This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

KriptoEkonomi Bülteni — 24

11 Kasım 2020

 1. Itchiro Yeni Bir Oyun Mimarisi Geliştiriyor
 2. Nijerya’da Sosyal Medya Sansürü
 3. Ethereum Polkadot’a Karşı: Akıllı Sözleşmeler
 4. Ant Grup’un Yurtdışı Yatırımları
 5. Toyota Dijital Para Birimi İçin Pilot Uygulamasını Başlattı
 6. Avustralya Merkez Bankası Dijital Para Projesini Başlattı
 7. Facebook Libra, COVID-19 Döneminde Merkez Bankası Dijital Para Birimi Yarışını Harekete Geçirdi
 8. Facebook’un Bitcoin ile İlgili Yasakları
 9. İran Bitcoin ile İthalat Yapacak
 10. JPMorgan Kendi Kriptoparasını Hazırladı
 11. Tek Bir Binance Balinası Borsayı Sabote Etti
 12. Bitcoin Cüzdanı Ledger Dolandırıcıları 1 Milyonun Üzerinde XRP Çaldı
 13. İstatistik: Ethereum 2.0 Kontratı Yayınlandı!
 14. İstatistik: Amerika Seçimleri ve Bitcoin Fiyat

Itchiro Yeni Bir Oyun Mimarisi Geliştiriyor

Yeni Oyun Mimarisi

Blockchain tabanlı bir oyun projesi olan Itchiro, yeni nesil oyun altyapısı oluşturmaya hazırlanıyor. Firma bu hedefini gerçekleştirmek için merkeziyetsiz finans ve değiştirilemez token teknolojisinden yararlanmak üzere çalışmalar yapıyor.

Bu yıl, Ethereum akıllı sözleşmelerini kullanan, yeni deneyim alanları ve sistemler oluşturmak için çalışan DeFi projelerinde bir patlama yaşandı.

Oyun sektörü ve oyun için varlık ticaretini kapsayan bir DeFi ekosistemi içerisinde çok sayıda oyun geliştirme yetkinliğine sahip olan Itchiro, yeni ortaya çıkan bu alanda kendi izini bırakmaya çalışıyor diyebiliriz.

Itchiro ekibi, kısa vadede ekosistem, NFT pazarı ve NFT mobil cüzdanı oluşturmak için genel bir altyapı üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Uzun vadede ise bağımsız oyun stüdyoları için oyun içi varlıkların yaşam döngülerini yönetmelerine olanak sağlayacak bir altyapı oluşturmak istiyorlar.

Ekosistem

Bu yeni ekosistem içerisinde, kullanıcılar Itchiro’nun belirlemiş olduğu sözleşme kurallarına bağlı olarak oyun içi varlıkları satın alma, satma ve takas etme olanaklarına sahip olacaklar. Buna ek olarak; merkeziyetsiz borsa üzerinde bu olanaklar, hem Android hem de iOS platformlarında yer alan NFT cüzdan uygulaması aracılığıyla tüm topluluğun hizmetine sunulacak. Ayrıca, bu altyapı sayesinde NFT koleksiyonlarını kullanıcılar birbirlerine gönderebilecek ve kendi hesaplarında yönetimlerini sağlayabilecekler.

Itchiro, DAO tarafından destekleneceği için, Itchiro’nun token’ı $JEM sahipleri platformu etkileyen bazı önemli kararlar için oy kullanma hakkına da sahip olacaklar.

Kaynak: Coin Telegraph

Nijerya’da Sosyal Medya Sansürü

Sosyal Medya Sansürü

Nijerya’da polis şiddetine karşı düzenlenen son EndSARS protestolarının ardından hükümet, ifade özgürlüğünü kısıtlamak için sosyal medya kullanımını suç saymayı amaçlayan önceki bir yasa tasarısını yeniden gündeme getirdi. Yetkililer, geçen yıl oluşturulan yasa tasarısının sosyal ağlardaki sahte haberleri engelleme çabalarının bir parçası olduğunu iddia ettiler. Sosyal medyayı düzenleme fikri ülke çapında ağır eleştirilerle karşılaştı ve neyse ki Nijeryalılar için tasarı birkaç ay sonra rafa kalktı. Ancak, tasarı Nijeryalı gençlerin polis vahşetine ve baskısına karşı çok sayıda protesto düzenlemesinin ardından yeniden su yüzüne çıktı.

Sosyal Medya

Nijerya Polis Kuvvetinin bir parçası olan Özel Hırsızlıkla Mücadele Ekibi (SARS) genç Nijeryalıları gasp ediyor ve öldürüyordu. Vahşet, sosyal medyadaki #EndSars kampanyasının ülke çapında barışçıl protestolarla desteklendiği bu ayın başlarına kadar yıllarca devam etti. Kampanya kısa sürede yayıldı ve hatta Jack Dorsey ve CZ Binance, polis vahşetine karşı mücadelede Nijeryalıları destekledi. Protestocuları desteklemek için sosyal medyada hem fiat hem de kriptopara birimlerinde bağışlar toplandı. Sosyal medyanın protestolardaki rolünü gören Nijerya hükümeti, geçen yıl önerdiği yasa tasarısını yeniden canlandırdı.

Nijerya’daki mevcut durum, sansüre dayanıklı sosyal ağlara sahip olma ihtiyacını yansıtıyor. Tasarı yasalaşırsa Nijeryalılar çevrimiçi ifade özgürlüklerini yitirecek.

Merkeziyetsiz, blockchain teknolojisi üzerine kurulu sosyal medya, hükümet dahil hiçbir kuruluşun kullanıcıların platformlarda yaptıklarını kontrol etmesine izin vermez. Merkeziyetsiz sosyal ağlar hâlihazırda var olsa da hala ana akım değiller.

Kaynak: CryptoPotato

Ethereum Polkadot’a Karşı: Akıllı Sözleşmeler

Ethereum vs Polkadot

Polkadot

Polkadot.network akıllı sözleşmeleri desteklememektedir. Ancak, akıllı sözleşmeleri destekleyen parachainlere sahiptir. Parachainler, eş zamanlı çalışma mantığını içeren paralel zincirlerdir. Bu paralel zincirler, paylaşılan güvenlik ve zincirler arası iletişimden yararlanmaktadırlar.

Parachain içeren sistemler, bir uygulamayı yayınlamak için üç seçenek sunar. Birincisi, mevcut bir parachain üzerinde akıllı bir sözleşme oluşturulabilir ve depolanabilir. İkinci olarak, uygulamanın parachaini olarak oluşturulabilir ve veya parathread “Polkadot güvenliğine geçici olarak” (blok bazında) konuşlandırılabilir.

Bir uygulamayı oluşturmanın ve bloklarda tutmanın yollarının her birinin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Akıllı sözleşmelerin en önemli avantajlarından biri tek bir zincirde yer alabilmeleridir.

Tek bir zincirde yer aldıklarından, aynı blockchaindeki diğer akıllı sözleşmelerle değiştirilebilirler. Şüphesiz, akıllı kontratların birbiriyle uyumlu şekilde çalışması onları çok yönlü kılmaktadır. Buna karşın, akıllı sözleşmeler her zaman ana zincirin özelliklerine bağlıdır. Kısaca, bu host (ilk konumlandırıldıkları ana zincir) zincirin ilkelerinin ötesine geçmezler diyebiliriz.

Parachain’ler bu açıdan daha iyi özellikler sunmaktadır. Tasarıma ek olarak, uygulama özellikleri üzerinde de önemli ölçüde kontrol sağlarlar. Parachain veya parathread ile geliştirilebilen özellikler arasında özel ücretlendirme yapısı, özel bir para politikası, hazine ve yönetişim mekanizması yer almaktadır. Bu da hem yerel hem de özel para politikaları için polkadot akıllı kontratlarını uygulanabilir kılar.

Ethereum

Ethereum protokolünde akıllı sözleşmeler kodları referans almaktadır. Kod blokları olmalarına rağmen sözleşmeler olarak adlandırılırlar, çünkü bu kodlar aracılığıyla değerli olan şeyler kontrol edilmektedir. Ethereum’daki akıllı sözleşmelerin görevi, kodları çalıştıran herkese aynı sonuçları vermeyi garanti etmesidir.

Bu sözleşmeler, çeşitli amaçlar için kullanılır. Bunlardan biri, çok çeşitli merkeziyetsiz uygulamalar (DApp) oluşturmaktır. Bu DApp’ler arasında oyunlar, dijital koleksiyonlar, çevrim içi oylama sistemleri ve finansal ürünler bulunur. Ethereum’daki akıllı sözleşmeler, değer varlıklarını tutabilir. Bu değer varlıkları yalnızca gerekli koşullar sağlandığında kilitleri açılarak kullanılabilir hale gelebilir.

Aybars Dorman

Ant Grup’un Yurtdışı Yatırımları

Ant Group

Çin merkezli Ant Grup hem Alipay ödeme hizmetini hem de yerel e-cüzdan projesini genişletmek için denizaşırı ülkelerdeki şirketlere yatırım yaptı. Aşağıda çoğu Asya’da bulunan bu denizaşırı yatırımlardan bir kısmıyla ilgili bilgileri sizler için derledik.

 • Paytm (Hindistan): Ant ilk olarak 2015 yılında Hintli ödeme grubu Paytm’e yatırım yaptı ve şu anda Paytm, ana şirketi One97 Communications’da %30 hisseye sahip.
 • TrueMoney (Tayland): Ant, 2016 yılında e-cüzdan TrueMoney’yi işleten Taylandlı holding True’nun finansal teknoloji firması Ascend Money’ye bir miktar yatırım gerçekleştirdi. Ant’ın buradaki hissesinin %25–30 civarında olduğu biliniyor.
 • Kakao Pay (Kore): Ant, Şubat 2017'de Güney Kore teknoloji devi Kakao Corp’un mobil ödeme iştiraki Kakao Pay’e 200 milyon dolar yatırım yaptı.
 • GCash (Filipinler): Aynı ay, Ant, yerli telekomünikasyon sağlayıcısı Globe Telecom’un bir birimi olan Fintech firması Mynt tarafından işletilen e-cüzdan GCash’in önemli bir miktar hissesini satın aldı.
 • DANA (Endonezya): Nisan 2017'de Ant, e-cüzdan DANA’yı başlatmak için Endonezya medya şirketi Elang Mahkota Teknologi (Emtek) ile bir girişim kurdu. Ant’ın bu girişimde %20–25 oranında bir hisseye sahip olacağı söyleniyor.
 • EasyPaisa (Pakistan): Ant, 2018'de Norveçli telekom grubu Telenor tarafından işletilen bir e-cüzdan olan Pakistan’ın EasyPaisa’sından 185 milyon dolar karşılığında %45 hisse aldı.
 • bKash (Bangladesh): Ant, Bangladeş’in en büyük mobil ödeme şirketi olan bKash’ın % 20 hissesini 2018'de satın aldı.
 • Zomato (India): Ant’ın India’s Zomato’da %25 hisseye sahip olduğu biliniyor.
 • Akulaku (Endonezya): Ant, Ocak 2019'da Endonezya çevrimiçi kredi şirketi Akulaku’da 100 milyon dolarlık bir yatırımı yönetti.
 • WorldFirst (İngiltere): Şubat 2019'da Ant, İngiliz döviz ve ödeme grubu World- First’i satın aldığını duyurdu.
 • eMonkey (Vietnam): Ant, 2019 yılında Vietnamlı FinTech firması M-Pay Trade tarafından işletilen e-cüzdan eMonkey’de önemli bir hisse aldı.
 • Wave Money (Myanmar): Ant, Mayıs 2020'de Myanmar e-cüzdan Wave Money’ye 73,5 milyon dolar yatırım yaptığını duyurdu.

Kaynak: Reuters

Facebook Libra, COVID-19 Döneminde Merkez Bankası Dijital Para Birimi Yarışını Harekete Geçirdi

Facebook Libra

Devam eden korona virüs salgını sırasında dijital yenilikler hızlanmaya başladı ve bu yükselen eğilim merkez bankası dijital para birimi (DMBP) öncülerini harekete geçirdi. Bu yıl çevrimiçi olarak Hong Kong‘un ev sahipliğinde gerçekleşen Fintech Haftası’nda, Hong Kong Üniversitesi profesörü Douglas Arner, günümüz ekonomisinde DMBP’nin benimsenmesini hızlandıran temel faktörleri tartıştı.

Teknolojinin evrimi ile dijital ödemeler artmaya başladı. Teknolojinin “parasal ödemelerde bir devrimi destekleme amacıyla” daha fazla kullanılmasıyla bankalar, dijital çağda rekabet edebilmek için merkez bankası dijital para basımını derinlemesine incelediler. Arner, salgının DMBP projelerinin zaman çizelgesini hızlandırdığını düşünüyor.

Libra

Arner, merkez bankalarının neden DMBP basımını dikkate alma ihtiyacı hissettiğine değinirken, parasal istikrar sağlamak için finans dünyasında rekabetçi kalınması gerektiğini söyledi. Arner ayrıca, Facebook tarafından geliştirilen Libra’nın, DMBP’ler için bir sonraki geliştirme aşamasını tetiklediğini söyledi.

Salgın sırasında Facebook’un dijital varlık girişimlerinin yanı sıra dijital inovasyonun yükselişi, Çin gibi büyük ekonomik güç merkezlerinin DMBP’nin kendi sürümü için test pilotu başlatması merkez bankalarının dijital para birimi projelerinin pilot aşamalarını hızlandırdı. Singapur ve Hong Kong gibi diğer büyük finans merkezleri de DMBP’nin uygulanmasında nasıl yer alabilecekleri üzerine çalışmalara başladılar.

Dünyanın ekonomi devleri tam teşekküllü bir merkez bankası dijital para birimini piyasaya sürmek için mücadele ederken, Bahamalar’ın tüm beklentileri aşarak Sand Dollar’ı piyasaya sürdüğü ve dünyada devlet destekli sanal para birimini piyasaya ilk süren ülke olduğu görülüyor.

Kaynak: Blockchain News

Toyota Dijital Para Birimi İçin Pilot Uygulamasını Başlattı

Toyota

Toyota Motor Corporation’ın bir yan kuruluşu olan Toyota Systems bilgi teknolojisine odaklandı ve Japon kriptopara borsası DeCurret ile yeni bir pilot projenin parçası olarak dijital bir para birimi geliştirmeyi ve test etmeyi planlıyor.

Bir basın açıklamasına göre, proje Toyota Systems’da 2.500 çalışanı içerecek ve çalışanlara sağlanan olanaklar için dijital para ödemeleri içeren bir platform oluşturmayı gerektirecek. Açıklamaya göre dijital para birimi bir katalogda listelenen hediyeler veya puanlar ile takas edilecek.

Blockchain tabanlı bir dijital para birimini büyük ölçekte kullanmanın fizibilitesini test edecek olan pilot, Toyota’nın dijital para ile ilgili araştırmalarının ilk adımı değil. Mart ayında şirket, blockchain teknolojisinin potansiyel uygulamalarını keşfetmek için Toyota Blockchain Lab’ı kurmuştu.

Kaynak: The Block

Avustralya Merkez Bankası Dijital Para Projesini Başlattı

Avustralya Merkez Bankası

Avustralya Merkez Bankası blockchain teknolojisini kullanarak dijital merkez bankası para (DMBP) biriminin potansiyel kullanımını ve sonuçlarını araştırmak için Commonwealth Bank, National Australia Bank, finansal hizmetler şirketi Perpetual ve blockchain teknoloji şirketi ConsenSys Software ile ortaklık yapıyor.

Proje, DMBP’nin finans piyasası işlemlerine etkilerini keşfetmeyi de amaçlıyor. Aynı zamanda toptan satış piyasası katılımcılarının dağıtık bir platformda tokenize edilmiş sendikasyon kredileri için dijital para birimi kullanma ve takaslar ile teslimat ve ödeme güvenlik anlaşmalarının etkilerini araştırıyor. Bu açıdan Avustralya Merkez Bankası Yardımcısı Michele Bullock, projede toptan finans piyasasında verimlilik, risk yönetimi ve yenilik konularında çalışmalar yapılacağını belirtti. Ülkelerin merkez bankaları ulusal dijital para birimleri ile deneyler yapıyor. ABD Merkez Bankası başkanı Jerome Powell daha önce dijital para birimleri ile ilgili hemen çıkarmak yerine önce gerekli araştırmaları yapmak gerektiğini ifade etmişti. Filipinler’in merkez bankası olan Bank of Japan da DMBP üzerinde çalışıyor. Bahamalar ise merkez bankası destekli dijital parayı başlatan ilk ülke olmuştu.

Kaynak: Coinnounce

Facebook’un Bitcoin ile İlgili Yasakları

Facebook Yasakları

Facebook kullanıcıları, Bitcoin ile ilgili içeriklere yasak getirildiğini bildirdi; ancak, bu yasak diğer kriptopara birimleri için geçerli değil. Bitcoin etiketli videolar, fotoğraflar ve mesajlar sansürlendi ve insanların dünyanın en büyük kriptopara birimiyle ilgili bilgilere erişmesi engellendi. Kullanıcılar Twitter’da, Facebook’un Bitcoin’i yasaklaması konusunu tartışabildiler.

Facebook, Bitcoin ile ilgili içerikleri yasaklamış olsa da, Ethereum, Cardano ve diğer kriptopara birimleri ile ilgili içeriklere ulaşılabiliyordu. Bununla birlikte, Facebook yalnızca Bitcoin etiketli gönderileri değil; Bitcoin terimini sansürledi.

Facebook, bundan önce 2018'de kriptopara birimi ile ilgili içerikleri yasaklamıştı. ICO (Initial Coin Offering) patlaması sırasında ise Facebook şu şekilde yanıt vermişti: “İnsanların, dolandırıcılık veya aldatma korkusu olmadan Facebook reklamları aracılığıyla yeni ürün ve hizmetleri keşfetmeye ve öğrenmeye devam etmesini istiyoruz. Bununla birlikte, şu anda iyi niyetle çalışmayan ICO’ların ve kriptopara birimlerinin reklamını yapan birçok şirket var.” Şirket, kriptopara birimlerinin kullanıcılarının çıkarlarına zarar verebileceğini ve uygulanan politikanın aldatıcı ve yanıltıcı reklam uygulamalarını tespit etmeye yardımcı olacağını söyledi.

Facebook daha sonra kriptopara birimi reklamlarına tekrar izin verdi ve hatta kendi dijital varlığı Libra’yı piyasaya sürmeye karar verdi. Ancak, Libra bir dizi düzenleyici engelle karşılaştı ve lansmanı durduruldu.

Kaynak: Blockchain News

İran Bitcoin ile İthalat Yapacak

İran

İran hükümeti ülkede hazırlanan yeni yasa tasarısı ile birlikte ithalat anlaşmalarında Bitcoin’i kullanabilecek. İran Merkez Bankası ve İran Enerji Bakanlığı, ülkedeki kriptopara madencilerini doğrudan ilgilendiren bir yasa tasarısı hazırladı. Bu iki kuruluşun ortaklaşa hazırladığı tasarıya göre Merkez Bankası, ülkedeki binden fazla kriptopara madencisinden doğrudan Bitcoin satın alabilecek. Satın alınan bu Bitcoinler ülkenin ithalat anlaşmalarında yapacağı ödemeleri fonlamak için kullanılacak. İran’ın bunu ABD ambargosunu atlamak için yaptığı düşünülüyor.

İran Merkez Bankası madencilerden alınacak Bitcoin’lerin 􀃶yatını belirleyebilmek için sektör genelini kapsayan bir standart oluşturacak. Bu doğrultuda ortalama bir madencinin Bitcoin üretmek için harcadığı elektrik ve yaptığı maliyet hesaplanacak ve madencilerin Bitcoin’i satabilecekleri bir üst fiyat limiti belirlenecek.

Koin Bülteni

JPMorgan Kendi Kriptoparasını Hazırladı

JPMorgan

Bankacılık devi JPMorgan, duyurusunu ilk kez geçen yıl yaptığı JPM Coin adlı kriptoparayı kullanmaya başladı. JPMorgan yöneticisi Takis Georgakopoulos, bankanın geliştirdiği kriptopara projesinin hazır olduğunu duyurdu.

Banka yetkilisi JPM Coin adlı kriptoparanın artık ticari amaçlarla kullanılabildiğini duyurdu. JPM Coin’in şimdiden bilindik bir teknoloji devi tarafından kullanıldığı, JPM Coin ile yapılan işlemlerin büyük ölçüde sınır ötesi işlemler olduğu aktarıldı. Teknoloji devinin ismi ise henüz paylaşılmadı.

Koin Bülteni

Tek Bir Binance Balinası Borsayı Sabote Etti

Binance Futures

Dünyanın en büyük kriptopara borsası olarak gösterilen Binance tarafından işletilen Binance Futures’da ilginç bir olay yaşandı. Vadeli işlem borsasının yöneticisi tarafından yapılan açıklamalara göre bir Binance kullanıcısı platformdaki ETH/USD paritesini tek başına sabote etmeyi başardı. Bu balina yüzünden birçok kişi zarara uğradı.

Likiditeyi Tek Başına Sabote Etti

Binance Futures kullanıcıları kısa süre önce ETH/USD paritesinin gra􀃶ğinde iki ilginç mum fark ettiler. Binance Futures yöneticisi Aaron Gong, bugün sabah saatlerinde konuyla ilgili bir açıklama yapıp ETH/USD işlemlerinin sabotaja uğradığını duyurdu. Gong’un paylaştığı bilgilere göre tek bir yatırımcı, ki kendisinin bir balina olduğu düşünülebilir, piyasayı hem aşağı yönlü hem yukarı yönlü sabote etti. Binance yöneticisi bunun “kasıtlı bir hamle olduğunu düşündüklerini” söyledi. Bu hamleyi yaparken kendisi de zarar eden bu balina, birçok traderın stop emrinin tetiklenmesine yol açtı.

Binance Yönetimi Teknik Değişikliğe Gidecek

Aaron Gong borsanın yaşanan bu olayın ardından belli başlı değişikliklere gideceğini açıkladı. Binance gelecekte bu gibi sorunların yaşanmasını önleyebilmek adına stop emirlerinde varsayılan olarak last price’ı değil mark price’ı baz alacak. Böylece aradaki farkı bilmeyen kullanıcıların last price kullanmasının önüne geçilmeye çalışılacak.

Borsa ayrıca Fiyat Bariyeri (Price Protection) mekanizmasını devreye sokacak. Bu sayede last price ile mark price arasındaki makasın normalden çok daha açık olması halinde stop emri tetiklenmeyecek. Gong ayrıca borsadaki piyasa yapıcıların sayısının artmasının ve likiditenin çoğalmasının da bu gibi sorunları ortadan kaldırabileceğini söyledi.

Koin Bülteni

Bitcoin Cüzdanı Ledger Dolandırıcıları 1 Milyonun Üzerinde XRP Çaldı

Kripto Dolandırıcılar

Bitcoin cüzdanı Ledger, çalınan bilgiler ile müşterilerinin bir dizi dolandırıcılık faaliyetiyle karşı karşıya olduklarını doğrulayan nitelikte açıklamalarda bulunmuş ve kullanıcıları e-posta yoluyla dolandırmak isteyen kişilere karşı uyarmıştı. Fakat uyarılar pek işe yaramışa benzemiyor.

Dolandırıcıların Ledger’dan sızdırdığı bilgilerin ad-soyad, açık adres, telefon numarası ve e-posta adresi olduğu biliniyordu. Bu verileri sızdırmayı başaran hackerlar veriler ile ne yapacağını bilmedi ve onları sattı. Bilgileri içeren dosyayı kimin satın aldığı bilinmiyor fakat verilerin satın alındığı günden beri insanlar çeşitli dolandırıcılık girişimlerine maruz kalıyorlar. Bazı isimlere göre bu dolandırıcılık girişimlerinden 1 milyon kişi etkilenebilir.

Bu kez işin içine XRP de girdi

Sahte e-posta adresi ile dolandırılan kurbanların kayıpları şu anda dahi dudak uçuklatmaya yetti. Açıklanan verilere göre dolandırıcılar sahte e-posta yoluyla 1 milyon 150 bin XRP’nin üzerinde kazanç elde ettiler. Bu da yaklaşık 390 bin Amerikan Doları’na denk geliyor. Dolandırıcılar adreste “Ledger” yazmak için altında nokta bulunan ve aslında “e” olmayan bir harf seçerek, insanları bir göz yanılsaması ile tuzağa düşürmeyi planladılar.

Ripple tabanı tarafından yürütülen ve dolandırıcılık faaliyetleri için farkındalık yaratmak isteyen xrplorer sitesine göre, dolandırıcılıktan toplanan XRP’ler Bittrex’e 5 postada yatırıldı. Fakat bu işlemler borsa tarafından zamanında fark edilemedi.

Koin Bülteni

İstatistik: Ethereum 2.0 Kontratı Yayınlandı!

Ethereum 2.0 Kontratı

ETH 2.0 mevduat kontratı yayınlandı. 4485 ETH yatırım hissesi olarak mevduata bağlandı. ETH 2.0’ın mainnet’e geçebilmesi için 524288 ETH gerekiyor.

Kaynak: Ethereum Launchpad

İstatistik: Amerika Seçimleri ve Bitcoin Fiyat

Amerika Seçimleri ve Bitcoin

1)Bitcoin fiyatı ABD Başkanlık seçimleri döneminde yükseliş gösteriyor. (Sol panel)

2) Bugün Bitcoin fiyatı 15.000 USD’ye yükseldi. (Sağ panel)

Kaynak: Messari

Hazırlayanlar

 • Evrim Çalışkan
 • Furkan Can Baytemur
 • Canan Bulut Uyanık
 • Gözde Arasıl Ataç
 • Burak Işıktekin
 • Aybars Dorman

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

Seascape at the Game Developers Conference

MARKETS OF PIKASTER

Partnership between MetaDerby and IndiGG

A Dummies Guide to SuperBonds