This is an email from KriptoEkonomi, a newsletter by BlockchainIST Center.

Layer X Labs Blockchain Tabanlı Oylama Protokolü Geliştirdi

Online Oylama

Japon firması Layer X, Tsukuba şehrinde yürütülen akıllı şehir girişiminin bir parçası olarak blockchain tabanlı bir elektronik oylama sistemi geliştirdiğini duyurdu. Tokyo merkezli şirket yeni oylama sisteminin, çift oy kullanmanın önlenmesi, oylama içeriğinin doğru depolanması, seçmen gizliliği ve operasyon kayıtlarının yönetimi gibi teknik ihtiyaçları karşılayacağını beyan ediyor. Layer X, yeni geliştirdiği sistem aracılığıyla daha çok yerel yönetimlerde elektronik oylamayı sürdürülebilir bir şekilde hayata geçirmeye çalıştığını açıkladı. Buna ek olarak, çeşitli idari hizmetlerin dijital dönüşüm ile ilgili teknik sorunlarını çözmeye yönelik çabalarını arttırmaya çalıştıklarını belirttiler.

Koronavirüs salgını, birçok ülke ve ulusal birimi blockchain tabanlı çevrimiçi oylama geliştirme olanaklarına yöneltti. Rusya halihazırda blockchain tabanlı elektronik oylamayı denedi ve platformun kaynak kodlarını GitHub’da yayınladı. Benzer şekilde, Fransız Verneuil-sur-Seine komünü blockchain tabanlı bir uygulama aracılığıyla bir yol projesine oy verdi ve Micgihan Demokratik Partisi, blockchain tabanlı Voatz platformu aracılığıyla başarılı bir elektronik oylama deneyine imza attığını duyurdu.

Genel olarak blockchain tabanlı oylama sistemleri az nüfuslu yerler için, hızlı olması, maliyetinin az olması ve yüksek güvenlik sağlaması sebebiyle cazip görünse de orta ve büyük ölçekli nüfuslarda uygulanmasının önünde yeni bir teknoloji olması sebebiyle uzun bir yol var gibi görünüyor.

Kaynak: Coin Telegraph

Ethereum Polkadot’a Karşı: Programlama Dili

Ethereum vs. Polkadot

Polkadot Programlama Dili Polkadot, Rust ve JavaScript dahil olmak üzere çok çeşitli programlama dilleri kullanmaktadır. Şu anda, Polkadot uygulamasının kaynak kodları Rust üzerine inşa edilmiştir diyebiliriz. Substrat Framework kullanımıyla da tamamlanmaktadır. Substrate, özel veya önceden oluşturulmuş bileşenler oluşturarak amaca yönelik blockchain’ler oluşturulmasına olanak tanıyan modüler bir çerçevedir.

Burada Substrate’in fikir birliği katmanı, ağ oluşturma protokolü, Wasm yorumlayıcı ve çalışma zamanı modülleri dahil olmak üzere birkaç temel gerekliliği bir araya getirdiğini belirtmek önemlidir. Bu çalışma zamanı modülleri paletler olarak da bilinir. Bu temel bilgiler geliştiricilerin sıfırdan ve çok kolay bir şekilde tüm bir blockchain oluşturmalarına yardımcı olur. Polkadot’un geliştirilmesinde görev alan diğer beş ekipten biri olan Parity teknolojileri Ink adında bir dil geliştiriyor. Ink, etki alanına özgü dildir yani, belirli bir uygulama etki alanı için uzmanlaşmış bir bilgisayar dilidir. Ink, Rust içerisinde yerleşiktir ve akıllı sözleşmeler yazmak için kullanılır.

Ethereum Programlama Dili

Geliştiriciler akıllı sözleşmeler yayınlayarak Ethereum Virtual Machine (EVM)/ Ethereum sanal makinesi üzerinde rastgele çalıştırılabilir uygulamalar (oyunlar, finansal araçlar vb.) yazabildikleri için bunlara genellikle DApps / Merkeziyetsiz Uygulamalar denir.

Geliştiriciler, Ethereum üzerine inşa etmek için akıllı sözleşmeler yazılması gerektiği yanılgısından muzdariptir. Aksine, geliştiriciler Ethereum protokolüne bir dizi programlama dili aracılığıyla katılabilmektedirler. Bu diller arasında Java, Python, Javascript, Go, Rust, NET ve Delphi bulunur.

Ethereum topluluğu açık kaynaklıdır. Çok çeşitli dillerde API’ler, geliştirme çerçeveleri, test araçları vb. uygulanabilir. Örneğin, web tabanlı Remix yerleşik statik analiz ve test blockchain sanal makinesi içeren web tabanlı Integrated Development Environment (IDE) /Tümleşik Geliştirme Ortamıdır. Adresi: remix.ethereum.org

Yerleşik IDE’lerin çoğu, Ethereum geliştirme deneyimini geliştirmek için eklentiler oluşturmuştur. Örneğin, Visual Studio Code resmi Ethereum desteği ile profesyonel platformlar arası IDE’dir.

Adresi: code.visualstudio.com

Aybars Dorman

Brezilya ve ABD’nin Dolandırıcılık ile Ortak Mücadelesi

Amerika — Brezilya vs Dolandırıcılar

ABD ve Brezilya kolluk kuvvetleri, binlerce yatırımcıyı dolandırdığı iddia edilen çevrimiçi bir dolandırıcılıktan 20 milyon Doların üzerinde kripto fonu ele geçirdi. İki ülke arasındaki ortak yönetilen operasyon Egypto Operasyonu adı altında hayata geçirildi. Birincil şüphelinin şu anda gözaltında olduğu ve hakkında daha fazla yasal işlem yapılması beklendiği bilgisi paylaşıldı. Dolandırıcılıktan sorumlu olduğu iddia edilen Marcos Antonio Fagundes, bir finans kurumunun hileli yönetimi, kara para aklama ve görevi suiistimal ile suçlanıyor.

2020 yılı kripto ekonomi açısından gerçekten birçok olumlu gelişmenin yaşadığı sıra dişi bir yıl oldu. Ancak, birçok dolandırıcılık suçu da işlendi. Fagundes, muhtemelen Ağustos 2017 ile Mayıs 2019 arasında aktifti. Internet dolandırıcılığının ardındaki süreç, kullanıcılar bulup. kendisinin ve ekibinin kullanıcılara yeni “finansal fırsatlar” olduğunu söyleyerek kendilerine yatırım yapmaya ikna etmeyi içeriyordu.

Sonra bireyler, fiat ya da kriptoparaları Fagundes’e ileterek, paranın sahip olduğu şirketlere yatırıldığına inanıyorlardı. Bu fonların belirli miktarlarının kripto platformlarına gittiğine inanılırken, aslında Fagundes ve ortaklarına gitti. Sonuç olarak yatırımcılar paralarının boşa gittiğini ve sıfır getiri sağladığını gördü.

Soruşturmanın bir parçası olan DOJ ve FBI su anda geri kazanılan kripto fonlarını elinde tutarken, müşterilerin 200 milyon dolar kadar finansal yatırım sağladığı tahmin ediliyor. Her iki departman da şu anda kripto fonlarını orijinal sahiplerine yeniden dağıtmak için çalışıyor

Kaynak: Live Bitcoin News

Havacılık Devi Thales, NATO Standartlarına Uymak İçin Blockchain Kullanıyor

Havacılık Sektörü

Yapılan resmi bir duyuru ile havacılık ve savunma endüstrilerine yönelik ürün ve hizmetler sağlayan Fransa merkezli çok uluslu bir şirket olan Thales, havacılık ve savunma alanlarında NATO standartlarına uymak için blockchain teknolojisini kullanacağını açıkladı.

Thales’in, savunma ve havacılık odaklı üretim ve bakım merkezinin dijital olarak dönüştürülebilmesi için blockchain ve big data gibi teknolojileri konusunda çalışmalar yaptığı belirtildi. Paris merkezli şirket, blockchain sayesinde merkezdeki tüm parça ve ürünlerin izlenebilirliğini arttırmayı hedefliyor.

Şirket tarafından Blockchain tabanlı yeni bir yönetim sistemine geçileceği ve oluşturulacak olan bu yeni platform sayesinde tüm süreçlerin verimli bir şekilde birbirine bağlanması, müşteriler ile iletişim ve bakım işlerinin iyileştirilmesi hedefleniyor. Yeni yönetim sisteminde radyo-haberleşme, havacılık ve denizcilik ekipmanları da kullanılacak ürünler arasında bulunuyor.

Thales, bir süredir operasyon hızını arttırmak için blockchain teknolojisi ile denemeler yapıyordu. 2018 yılında da uçaklar ile tedarik zincirlerini yükseltmek için blockchain konusunda büyük danışmanlık firması Accenture ile ortaklık kurmuştu.

Kaynak: Coin Telegraph

Birleşik Krallık’ta Stabilkoin Düzenlemesi

Birleşik Krallık

Birleşik Krallık Hazine Bakanlığı, İngiltere Merkez Bankası ile birlikte dijital merkez bankası para birimi (DMBP) araştırmasına devam ederken özel stabilcoin düzenlemesi hazırladığını da duyurdu.

Birleşik Krallık Hazinesi, özel olarak çıkarılan dijital para birimlerini düzenleme planlarının yanı sıra DMBP’nin nakit paraya uygun bir alternatif olup olmadığına dair araştırmaya devam edeceğini duyurdu. Stabilcoin’ler ile ilgili taslak, somut bir düzenleme olma açısından çok az şey sunuyor, ancak; taslak stabilcoin sahiplerini ülkede geleneksel ödeme kuruluşlarına yerleştirilen minimum standartlara uymaya zorluyor.

Dijital Merkez Bankası Para Birimlerinin Yarışı

Dünya ekonomisi COVID-19 salgının zorlukları ile yeniden şekillenirken dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları DMBP’yi ilk çıkaran olmak için rekabet ediyor.

Bitcoin’in popülerliği ve geçen yıl Libra’nın lansmanının duyurulmasıyla hükümetler, mevcut bankacılık ve finans endüstrisine yönelik yeniliklerin önemini anlamaya başlıyor.

Avrupa Birliği ve merkez bankası, özel stabilcoin geliştirmeyi teşvik amacıyla açık düzenleyici yönergelerin oluşturulması için çağrılarda bulundu.

Kaynak: Blockchain News

Kanada’nın Kriptopara Denetimleri

Düzenlemeler

National Post’un haberine göre Kanada Vergi Dairesi Coinsquare’den, müşterilerine ait bilgi ve belirli belgeleri teslim etmesini istedi. Kanada Gelir Dairesi (CRA), vergi dolandırıcılığı ve kayıt dışı ekonomiyle mücadele çabalarının bir parçası olarak ticaret platformunun her müşterisinin kimliğini bilmek istiyor. Vergi dairesi Eylül ayında, kripto borsası müşterilerinin Kanada vergi yasalarına uymasını sağlamak için istenen tüm bilgilerin gerekli olduğunu belirtti.

Kanada

Vergi dairesi, kripto ile ilgili denetimleri gerçekleştirmek için 2018'de özel bir kripto birimi kurdu. Düzenleyici geçen yıl Journal de Montréal’e yaptığı açıklamada, kriptopara birimlerinin, o sırada devam eden, 54 cezai soruşturmada denizaşırı vergi kaçakçılığını kolaylaştırmak için kullanıldığını söyledi. Toronto merkezli kriptopara ticaret platformu Coinsquare 2014'ün sonlarında kuruldu. Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu’na (OSC) göre 2019 Aralık ayı itibariyle firmanın yaklaşık 235.000 müşteri hesabı vardı. OSC’nin Temmuz ayında yayınlanan raporuna göre firma 590,000 Bitcoin değerinde 840.000 “Wash Trade” yani piyasa manipülasyonu gerçekleştirdi. Komisyon firmaya 2.2 milyon dolar para cezası verdi.

Coinsquare CEO’su Stacy Hoisak, National Post’a yaptığı açıklamada, firmasının CRA’nın talebini gözden geçirdiğini ve mahkemeye başvurup başvurmayacağına henüz karar vermediğini söyledi.

Kaynak: Bitcoin News

Ripple, Dubai’de Bölgesel Merkez Kuracak

Yeni Dubai Merkezi

Blockchain firması Ripple, Dubai’de bölge genel merkezi kuracağını duyurdu. Haberler, Ripple’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından ortaya konan kriptopara düzenleme tasarısıyla çeliştiği için ABD’den ayrılmayı düşündüğü bir dönemde geldi. SEC’in kriptopara politikalarına göre; Ripple’ın token’ı XRP, hisse senedi olarak kaydedilebilir ve bu da blockchain şirketine katı yaptırımların uygulanmasına neden olabilir.

Dubai ülkede, kişisel veya kurumsal gelir vergisinin uygulanmayacağı ve blockchain şirketlerinin kendi iç düzenlemeleri ile çalışmasına izin veren bir “kriptopara vadisi” başlatma planlarıyla kripto dostu olduğunu kanıtladı. Dubai Uluslararası Finans Merkezi’nde (DIFC) ofisler kuran Ripple, müşterilerini genişletmeyi ve XRP’nin muhtemelen bir hisse senedi olarak kaydedilmeyeceği görüşünden yararlanmayı umuyor. Haber, Joe Biden’in Donald Trump’a karşı seçimleri kazanmasıyla gelmiştir. Biden’ın, 20 Ocak 2021 itibariyle göreve gelmesiyle ülkede kriptopara düzenlemeleri bir kez daha değişebilir.

Bunun Ripple’ın XRP operasyonlarına uyup uymayacağı hala net değil. Kesin olan bir şey var. SEC’İN sıkı kriptopara politikalarına rağmen, Ripple ağını ve işini genişletebildi. Blockchain tabanlı ödeme ağı RippleNet hızla genişliyor ve şu an itibariyle 45'ten fazla ülkede kullanılıyor.

Kaynak: Blockchain News

Ethereum 2.0 Güncellemesi için 1 Aralık Tarihi Verildi

Ethereum 2.0

Ethereum geliştiricileri Proof-of-Work algoritmasından Proof-of-Stake algoritmasına geçilmesini sağlayacak olan Ethereum 2.0 güncellemesinin 1 Aralık tarihinde hazır olacağını açıkladılar.

Geliştiricilerin üstünde yıllardır çalıştıkları Ethereum 2.0 mevduat sözleşmesinin hazır durumda olduğu açıklandı. Ethereum destekçileri bu sözleşmeye ETH yatırarak (stake ederek) PoS algoritmasına sorunsuz bir şekilde geçilmesini sağlayabilecekler. Ethereum 2.0 güncellemesinin ilk aşamasına start verilebilmesi için bu sözleşmeye 524 bin 268 adet ETH yatırılması gerekiyor. Ethereum kurucularından Vitalik Buterin sürece 3 bin 200 adet ETH stake ederek destek verdi.

Geliştiriciler yeterli sayıya ulaşılması halinde 1 Aralık günü start verileceğini duyurdular. Yeterli sayıya ulaşılamaması halinde güncelleme 7 gün ertelenecek.

Koin Bülteni

ABD 1 Milyar Dolarlık Bitcoin’e El Koydu

1 Milyarlık Bitcoin

ABD Adalet Bakanlığı 2013 yılında erişime kapatılan Silk Road platformu ile bağlantılı olduğu düşünülen 1 milyar Dolarlık Bitcoin’e el koydu. Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre ABD hükümeti 3 Kasım günü neredeyse 70 bin adet Bitcoin’i kontrolü altına aldı. Silk Road ile bağlantılı olan ve yasa dışı amaçlarla kullanıldığı düşünülen bu Bitcoinler 2015 yılından beri kullanılmıyordu. Bu Bitcoinler, erişime kapatılmadan önce Silk Road’un sitesini hackleyen bir hacker tarafından çalındı. ABD hükümetiyle bir anlaşma imzalayan bu hacker, Silk Road’dan aldığı 69 bin 370 adet Bitcoin’i hükümete teslim etmeyi kabul etti.

Koin Bülteni

Merkez Bankası Yeni Ödeme Sistemi FAST’ı Tanıttı

FAST Sistemi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bir basın duyurusu ile FAST adlı yeni ödeme sisteminin tanıtımını yaptı. Anlık para transferi yapmayı sağlayacak bu sistemin açılımı Fonların Anlık Sürekli Transferi olarak açıklandı.

Kendi ödeme sistemini geliştiren TCMB, bu doğrultuda yaptığı hazırlık çalışmalarının sonlandığını açıkladı. TCMB bu açıklamasında farklı banka hesapları arasında saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat boyunca para transferi yapmayı sağlayacak bir ödeme sisteminin duyurusunu yaptı. Bu sistem ile birlikte EFT işlemlerinin saat 17:00’den sonra da yapılabilmesi bekleniyor. Sistemin isminin Fonların Anlık Sürekli Transferi (FAST) olduğu açıklandı.

FAST ne işe yarar, nasıl kullanılır?

FAST adlı bu yeni ödeme sisteminin Türkiye’nin ödeme altyapısını, finansal teknolojilerini ve “iş yapış yöntemlerini” desteklemesi bekleniyor. Vatandaşların neredeyse anlık olarak işlem yapmasını sağlayacak bu sistem telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler ile kullanılabilecek. Vatandaşlar bu bilgilerini kullanarak 7 gün 24 saat boyunca işlem yapabilecekler.

Yeni Aktarım Sistemi

TCMB ile birlikte çalışan Mapa Global tarafından paylaşılan bilgilere göre FAST bünyesinde Kolay Adresleme Sistemi kullanılacak. Kullanıcılar bu sayede kişisel bilgilerini (telefon numarası, kimlik numarası gibi) kullanarak para transferi yapabilecekler. Şirketin paylaştığı bilgilere göre Türkiye’deki müşteriler için tanımlanan kolay adreslerin tamamı BKM (Bankalararası Kart Merkezi) tarafından tutulacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından paylaşılan bilgilere göre FAST 18 Aralık 2020 günü vatandaşların kullanımına açılacak. Başlangıçta pilot uygulama olarak kullanılacak olan bu sistemin kademeli bir şekilde geliştirilmesi bekleniyor. TCMB pilot çalışmalarından olumlu sonuç alınması halinde sistemi tüm finans kuruluşlarının kullanımına açmayı planlıyor.

Koin Bülteni

İstatistik: Kriptopara ATM Sayısı

Kriptopara ATM

Kriptopara ATM sayısı 2020 yılında %80 arttı. Bugün itibariyle dünyada 11665 kriptopara ATM’si bulunuyor ve her gün yaklaşık 23 tane yenisi ekleniyor

Kaynak: Coin ATM Radar

İstatistik: Dünya’da Para Aktarımı Ücretleri

Para Aktarım Ücretleri

Bankalar aracılığıyla 200 dolar göndermenin dünya ortalaması maliyeti 6.8 dolar. En yüksek maliyet Afrika’nın güneyinde, en düşük maliyet Güney Asya’da deneyimleniyor.

Kaynak: World Bank

Hazırlayanlar

  • Evrim Çalışkan
  • Furkan Can Baytemur
  • Canan Bulut Uyanık
  • Gözde Arasıl Ataç
  • Burak Işıktekin
  • Aybars Dorman

Bizi Takip Edin

Web Sitemiz

Twitter

LinkedIn

Instagram

YouTube

Telegram

--

--

--

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan “BlockchainIST (Blockchain İstanbul) Center”, Blockchain teknolojisi alanında faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk üniversite araştırma ve geliştirme merkezidir.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
BlockchainIST Center

BlockchainIST Center

BlockchainIST Center is an R&D Center for Blockchain, DeFi and FinTech. We provide consultancy and training for private and public sector around the world.

More from Medium

Talisman — 100 Phalaworld Whitelist Spots

Bitcoin Privacy Technology (CoinJoin Explain)

Coin Wave Production - Manta Network: Privacy Solution on Polkadot

SupraOracles partners with Pledged Capital, a decentralized low-risk investment instrument for the…