırsat sağlayacaktır.

Kaynak: Forbes

Binance Smart Chain’deki En İyi 5 Proje

Binance Smart Chain

1 Eylül itibariyle Binance Firması, akıllı kontratların oluşturulmasını ve Binance’e kendi BNB Tokenı için yeni bir stake etme (staking) seçeneği sunan, Binance Chain’e benzer bir blockchain olan Binance Smart Chain’i (BSC) başlattı.

Binance’in BSC projesini başlatmasındaki en büyük motivasyon Ethereum blockchain’ine alternatif olarak finansal protokoller sunarak DeFi devriminde daha etkin olabilmek. Ethereum altyapısı kullanılan DeFi ürünlerine olan talep fazlalığı ve buna bağlı olarak kullanımın getirdiği yüksek miktarlarda işlem Ethereum’u zorladı ve bu da hem kullanıcıların hem de DeFi protokol operatörlerinin ürünlerini üzerine inşa edebilecekleri alternatifler için çalışma yapmaya zorladı. BSC projesi Binance’in DeFi ekosisteminde gördüğü bu ihtiyaca çözüm olarak sunduğu bir proje oldu.

Binance’in yeni Blockchain’inde umut vadeden ilk beş projesi:

1) ZeroSwap

Çoklu-zincirli, bir dizi merkeziyetsiz işlemi sıfır maliyetli olarak, dijital token alım-satımı için işlem havuzundan likidite elde edilmesini amaçlayan bir ticaret protokolüdür.

Zeroswap Projesi

ZeroSwap, işlem ücreti madenciliği özelliği sayesinde gas ücreti olmadan işlemler sunacak ve buna ilave olarak protokol için likidite kaynağı sağlanması veya bu likiditenin aktarılması gibi işlemleri ücretsiz sunacak şekilde tasarlandı. Platform, Dex toplayıcısı sayesinde yatırımcıların oldukça geniş likiditeler ile merkeziyetsiz şekilde ticaret yapmasına olanak sağlar. Bu yapılırken de mümkün olduğunca kesinti ve fiyat kayması olmamasına önem verilmesi göze çarpan bir özelliğidir.

Bunlara ek olarak, kullanıcılar protokole likidite sağlamak için madencilik ödülleriyle teşvik edilebilecekler. ZeroSwap, kullanıcılarının en iyi DeFi deneyimini elde edebilimeleri için hem Ethereum hem de Binance Smart Chain üzerinde çalışarak onlara seçenekler sunuyor.

2) C.R.E.A.M. Finance

C.R.E.A.M. finance, Compound ve Balancer protokolleri üzerinde geliştirilmiş merkeziyetsiz ödünç alma ve ticaret yapma hizmetlerine sahip bir DeFi ekosistemidir. 11 Eylül’de BSC’de piyasaya çıkarılan C.R.E.A.M. Ethereum’un üzerinde çalışmasının yanı sıra “Etrafımdaki kripto kuralları” özelliğini desteklemektedir.

CREAM Finance Projesi

Şirket’in C.R.E.A.M.’i BSC versiyonuna geçirme kararı hakkındaki açıklamalarına göre, açıkca hız ve maliyetteki avantajlar sayesinde, artık gas maliyetlerinin kontrolü ve yavaş işlemler üzerinden işlem gönderme gibi konularda zorunluluk altında olmadıklarını eklediler. Şirketin C.R.E.A.M’i BSC platformu üzerine geçirme kararındaki en büyük etkenler Ethereum blockchain’ine kıyasla daha hızlı ve düşük maliyetli olmasıdır. Böylelikle platformun hizmetinde yavaş işlem süreleri ve gas maliyet kontrolü gibi problemler ortadan kalkmış oldu.

3) ForTube

ForTube Projesi

ForTube, kripto varlık sahiplerinin merkeziyetsiz şekilde varlık ödünç alıp vermesini sağlayan, The Force Protocol’e dayalı bir platformdur. Kullanıcılar, iki farklı ürün seçebilirler: bank veya bono. Bank; kullanıcılara varlıkları üzerinden çeşitli gelirler elde etmeleri için para yatırmalarına olanak tanırken, Bond ise; kullanıcıların kriptoparalarla faiz kazanmak veya kriptopara ödünç almak için yatırım yapmalarına veya bir tahvil çıkarmalarına izin verir.

Bu DeFi platformu hem Ethereum hemde BSC üzerinde çalışır ve kripto yatırımcılarının her iki ağında avantajlarına erişmelerini sağlar.

Yazı bir sonraki bültende devam edecektir.

Aybars Dorman

G7 Maliye Bakanları’nın Libra Yorumu

G7 Ülkeleri

Reuters’in haberine göre dünyanın en büyük yedi ekonomisinin finansal düzenleyicileri, Facebook’un sanal para birimi Libra’nın başlatılmasına karşı çıkmaya devam edecek. Dijital para birimlerinin finansal hizmetlere erişimi iyileştirebileceğini kabul ederken, şu anda yürürlükte olan düzenleyici yapının Libra’yı denetleyecek donanıma sahip olmadığına inanmaktalar. Habere göre, G7 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları Libra karşıtı duruşlarının değişmediğini ortaya koydu. Bu tür ödeme hizmetlerinin finansal istikrarı, tüketicinin korunmasını, mahremiyeti ve vergilendirmeyi bozmayacak şekilde düzenlenmesi gerektiği belirtildi.

ABD, Almanya, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7, Libra’nın mevcut düzenleyici çerçeve altında başlatılması halinde finansal istikrara zarar vereceğine inanıyor. G7 üyeleri, Facebook destekli Libra ve benzeri dijital paralar, kara para aklama ve terör finansmanı için kullanılabilir, piyasa bütünlüğü ve yönetiminden ödün vermenin yanı sıra yasal kesinliği baltalayabilir dediler.

G7 ülkelerinin hazırladıkları rapora göre, G7 ülkelerindeki mali düzenleyici otoriteler şu anda dijital merkez bankası paralarıyla (DMBP) ilgili fırsatları ve riskleri araştırıyor. DMBP’lerin yanı sıra, taslak raporda ödeme yapmak için dijital para birimlerinin kullanıldığı fidye yazılım saldırı tehditlerine de yer verildi.

Kaynak: Reuters

Dijital Yuan ile İlgili Geri Bildirimler

Dijital Yuan Kullanımları

Shenzhen şehri ve Çin Halk Bankası bu ayın başlarında bir “kırmızı zarf” çekilişi ile halka toplamda 20 milyon dijital Yuan (yaklaşık 1,5 milyon Dolar) verdi. İki milyon kişinin kişi başı 200 dijital Yuan için başvurduğu söylendi.

Haber kaynağı, Shenzhen’deki bir alışveriş bölgesinde anket yaptı ve kullancılardan bir kişi, dijital para seçeneği daha az tercih edilir bulduğunu ve ekstra getirileri olmadığı sürece dijital Yuan’ı tekrar kullanmayacağını belirtti. Bir başka kullanıcı ise Reuters’e verdiği demeçte, dijital Yuan altyapısının uzun zamandır aktif olan Alipay ve WeChat Pay’ınkilere benzer olduğunu söyledi.

Merkez bankası dijital paranın benimsenmesini artırmak için teşvikler sunmak zorunda kalabilir. PwC China’da kıdemli bir ekonomist, Reuters’e dijital Yuan’ın kullanımını teşvik etmek ve yaygınlaşmasını sağlamak için devletin kolaylık ve diğer faydaları sunmasının oldukça önemli olduğunun altını çizdi. Shenzhen çekilişi için 3.000'den fazla mağaza, dijital Yuan kazançlarının harcanmasına izin veren ödeme teknolojisini kullandı.

Kullanıcılar, dijital Yuan ile mağazalardaki satış noktalarında cüzdan uygulamasında yaratılan bir QR kodunu okutarak alış verişlerini yapabildiler ve resmi makamlarca verilen bilgiye göre kırmızı zarf çekilişini kazananların %95'i dijital Yuan ödüllerinin tamamını harcadı.

Kaynak: Coindesk

Fenerbahçe Spor Kulübü Kendi Kriptoparasını Çıkarmaya Hazırlanıyor

Fenerbahçe Kriptoparası

Türkiye’nin başarılı spor kulüplerinden biri olan Fenerbahçe Spor Kulübü, kendi kriptopara birimini hazırlamak için kolları sıvadı. Başkan Ali Koç geliştirilecek kriptopara projesinin kulüp için yeni bir gelir kapısı olacağını açıkladı.

Galatasaray Spor Kulübü ve Trabzonspor’un kendi kriptopara birimlerini geliştirmesinin ardından Fenerbahçe Spor Kulübü de bu alana yönelme kararı aldı. Ali Koç’un özel bir basın konferansında yaptığı açıklamalara göre kulüp bu projeyi ya kendi başına geliştirecek ya da başka bir şirketle iş birliği yapacak. Kulübe maddi açıdan yeni avantajlar sağlayacağı düşünülen bu proje için Fenercoin, 1907coin, FBCoin gibi isimler düşünülmekte.

Koinbülteni

Kurumsal Yatırımcıların Kriptopara Rezervi Büyüyor

Stone Ridge Holdings Group’un Bitcoin’e yatırım yapması ve Grayscale’in yeni bir rekor kırmış olması ile birlikte kriptoparalara yatırım yapan kurumsal yatırımcıların sayısı hızla artıyor.

Kurumsal müşterilere hizmet veren Stone Ridge 115 milyon Dolar değerinde Bitcoin aldı. Stone Ridge Yönetim Kurulu Başkanı Ross Stevens yaptığı açıklamada, itibari paraların değer kaybetmeye başladığına dikkat çekip zamanla daha fazla insanın Bitcoin’e yöneleceğinin mesajını verdi.

Stone Ridge Bitcoin’e yatırım yapmışken Grayscale’in kriptopara fonu da büyümeye devam etti. Dünyanın en büyük kriptopara fonu olan Grayscale’in yönetiminde artık 6.4 milyar Dolar değerinde kriptopara bulunuyor. Bu fonun 5.2 milyar Dolarlık kısmı Bitcoin; 855 milyon Dolarlık kısmı Ethereum kaynaklı.

Koinbülteni

Dijital Yuan Benzin İstasyonlarında Kullanılmaya Başlandı

Çin Merkez Bankası kendi dijital merkez bankası parasını test edebilmek için bu parayı benzin istasyonlarında kullanmaya başladı. Ülkedeki bazı vatandaşlar devlet destekli Guangdong Petroleum’un istasyonlarında dijital Yuan ile ödeme yapabiliyorlar.

Bu ay 50 bin kişiye dijital Yuan dağıtan Çin Merkez Bankası bu parayı günlük hayata adapte edebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Merkez Bankası bu amaç doğrultusunda dijital Yuanı Shenzhen genelindeki 11 farklı istasyonda test etme kararı aldı. Vatandaşlar bu benzin istasyonlarında yaptıkları harcamaları nakit para kullanmadan, dijital Yuan ile ödeyebiliyorlar. Bu test uygulamasının zamanla 100’den fazla istasyonu kapsayabileceği açıklandı.

Koinbülteni

Fed Başkanından Dijital Para Açıklaması

Jerome Powell — FED Başkanı

Fed Başkanı Jerome Powell katıldığı IMF panelinde dijital Dolar ile ilgili konuştu. Powell; dijital Dolar’ın ödeme işlemlerinin hızını artırıp maliyetini düşürebileceğini ancak Fed’in henüz kendi dijital parasını çıkarmak konusunda kesin bir karar vermediğini açıkladı.

Powell Fed’in dijital paralarla ilgili birkaç yıldır aktif olarak çalışma yaptığını, bu süreç içerisinde MIT gibi kuruluşlarla iş birliği yapıldığını söyledi. Fed Başkanının açıklamalarına göre merkez bankası bu çalışmalar sonucunda dijital paraların hız, maliyet, güvenlik gibi konularda avantajlar sağlayabileceğini fark etti.

Fakat Powell gizlilik, siber saldırı ve mali suç gibi konularda hala soru işaretleri olduğunu söyleyip Fed’in bu konuya temkinli bir şekilde yaklaşacağını vurguladı. Dijital para konusunda önemli olanın “ilk dijital parayı çıkarmak değil iyi bir dijital para çıkarmak” olduğunu söyleyen Powell, Fed’in bu alanda diğer merkez bankaları ve BIS ile birlikte çalışmayı sürdüreceğini açıkladı.

Koinbülteni

İstatistik: Blockchain’in Dünya Ekonomisine Katkısı

Blockchain’in Dünya Ekonomisine Katkısı

Ekonomistlere göre Blockchain Teknolojisi, dünya ekonomisine 2030 yılına kadar $1.74 trilyon USD’lık değer katkısı sunacak.

(Global GDP’nin yaklaşık %1.4’ü)

Kaynak: PwC

İstatistik: Dijital Cüzdan Kullanımı

Kolaylık, Rahatlık ve Hız

Tüm yaş gruplarına göre, dijital cüzdan kullanımındaki en önemli gerekçe ‘’Kolaylık, Rahatlık ve Hız’’.

Kaynak: CapGemini

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl Ataç
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman

Bizi Takip Edin

Web Sitemiz

Twitter

LinkedIn

Instagram

YouTube

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

Social Crypto Investment Platform Bit.Store

Chapter I Complete! The Great Battle Will Soon Begin!

Where do lost cryptos go?

Sisilala TV’s Takeshi Ando attends Ethanim launch and delivers a speech