This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

İran’daki Bitcoin Madencilerinin Yeni Bir Alıcısı Var: İran Merkez Bankası

Bitcoin Mining

Yaptırımlardan etkilenen ancak elektrik üretmek için bolca petrol ve doğal gaz rezervine sahip olan İran, ithalat ödemeleri için kriptopara kullanmayı planlıyor.

Geçen yıl kriptopara madenciliğini yasallaştıran ancak ticareti yasaklayan İran, İran’da yasal olarak kayıtlı olan madenciler tarafından üretilen Bitcoin’i devlet kasasına aktarmak için yeni düzenlemeler oluşturdu. Yeni düzenlemeler ile madencilerden kriptoparalarını merkez bankasına satmalarını isteniyor.

İki yıl içinde yabancı para rezervleri %33'ün üzerinde azalan ülke, ABD yaptırımlarının etkisini azaltabilecek bir çözüm olarak Bitcoin’i görüyor.

Yaptırımlar nedeniyle İran, rezervde tuttuğu Dolarları kullanma konusunda çok sınırlı bir hareket alanına sahip. Sızan söylentilere göre, İran Merkez Bankası birincil rezerv para birimini ABD Doları’ndan Çin Yuan’ına çevirdi ve ek olarak kendi dijital para birimi üzerinde de çalışmalara başladı.

Yeni düzenlemeler, İran’ın sübvansiyonlu elektriğinden yararlanarak üretim yapan madencilerden vergi almak için tasarlandı. İran, petrol ve doğalgaz rezervleri sayesinde dünyadaki en ucuz enerji fiyatlarından birine sahip ama ABD yaptırımları sebebiyle sınırlı şekilde petrol satışı yapabiliyor.

Düzenlemelerin ayrıntıları üzerinde hala çalışılmakta olduğu paylaşılan bilgiler arasında. Bu sistemin işe yarayıp yaramayacağı ve Bitcoin’in bir ülke tarafından ticarette kullanılmasının çıkaracağı sonuçları bize zaman gösterecek.

Kaynak: Decrypt.io

Blockchain İnsanların Yaşamlarını Dönüştürmek İçin Nasıl Kullanılıyor?

İnsanların Yaşam Tarzı

Dünyanın dört bir yanındaki marjinal toplulukları desteklemek için başlatılan üç proje, blockchain teknolojisinin insanların hayatlarını daha iyi hale getirme konusunda ne kadar güçlü olabileceğini gösteriyor.

BCG Digital Ventures’ta yazılım mühendisi olan Dianing Yudono, bu üç projeden ikisi hakkında bilgi verdi: United Nations World Food Programme’s Building Blocks Initiative ve Grassroots Economics’ Community Inclusion Currencies Scheme.

İlk projenin temelde iki amacı bulunmaktadır. İlki mülteci kamplarındaki insanlara doğrudan nakit transferlerini kullanarak hızlı ve güvenli bir şekilde yiyecek ve ihtiyaç malzemeleri satın alma araçları sağlamak, ikincisi ise yiyecek kuponlarının kaybolması veya çalınması, bankalar gibi üçüncü taraf kuruluşların kişisel verilerine erişimleri gibi konularda artık endişelenmelerine gerek kalmamasını sağlamaktır. Sistemin çalışma prensibi şu şekilde ilerlemektedir: mülteciler Ethereum tabanlı özel bir blockchain’de açılan ve 30 dolar içeren sanal bir cüzdan alırlar ve seçili perakendecilerden ürün satın alabilirler. Ödeme sırasında, işlem blockchain kullanılarak kaydedilirken, iris taraması ile kimlikleri doğrulanır ve parayı harcamaları sağlanır.

Alışklanlıklar

İkinci projedeki amaç ise, bireylere piyasa koşullarındaki risklere maruz kalmadan mal ve hizmet alışverişi ve yeni işletmeler kurma araçları sağlamaktır. Ekonomik zorlukların üstesinden gelmek için yedek fonlar CIC para birimi üzerine kurulur ve belirli bir topluluk bunu desteklemeyi kabul ettiğinde, para birimi belli bir bölgedeki tüm ticaret işlemleri için kullanılır. 2013 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana, 147.000 dolardan fazla para bu şekilde dağıtıldı. 39.000 kullanıcı para birimini benimsedi ve bunu kullanarak 276.000 yan zincir tabanlı (sidechain-based) işlem gerçekleştirdi.

Kaynak: Diginomica

Ethereum Polkadot’a Karşı: Polkadot’a Genel Bakış

Ethereum vs Polkadot

Polkadot ağı, Gavin Wood ve Peter Czaban tarafından 2016 yılında kurulmuş olan bir blockchain platformudur. Polkadot, Web3 Vakfı tarafından finanse edilen açık kaynaklı bir proje olmasıyla öne çıkmaktadır. Polkadot projesini gerçekleştirmek için şimdiye kadar 5 ekip ve 100’den fazla yazılım geliştirici görevlendirilmiştir.

Polkadot’un geliştirilmesinin arkasındaki en büyük amaç, güvenlik, ölçeklenebilirlik ve inovasyonlar için dayanıklı bir platform sunabilmektir. Bununla birlikte Polkadot, ölçeklenebilirlik sunan parçalanmış bir zincir olması ve farklı blockchain’ler ile uyumlu şekilde çalışmak için güvenli bir ortam sağlaması bakımından ilk protokoldür.

Polkadot’un ilk sürümü 26 Mayıs 2020’de piyasaya çıkmıştır. Polkadot’un lansmanında da vurgulandığı üzere, platformun birden fazla gerçekleşecek aşamaları ve bunlara ulaşılması için gerekli özel amaç ve hedefleri bulunmaktadır.

PoA Mode
Bu modda, kullanıcıların çoğu Ethereum sözleşmelerinden token talep edebilir. Bu kullanıcılar, token’larını stake edebilir veya “validator-nominate” işlemleri için niyetlerini beyan edebilirler.

NPoS Mode
Bu aşama, ağı merkeziyetsiz bir dizi validator (onaylayıcı/doğrulayıcı) tarafından çalıştırılmıştır. Web3, ise doğrulayıcıların sayısını arttırmak için Sudo anahtarını kullanmayı tercih etmiştir.

Governance
Sudo anahtarlarının bazı operasyonlarda çeşitli rolleri olsa da, yönetim sistemi asıl olarak zincirdeki kararların çoğunu almak için etkinleştirilmiştir.

Sudo Removed
Sudo modülü kaldırılmıştır. Sudo olmadan zincir artık canlı (mainnet’te) merkeziyetsiz bir ağ olacaktır.

Activating Balance Transfer
Bu aşama şu an Polkadot’un içinde bulunduğu aşamadır. Bu aşamanın amacı Network içerisindeki onaylayıcıların ve token sahiplerinin çalışma zamanlarının arttırılmasıyla, bakiyelerdeki transfer kısıtlamaların kaldırılmasına olanak sağlamaktır. Bunun dışında, Networkte alınan önemli kararlarda ve güncellemelerin karar aşamasında topluluğun da interaktif bir şekilde oy vermesine olanak sağlamaktır.

Enabling Core Functionality
Bu aşama daha çok Parachain müzayedelerini ve XCMP’yi etkinleştirmekle ilişkilidir. Polkadot.network’un tamamen işlevsel bir blockchain’e dönüşmesini sağlayacaktır. Bu sayede ilerleyen günlerde token sahipleri ağın geleceğine karar verebilecektir.

Aybars Dorman

Japon Futbolcu Keisuke Honda Kendi Kriptoparasını Çıkarıyor

Keisuke Honda

Japon Futbol yıldızı Keisuke Honda’nın, hayranlarıyla yeni bağlantılar kurmak için kendi kriptoparasını piyasaya sürdüğü belirtiliyor. Kriptopara, “KSK Honda Coin” ismi ile taraftar katılımını artırmak amacıyla bir blockhain platformu olan Rally.io aracılığıyla Perşembe günü başlatıldı.

Token sahipleri dünyaca ünlü futbolcudan özel içerikler alabilecek ve onunla discord üzerinden etkileşime girebilecek. Honda, en sadık hayranları ile bağlantılar kurmak için sosyal bir simge oluşturmaya karar verdiklerini ifade etti. Aynı zamanda, yeni token’ın taraftar topluluğunda parayı kimin tuttuğu ile ilgili şeffaflık sağlayacağını belirtti.

Yıldızları hayranları ile buluşturma konusunda küresel futbol topluluğu blockchain endüstrisinin derinliklerine iniyor. Rusya Premier Ligi’ndeki en iyi futbol kulübü olarak kabul edilen Zenit St. Petersburg da 15 Ekim’de takas edilebilir dijital kartlar çıkarmak için blockchain tabanlı bir oyun platformu olan Sorare ile anlaşmıştı. Eylül ayında ise İtalyan profesyonel spor kulüplerinden SS Lazio kripto ticaret platformu StormGain ile çok yıllık bir anlaşma imzalayarak, kripto yoluyla yeni taraftar etkileşim seçeneklerini mümkün kıldı.

Kaynak: Cointelegraph

Estée Lauder’in Blockchain Projesi

Estée Lauder

Çok uluslu Amerikan parfüm, makyaj ve cilt bakım ürünleri devi Estée Lauder Companies (ELC), Madagaskar’dan gelen vanilya cilt bakımı bileşeninin kaynak standartlarını karşılamak için bir blockchain platformu kurdu. ELC, blockchain sistemi ile ürünlerindeki vanilyanın orijinalliğini ve kalitesini doğrulamayı amaçlamaktadır. ELC’nin sahip olduğu güzellik şirketleri arasında yer alan ve doğal bir kozmetik markası olan Aveda 125 ürününde vanilya kullanıyor.

ELC, blockchain pilot projesini güzellik endüstrisinde bir oyun değiştirici olarak görüyor. Ayrıca, proje hassas içerik tedarik zincirleri için 2025 yılına kadar sağlam sosyal eylem planları ve biyolojik çeşitlilik geliştirme hedefini gerçekleştirme yolunda bir basamak olabilir.

ELC, yoğun çiftçilik, büyük iklim zorlukları ve fiyat dalgalanmaları gibi karmaşık konuları içerdiği için vanilya satın almanın zorluğunu kabul etti. Bu nedenle, blockchain platformlarının sunduğu dijital izlenebilirliği tedarik yönetimini kolaylaştırmak için dostane bir çözüm olarak görüyor. Ek olarak, blockchain teknolojisi, küresel salgınlar veya iklim değişikliği gibi öngörülemeyen koşullar tarafından tetiklenen karmaşıklıkları da azaltacaktır.

Kaynak: Business Blockchain

Elon Musk’ın SpaceX ‘i Starlink Uydularını Uzaya Gönderdi

SpaceX

SpaceX, 18 Ekim’de uzaya başka bir Starlink uydu grubu fırlattı. SpaceX’in kurucusu Elon Musk, yörüngedeki uydulardan oluşan bir filo aracılığıyla internete bağlanmak için tasarlanan Starlink kullanıcı terminallerini “UFOs on a stick” olarak adlandırdı. Şu anda dünyanın etrafında dönen 800 Starlink uydusu bulunmaktadır. Şirket, uyduların dünyanın her köşesine yüksek hızlı internet ulaştırabileceğini iddia ediyor. SpaceX, 60 uydunun gönderimini gerçekleştirdi ve web sitesinden yayınladı.

Yaklaşık 50 milyar dolar değerinde bir şirket olan SpaceX, 2015 yılında Starlink projesini başlattı. Dünyanın neredeyse yarısının İnternet erişimi çok az veya hiç yok. Bu proje ile binlerce uydunun yörüngeye oturtularak dünyanın hemen hemen her yerine internet hizmeti sağlanacağı umuluyor.

Musk’a göre bu iddialı proje 2021 yılına kadar tamamlanacak. Musk, Starlink’in yakında kullanıma hazır olacağını söyledi. Şirketin attığı tweette “Kuzey ABD ve umarız güney Kanada’da oldukça geniş bir halka açık beta yayınlamayı planlıyoruz. Düzenleme onayını alır almaz diğer ülkeler de takip edilecek.” Bununla birlikte Starlink hâlihazırda bazı yerlerde kullanılıyor. Washington Eyaletindeki acil müdahale ekipleri, orman yangınları sırasında Starlink projesini kullandı. Eyaletteki uzak bir Kızılderili kabilesi olan Hoh Kabilesi de uzaktan öğrenme için kullanıyor.

Kaynak: Decrypt.co

Binance Smart Chain’deki En İyi 5 Proje

Spartan Protocol

Yazının birinci bölümü 22. sayımızdadır.

4) Spartan Protocol

Spartan protokolü, Binance Smart Chain üzerinde, sentetik varlıkların merkeziyetsiz ticareti için teşviklendirilen otomatik bir piyasa sağlayıcısıdır. Protokolün başlıca amacı yüksek hacimlere sahip likitide havuzlarının synthetic token üretimi, takas edilmesi, ödünç verilmesi ve daha fazla özelliğin karşılanmasını sağlamaktır. Spartan protokolünün geliştiricilerine göre, Spartan protokolünün BSC üzerinde başlatılması, Binance DeFi ekosisteminin gelecekteki ekonomik değeri üzerine yapılmış bir yatırım olarak görülmelidir.

5) Bounce

Bounce, NFT (Non-fungible token) yani eşi olmayan token’larla değeri yaratılmış nesneleri (ev, koleksiyon kartları, oyun nesneleri gibi) müzayede satışına çıkarmayı amaçlayan bir merkeziyetsiz müzayede protokolüdür.

Bounce, Ethereum ve BSC kullanıcılarının fiyatlandırma ve ödeme için ETH veya BNB kullanarak birçok farklı dilde kapalı/mühürlü müzayede yoluyla ERC721 ve ERC1155 token’larını teklif vermede kullanmalarını sağlar.

BSC, EVM (Ethereum Virtual Machine) ile uyumludur, bu da MetaMask’ın Bounce (veya herhangi bir DeFi uygululaması) ile etkileşim içinde kullanılabilmesi anlamına gelmektedir. BSC, oldukça yeni bir proje olması sebebiyle, yakın gelecekte daha fazla DeFi projesinin çoklu zincire geçmesi ve BSC‘nin bu projelere doğrudan desteğinin artması beklenmektedir.

Binance’in BSC hizmetiyle çok geniş kullanıcı kitlesini DeFi dünyasıyla tanıştırması hem gelir artışı sağlaması hem de genel ekosistem için kullanımı hızlandırması sebepleriyle blockchain ve DeFi gibi alanların benimsenmesine çok katkıda bulanacağı şimdiden görülebilmektedir. Buna karşın projenin daha çok yeni olması, bakım maliyetleri, bilgisizlik ve çok adımlı işlemlerin karmaşıklık yaratması sebebiyle Binance’in bu alanda oldukça sabır gerektirecek bir bağlılık ve süreklilik göstermesi gerekmektedir.

Binance Smart Chain’in geleceği nasıl şekillenecek? DeFi evreninde batan bir gemi mi olacak, yoksa UniSwap gibi kendine bu alanda önemli bir yer edinebilecek mi? Bekleyip göreceğiz.

Aybars Dorman

Rusya Merkez Bankası, Dijital Para İçin Test Planını Açıkladı

Dijital Para Planları

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, çevrimiçi bir konferansta, Rus haber ajansı TASS’ın bildirdiğine göre dijital Ruble’nin pilot test aşamasının 2021 sona ermeden önce başlatılabileceğini duyurdu:

İstişare raporu tartışıldıktan sonra yılsonuna kadar geri bildirim toplayacağız. Sonra onları değerlendireceğiz. Dijital rubleyi piyasaya sürmenin fizibilitesine karar verilirse, tam teşekküllü bir konsept hazırlayacağız. Öyleyse, bize göre, her şeyin nasıl çalıştığını anlayabilmemiz için sınırlı sayıda kullanıcıyla bir pilot çalışma aşaması olmalı. Böyle bir pilot uygulamanın önümüzdeki yılın sonuna kadar mümkün olacağını düşünüyoruz.

Rusya Merkez Bankası başkanı, ayrıca dijital Ruble’nin amacının kâğıt paranın yerini almak olmadığını vurguladı.

Nabiullina veri gizliliği açısından, dijital Ruble’nin anonimlik özelliği olmayacağının altını çizdi:

Nakit olması anlamında anonimlik olmayacak. Ancak gizliliğin güçlendirileceği varsayılıyor… Dijital Ruble’yi tanıtırken maksimum gizlilik ana görevdir.

Düzenleyiciler ise dijital Ruble’nin gelişiminin dijital dönüşüm yönünde bir adım olduğunu söylüyor.

Bize göre, bir bütün olarak dijital ekonominin gelişimi denen şeye organik olarak uyuyor. Dijital dönüşüm gerçekleşiyor.

Kaynak: Daily Hodl

Fenerbahçe Spor Kulübü Taraftar Uygulamasını Kullanıma Açtı

Fenerbahçe Taraftarları

Fenerbahçe Spor Kulübü, Mohikan adlı mobil taraftar uygulamasını 26 Ekim akşamı kullanıma açtı. Taraftarların kulüple dijital olarak etkileşime geçmesini sağlayan bu uygulamada kulübün kendi kriptoparasına da yer verildi.

Kulüp başkanı Ali Koç, Ekim ayında kulübün kendi kriptopara birimini çıkarabileceğinin müjdesini verdi. Fenerbahçe Spor Kulübü yönetimi henüz bu projenin teknik detayları ile ilgili resmi bir açıklama yapmış olmasa da Mohikan uygulamasındaki FBC adlı eklentinin “Fenerbahce Coin”in kısaltması olduğu düşünüldü.

Mohikan uygulamasını kullanan kişiler, zaman içerisinde Fenerbahce Coin almaya başlanılabileceğini ve bu koinin bir QR kodu aracılığıyla Fenerium mağazalarında kullanılabileceğini düşünüyorlar.

Koinbülteni

PayPal Kriptopara İşlemlerini Destekleyeceğini Açıkladı

Paypal — Kriptopara Hizmeti

ABD’deki PayPal müşterileri bu yıl bitmeden PayPal hesaplarından kriptopara alıp satmaya başlayabilecekler. Kullanıcılar 2021’in başından itibaren ise ülke genelindeki milyonlarca farklı ödeme noktasında kriptopara ile alışveriş yapabilecek.

Kullanıcılar PayPal cüzdanlarındaki parayı kullanarak uygulama içerisinden kriptopara alıp bunu itibari para kullanıyormuş gibi kullanabilecekler. Milyarlarca dolarlık işlem hacmi bulunan PayPal’in bu hamlesinin kripto para sektörünü kalkındıracağı düşünülüyor. Ancak PayPal kullanıcıların uygulama içerisinden aldıkları kriptoparaları başlangıç aşamasında başka bir platforma transfer etmelerine izin vermeyecek.

Koinbülteni

SPK Bir Bitcoin Türev Borsasına Erişim Engeli Getirdi

Sermaye Piyasası Kurulu

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), gelen şikayetlerin ardından Overbit adlı bir Bitcoin borsasına erişim engeli getirdi.

Kriptopara yatırımcıları Overbit borsasını kullanarak Bitcoin gibi koinler ile kaldıraçlı işlem yapabiliyorlar. Borsa, bu kullanıcılara 500 kata kadar varan kaldıraç oranlarından faydalanma imkanı tanıyor. Fakat bu, SPK’nin uyguladığı 10 katlık kaldıraç limitini ihlal ediyor. Ağustos ayında gelen şikayetin ardından Overbit hakkında soruşturma başlatan SPK, 10 katlık kaldıraç limitinin ihlal edilmesini ve borsanın SPK lisansı olmamasını göz önüne alarak borsaya erişim kısıtlaması getirdi.

Koinbülteni

Türkiye’nin İlk Kriptopara Kartı Geliyor

Paribu Card

Yerli kriptopara borsalarından Paribu, Türkiye’nin ilk kriptopara kartını hazırlamak için harekete geçti. Banka kartı gibi işlev görmesi beklenen bu kartın kriptopara kullanımını kolaylaştırması bekleniyor.

Paribu CEO’su Yasin Oral tarafından yapılan açıklamalara göre şirketin geliştireceği kriptopara kartı Visa anlaşmalı olacak. Paribu kullanıcıları, milyonlarca farklı Visa noktasında ödeme yapabilmek için cüzdanlarındaki kriptoparaları ve Türk Lirası’nı kullanabilecekler. Kullanıcıların bu kartı kullanarak yapacakları kriptopara ödemeleri anlık olarak Türk Lirası’na dönüştürülecek ve işletme sahibine o şekilde aktarılacak. Bu işlemin milisaniyeler içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Türkiye’de bir ilk olması beklenen bu kriptopara kartının genel olarak kriptopara kullanımını kolaylaştırması umuluyor. Borsa CEO’su Oral, şu ana dek “bir yatırım aracı olarak görülen” kriptoparaların bu kart sayesinde “günlük hayatta” da yer edinmeye başlayabileceğini söyledi.

Koinbülteni

İstatistik: Bankacılık Sektöründe Şirket Başarıları

Bankacılık Sektörü Başarıları

2020 yılı bugüne kadar olan istatistiklere göre, ‘’Ethereum, Square, Paypal ve Bitcoin’’ açık ara bankacılık sektöründen daha iyi performans sergiliyor.

Kaynak: Cryptopotato

İstatistik: Elinde 1 Milyon Dolar Tutan Adres Sayısı

1 Milyon Dolar Tutan Adresler

1 milyon dolardan fazla bakiye bulunduran Bitcoin adres sayısı Eylül 2020’den sonra yeniden 20.000’in üzerinde.

Kaynak: GlassNodei

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl Ataç
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman

Bizi Takip Edin

Web Sitemiz

Twitter

LinkedIn

Instagram

YouTube

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

What’s the difference between OMNIA vs. basic blockchain nodes?

7 Best Yield Farming Platforms in 2022 that You Must Know — UniFarm

CryptoFinance Metrics | 02.23.2022

Avarta x Transak